Detektor blesků (bolkek.com apod)

Vše ohledně blesků a jevů souvisejících.
Uživatelský avatar
Michal Geryk
Člen AMS
Příspěvky: 1442
Registrován: 30 kvě 2007 05:50
Bydliště: Přerov - centrum, 209 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Často závidím vám nadšencům (šílencům :lol: ), že se pouštíte do takovýchto "dobrodružství". Mně na nic takového nezbývá čas a jsem rád, když se můžu aspoň chvilku kochat pohledem na pěknou bouřku. S dvěma malými dětmi (starší syn nemá ani 3 roky) a při zaměstnání toho moc nestíhám... :?
Ale vše je otázkou priorit a neměnil bych... ;-)
Z rozhraní Hornomoravského úvalu a Moravské brány zdraví Michal.

kamera videa fotografie
Skype: geryk.michal
Uživatelský avatar
David Rýva
Člen AMS
Příspěvky: 624
Registrován: 30 kvě 2007 15:40
Bydliště: Kolín-Zálabí/ Praha-Dejvice
Kontaktovat uživatele:

Tak sem si začal hrát s tím softwarem k tomu Bolteku a zjišťovat i víc informací. Tak problémy u karty do PC byly jen zpočátku, se tehdy nepoužívala PCI ale ISA karta. Zkušenosti uživatelů jsou takové, že spíše z toho LD250 byly "zklamáni", naopak s PCI verzí velmi spokojeni. Důvody? PCI je údajně výrazně přesnější při odhadu vzdálenosti bouře, je to logické z toho co sem se dozvěděl.

LD250 zpracovává data přímo v jednotce detektoru a poté již hotové informace posílá do PC, není zde možný softwarový zásah do zpracování, jen pak do konečného zobrazení. Důvodem je zde nízká přenosová rychlost COM portů, přes které se LD250 připojuje. Zpracování neumožňuje tolik co PC bo mikroprocák v detektoru nemá ani zdaleka výkon PC. Jinak připojení přes USB v notesu nebo netbooku se řeší dodávanou redukcí USB/COM.

U PCI rozhraní je pak možné přenášet mnohem více dat, je to daleko rychlejší rozhraní, podrobnosti a čísla po mně ale nechtějte. Zpracování probíhá pomocí CPU v PC samotném a lze ho softwarově výrazně ovlivňovat. Je zde např. možné i určovat druh a polaritu blesků, což LD250 neumí a což není rozhodně na škodu(právě tato funkce hodně uživatelům LD250 výrazně chybí, proto to "zklamání").

Ač ta "nepřesnost" LD250 nebude až taková, viděl jsem i data kde to kreslilo poměrně dost dobře ty polohy bouřek. Popravdě ani sebelepší detektor tohoto druhu nebude superpřesný, důvodem je způsob určování vzdálenosti a to odhadem podle síly signálu. Tj. slabší blesky ve stejné bouřce zobrazí dál než ty silné, program si s tím pak poradí ale jen částečně a taky ne 100%.

Takže doporučení? Pokud je detektor určen výhradně pro pevné použití a uživatel má k dispozici PC a ne jen notebook nebo netbook, určitě i vzhledem k nižší ceně se vyplatí PCI karta, tedy verze StormTracker viz.
http://www.boltek.com/stormtracker.html.

Naopak pokud zamýšlíte detektor používat jako mobilní, např. i spolu s GPS. Přenášet ho mezi více počítači a nebo jen máte pouze notebook nebo netbook, tak je na místě sáhnout asi po oné LD250 http://www.boltek.com/ld250.html , s tím že cena bude vyšší a přesnost údajně o něco nižší.

