Bouřky 21.6.2011

Sem můžete přidávat vaše pozorování v roce 2011.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Tomáš Prouza
Administrátor
Příspěvky: 1149
Registrován: 30 kvě 2007 13:41
Bydliště: Velké Svatoňovice, okr. Trutnov, 370 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

V úterý 21. června 2011 se bude v oblasti britských ostrovů nacházet tlaková níže, jejíž frontální systém - teplá fronta a následně teplý sektor zasáhne území České republiky. Proto lze očekávat výskyt přeháněk a bouřek. Bouřky se mohou vyskytnout na celém území České republiky.

Předpověď SkyWarnu:

nevydána

Předpověď ESTOFEXu:

Obrázek

Text: http://www.estofex.org/cgi-bin/polygon/ ... recast.xml

Ke sledování vývoje situace a sdílení informací vás opět všechny zveme (a žádáme o účast) na IRC kanále AmaterMeteoCZ, na který se snadno a lehce dostanete poklikáním na následující odkaz: http://webchat.quakenet.org/?channels=AmaterMeteoCZ

Do tématu na fóru přispívejte především shrnutím situace, popisem, fotografiemi, videi, případně odkazy týkajícími se řešeného tématu. Děkujeme.
Uživatelský avatar
babicak
Příspěvky: 9
Registrován: 21 čer 2011 15:24
Bydliště: Babice u Uh. Hradiště, ZLK

https://picasaweb.google.com/1158623155 ... ela2162011
Foceno v Babicích u Uh. Hradiště. Před příchodem bouře nejprve jedna intenzivní přeháňka, po cca 10min druhá slabší. Při přechodu bouře dohlednost max 100m a kroupy průměru cca 1cm. Po přechodu teče po silnicích cca 3-4 cm vody.
Kvalita fotek strašlivá, foceno doškrábaným mobilem...
Naposledy upravil(a) babicak dne 21 čer 2011 19:01, celkem upraveno 1 x.
tromba
Příspěvky: 21
Registrován: 21 čer 2011 15:33
Bydliště: Rajec

južne odo mna sa nachadzajú dosť silné burky. dnes to bude zaujmavé
brejlobara
Příspěvky: 74
Registrován: 17 kvě 2008 07:17
Bydliště: Pardubice

Kámoš mi psal na fb cosi o tom že v okolí Pardubic-Staré Čivice se objevilo tornádo??!!! Mně jen silně hřmělo a byl tu pěknej slejvák...Můj barák je od Čivic cca. 5km vzdušnou čarou spíš víc.Prej tam sou strhaný střechy a nějaký větší škody.

EDIT: Tak je to potvrzené teď to bylo ve zprávách v regionech že se tu opravdu tornádo prohnalo..Fajn a já zas nic neviděl...
Nech to řádně bouří!
Uživatelský avatar
kapr
Příspěvky: 124
Registrován: 14 bře 2010 09:54
Bydliště: Buchlovice, Zlínský kraj, 270mnm

I já přidám svůj příběh, na konec pak i odkaz na pár fotek. Čekal jsem dnes nějakou tu bouřku, ale co jsem nakonec viděl..pozděj se potvrdilo, že dnešní den byl poměrně vyjímečný zhledem k těm minulým. První významější oblak Cu con jsem zpatřil okolo 13:15 na východním obzoru (první fotka), po té začal poměrně rychlý další vývoj oblačnosti a to v celém pásu od SZ Čech až po JV Moravu, kde se vytvořily postupně 4 jak se později ukázalo podle názoru zkušenějších minisupercely, z nichž některé provázely i tornáda. To jsem nezaznamenal. O cca hodinku pozděj v čase 14:20 začla narůstat významněj aktivita západně od Chřibů, kde se to vytvořilo jádro, které s postupem přes kopce jakoby nabralo na rychlosti, ta rychlost postupu mě překvapila, na to jsem nebyl zvyklý. Zatímco jsem si šel do pc nahrávat další fotky, zavolal mě cca za 10 minut!!! taťka ať se jdu rychle podívat, že toto ještě neviděl...opravdu, sz, postupně s až sv směrem se roztáčela mohutná oblačnost proti směru hodinových ručiček a postupně se stáčela jakoby opticky k SV, tzn doprava. Zde tedy pár fotek krátké video: http://metlak.rajce.idnes.cz/21.6.2011#

