Anketa: Jakého máte triggera, aneb čím fotíte blesky?

Víte jak na to ? A na co si dát pozor ?

Jakého máte triggera, aneb čím fotíte blesky?

The Lightning Trigger (libovolný model výrobce) - http://www.lightningtrigger.com
4
22%
LIGHTNING STRIKE! (libovolný model výrobce) - http://www.aeophoto.com/
3
17%
Strike Finder (libovolný model výrobce) - http://www.ubertronix.com/
2
11%
PatchMaster - http://www.pmgadgets.net/index_en.php?cPath=1
3
17%
NeroTrigger - http://www.nerotrigger.com
1
6%
Zeus - http://diy.viktak.com/2011/03/zeus-ligh ... meras.html
0
Žádná hlasování
SmaTrig 2.1 - http://www.doc-diy.net/photo/smatrig21/
2
11%
Jiná značka...
0
Žádná hlasování
Vlastní výroba...
3
17%
 
Celkem hlasů: 18
Uživatelský avatar
Jan Drahokoupil
Administrátor
Příspěvky: 543
Registrován: 26 kvě 2007 15:07
Bydliště: Brandýsek, okr. Kladno
Kontaktovat uživatele:

Podělte se s námi o to, jakého lightning triggera nebo-li detektor blesků používáte pro focení blesků...
Můžete vybrat jen jednu možnost, ale měli byste být schopni ji případně později změnit, pokud změníte produkt. Neočekává se, že by měl někdo triggry rovnou 2 ;)...

Ještě mě napadlo... napište sem pod anketu, kdo jste pro co hlasovali, ať máme přehled. Díky.

P.S. Já mám první model The Lightning Trigger od výrobce http://www.lightningtrigger.com
Uživatelský avatar
Tomáš Chlíbec
Příspěvky: 54
Registrován: 30 čer 2010 23:58
Bydliště: Praha - Nebušice

Tak já vlastním Patchmastera. První testy přinesly zklamání, ale závada nebyla na "přijímači". Trigger reagoval na blesky, foťák exponoval ale na fotkách byly jen blesky trvající delší dobu. Byl jsem zklamaný a přestal ho používat v domnění že je to s*áč, ale po výměně EOS500D za EOS60D a první zkoušce na šestce během posledních bouřek roku 2012 se dostavila euforie. Trigger chytá všechny blesky, ty delší jsou i na 2-3 po sobě jdoucích expozicích. A čím že to bylo? EOSy tříčíselné řady mají pomalejší zrcátko a závěrku, EOSy dvou a jednočíselné řady jsou rychlé a blesky stíhají. Sezonu 2013 jsem si s ním doslova užil a ulovil spousty krásných blesků za bílého dne. Jediná závada byla způsobena překrouceným kabelem od neustálého tahání v batohu, ale výměna za kabel z kabelové spouště je velmi snadná a nabízí se možnost připojit kabel s jiným konektorem pro jakoukoliv značku fotoaparátu.

Můj osobní názor je, že nezáleží na značce triggera, jde o poměrně jednoduchý obvod který reaguje okamžitě bez prodlev. Hlavní je rychlost reakce foťáku ;-)

Obrázek
Uživatelský avatar
Jan Drahokoupil
Administrátor
Příspěvky: 543
Registrován: 26 kvě 2007 15:07
Bydliště: Brandýsek, okr. Kladno
Kontaktovat uživatele:

Souhlasím s Tomášem, že rychlost foťáku je zásadní vlastnost.
Na druhou stranu jsou ale rozdíly v komfortu focení blesků dle zvoleného triggera. Je nešťastné, když trigger spouští fotoaparát při sebemenší změně intenzity světla, což může být např. při focení z auta přes přední sklo pohybem stěračů, či jakýkoliv jiný nepravidelný zdroj světla jako projíždějící auta, blikající světla na komínech, atd. Pak je člověk rád za to, že má model triggera, který reaguje skutečně jen na blesky (IR světlo).
Další záležitostí je, jak se vlastně samotný trigger chová v sestavě s foťákem. Většina dnešních triggerů různých značek se nejspíš vlastně chová tak, jako by při iniciaci bylo třeba zmáčknout spoušť v celém rozsahu, což pak kromě jiného umožňuje po pořízení fotky i její prohlédnutí, protože se fotoaparát chová normálně, jako byste fotili běžně.
Naproti tomu trigger od http://www.lightningtrigger.com se chová tak, že po jeho aktivaci uvede fotoaparát do stavu jakoby namáčknuté spouště, což prakticky znamená, že reakce foťáku může být ještě o další zlomky setin vteřiny rychlejší... i díky tomu, že provádí měření expozice a na nic tak nečeká. (Dřív se u foťáků testovalo i to, jak rychle pořídí snímek s namáčknutou spouští a při plném zmáčktnutí, dnes se to asi už nedělá) Nevýhodou ovšem je, že si případnou pořízenou fotku hned neprohlédnete, protože po pořízení fotky se fotoaparát okamžitě uvede opět do stavu namáčknuté spouště. Pro prohlížení fotek je potřeba triggera nejprve vypnout.
A ještě jedna věc mě napadla, ale to může být jen má domněnka... mám pocit, že triggery, které neudržují fotoaparát v neustálé pohotovosti jako ten můj, tak může dojít k tomu, že když se pár minut třeba neblýská, foťák se vlivem nastavení úsporného režimu mezitím vypne. Jak pak reaguje, když trigger něco zaznamená, to netuším.
Uživatelský avatar
novotny
Příspěvky: 207
Registrován: 13 bře 2010 09:56
Bydliště: Nové Strašecí (okr. Rakovník)
Kontaktovat uživatele:

