Jak na to?

Víte jak na to ? A na co si dát pozor ?
Uživatelský avatar
honza.cb
Příspěvky: 237
Registrován: 29 kvě 2007 22:21
Bydliště: České Budějovice - Čtyři dvory
Kontaktovat uživatele:

Chtěl jsem se optat s jakým nastavením expozice fotíte blesky. Mám sice C350D už skoro rok, ale o blýskavici jsem s ním zatím moc nezakopl. Tak kdyby náhodou, tak ani nevím jak porádně na to, aby s toho byly nějaké dobré snímky. Předem díky za rady.
Murphyho optimistický zákon: Usmívej se ! Zítra bude hůř ... a pozítří.... možná už ani nebude.
Z Českých Budějovic zdraví Jan Michalica
Marcel Vanžura
Příspěvky: 20
Registrován: 18 čer 2007 06:17

Předpokládám, že řeč je o nočním focení. Tady je situace docela jednoduchá. Režim M, čas na BULB, clonu dle blízkosti a intenzity blesků na řekněme F5,6 až F11. Zaostřit na nekonečno (manuálně nebo automaticky) a pořídit zkušební snímek (dejme tomu 1 minutu). Pokud bude snímek rozmazaný, doostřit. Pokud je OK, přepnout do manuálního ostření a už na to nesahat. Chce to ovšem samozřejmě nějaký stativ a alespoň kabelovou spoušť. Na C350D a C400D se dá vyrobit prakticky zadarmo, kupovaná stojí kolem 750,- (myslím). Pomůže také předsklopení zrcátka (funkce Mirror Lockup), i když při takto dlouhé expozici příliš vliv nemá.
Uživatelský avatar
Jan Drahokoupil
Administrátor
Příspěvky: 543
Registrován: 26 kvě 2007 15:07
Bydliště: Brandýsek, okr. Kladno
Kontaktovat uživatele:

Také přidám několik svých postřehů a triků pro doplnění Marcelových rad.
  1. Důležité je také nastavení ISO. Čím delší expozice by byla zároveň s vysokým ISO, tak tím více šumu bysme pak měli ve fotce. Proto na svém Canonu 350D dávám vždy ISO 100 (nebo nejnižší možné podle schopností přístroje). S tím souvisí i následující nastavení foťáku a tou je redukce šumu. Mé osobní doporučení je, že vždy, pokud to nastavní foťáků umožňuje, tak při focení blesků tuto fonkci vypínám respektive vůbec nepoužívám. Problém je v tom, že pokud bude tato funkce aktivována a budeme pracovat s dlouhými expozičnímy časy – řádově v sekundách až minutách, tak se pak fotka bude „odšumovat“ stejnou dobu rovnou expoziční!!! Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že v takovém případě zákon schválnosti funguje téměř stoprocentně a ještě když jsem fotil s IXUSem 500, kde byla max. expozice 15s, tak během následujících 15s, kdy se fotka „odšumovala“, jsem přišel o ty nelepší blesky.
  2. Zároveň při focení blesků nefotím do RAWu (jinak téměř pořád) a to z toho důvodu, že člověk pořídí mnoho a mnoho fotek, přičemž je jich většina nakonec nepoužitelných. Šetří se tak místo na kartě a taky baterie, které dlouhé expozice docela ubírají.
  3. Zásadně vypínám stabilizaci obrazu. Přestože by se mohla hodit (máte-li horší stativ), tak by si brala příliš mnoho energie z baterie při dlouhých expozicích.
  4. Fotím-li za šera, používám nastavení priority clony – Av, kdy se snažím pomocí vyššího clonového čísla dosáhnout rozumné expozice alespoň kolem 1 vteřiny a víc. Také lze požít stmavovací filtr pro prodloužení exp. času. A zde je můj trik se zrcadlovkou Canon 350D (nevím, jak to jde u jiných přístrojů)... Při používání metody s prioritou clony (jde i s prioritou času) si nastavím sériové snímání a pomocí kabelové spouště si zaaretuji spoušť a už to jede. Pokud je už dost šero, tak to ve výsledku funguje tak, že mám například expoziční čas. 15s a tedy po patnácti sekundách ihned následuje další 15s snímek a tak dál – jen s omezením kapacity baterky a karty. Funguje to výborně. Člověk by vlastně pak ani u toho foťáku nemusel stát a pak se jen přijít podívat, co se nafotilo. Je to v podstatě takový „timelapse“, ale video jsem z toho ještě nedělal Obrázek. Jinak taky pozor na to, že při této technice focení vzniká velké množstí fotek a krátíme si tak životnost především asi zrcadlovek, kde je mnoho mechanických součástek (závěrka, zrcátko,...).
Toť asi zatím vše. Kdyžtak se ptejte dál, kdo co potřebujete vědět.
Jen bych zde ještě zdůraznil, že při focení blesků bychom měli myslet především na vlastní bezpečnost!
Naposledy upravil(a) Jan Drahokoupil dne 04 čer 2007 07:45, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
TiborCsörgei
Člen AMS
Příspěvky: 7
Registrován: 01 čer 2007 20:57
Bydliště: Blahová, Slovensko
Kontaktovat uživatele:

