Bouře na karvinsku rok 2000

Máte na nás dotaz ohledně radarových / satelitních snímků ? Napište.
Odpovědět
Uživatelský avatar
dobrmanek
Příspěvky: 745
Registrován: 23 čer 2007 09:56
Bydliště: Větřkovice, 480 m.n.m, okres Opava

Velice zajímavá bouře, která se vyskytla 6.8.2000. Vytvořila se východně od Větřkovic. Bohužel bylo kouřmo a do toho nízká oblačnost, takže jsem vývin této bouře neviděl, ale slyšet byla pořádně, něco jako bombardování ..... Mohla to být supercela? Sháním podrobné info o této bouři. nemáte někdo nějaké fotky, či neznáte očité svědkyí? Moc díííík za pomoc Obrázek

http://dobrmanek.rajce.idnes.cz/boure_n ... ve_snimky/
Ze Slezska Vás zdraví Zbyněk Černoch
Uživatelský avatar
Michal Geryk
Člen AMS
Příspěvky: 1442
Registrován: 30 kvě 2007 05:50
Bydliště: Přerov - centrum, 209 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Ze snímků to vypadá, že to supercela nebyla, ale chtělo by to 10-ti minutový radar... V té době jsem byl v Polsku blízko Krakówa a už si na počasí nepamatuji.
Z rozhraní Hornomoravského úvalu a Moravské brány zdraví Michal.

kamera videa fotografie
Skype: geryk.michal
Uživatelský avatar
Michal Geryk
Člen AMS
Příspěvky: 1442
Registrován: 30 kvě 2007 05:50
Bydliště: Přerov - centrum, 209 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

gerykm píše:Ze snímků to vypadá, že to supercela nebyla, ale chtělo by to 10-ti minutový radar...
No ale když se na to dívám teď ráno (ráno moudřejší večera), tak mně to supercelu zase připomíná... Stáčení doprava od ostatních bouřek, VIL těžko říct... Bouřka to musela být slušná a propad krup je tam myslím jasný. Počkám si na "Skywarňáky"...
Z rozhraní Hornomoravského úvalu a Moravské brány zdraví Michal.

kamera videa fotografie
Skype: geryk.michal
Uživatelský avatar
Tomas Pucik
Člen AMS
Příspěvky: 470
Registrován: 02 čer 2007 12:57
Bydliště: Poprad, Slovensko
Kontaktovat uživatele:

Takze podla mojich zisteni v dany den prechadzal cez nase uzemie zvlneny studeny front, pred nim sme boli v teplom a vlhkom prudeni. Podmienky pred frontom boli pomerne labilne ( vysoke hodnoty CAPE). V nizsich vyskach bola vzduchova hmota vlhka, naopak od 500 hPa nahor sucha. Cize pomerne schopne predpoklady na rozvoj burok.

Problem je, ze sme sa nachadzali v nevyraznom tlakovom poli a prudenie je v celom profile troposfery pre dany den relativne slabe. V najnizsich 2 km bolo slabe od JV, potom pomaly zrychlovalo a stacalo sa na JZ. Co sa tyka strihu vetra alebo helicity, na vyvoj superciel podmienky v atmosfere neukazuju. Povedal by som, ze mierny veterny profil by favorizoval skor multicelularne burky.

Pri pohlade na radar sa zda, ze islo o dobre organizovanu multicelu, ktora postupovala v JZ prudeni. Jeden rez naznacuje pomerne ohromnu vysku 60 dBz odrazivosti a teda zjavne pritomnost hoc aj velkych krup v burke a silny potencial na downburst. Stale vsak je mozne, ze islo o supercelu, na presne urcenie by sme potrebovali snimky dopplerovho radaru.

Na zaver by som chcel len dodat, ze niekedy je medzi supercelou a dobre organizovanou multicelou pomerne maly rozdiel v prejavoch a oba typy burok mozu byt zodpovedne za nicive prejavy. Preto netreba podcenovat burky aj ked su ne-supercely
Uživatelský avatar
Janek
Příspěvky: 884
Registrován: 30 kvě 2007 19:42
Bydliště: Karviná-Ráj, 260 m n. m.
Kontaktovat uživatele:

dobrmanek píše:Velice zajímavá bouře, která se vyskytla 6.8.2000. Vytvořila se východně od Větřkovic. Bohužel bylo kouřmo a do toho nízká oblačnost, takže jsem vývin této bouře neviděl, ale slyšet byla pořádně, něco jako bombardování ..... Mohla to být supercela? Sháním podrobné info o této bouři. nemáte někdo nějaké fotky, či neznáte očité svědkyí? Moc díííík za pomoc.
Propána, to jádro u Ostravy vypadá šíleně! To byla ta bouře s kroupami v Havířově a Orlové? :roll:
Ze zazelenalé (kromě zimy) pahorkatiny z Karviné zdraví Hloupý Honza. :-)
oblíbená webovka: http://pocasi.venku.cz/ mé rajče: http://kozibrada.rajce.idnes.cz/
Odpovědět

Zpět na „Interpretace meteorologických dat“