Zdravím, já mam Lightning strike od AEO photo a jako doplněk na focení blesků to beru, ale samospásné to neni. Využívám ho hlavně na slabší bouřky, protože když už je něco silnějšího tak mi to bere prakticky všechny IC, CC a kdejaké jinak nepozorované záblesky. Často tak dojde k situace že mi to téměř nepřetržitě fotí, což už je pak lepší použít kontinuální snímání. Ostatní zdroje světla mi to vezme spíše vyjímečně.
Lepší výsledky očekávám spíše v podvečer, díky lepším světelným podmínkám, s čímž trigger nemá nic společeného. Za dobu co ho používám se mi ještě nikdy nepovedla fotka blesku v odpoledních hodinách, která by za něco stála, vždycky se jedná o šedé pozadí a nevýrazný blesk. Jasně, lepší než nic, ale abych řek pravdu tak se na tyto fotky často už nikdy ani nepodívám.
Když na to přijde tak mi trigger zachytí tak 60-70% blesků, ideálně na slabších bouřkách kdy to tak často nepráská. Sem rád, že sem si ho pořídil ale myslel sem že mi přinese více úspěchů, to už však záleží spíše na bouřkách než na triggeru.
Mé nej fotky počasí, krajiny, přírody apod. - http://500px.com/TomNovi
Má videa na youtube - http://www.youtube.com/TomNovotny88
Josef Pivoňka
Příspěvky: 4
Registrován: 23 srp 2010 16:55

Také jsem minulí rok pořídil AEO , bohužel nebylo kdy použít ale už se těším a snad to nebude taková tragédie :)
Bude na těle Canon 70D + Tokina 11-16 tak uvidíme jak to bude s citlivostí , možná jsem měl pořídit s regulací citlivosti ale nechtělo se mi doplácet.
pocasiholasice
Příspěvky: 19
Registrován: 27 dub 2011 07:55
Bydliště: Holasice okres Brno-venkov 196 m.n.m
Kontaktovat uživatele:

Pro letošní rok jsem si pořídil Patchmastera, cena byla maximum kterou jsem chtěl za tuto pomůcku dat tzn. okolo 3000kč na ebay jsem ho koupil za 159 USD což bylo 3100kč a potěšilo mě že jsem neplatil clo dodání bylo taky rychlé do 3 dnů od zaplacení byl doma. Jsem zvědavý zda si bude rozumět s Nikonem D90, bohužel jsem ho ještě minulý týden kdy tu byly bouřky neměl doma a pěkně jsem nadával když práskaly Cg a já je jen pozoroval protože na rozumný čas kdy by se dal chytit blesk bez triggera jsem se nedostal. Tak snad už příští týden něco s ním zkusím a doufám že nebudu nadávat zase že to foťák nestíhá :) . Info jak si s foťákem rozumí podám.
Uživatelský avatar
Dáša
Člen AMS
Příspěvky: 305
Registrován: 05 dub 2009 19:35
Bydliště: Brandýsek / občasně Pechova Lhota (u Milevska)