U mě projevy téměř žádné, přechod byl velmi rychlý ale bez nárazu větru u mě, s jen pár přeháňkami, ale z jiných slabých jader. Tímto navazuju na kolegu z Babic, který fotil stejnou buńku, jenom z jiného úhlu. Na dnešní den dlouho nezapomenu. I když jsem nepozoroval tornádo.
brejlobara
Příspěvky: 74
Registrován: 17 kvě 2008 07:17
Bydliště: Pardubice

Takže podle toho co jsem zjistil od vás na mém profilu fb bude zejtra hůř(pro nás větší šance na "rotující úlovky")!
http://gfspl.rootnode.net/gfspl/STP/STP_11.png
Nech to řádně bouří!
LenkaB
Příspěvky: 55
Registrován: 04 srp 2009 11:36
Bydliště: Nové Město nad Metují ( okres Náchod) 310 m n m

Ahoj lidi tady je článek o tom tornádu v Pardupkách. http://www.novinky.cz/domaci/236921-u-p ... -domu.html
traplican
Příspěvky: 44
Registrován: 02 črc 2008 15:12
Bydliště: Traplice
Kontaktovat uživatele:

Ahoj, ta "minisupercela" nás s manželkou zastihla zrovna, když šli do školky na besídku, kterou tam měla mrňata (a naše dcera s nimi). Stěrače to nestihly brát, ale kroupy naštěstí u nás žádné, takže rajčata, papriky a dýně přežily ve zdraví. Ten wall cloud jsem ale pozoroval z okna ložnice, které mám k JZ.
Tkachyk Bohdan
Příspěvky: 16
Registrován: 20 čer 2007 17:14
Bydliště: Prostejov
Kontaktovat uživatele:

aj ja prispeju prvni pozorovani bylo az kolem 17:00 kdyz jsem videl ze severo zapadu neco zene. vysel jsem ven ani nestihl nic nafotit zacalo foukat a vzapeti prset takze prvni prehanka byla zamnou coz priblizne bylo SELČ 17:15 NAD PROSTEJOVEM. pak nasledovala dlouha pauza.

pak jsem zjistil ze nad pardubicemi bylo tornado nevahal jsem a sel ven pozorovat jak se to vyviji bylo to zajimave pozorovani co trvalo vic jak hodinu a behem tohoto jsem vyfotil tyto fotky:

http://tkachyk.rajce.idnes.cz/nastup_da ... rdubicemi/
Uživatelský avatar
Michal Geryk
Člen AMS
Příspěvky: 1443
Registrován: 30 kvě 2007 05:50
Bydliště: Přerov - centrum, 209 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Nádherné "supercelární" fotky! :o

Tady se přehnaly dvě krátké silné přeháňky, ale bez krup a výbojů či hřmění. Nicméně ta druhá večerní byla hodně podezřelá, celý oblak očividně rotoval, byly vidět zajímavé válcové a kuželové tvary, celý útvar nasával flanking line, později byl vidět pravděpodobný wall cloud.

Fotky jsou bohužel jen ze zadní strany přeháňky směrem na východ, nestíhal jsem :( :

https://picasaweb.google.com/michal.ger ... directlink

Obrázek
Z rozhraní Hornomoravského úvalu a Moravské brány zdraví Michal.

kamera videa fotografie
Skype: geryk.michal
daffka
Příspěvky: 42
Registrován: 25 čer 2009 14:37
Bydliště: Milovice NB

