Bouřky 6.-7.6.2015

Sem můžete přidávat vaše pozorování v roce 2015.
Odpovědět
Uživatelský avatar
D.Erban
Příspěvky: 14
Registrován: 15 kvě 2015 12:05

Ahoj,
Začalo to u nás okolo 12 hodiny, vytvořila se zde pěkná buňka která pak putovala směrem na východ ( http://1url.cz/bOyY ). Tu jsem ale neměl čas řešit, protože jsem se připravoval na lov, který se nakonec neuskutečnil. Prakticky to co se tu vytvořilo, byla celá hitparáda sobotního dne. Takže 200 zbytečně najetých kilometrů, ale aspoň jsme se vyvětrali. Když mě Vojta s Hankou vyhazovali doma, tak jsme se narychlo rozhodli, že se sjedeme podívat do Hranic na bouřku která vzniká u Plavna :) Doma jsme ze stránek německých kolegů zjistili, že se jednalo o Supercelu (timelapse: https://vimeo.com/130022427 a pohled na Supercelu+ Tyndalův jev: http://1url.cz/POyn ). Okolo půl 3 ráno v neděli, jsme s Vojtou chtěli vyrazit fotit přicházející bouřkový komplex z Německa, ale neměli jsme auto. Zachránil nás ponocující Tomáš, a tak jsme vyrazili blíž k Chebu za Aš, protože, jak jsme předpokládali, k nám do Aše skoro nic nedorazilo..... Krom jednoho zatoulanýho blesku, který cca v 5:02 udělal budíček většině občanům Aše. To byla taková jeba trvající 10 sekund, při čemž se všechno klepalo, jako při zemětřesení..... :devil:

Fotky: http://khonas.rajce.idnes.cz/Nebe_2015# ... itch-2.jpg ->
Přílohy
Supercela u Plavna<br />Hranice u Aše 6.6.2015, 21:56
Supercela u Plavna
Hranice u Aše 6.6.2015, 21:56
Příchod bouřky <br />Hazlov 7.6.2015, 3:02 <br />Roll cloud?
Příchod bouřky
Hazlov 7.6.2015, 3:02
Roll cloud?
Vojta a CG<br />u Poustky 7.6.2015, 3:39
Vojta a CG
u Poustky 7.6.2015, 3:39
Uživatelský avatar
Amerika
Příspěvky: 1145
Registrován: 08 srp 2007 19:30
Bydliště: Slaný

D.Erban píše:Ahoj,
Doma jsme ze stránek německých kolegů zjistili, že se jednalo o Supercelu (timelapse: https://vimeo.com/130022427 a pohled na Supercelu+ Tyndalův jev: http://1url.cz/POyn ).
Tohle bude něco víc než Tyndallův jev! Tento jev se mi povedl několikrát vyfotit, ale nikdy v takové kráse. Jsou to stíny kupovitých mraků promítnuté v tenké vrstvě střední/vysoké oblačnosti, které se díky ostrému úhlu mezi slunečními paprsky a vrstvou oblačnosti hodně protahují.
Hlavně se mi ale líbí ty bouřkové kupy, navíc ještě místy s blesky - To je úlovek! :D

Já jsem včera i dnes zaznamenal ranní bouřku. Včera to bylo ve Slaném - asi 5 hromů, z toho jeden 3 km - relativně silný. Na déšť ale došlo už jen z další přeháňky. Druhá ranní bouřka byla dnes v Praze - také vznikla až na odchodu na SV. Byla vidět temná základna a asi 3 hluboké hromy - jakoby snad bylo podle zvuku poznat že jsou ráno... :?
Uživatelský avatar
D.Erban
Příspěvky: 14
Registrován: 15 kvě 2015 12:05

Tak ještě přidám sestřih blesků: https://vimeo.com/130127715

Amerika: Děkuji ;) Pěkná záplata zabitého dne :) A sleduj co bylo na východě! Viděl jsem to poprvé v životě.... :)
Přílohy
Západ
Západ
Východ
Východ
Uživatelský avatar
D.Erban
Příspěvky: 14
Registrován: 15 kvě 2015 12:05

Přidám ještě fotky a timelapse německých kolegů. Takže si mohu připsat další supercelu do deníčku? :D
Docela mě mrzí, že jsme nepřejeli hranice. Bylo to od nás cca 20 km....