Mám nový Strike Finder Pro od Ubertronixu a moje zkušenosti po 3 testech v terénu: LIDI, NEKUPUJTE TO :!: :!: :!:
Pořizovali jsme ho přímo od výrobce a už první zádrhel spočíval v tom, že výrobek přišel bez úchytu na fotoaparát. :fubar:
To se pořešilo pořízením úchytu, který je určen pro GoPro a výrobce byl solidní alespoň v tom, že tyto náklady uhradil.
Ovšem po domácích testech, kdy trigger reagoval na blesk z fotoparátu i na baterku, přišlo při prvním ostrém testu v terénu rozčarování, když Honzův trigger (The Lightning Trigger ) zareagoval na blesk a můj nic. Zopakovali jsme testy s baterkou a bleskem fotoaparátu a bez reakce. Doma mě ještě napadlo vyměnit baterii, ač tedy ta předchozí byla nová, a hle testy zase úspěšné. Následující výjezd do terénu ovšem opět žádná reakce. Nakonec jsme nechali do triggera nahlédnou technicky zdatného jedince (Lukáše), který se zděsil a odhadl reálnou hodnotu tohoto výrobku prodávaného za několik tisíc asi na 150,-.
Trigger následně při domácích testech opět fungoval, ale v terénu opět vyhlásil stávku, jen asi dvakrát se splašil a cvakal pořád. Blesk jsem s tím nevyfotila žádný a nejspíš ani nevyfotím ač kolegyně se stejným přístrojem občas něco chytí, ale jinak má problémy podobné, takže se asi jen o vadný kus jednat nebude.Takže nedoporučuju. :x
Přílohy
kram.jpg
Martin Zubek
Příspěvky: 11
Registrován: 21 čer 2011 16:54
Bydliště: Karlovy vary

Letos v únoru jsem pořídil od Fotoškody Ubertronix strike finder. 20. dubna přišel první test v terénu v podobě co se blesků týče velmi slabé bouřky. Navzdory slabé elektrické aktivitě se nějaké čárové výboje objevily ale přístroj na ně vůbec nereagoval.. Po té jsem zjistil, že jsem zapomněl vypnout automatické ostření na objektivu :D Ok moje blbost.. 26.dubna přišla druhá, již lepší možnost otestovat tento přístroj, už s vypnutým autofokusem:) Musím říct, že trigger reagoval na úplně všechny výboje ale bohužel i na CC výboje, které vyprodukovaly jen světlo. Jinak po výskytu CG výboje jsem pokaždé pořídil fotografii, sice v různých světelných kvalitách ale to již závisí na nastavení expozice. Je pravdou, že při některých blescích fotoaparát udělal třeba tři snímky za sebou což mi přijde zbytečně moc. Vysvětluji si to tím že jsem v daný okamžik měl nastavený krátký expoziční čas 1/40s. Uvidím při dalších bouřkách. Zatím jsou mé pocity z tohoto přístroje relativně dobré a doufám že nebudu řešit stejný problém jako paní Dáša, která mě svou zkušeností docela zhrozila :?
Uživatelský avatar
Jan Drahokoupil
Administrátor
Příspěvky: 543
Registrován: 26 kvě 2007 15:07
Bydliště: Brandýsek, okr. Kladno
Kontaktovat uživatele:

Martin Zubek píše:Letos v únoru jsem pořídil od Fotoškody Ubertronix strike finder...
Prosím o zahlasování v anketě, ať máme přehled, díky.

Zároveň děkuji za zkušenost. Byly by někde k nahlédnutí fotky pořízené pomocí tohoto triggera, jen tak pro zajímavost?
Ladik82
Příspěvky: 15
Registrován: 09 dub 2012 20:50
Bydliště: Nýdek 415 - 996 mnm

Ubertronix Strike finder - po dnešku je tak zralý na hození do kamen.... jediné na co zareaguje je čelovka s led diodou, to se mu rozsvítí taky, ale blesky jsou pro něj velká neznámá !!! Nedoporučuji !!!!!
Martin Zubek
Příspěvky: 11
Registrován: 21 čer 2011 16:54
Bydliště: Karlovy vary

Jan Drahokoupil píše:
Martin Zubek píše:Letos v únoru jsem pořídil od Fotoškody Ubertronix strike finder...
Prosím o zahlasování v anketě, ať máme přehled, díky.

Zároveň děkuji za zkušenost. Byly by někde k nahlédnutí fotky pořízené pomocí tohoto triggera, jen tak pro zajímavost?
Po třetí zkoušce přístroje Ubertronix Strike bohužel můžu jen souhlasit se zde uvedenými negativními recenzemi..je to pomalé, nereaguje na blesky vzdálené více jak 3 km až když je bouřka nad Vámi, fotí úplně zbytečně i třikrát za sebou a ze cca 60 fotek je použitelných pouze 5. Nekupovat!! Chci si pořídit Lightning Trigger, který používáte Vy pane Drahokoupil, bohužel objednávka zboží ze zahraničí je pro mě španělská vesnice :-/ Zde ještě přikládám nejpovedenější fotografii vyfocenou spíše náhodou :)
10295441_626787610732621_2173695298816995681_o.jpg
Uživatelský avatar
Jan Drahokoupil
Administrátor
Příspěvky: 543
Registrován: 26 kvě 2007 15:07
Bydliště: Brandýsek, okr. Kladno
Kontaktovat uživatele:

Koukám, že se tu opravdu šíří nespokojenost s Ubertronixem...