Tak dnešek mě dost překvapil. Ráno obloha zatažená šedou dekou a lehce pršelo. V 13:00 přešla přeháňka se slušným slejvákem,ale s nic moc strukturou. V 15:30 přišla druhá přeháňka se zajímavou "sníženinou" pod základnou.Míjela mě severně a směřovala poměrně svižně k východu. Napadlo mě,že "sníženina" by mohl být wallcloud,ale nebyl sem si jistej,protože sem nikdy předtím žádnej neviděl. Bylo pěkně vidět jak útvar nasává páru z lesa a zdálo se mi,že to i rotuje.Spadlo z toho jen pár kapek a podle detekce blesků byla přeháňka elektricky aktivní,takže vlastně bouřka,ale žádnej hrom jsem neslyšel. Později jsem se dočetl na IRC fóru,že tahle "přeháňka" vyprodukovala u Pardubic tornádo. Tou dobou (17:50) zrovna přicházela stejnou trasou třetí přeháňka. Nejdřív nebylo vidět nic zvláštního,protože na západ nemám výhled,ale po chvilce se objevil krásnej wallcloud.Nejdřív byl takovej řidší,ale jak se základna dostala nad les,začala nasávat vlhkost a WC se začal pěkně zahušťovat. Celý se to pak začalo odsouvat mimo výhled,takže sem nelenil a vyrazil sem za tím na kole. Dojel sem na místo,kde je docela dobrej výhled, udělal pár fotek a chvíli sem sledoval,jestli se neobjeví nějaká ta trombička.Neobjevila,tak jsem vyrazil kolem kopce hledat lepší výhled.Ten jsem nenašel,takže jsem se vrátil zpátky na původní místo. A koukám je tam! Parádní tromba! Rozbušilo se mi srdce.Moje první tromba! Měl jsem naštěstí v ruce foťák,takže jsem jí úspěšně vyfotil a byla to fakt klika,protože během 5-10 sekund se rozplynula. Mimo to byla vidět i pěkná duha a srážkový pruhy nalevo od wallcloudu.To se mi ale najednou vyfotit nepodařilo. Jinak nespadla ani kapka a ani nezahřmělo,ale to mi vůbec nevadí. Poprvý jsem viděl supercellu,wallcloud (pravděpodobně) a trombu (ta je myslím jasná),takže dnešek hodnotím jedničkou s hvězdičkou.

Tady nějaká ta fotodokumentace: http://daffka.rajce.idnes.cz/Milovice_21.06.2011
Mirek
Příspěvky: 18
Registrován: 15 črc 2009 16:06
Bydliště: Strážnice(okr.Hodonín) 190 m.n.m

Ahoj. Dnes by se mohli, podle předpovědi čerti ženit ...
http://estofex.org/cgi-bin/polygon/show ... i?text=yes

taky se chystám vše zabezpečit a tu "svatbu" vyfotit :emo:
Uživatelský avatar
David Rýva
Člen AMS
Příspěvky: 624
Registrován: 30 kvě 2007 15:40
Bydliště: Kolín-Zálabí/ Praha-Dejvice
Kontaktovat uživatele:

Zdravím, přidávám včerejší nejzajímavější úlovek. Tromba bylo podle dalších snímků ca někde u Nymburka, kontakt se zemí se zatím bohužel nepodařilo prokázat. Přidávám fotku z videa a poté odkaz na video v SD kvalitě zatím.
Obrázek
http://www.youtube.com/watch?v=kNhYjAEr ... ideo_title
Kolín-Zálabí
Radarové oddělení ČHMÚ, Praha-Libuš
Matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy v Praze
Amatérská meteorologická společnost o.s.
ESTOFEX - European storm forecast experiment
http://www.youtube.com/skywarncz
brejlobara
Příspěvky: 74
Registrován: 17 kvě 2008 07:17
Bydliště: Pardubice

Tak sem zjistil že podle videa co bylo ted prezentováno na TV nova zřejmě vedlejší účinky tornáda nadzvedly auto těchto pozorovatelek zhruba 2km od samotného tornáda..trosky pak letěly téměř 3km a skončily v poli cca 500m od mého baráku..snad to tornádo prošlo i přes Blato a Staré Jesenčany,které už jsou by relativně mohly být v mém zorném poli..kdybych byl u sebe v pokoji jistojistě bych ho musel vidět! Tomu se říká pech!ale i štěstí..kdyby pokračovalo ve svém kurzu dál,prošlo by přímo přes náš dům...
Nech to řádně bouří!
Uživatelský avatar
goldy
Příspěvky: 175
Registrován: 30 zář 2007 22:20
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