Na videu začíná Supercela v 0:55 -> https://www.youtube.com/watch?v=EBMdL-6EJPs

Zdroj facebook: Stormchasing Oberfranken - Dem Unwetter auf der Spur a Micha Popp
Přílohy
Stormchasing Oberfranken - Dem Unwetter auf der Spur
Stormchasing Oberfranken - Dem Unwetter auf der Spur
Micha Popp
Micha Popp
Uživatelský avatar
Koldda
Příspěvky: 14
Registrován: 17 kvě 2015 09:25
Bydliště: Karlovarsko
Kontaktovat uživatele:

Nádhera… V Karlových Varech bohužel nic, celou sobotu (6. 6.) to vypadalo, že je bouřka na spadnutí ale buď se stihla rozpadnou, než došla na nějakou pozorovatelnou vzdálenost nebo nás pro jistotu minula. Akorát v neděli brzo ráno, když jsem vstával do práce, tak proběhla taková krátká bouřka, dvakrát se blýsklo a bylo po bouřce… :@
Storm spotter a dobrovolný hasič =)
Uživatelský avatar
Instabiliter
Příspěvky: 386
Registrován: 04 srp 2008 09:38
Bydliště: Toužim (Karlovarský kraj) / Plzeň Skvrňany

Zdravím
Na tento den jsem se domluvil na výjezd s Danem Neumannem a Lubošem Opaleckým. První bouřky se vyskytly už dřívě během dne a hoši je odchytli zhruba v půli cesty mezi Plzní a Toužimí. Strukturově to však byla bída a pak se nic nedělo. Zdálo se, jakoby to chtěl den už zazdít. Přesto jsme se radši přesunuli trochu k severu nedaleko vojenského újezdu Hradiště, kde jsme si vytipovali pár míst s lepším výhledem. Postupně se opět rozjela konvekce vázaná převážně na Krušné hory. Jak se blížil večer, se souladem s předpovědí modelů rostla i dynamika a podle toho se začala chovat i konvekce. Některé cumuly začaly i rotovat. Krom toho konvekce vytvářela hezký Tyndallův jev a antikrepuskuláry. Hlavní se ale dělo kolem západu Slunce, kdy na západě v Německo najednou vystartovala hluboká konvekce. Z původně několika cumulů se pak zformovala velmi silná buňka. Už tehdy se nám na ní něco nezdálo, tak jsme se přesunuli trochu více na západ, abychom měli oním směrem čistý výhled. Vývoj bouře byl velmi dynamický, výstupný proud musel být v době, když byla bouře v nejlepší kondici, opravdu silný, protože kovadlina na zadní části bouře se celá přetáčela a tvořily se na ní tzv. "knuckles", jak je vidět níže na fotce. Podle tvaru bouřky a jejího stáčení jsme začali už na místě usuzovat, že jde o supercelu, což se nakonec doma potvrdilo. Z bouřky jsme během jejího vývoje viděli četné blýskavice. Jak bouře slábla, blesky najednou ustaly, jako když někdo vypne světlo, vzestupný proud byl ale ještě několik minut aktivní a během té doby se zužoval, dokud se postupně nevypařil. Dál se nic nedělo, tak jsme to zbalili a jeli domů. :) Dlužno dodat, že další bouřky dorazily kolem 3h ráno, ty jsem ale prospal. :D

Fotky:
http://lubosopalecky.rajce.idnes.cz/6.6 ... eho_kraje/
Vývoj supercely od Luboše (blesky a timelapse): https://www.youtube.com/watch?v=9pLVCnsG_eQ
Sestřih z celého dne: https://www.youtube.com/watch?v=n0RVaoRtzYs

D. Erban - super fotky, pozici vůči supercele jste měli parádní :)
Přílohy
Fotku pořídil Luboš Opalecký během přesunu západním směrem
Fotku pořídil Luboš Opalecký během přesunu západním směrem
Z Toužimi nebo Plzně zdraví Honza Džugan :-)
Odpovědět

Zpět na „Pozorování v roce 2015“