Kulový blesk ???

Vše ohledně blesků a jevů souvisejících.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Michal Geryk
Člen AMS
Příspěvky: 1442
Registrován: 30 kvě 2007 05:50
Bydliště: Přerov - centrum, 209 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

13 čer 2008 10:18

Kulový blesk: http://www.novinky.cz/clanek/142450-kul ... janov.html
Z rozhraní Hornomoravského úvalu a Moravské brány zdraví Michal.

kamera videa fotografie
Skype: geryk.michal
Uživatelský avatar
storm_ice
Příspěvky: 1448
Registrován: 23 led 2008 09:50
Bydliště: Teplice-Trnovany 227 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

13 čer 2008 17:38

u nás byl když jsem byl malý, takže si moc nepamatuju. Pamatuji si ho jako silný blesk a hrom, který rozdrčel snad na 10s okenní tabulky .. vlastně teprve až potom jsem se dozvěděl, že cca 500 m od nás uhodil kul. blesk a zapálil střechu. jenže to je 15 let a z toho si člověk skoro nic nepamatuje.
traplican

17 čer 2008 07:09

gerykm píše:Kulový blesk: http://www.novinky.cz/clanek/142450-kul ... janov.html
Když blesk, tak kulový! :lol: :lol: :lol: Čárové blesky jsou na rozdíl od kulových vzácné anebo neškodné, aspoň soudě dle novin. Ostatně, v v tomže internetovém deníku vyšel i článek o autě, které jezdí na vodu: http://video.novinky.cz/sekce/video/dop ... deoId=2321 :lol: :lol: :lol:
Uživatelský avatar
dobrmanek
Příspěvky: 744
Registrován: 23 čer 2007 09:56
Bydliště: Větřkovice, 480 m.n.m, okres Opava

17 čer 2008 15:54

traplican píše:
gerykm píše:Kulový blesk: http://www.novinky.cz/clanek/142450-kul ... janov.html
Když blesk, tak kulový! :lol: :lol: :lol: Čárové blesky jsou na rozdíl od kulových vzácné anebo neškodné, aspoň soudě dle novin. Ostatně, v v tomže internetovém deníku vyšel i článek o autě, které jezdí na vodu: http://video.novinky.cz/sekce/video/dop ... deoId=2321 :lol: :lol: :lol:
Trapiclan: V jednom litru vody se skrývá mnohem více energie, než v jednom litru benzínu. Jen tu energii z té vody zatím nedokážeme získat nijak efektivně, alespoň zatím. A i tohle auto je jedna z možností jak neplatit za benzín 40 Kč, což bude brzo realita. Na jednu stranu je to dobře, že bude drahý benzin, protože bude obrovský tlak na masovou výrobu aut s alternativními pohonnými jednotkami a na druhou stranu to bude ještě nějakou dobu trvat, takže penízky se budou kutálet do ....... .
Ze Slezska Vás zdraví Zbyněk Černoch
Uživatelský avatar
Nikki
Příspěvky: 268
Registrován: 01 kvě 2008 18:38
Bydliště: Pelhřimov 494 m.n.m - kraj Vysočina

02 črc 2008 07:43

O kulovém blesku mi vyprávěl děda. Pracoval jako předseda JZD a později jako důchodce chodil na kravín hlídat. Tenkrát prý viděli lidi kulový blesk - tedy jestli to byl. Bylo to za silné bouřky, lidi říkali že viděli žlutozelenou kouli která sjela po el. vedení z venku až dovnitř do kravína, pak pokračovala po zábradlí u kterého byly řetězem připoutané krávy a dvě to zabilo. Ta svítící koule prý pak sjela po zábradlí k zemi a zmizela. Děda to neviděl na vlastní oči, jen ty mrtvé krávy. Ti co to viděli už nežijí, takže se není koho zeptat. Mohl to být opravdu kulový blesk?
moje pokusy něco vyfotit - http://nikki24.rajce.net
Klas Jaroslav
Příspěvky: 26
Registrován: 28 kvě 2009 21:24

24 čer 2009 15:13

O kulové blesky se zajímám několik desetiletí.Všechna vyprávění o setkání s kulovým bleskem ,až na jednu vyjímku,začínala tím,že objevil svítící objekt.O uvedenou vyjímku se postaral ve Francii inženýr,který pozoroval bouřku na svojí verandě.Příběh je starý přibližně třicet roků.Uvedený pozorovatel spatřil objekt,který se snášel na zábradlí balkonu a zde zůstal uchycen.Pozorovateli se jevil jako jakýsi rosol.Za malou chvíli objekt začal zářit av krátkém čase explodoval .Po přečtení těchto informací jsem tomuto příběhu moc nevěřil.Až po mém uskutečnění objevu, v roce 2003 ,s názvem:"Anomální vlastnosti ledu" jsem pro popsané našel snadné vysvětlení.Když připustíme,že údajný rosol byl ve skutečnosti,slepencem elektrických ledových dipólů,na jejichž povrchu byly ,v dostatečné míře, přichyceny molekuly ozonu a kysličníků dusíku,pak je vysvětlení snadné.Po uchycení značně zchlazeného tělesa na zábradlí se začala styčná plocha tělesa od zábradlí ohřívat.Tím se aktivoval rozklad vyšších kysličníků dusíku.To napomohlo dále rozkladu ozonu a nižších kysličníků dusíku.Proto začal objekt zářit. Popis ledových dipólů a jejich chování je na webu http://mujweb.cz/www/a vyboje další podrobnosti ve wikipedii na stránkách Wikipedista diskuse Klas Jaroslav
Klas Jaroslav
Příspěvky: 26
Registrován: 28 kvě 2009 21:24

24 čer 2009 15:37

Další velice zajímavé setkání s kulovým bleskem popsala jedna učitelka,asi před osmi lety,v časopise:"Chvilka pro tebe".Při výletě s dětmi,se setkala s kulovým bleskem,který po chvilce explodoval.Po explozi měli děti,na nekrytých místech, zarudlé jakési,křížky hvězdičky a vločky.Za pár dnů jim uvedené podráždění pokožky zmizelo.Jí samotné po výbuchu trochu zesvětlely vlasy.Toto popsané lze též vysvětlit tak ,že uvedený kulový blesk byl slepencem elektrických ledových dipólů,na jejichž povrchu byl uchycen ozon a kysličníky dusíku,přičemž některé ledové dipóly se pospojovaly do tvarů křížku,hvězdiček a vloček.Po rozmetání do okolí se některé uchytily na dětské pokožce.Rozkladem ozonu,kysličníků dusíku a případně reakce těchto látek s vodou se vytvořily látky které poleptaly citlivou dětskou pokožku.Rovněž kyslík z těchto látek působil,na vlasy učitelky, stejně jako používaný peroxid vodíku na bělení vlasů.
dyamemills
Příspěvky: 1
Registrován: 03 říj 2012 12:13

03 říj 2012 12:44

ahoj
I když jsme všichni obeznámeni s bleskem, se odhaduje, že mezi jeden z 30 a jeden z 150 lidí na celém světě věří, že viděli koule blesků vznášející se nad zemí, plovoucí skrz zdi a dokonce i zabíjet lidi [zdroj: National Geographic]. Příběhy těchto zářících koulí jít až tak daleko záda jako středověk, možná dokonce jako daleká záda jako staří Řekové. Nicméně, zaznamenaný případ nenastal až do 18. století, kdy byl Georg Richmann, průkopník ve výzkumu elektřiny, zabil tím, co je věřil k byli kulový blesk.
Odpovědět

Zpět na „Blesky“