Přestože jsem z Pardubic, tak jsem žádné tornádo neviděl, přešlo od nás cca 2 km daleko. V době přechodu bouře jsem by v centru Pardubic, ale kolem 17. hodiny jsem zpozoroval patrnou rotaci základny oblaku, ze kterého vypadávalo minimum srážek. Samotná bouře měla černou základnu a ve vyšší části oblaku, ze které vypadávaly srážky, měla zvláštní olověnou zelenošedou barvu. Těchto několik znaků mě utvrdilo v tom, že se o "běžnou" bouřku jednat nebude, že by mohlo jít i o supercelu. Včera jsem byl obhlídnout trasu tornáda a zachytit škody. Zde je odkaz: http://goldy82.rajce.net/Tornado_ve_Sta ... -_nasledky
V lesíku u průmyslové zony se tornádo nejspíše poprvé dotklo země, protože na louce západně od lesíka není ani náznak škod, poté se přeneslo přes halu JTektu, zde se stočilo vice na jih. Na stromech je patrné jejich ukroucení větrným vírem. Před dalším lesem (ten u vysílače) evidentně ztratilo sílu, tráva sice polehlá byla, ale stromy jsou poškozeny jen mírně. Následně se objevilo v Čívicích, kde poškodilo mimo jiné i místní hospodu. Ta ale fugnuje dále,je zakrytá plachtou a obsypaná i nadále místními štangasty :D . Pak zamířilo na letiště, známé video, ve kterém figurují dvě ženy v autě, které následně bylo tornádem odhozeno, je točené ze silnice u letiště, je na něm totiž vidět naváděcí světlo pro letadla. Jelikož je toto místo velmi blízko Čívic, tak z toho usuzuju, že se jednalo o to samé tornádo.nPřibližnou trasu se pokusím zakreslit do mapky a vložit sem.
Moje fotoúlovky na http://goldy82.rajce.idnes.cz/
Uživatelský avatar
goldy
Příspěvky: 175
Registrován: 30 zář 2007 22:20
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

Přibližná trasa tornáda je zde: http://goldy82.rajce.idnes.cz/Tornado_v ... ornado.jpg
Moje fotoúlovky na http://goldy82.rajce.idnes.cz/
switzzy
Příspěvky: 29
Registrován: 24 kvě 2010 21:02
Bydliště: Vyškov na Moravě 256 m.n.m.

Zdravím,
ikdyž opožděně, tak podám info o tom co se dělo. Ač přecházela slabší teplá fronta a Aladin předpovídal v posledním výstupu celkem výrazné srážky nad námi z konvektivní činnosti, zkušenost mi nedalo o tom silně pochybovat, protože se jednalo opět o čistě západní záležitost. Od západu postupoval občasný déšť, který začal přerůstat v hlubší konvekci nad východními Čechami a Vysočinou. Právě srážkové pole nad Vysočinou se nakonec stalo tím rozhodujícím pro počasí u nás. Kolem 15h dorazila poměrně výrazná přeháňka i s odrazy nad 30dBZ. Místy opravdu lilo jak při bouřce.

Vše pak dokonal konec přeháňky, který mě upoutal svou strukturou....její konec začal rotovat proti směru hodinových ručiček. Útvar to nebyl nijak velký, protože byl v prvotní fázi vývoje, ale mám ten pocit, že se jednalo o tvorbu supercely. Z té samé přeháňky byla o dalších 8km východně už bouřka se solidní odrazivostí přes 50dBZ. Nad Chřibami se nejspíše dotvořila supercela, která započala svůj vývoj právě ve Vyškově. Ostatně nádherné Kaprovi fotky mě v tom utvrzují. Takže pokud se opravdu jedná o prvotní fázi tvorby SC, tak můj první úlovek.

V 18:15 přišla další přeháňka, na radaru téměř nepatrná. Táhla se jako nudle a byla velice úzká. V severní části města mohlo spadnout za 15m intenzivního deště do 2mm, zatímco na mé stanici na JZ Vyškova ani kapka. Struktura přeháňky nakonec taky nebyla vůbec zlá a nakonec vyprodukovala i pěknou duhu při západu slunce. Bohužel fotky nemám, protože v tu dobu mě zkrápěla takhle přeháňka při fotbálku. :lol:

Poslední symbolická přeháňka došla ve 21:20. Trvala pouhých 5 minut. Ikdyž nad místem pozorování mohlo spadnout pár desetin mm (do 0,3mm), na stanici opět ani kapka.

Celkový úhrn ze všech přeháněk činní 3,9mm.