Ahoj!
Honzo, keď máš vypnuto redukciu šumu z finálnej snímky akým spôsobom, alebo programom odstráňuješ nadbitočný šum? Ďakujem!
Uživatelský avatar
Jan Drahokoupil
Administrátor
Příspěvky: 543
Registrován: 26 kvě 2007 15:07
Bydliště: Brandýsek, okr. Kladno
Kontaktovat uživatele:

TiborCsörgei píše:Ahoj!
Honzo, keď máš vypnuto redukciu šumu z finálnej snímky akým spôsobom, alebo programom odstráňuješ nadbitočný šum? Ďakujem!
Ahoj Tibore,
mluvil jsem zde především ze zkušeností se zrcadlovkou Canon EOS 350D, která, stejně jako jiné zrcadlovky, nemá velké potíže se šumem. Při ISO 100 jsem ještě nikdy nemusel snímky dále upravovat co se odstraňování šumu týče a to i při expozicích kolem 30 vteřin i víc. Je to dané především daleko větším snímacím senzorem v zrcadlovkách v porovnání s kompaktními přístroji. Takže máte-li zrcadlovku, nebojte se přílišného šumu. Obrázek
Jinak pokud vás i přesto šum trápí, tak se dá celkem obstojně odstranit v různých programech typu Photoshop nebo Paint Shop Pro.
Tedy pokud nám nejde o focení blesků a máme dost času na fotografii, tak se samozřejmě vyplatí si při náročnějších expozicích funkci „Redukce šumu“ zapnout, protože případné odstraňování šumu je lepší provádět rovnou ve foťáku z důvodu výsledné lepší kvality obrázku než po úpravě v PC.
Glimmer Man
Příspěvky: 20
Registrován: 03 čer 2007 16:45
Bydliště: Ostrava ale momentálně jsem v Rusku
Kontaktovat uživatele:

Poradil by mi někdo jak se dá vyfotografovát blesk pomocí Camedia 770 UZ??? Budu vděčný za jakoukoliv radu...

ObrázekObrázekObrázek
Obrázek
Marcel Vanžura
Příspěvky: 20
Registrován: 18 čer 2007 06:17

Díky Honzovi, že mě doplnil. Na ISO jsem zapomněl a naprosto s jeho názorem souhlasím. Pro Tibora: Canon dodává ke svým zrcadlovkám
dle mého soudu dnes už výborný RAW konvertor a editor Digital Photo Profesional, který si se šumem poradí už při převodu z RAW do JPEG/TIFF a umí samozřejmě odstranit šum i z JPEGů. Pokud hledáš nějaký výkonný editor fotografií, zkus třeba GIMP, je v češtině (možná i slovenštině), nabídkou funkcí se blíží Photoshopu a hlavně je zdarma i pro komerční použití.
Marcel Vanžura
Příspěvky: 20
Registrován: 18 čer 2007 06:17