My jsme ho kupovali s Dášou z USA od výrobce a už se snažím "vykomunikovat" navrácení toho krámu zpět a pokud možno vrácení peněz. Něco slíbili, ale ještě si to s nimi budu muset vyjasnit, aby se to vyplatilo.

Položím dvě otázky:
1) Kde jste kdo kupoval triggera od Ubertronixu? Ze zahraničí (USA), nebo u nás (např. FotoŠkoda)?

2) Pokud by se nás domluvilo víc, byli byste ochotni jít do hromadné objednávky léty prověřeného http://www.lightningtrigger.com?
Dost o tom u važujeme. Aspoň by se případně něco ušetřilo aspoň na poštovném, když by to přišlo vše najednou.
Martin Zubek
Příspěvky: 11
Registrován: 21 čer 2011 16:54
Bydliště: Karlovy vary

Jan Drahokoupil píše:Koukám, že se tu opravdu šíří nespokojenost s Ubertronixem...

My jsme ho kupovali s Dášou z USA od výrobce a už se snažím "vykomunikovat" navrácení toho krámu zpět a pokud možno vrácení peněz. Něco slíbili, ale ještě si to s nimi budu muset vyjasnit, aby se to vyplatilo.

Položím dvě otázky:
1) Kde jste kdo kupoval triggera od Ubertronixu? Ze zahraničí (USA), nebo u nás (např. FotoŠkoda)?

2) Pokud by se nás domluvilo víc, byli byste ochotni jít do hromadné objednávky léty prověřeného http://www.lightningtrigger.com?
Dost o tom u važujeme. Aspoň by se případně něco ušetřilo aspoň na poštovném, když by to přišlo vše najednou.

Já ho kupoval u nás u Fotoškody. Bohužel na vrácení produktu je již pozdě :( No hromadná objednávka je výborný nápad a já bych se určitě přidal. ;)
Ladik82
Příspěvky: 15
Registrován: 09 dub 2012 20:50
Bydliště: Nýdek 415 - 996 mnm

Jan Drahokoupil píše:Koukám, že se tu opravdu šíří nespokojenost s Ubertronixem...

My jsme ho kupovali s Dášou z USA od výrobce a už se snažím "vykomunikovat" navrácení toho krámu zpět a pokud možno vrácení peněz. Něco slíbili, ale ještě si to s nimi budu muset vyjasnit, aby se to vyplatilo.

Položím dvě otázky:
1) Kde jste kdo kupoval triggera od Ubertronixu? Ze zahraničí (USA), nebo u nás (např. FotoŠkoda)?

2) Pokud by se nás domluvilo víc, byli byste ochotni jít do hromadné objednávky léty prověřeného http://www.lightningtrigger.com?
Dost o tom u važujeme. Aspoň by se případně něco ušetřilo aspoň na poštovném, když by to přišlo vše najednou.
já ho mám od fotoškody a půjde vrátit.... pro hromadnou objednávku jsem všemi deseti.... Je to fajn nápad Honzo. Jen se to chce domluvit co nejrychleji abychom pak jen smutně nekoukali ;)
Uživatelský avatar
Jan Drahokoupil
Administrátor
Příspěvky: 543
Registrován: 26 kvě 2007 15:07
Bydliště: Brandýsek, okr. Kladno
Kontaktovat uživatele:

Pánové,

napište mi co nejdříve na mail drahokoupil.j@amsos.cz a domluvíme se na té objednávce. My do toho jdeme, ale je potřeba se domluvit, jak to provedeme a zda jse opravdu ochotni za to zaplatit tolik peněz. Je to hodně, ale já doufám, že to bude stát za to. Kolegyně Sumie už objednala... :)
Ladik82
Příspěvky: 15
Registrován: 09 dub 2012 20:50
Bydliště: Nýdek 415 - 996 mnm

https://www.youtube.com/watch?v=cXFJH7w ... e=youtu.be

jediné využití pro milovníky fotek stěračů :-)
Martin Zubek
Příspěvky: 11
Registrován: 21 čer 2011 16:54
Bydliště: Karlovy vary