Fotky: https://picasaweb.google.com/1098075565 ... wZ24ucbYeQ
Uživatelský avatar
David Rýva
Člen AMS
Příspěvky: 624
Registrován: 30 kvě 2007 15:40
Bydliště: Kolín-Zálabí/ Praha-Dejvice
Kontaktovat uživatele:

Jelikož jsem SD video smazal, tak tady defitivní výběr záběrů samotného možného tornáda v HD
http://www.youtube.com/watch?v=PnwTy9L2ROE
Kolín-Zálabí
Radarové oddělení ČHMÚ, Praha-Libuš
Matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy v Praze
Amatérská meteorologická společnost o.s.
ESTOFEX - European storm forecast experiment
http://www.youtube.com/skywarncz
Uživatelský avatar
storm_ice
Příspěvky: 1448
Registrován: 23 led 2008 09:50
Bydliště: Teplice-Trnovany 227 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

V úterý bylo skoro zataženo až zataženo, občas slabý déšť, později přeháňky a po 16h se u nás vytvořila i bouřka se silným deštěm, později večer oblačnost ubývala až na skoro jasno. Tmax 23,5°C Tmin 12,5°C, vítr Z-Jz do 6 m/s, srážky Obrázek 6,7 mm.
Tkachyk Bohdan
Příspěvky: 16
Registrován: 20 čer 2007 17:14
Bydliště: Prostejov
Kontaktovat uživatele:

Tkachyk Bohdan píše:aj ja prispeju prvni pozorovani bylo az kolem 17:00 kdyz jsem videl ze severo zapadu neco zene. vysel jsem ven ani nestihl nic nafotit zacalo foukat a vzapeti prset takze prvni prehanka byla zamnou coz priblizne bylo SELČ 17:15 NAD PROSTEJOVEM. pak nasledovala dlouha pauza.

pak jsem zjistil ze nad pardubicemi bylo tornado nevahal jsem a sel ven pozorovat jak se to vyviji bylo to zajimave pozorovani co trvalo vic jak hodinu a behem tohoto jsem vyfotil tyto fotky:

http://tkachyk.rajce.idnes.cz/nastup_da ... rdubicemi/
omlouvam se za repost ale nastala mensi chybka z nazvem webu :)

http://tkachyk.rajce.idnes.cz/nastup_da ... supercela/
Uživatelský avatar
apac
Příspěvky: 5
Registrován: 13 pro 2008 15:16
Bydliště: Dolné Dubové, Slovensko

I keď s odstupom času aj na Slovensku sa vyskytla búrka s podozrivou štruktúrou. S istotou si netrúfam povedať či sa jedná o supercelu. To nechám na skúsenejších diskutérov ale čo viem s istotou, že po komunikácii s autorom mi potvdil, že snímka je z 21.6.2011 s okolia Topolčian.
http://www.ephoto.sk/fotogaleria/hodnot ... /prisavka/
misa12
Příspěvky: 76
Registrován: 10 kvě 2012 19:09
Bydliště: Trutnov okr. Trutnov (Královehradecký kraj) 431 m. n. m.
Kontaktovat uživatele:

Ten den jsem jel z Prahy na Trutnov, ale ne po dálnici, ale po staré silnici. Kousek za Prahou nás začala dostihovat ta studená fronta spolu s bouřkami na čele. Naštěstí jsme zrovna měli zastávku na jedné benzince a tam se mi podařilo na telefon natočit tohle video. Omlouvám se za špatnou kvalitu, je to z mého mobilu a tak je to trošku hůř rozeznat. Ale občas tam pár blesků vidět je. Zároveň tam je dobře patrný výrazný shelf cloud. Zároveň tam po záběru videa tam za mnou přišla jedna rodina a ptala se mě, co tam dělám. Přijeli tím červeným autem, co tam zaparkovalo kousek přede mnou. Po vysvětlení, že rád natáčím a fotím počasí a tak se mě otec s dědou zeptali, jestli očekávám kroupy a tak jsem jim řekl, že kroupy by mohly být, ale maximálně na začátku a pak by mohly přestat. Tak jsme se rozloučili a a jelikož 30-ti minutová přestávka skončila, musel jsem zpátky do autobusu.

http://www.youtube.com/watch?v=pgHhDmFx ... ature=plcp
Odpovědět

Zpět na „Pozorování v roce 2011“