C-770 asi bohužel není nejvhodnější fotoaparát na focení blesků, hlavně díky maximálnímu času 15s a problematickému ostření. Poradil bych asi to samé, co výše. Interpolaci bych rozhodně zakázal, režim A/S/M, nebo jen M (nevím, jak to tam funguje), čas 15s, clonu 5-8, ISO64. Obávám se ale, že snímky budou příliš tmavé, pak bych zmenšil clonu až na 2,8 nebo z druhém případě zvýšil ISO i nad 100, ale to už je na úkor kvality. Tipuji, že v režimu M možná funguje jakási obdoba BULB s maximálním časem 30s, ale to se musí po celou dobu držet spoušť. Možná by pomohlo infra, ale je otázkou, zda raději neinvestovat do lepšího přístroje, tady je každá rada drahá Obrázek.
Uživatelský avatar
Michal Geryk
Člen AMS
Příspěvky: 1443
Registrován: 30 kvě 2007 05:50
Bydliště: Přerov - centrum, 209 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Ale naděje na zachycení blesků žije i při méně kvalitním foťáku. Chce to trochu štěstí, trpělivost a pochopení manželky :-). Já mám Canon A510 (3,2 Mpx) - kdysi dražší, dnes už směšný aparát, ale přesto mám pár hezkých fotek blesků i za bílého dne (nastavil jsem režim "fotka za fotkou", ale po chvíli je moje SD karta 128 MB plná...). Já můžu nastavit expozici max. na 15 vteřin, zaostření na nekonečno lze pouze manuálně podle nějakého vzdáleného objektu. Bohužel penízky potřebuje více rodina a na nový foťáček už nějak nezbývá...

Foťák mám od konce roku 2005, ale loni a zatím i letos nebylo v Přerově téměř co fotit - je to zatím bouřková bída...
Z rozhraní Hornomoravského úvalu a Moravské brány zdraví Michal.

kamera videa fotografie
Skype: geryk.michal
Uživatelský avatar
supercela
Příspěvky: 70
Registrován: 30 kvě 2007 19:08
Bydliště: Habartov, okres Sokolov
Kontaktovat uživatele:

Ahojte!
Tak já mám Nikon Coolpix 4600, jednoduchej automat,má jen scénické režimy,ruční vyvážení bílé,korekci expozice +2/-2 a multishot 16 snímků v jednom. menší rozlišení, ale vyzkoušel jsem to při večerní bouřce, a chytil jsem dost blesků, téměř každý, co se objevil. http://www.pocasi1.info/blesky.html
Uživatelský avatar
Jan Drahokoupil
Administrátor
Příspěvky: 543
Registrován: 26 kvě 2007 15:07
Bydliště: Brandýsek, okr. Kladno
Kontaktovat uživatele:

supercela píše:Ahojte!
Tak já mám Nikon Coolpix 4600, jednoduchej automat,má jen scénické režimy,ruční vyvážení bílé,korekci expozice +2/-2 a multishot 16 snímků v jednom. menší rozlišení, ale vyzkoušel jsem to při večerní bouřce, a chytil jsem dost blesků, téměř každý, co se objevil. http://www.pocasi1.info/blesky.html
Tady je vidět, že i s kompaktem se dají při troše štěstí zachytit blesky. Hlavně ty první jsou docela slušné a zdá se, že se dokonce jednalo o CG+ (foto 2 a 3). Na dalších snímcích je už ale vidět obrazová neostrost způsobená pravděpodobně chybným zaostřováním automatu při slabém světle.
Jestli jsem to ale správně pochopil, tak jste fotil pomocí toho „multishotu“. Je to tak? Pro noční focení by se možná více vyplatilo nastavení foťáku na co nejdelší expoziční čas. Výhodou by bylo normální rozlišení (asi to největší - záleží na uživateli) a větší šance, že se zachytí více blesků na jednu fotku. Nevýhodou je pak u kompaktů vyšší šum nebo při zapnuté redukci šumu dlouhé zpracovávání fotky.
Uživatelský avatar
supercela
Příspěvky: 70
Registrován: 30 kvě 2007 19:08
Bydliště: Habartov, okres Sokolov
Kontaktovat uživatele:

Fotil jsem bouřku vzdálenou, izozlovanou,v podstatě bez pohybu.Blesky následovaly zhruba po 20s až 1 min.Při zapnutém multishotu je nasnímáno 16 snímků do jednoho, to znamená, že každý má velikost 1/16 celého snímku. Závěrka se otevřela na max 2s, než začala snímat další snímek z těch 16. To znamená že, se snímalo zhruba 30s jedna sada.Navíc ten multishot jde zapnout jen při manuálním nastavení, což znamená, že jde nastavit jen vyvážení bílé a expozice +2/-2. Neostrost snímků pramení asi z toho, že jsem fotil z balkonu,přes osvětlené město, 6m před objektivem je pouliční lampa. Zkusím jak se bude chovat v neosvětlené krajině, až bude příležitost a dám zase vědět. Třeba to někomu pomůže.
Uživatelský avatar
Jan Drahokoupil
Administrátor
Příspěvky: 543
Registrován: 26 kvě 2007 15:07
Bydliště: Brandýsek, okr. Kladno
Kontaktovat uživatele:

Jinak je tu ještě jedna možnost, jak se dají blesky fotit. Ani jsem ji zatím nezmiňoval, protože jsem si myslel, že se takto blesky reálně fotit nedají. Ale dají! Když se vyskytne povedená bouřka se silnou elektrickou aktivitou, jako napřípklad včera odpoledne (15. 6. 07), tak jsem se pokoušel fotit blesky z ruky na nějakou 1/8 sek. při cloně 22 s tím, že zareaguji a zmáčknu spoušť, hned jak se zablýskne. Člověk by nevěřil, že to jde, ale jde to a hlavně tehdy, pokud jsou „šikovné“ blesky, které jdou několikrát za sebou. První člověk většinou nestihne, ale další se může povést. Mám tak ze včerejška hned 3 úlovky, z toho jeden opravdu solidní Obrázek. Nebojte, budou v článku.

Pokud to tedy shrnu:
Žádné sériové snímání, prostě jen čekám s namáčknutou spouští a pak cvak!
Jen bych chtěl ještě upozornit, že se na tohle zase hodí především foťáky, které jsou velmi rychlé (zrcadlovky). Je potřeba, aby foťák ihned po domáčknutí spouště reagoval. Zároveň je při rozumně dlouhých expozičních časech (tak, aby už nebyla fotka moc rozmazaná) možné zachytit druhý či třetí výboj v hlavním kanálu blesku. Při extrémně krátkých časech bysme se mohli trefit zase mezi výboje a nic by z toho nebylo.

Tak tady jsou ty slíbené fotky:
http://www.bourky.com/galerie/displayim ... ?pos=-1219
http://www.bourky.com/galerie/displayim ... ?pos=-1218
http://www.bourky.com/galerie/displayim ... ?pos=-1217

Článek bude v brzké době Obrázek
Naposledy upravil(a) Jan Drahokoupil dne 18 čer 2007 07:36, celkem upraveno 2 x.
Marcel Vanžura
Příspěvky: 20
Registrován: 18 čer 2007 06:17

Něco už jsem o tom četl a vím, že to je možné, ale vyžaduje to velkou pozornost fotografa a také vhodné blesky, jak píše Honza. Já jsem šel ještě dál a vyrobil si světelnou spoušť. Je to elegantní malá černá krabička, která se upevňuje do lyžin pro externí blesk. Má na sobě hlavní vypínač, pomocný spínač výstupu do foťáku, fototranzistor, indikační LED a knoflík na ladění citlivosti. Reaguje na prudký nárůst intezity světla a spíná foťák automaticky, tím se z něj stává prakticky bezobslužné zařízení. Teď jsem ve fázi praktického testování a úprav. Technicky to funkční je, ale je třeba také vhodná bouřka a dlouhé blesky. Podobné zařízení se v USA prodává v přepočtu za 10.000,- Kč. Do extrémně vysokých clonových čísel se nepouštím, fotky se mi pak zdají neostré. Honzo, nemáš s tím stejný problém (F22 a více) ? Expoziční čas raději natahuji pomocí šedého neutrálního filtru (to abych se netrefil mezi záblesky) a k upevnění foťáku používám speciální stativ umístěný uvnitř vozu, který jsem si také vyrobil. Neprší mi na foťák, nehrozí zničení bleskem, před jízdou není třeba provádět demontáž a obsluha je velmi pohodlná. P.S.: Kluci, nezapomněli jste na můj článek o bouřce 6.6. (whale´s mouth) ?
Uživatelský avatar
Jan Drahokoupil
Administrátor
Příspěvky: 543
Registrován: 26 kvě 2007 15:07
Bydliště: Brandýsek, okr. Kladno
Kontaktovat uživatele:

Marcel Vanžura píše:Něco už jsem o tom četl a vím, že to je možné, ale vyžaduje to velkou pozornost fotografa a také vhodné blesky, jak píše Honza. Já jsem šel ještě dál a vyrobil si světelnou spoušť. Je to elegantní malá černá krabička, která se upevňuje do lyžin pro externí blesk. Má na sobě hlavní vypínač, pomocný spínač výstupu do foťáku, fototranzistor, indikační LED a knoflík na ladění citlivosti. Reaguje na prudký nárůst intezity světla a spíná foťák automaticky, tím se z něj stává prakticky bezobslužné zařízení. Teď jsem ve fázi praktického testování a úprav. Technicky to funkční je, ale je třeba také vhodná bouřka a dlouhé blesky. Podobné zařízení se v USA prodává v přepočtu za 10.000,- Kč. Do extrémně vysokých clonových čísel se nepouštím, fotky se mi pak zdají neostré. Honzo, nemáš s tím stejný problém (F22 a více) ? Expoziční čas raději natahuji pomocí šedého neutrálního filtru (to abych se netrefil mezi záblesky) a k upevnění foťáku používám speciální stativ umístěný uvnitř vozu, který jsem si také vyrobil. Neprší mi na foťák, nehrozí zničení bleskem, před jízdou není třeba provádět demontáž a obsluha je velmi pohodlná. P.S.: Kluci, nezapomněli jste na můj článek o bouřce 6.6. (whale´s mouth) ?
O té světelné spoušti jsem také už slyšel z USA. Tak jsem zvědavý na tvé první úlovky pomocí této techniky.
S těmi clonovými čísly je to složité. Je to dané určitě kvalitami objektivů, ale obecně jsou nejlepší optické vlastnosti tak kolem středních hodnot clon. Na šedý filtr nebyl čas. Musel jsem rychle fotit, než se bouřka přiblíží moc blízko, ale taky mě to napadlo, že by to bylo asi lepší. Nicméně ony ty filtry taky nejsou úplně spásné. Přeci jen nemají kvality čoček v objektivech, takže spíš s nimi se někdy mohou zdát snímky neostré nebo s jinou vadou.
Na článek jsme nezapomněli. Má to na starosti Lukáš, ale je hodně práce, tak se nezlob, že to tak trvá. Pořád ho urguji Obrázek.
Marcel Vanžura
Příspěvky: 20
Registrován: 18 čer 2007 06:17

Předpokládám, že používáš EF-S 17-85, měl jsem na mysli právě tvou zkušenost s ním. Elko to sice není, ale přecijen by měl mít trochu lepší parametry než seťák a tak by mě zajímalo, jestli pozoruješ nějaký rozdíl nebo jestli jsi prováděl nějaké srovnávací testy. U filtrů záleží na kvalitě stejně jako u objektivů. Já používám Cokin a s výsledky jsem zatím spokojen. Nepozoruji zhoršení kvality snímku, zatímco na extrémní clonová čísla ano, takže u mě je filtr jasný vítěz. Je mi samozřejmě jasné, že na snímku 900x600 rozdíl stejně nikdo nepozná, teď tu mluvím o nejjemnějších detailech v kresbě 10Mpx zrcadlovky Obrázek.
Uživatelský avatar
Lukáš Ronge
Administrátor
Příspěvky: 212
Registrován: 26 kvě 2007 13:33
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Jan Drahokoupil píše: Na článek jsme nezapomněli. Má to na starosti Lukáš, ale je hodně práce, tak se nezlob, že to tak trvá.
Tak i já se omlouvám, že to tak trvalo Obrázek
Mam opravdu dost práce s vývojem nového MeteoVieweru Obrázek

Článeček je zde: http://www.bourky.com/boure070606_07.php
Glimmer Man
Příspěvky: 20
Registrován: 03 čer 2007 16:45
Bydliště: Ostrava ale momentálně jsem v Rusku
Kontaktovat uživatele:

Jste lovec bouřek... fotky jsou naprosto parádní!!! Jen tak dal...