Ladik82 píše:https://www.youtube.com/watch?v=cXFJH7w ... e=youtu.be

jediné využití pro milovníky fotek stěračů :-)
Přesně tak funguje i ubetronix můj :D takže to nebude velká náhoda.
Martin Zubek
Příspěvky: 11
Registrován: 21 čer 2011 16:54
Bydliště: Karlovy vary

Mám dotaz. Prozradí mi někdo jak dlouho jde z Ameriky www.lightningtrigger.com?
Uživatelský avatar
DaveG
Příspěvky: 6
Registrován: 18 dub 2014 08:36
Bydliště: Třinec
Kontaktovat uživatele:

Máte někdo zkušenosti s tímto triggerem? Díky ;)
http://www.ebay.com/itm/Patchmaster-4in ... 23291d3ab5
martin popek
Příspěvky: 414
Registrován: 29 led 2008 15:19
Bydliště: Nýdek

DaveG píše:Máte někdo zkušenosti s tímto triggerem? Díky ;)
http://www.ebay.com/itm/Patchmaster-4in ... 23291d3ab5
DaveG nekupovat totalni hrůza bere to všechno možné jen né blesky zmetek!!! Koupil si ho lada viz přispěvek výše.
Uživatelský avatar
Jan Drahokoupil
Administrátor
Příspěvky: 543
Registrován: 26 kvě 2007 15:07
Bydliště: Brandýsek, okr. Kladno
Kontaktovat uživatele:

martin popek píše:
DaveG píše:Máte někdo zkušenosti s tímto triggerem? Díky ;)
http://www.ebay.com/itm/Patchmaster-4in ... 23291d3ab5
DaveG nekupovat totalni hrůza bere to všechno možné jen né blesky zmetek!!! Koupil si ho lada viz přispěvek výše.
Ahoj,

Martine pozor, Láďa má Ubertronix a ne Patchmaster. Patchmaster má třeba Tomáš Chlíbec a mám pocit, že je s tím celkem spokojený. Ale jak již bylo řečeno, záleží také na fotoaparátu. Jestli jsou nějaké rozdíly v modelech Patchmasterů, to netuším.

Jinak 3 nové Lightning triggery LT4 jsou snad už na cestě do ČR, tak se snad dočkáme ještě před vrcholem sezóny :-)
Uživatelský avatar
DaveG
Příspěvky: 6
Registrován: 18 dub 2014 08:36
Bydliště: Třinec
Kontaktovat uživatele:

Zdravím, díky za informace. Slyšel jsem už o tom, že záleží i na foťáku. Já mám Nikon D3100, tak hodně váhám, jestli mám risknout toho Patchmastera, který je cenově ještě přijatelný a žádné negativní zkušenosti se o něm ještě nešíří.
Ladik82
Příspěvky: 15
Registrován: 09 dub 2012 20:50
Bydliště: Nýdek 415 - 996 mnm

DaveG píše:Zdravím, díky za informace. Slyšel jsem už o tom, že záleží i na foťáku. Já mám Nikon D3100, tak hodně váhám, jestli mám risknout toho Patchmastera, který je cenově ještě přijatelný a žádné negativní zkušenosti se o něm ještě nešíří.
no Davide nevím zda 3100 od nikonu nebude pomalá.....
Uživatelský avatar
Jan Drahokoupil
Administrátor
Příspěvky: 543
Registrován: 26 kvě 2007 15:07
Bydliště: Brandýsek, okr. Kladno
Kontaktovat uživatele:

Ladik82 píše:
DaveG píše:Zdravím, díky za informace. Slyšel jsem už o tom, že záleží i na foťáku. Já mám Nikon D3100, tak hodně váhám, jestli mám risknout toho Patchmastera, který je cenově ještě přijatelný a žádné negativní zkušenosti se o něm ještě nešíří.
no Davide nevím zda 3100 od nikonu nebude pomalá.....
Zdá se, že by nemusela. Na stránkách našeho trigera je v tabulce kompatibility "shutter lag" jen 40 ms...
Uživatelský avatar
fotografondra
Příspěvky: 37
Registrován: 10 čer 2011 20:39
Bydliště: Praha 4
Kontaktovat uživatele:

Zdravím všechny, koukám, že se tady rozjela velká diskuze ohledně strike finderu. Fotil jsem s ním už minulý rok a docela úspěšně. Je pravda, že hodně vzdálené blesky ne vždy zachytil, ale stěžovat jsem si nemohl. Tento rok jsem ještě neměl šanci, protože jsem se přestěhoval. Jinak jsem ho koupil ve fotoškodě. ;)
Všechny moje fotografie: http://fotografpraha.rajce.idnes.cz/
Odpovědět

Zpět na „Fotografování blesků“