Jinak před pár dny se ke mně jeden PCI StormTracker od Bolteku dostal. Bohužel antení část byla zasažena vlhkostí a tak systém přestal fungovat, po vyčištění konektoru(a pošťourání se v jeho kontaktech) a výměně kabelu se mi ale zdá že to cosi dělá, tak snad to nějako rozchodím.
Kolín-Zálabí
Radarové oddělení ČHMÚ, Praha-Libuš
Matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy v Praze
Amatérská meteorologická společnost o.s.
ESTOFEX - European storm forecast experiment
http://www.youtube.com/skywarncz
Uživatelský avatar
David Rýva
Člen AMS
Příspěvky: 624
Registrován: 30 kvě 2007 15:40
Bydliště: Kolín-Zálabí/ Praha-Dejvice
Kontaktovat uživatele:

Tak sem pokusničení přenesl i na web, zatím není detektor nijak zkalibrován a bohužel jsou blízké bouřky směrem na JZ-J degradovány tím že su v paneláku na S-SV straně :(

http://www.skywarn.cz/boltek1/ aktuální data jsou pod odkazem "Live detection"
Kolín-Zálabí
Radarové oddělení ČHMÚ, Praha-Libuš
Matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy v Praze
Amatérská meteorologická společnost o.s.
ESTOFEX - European storm forecast experiment
http://www.youtube.com/skywarncz
Uživatelský avatar
funsat
Příspěvky: 11
Registrován: 04 dub 2011 13:59
Bydliště: Poprad - Slovakia
Kontaktovat uživatele:

Funkčný detektor bleskov StormTracker-Boltek, QTH Poprad Slovakia:

Aktuálny stav: http://pocasie.kvalitne.cz/pages/storm_akt.html

Búrkove hlásenia: http://pocasie.kvalitne.cz/pages/storm_hl.html

Animácia bleskov: http://pocasie.kvalitne.cz/pages/storm_an.html

rd
Detektor bleskov Boltek LD-250
Príjem EUMETCast - MSG - Ku-band
Detektor radiačného pozadia β and γ
Meteo - Davis VP2+

Meteo Funsat - http://pocasie.kvalitne.cz/
Jan Paukner
Příspěvky: 3
Registrován: 16 lis 2013 21:20

[quote="Šeba"]Pokud seš šikovnej radioamatér (nebo někoho takovýho znáš) a zároveň aspoň trochu schopnej programátor, tak si detektor blesků můžeš vyrobit sám i se softwarem na počítání blesků viz http://www.ok1jfh.net/technika/blesky/blesky.htm. Problém asi bude s tím, že ti to neurčí polohu výboje a jeho intenzitu a už vůbec ne charakter (CC, CG+,CG-). Ale pokud chceš měřit bleskovou aktivitu (myslím tím počet blesků), tak by to mělo stačit.

Sám jsem si chtěl vyrobit detektor ze starého rádia a opatřit jej směrovou anténou (dala by se tím zaměřovat bouřková jádra přímo v terénu viz viewtopic.php?f=18&t=213, ale nikdo se k tomuto tématu zatím nevyjádřil...Právě se chystám postavit ze starého autorádia něco podobného později přidám jak to dopadlo a zkusim i tu směrovku.Honza

Jinak ten chlápek má na stránkách víc návodů např:

výroba anemometru http://www.ok1jfh.net/technika/anemo/anemo.htm
příjem snímků z družice http://www.ok1jfh.net/wefax.htm
domácí meteostanice (návod ale není) http://www.ok1jfh.net/technika/wx_mer/wx_mer.htm[/quote
Uživatelský avatar
ok1in
Příspěvky: 18
Registrován: 14 črc 2011 19:16
Bydliště: Bratronice u Kladna
Kontaktovat uživatele:

Pro zájemce z řad kutilů doporučuji jednu novinku
Obrázek
http://ams.com/eng/Products/Wireless-Co ... ity/AS3935
Dají se objednat bezplatné vzorky. Došly mi druhý den po objednávce :o Jakmile bude trochu více času, dám se do testování s Arduinem...
http://www.rs-online.com/designspark/el ... an-arduino
Odpovědět

Zpět na „Blesky“