Terciální duha

Halové oblouky, duhy, irizace a jiné optické jevy sem.
Odpovědět
Uživatelský avatar
TrncakPatrik
Příspěvky: 16
Registrován: 19 črc 2012 23:01
Kontaktovat uživatele:

Dne 15.7.2012 jsem byl ve službě na stanici a sledoval zajímavý vývoj situace. Blížila se přeháňka, za kterou bylo polojasno a tak jsem očekával duhu. Jenže přeháňka mohutněla a padaly velké kapky a to jsem již věděl, že bude duha jako kráva. A byla 8-) V jeden moment byla hlavní (primární) duha jasná tak, že byla skoro bílá a vedlejší duha (sekundární) nádherně barevná a dokonce s podružnými oblouky! A v ten moment mi to nedalo a šel jsem na druhou stranu budovy, kde šajnilo slunce. Jako bych to nějak tušil, viděl jsem vele vzácnou terciální duhu! Ta je již okolo slunce (spolu s duhou 4. řádu, kterou jsem ale neviděl) a v mém případě jsem viděl jen části oblouku napravo a nalevo od slunce. I když jsem típal jeden snímek za druhým, už předem jsem věděl, že z toho nic nebude. Terciálka byla opravdu slabá a viděl jsem ji lépe v polarizačním filtru než očima. Každopádně již vím, jaké podmínky musí nastat, aby byla vidět terciální duha - kompaktní přeháňka s velkými kapkami, slunce cca 15 - 20 st. nad obzorem, a extra jasná primární a sekundární duha. Takže pokud někdo z vás bude mít příště štěstí a uvidí opravdu jasnou duhu, ať si vzpomene a omrkne také sluneční stranu, kde může ulovit opravdu vzácný kousek. Všechny dosavadní případy 3. a 4. duhy jsou dosti nejasné a stále se čeká na dobrou dokumentaci. avšak pozor, ne že zajásáte, když budete mít u slunce v čase duhy ještě parhelia či jiný halový jev! I to jde vidět, já asi 3x v životě sledoval odcházející přeháňku s duhou a halové jevy na Cirru u slunce ;) Dodatek: fotky jsem opravdu projel vším co mám a co znám. Unsharp mask jsem dal takový, že mi málem shořel monitor a stejně nic.
Odpovědět

Zpět na „Optické jevy v atmosféře“