Obrázek
Obrázek
Marcel Vanžura
Příspěvky: 20
Registrován: 18 čer 2007 06:17

Lukáš Ronge píše:Tak i já se omlouvám, že to tak trvalo Obrázek
Já na vás přece netlačím, jen jsem se chtěl ujistit, že jste nezapomněli Obrázek
Glimmer Man píše:Jste lovec bouřek... fotky jsou naprosto parádní!!! Jen tak dal...Obrázek
Díky moc za uznání, to opravdu potěší Obrázek
strasakburka
Příspěvky: 6
Registrován: 17 kvě 2008 21:09

caute hosi , som tu novy . napadlo ma mozna par bleskov pofotit ale niesom si isty ci ma neaky ten MEGAvyboj nezasïahne . Mam Olympus FE 210 .
Skusït to za sklom nieje tiez zle .
Tomáš Římský
Příspěvky: 485
Registrován: 09 čer 2007 13:59
Bydliště: Bohuňovice u Olomouce
Kontaktovat uživatele:

Zdravíčko, tak jsem si konečně koupil zrcadlovku Nikon D40x se setovým objektivem 18-55mm.
Doufám že s tímto se mi nějaký blesk podaří chytit. Dřív jsem si s Olympusem Mju400 netroufnul :lol:
Uživatelský avatar
Michal Geryk
Člen AMS
Příspěvky: 1443
Registrován: 30 kvě 2007 05:50
Bydliště: Přerov - centrum, 209 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Tomáš Římský píše:Zdravíčko, tak jsem si konečně koupil zrcadlovku Nikon D40x se setovým objektivem 18-55mm.
Doufám že s tímto se mi nějaký blesk podaří chytit. Dřív jsem si s Olympusem Mju400 netroufnul :lol:
Pokud má člověk trochu času, tak uloví blesk na noční obloze jakýmkoliv aparátem (pokud nastaví expozici aspoň na několik sekund a dobře zvolí clonu podle vzdálenosti a intenzity blesků).

Já se starým a malým digitálním foťáčkem mám i několik denních úlovků, byť umělecká kvalita je pochybná...

Akorát to chce to podstatné - bouřku...
Z rozhraní Hornomoravského úvalu a Moravské brány zdraví Michal.

kamera videa fotografie
Skype: geryk.michal
Uživatelský avatar
storm_ice
Příspěvky: 1448
Registrován: 23 led 2008 09:50
Bydliště: Teplice-Trnovany 227 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

hmm tak chtělo by to novej foťák ... pak tu bouřku no a potom snad budou blesky :P já vyfotil jen jeden chcíplej to ostatní nestálo ani za řeč
Tomáš Římský
Příspěvky: 485
Registrován: 09 čer 2007 13:59
Bydliště: Bohuňovice u Olomouce
Kontaktovat uživatele:

gerykm píše:
Tomáš Římský píše:Zdravíčko, tak jsem si konečně koupil zrcadlovku Nikon D40x se setovým objektivem 18-55mm.
Doufám že s tímto se mi nějaký blesk podaří chytit. Dřív jsem si s Olympusem Mju400 netroufnul :lol:
Pokud má člověk trochu času, tak uloví blesk na noční obloze jakýmkoliv aparátem (pokud nastaví expozici aspoň na několik sekund a dobře zvolí clonu podle vzdálenosti a intenzity blesků).

Já se starým a malým digitálním foťáčkem mám i několik denních úlovků, byť umělecká kvalita je pochybná...

Akorát to chce to podstatné - bouřku...
No Mju 400 neuměl vůbec nic, žádná expozice, žádná clona... Prostě se zmáčkl a buď něco vyfotil a nebo ne...
Jinak až půjde bouřka od severozápadu, většinou jsou tamodtud frontální, tak budou žně, mám totiž novou terasu s krásným výhledem na severozápad. Je částečně pod střechou, takže foťáček nezmokne...
dako77
Příspěvky: 1
Registrován: 26 kvě 2009 16:58

ja by som sa chcel opytat co by ste mi poradili, ako najlepsie odfotit bledky z fotakom Canon PowerShot S5 IS ? co treba nastavit a v akom rezime?
Odpovědět

Zpět na „Fotografování blesků“