Hůlava x Gust front

Nevíte, co znamená některý meteorologický pojem? Ptejte se zde.
Uživatelský avatar
Janek
Příspěvky: 884
Registrován: 30 kvě 2007 19:42
Bydliště: Karviná-Ráj, 260 m n. m.
Kontaktovat uživatele:

Amerika píše:Já píšu vždycky "Mně". Nebaví mně to pořád si to zdůvodňovat.
To je to samé, jako když si řekneš: "Jdu se půjčit do banky." :lol: 8-)
Ze zazelenalé (kromě zimy) pahorkatiny z Karviné zdraví Hloupý Honza. :-)
oblíbená webovka: http://pocasi.venku.cz/ mé rajče: http://kozibrada.rajce.idnes.cz/
Štěpán Krejsek
Příspěvky: 839
Registrován: 11 črc 2008 13:19
Bydliště: Brno - Žabovřesky

Kdyby lidé měli svůj rodný jazyk rádi a nebrali ho jako závaží stahující je někam do hlubin, možná by jim ta pravidla pravopisu tolik nevadila.
Uživatelský avatar
Janek
Příspěvky: 884
Registrován: 30 kvě 2007 19:42
Bydliště: Karviná-Ráj, 260 m n. m.
Kontaktovat uživatele:

Štěpán Krejsek píše:Kdyby lidé měli svůj rodný jazyk rádi a nebrali ho jako závaží stahující je někam do hlubin, možná by jim ta pravidla pravopisu tolik nevadila.
Oproti těžkým věcem v matematice jsou pro mě jednoduchá. Stačí si představit polštinu a hned jsem rád za svou milovanou řeč - češtinu... 8-) ;)
Ze zazelenalé (kromě zimy) pahorkatiny z Karviné zdraví Hloupý Honza. :-)
oblíbená webovka: http://pocasi.venku.cz/ mé rajče: http://kozibrada.rajce.idnes.cz/
Uživatelský avatar
stormchaser
Příspěvky: 166
Registrován: 21 črc 2008 15:09
Bydliště: Trnava,JZ Slovensko, 146 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Aj ked je slovencina otrasna hnusna moj jazyk tak radsej by som hovoril nejakym inym jazykom napr. anglicky... Ja slovencinu moc nemusim aj ked je to moja rodna rec a podla vsetkeho je pekna ale ja ju neznasam :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
ICQ: 369470484
SKYPE: TomynhoSW
Uživatelský avatar
MajdaLa
Člen AMS
Příspěvky: 183
Registrován: 31 kvě 2007 13:39
Bydliště: Bohumín-Záblatí

Tak mně osobně se Slovenština líbí víc než Čeština. i když Čeština je taky pěkná...na poslech, ne na učení se :D K Angličtině začínám mít trochu averzi, bo se to cpe všude, a navíc ani ve škole mi moc nejde :oops: :oops:
Think like a proton: always positive. :-)
Uživatelský avatar
Amerika
Příspěvky: 1145
Registrován: 08 srp 2007 19:30
Bydliště: Slaný

Angličtina je jeden z nejpitomnějších jazyků. Vůbec se s tim nedomluvíte. Naopak čeština je na tom o dost líp. To že mezi veřejností převládá opačný názor ("uč se anglicky, domluvíš se) je jen tim, že tenhle blbej jazyk se bohužel používá po celym světě. Je tak povrchní a přitom tak složitej.
Uživatelský avatar
Janek
Příspěvky: 884
Registrován: 30 kvě 2007 19:42
Bydliště: Karviná-Ráj, 260 m n. m.
Kontaktovat uživatele:

Amerika píše:Angličtina je jeden z nejpitomnějších jazyků. Vůbec se s tim nedomluvíte. Naopak čeština je na tom o dost líp. To že mezi veřejností převládá opačný názor ("uč se anglicky, domluvíš se) je jen tim, že tenhle blbej jazyk se bohužel používá po celym světě. Je tak povrchní a přitom tak složitej.
Slovo chlapa, a pravdivé! :twisted: Mně se víc líbí čeština než slovenština, ale nevadí mi snad žádný slovanský jazyk. Líbí se mi na ní taková ta úřadovost, jasné vyslovování...
Ze zazelenalé (kromě zimy) pahorkatiny z Karviné zdraví Hloupý Honza. :-)
oblíbená webovka: http://pocasi.venku.cz/ mé rajče: http://kozibrada.rajce.idnes.cz/
Uživatelský avatar
storm_ice
Příspěvky: 1448
Registrován: 23 led 2008 09:50
Bydliště: Teplice-Trnovany 227 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

MajdaLa píše:Tak mně osobně se Slovenština líbí víc než Čeština. i když Čeština je taky pěkná...na poslech, ne na učení se :D K Angličtině začínám mít trochu averzi, bo se to cpe všude, a navíc ani ve škole mi moc nejde :oops: :oops:
no mě se hlavně nebaví učit :lol: :oops:
Uživatelský avatar
Skier
Příspěvky: 74
Registrován: 25 úno 2009 22:47
Bydliště: Žiar nad Hronom-285m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Ako pozorovateľ počasia na profi stanici sa vyjadrím takto, húľava je jednoznačne iba nárazový vietor, je jedno či počas búrky alebo jasnej oblohy, ale najčastejšie je to samozrejme pri búrkach. Presnejšie je húľava náhle a veľké (aspoň o 5m/s) krátkodobé zvýšenie rýchlosti vetra nad 10,8m/s, ktoré trvá aspoň 2minúty. Gustfront je jasný.
My professional weather station-(Látky-Nový Svet, elevation: 825m)-(district: Detva)
Ak by som veril, že klimatické zmeny spôsobuje človek, nikdy by som sa o počasie nezaujímal.
Uživatelský avatar
Michal Geryk
Člen AMS
Příspěvky: 1443
Registrován: 30 kvě 2007 05:50
Bydliště: Přerov - centrum, 209 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Z http://www.chmi.cz/meteo/olm/Let_met/_tmp/popis.htm :

Húlava

Náhlé a velké, ale krátkodobé zvýšení rychlosti větru (nad 10,8 m.s-1, tj. 6 a více stupňů Beauforta), které trvá alespoň 2 minuty, je prostorově omezené, spojené většinou s výraznou přeháňkou nebo bouřkou. Húlava způsobuje často značné škody.
Z rozhraní Hornomoravského úvalu a Moravské brány zdraví Michal.

kamera videa fotografie
Skype: geryk.michal
Uživatelský avatar
Tomas Pucik
Člen AMS
Příspěvky: 470
Registrován: 02 čer 2007 12:57
Bydliště: Poprad, Slovensko
Kontaktovat uživatele:

Skier píše:Ako pozorovateľ počasia na profi stanici sa vyjadrím takto, húľava je jednoznačne iba nárazový vietor, je jedno či počas búrky alebo jasnej oblohy, ale najčastejšie je to samozrejme pri búrkach. Presnejšie je húľava náhle a veľké (aspoň o 5m/s) krátkodobé zvýšenie rýchlosti vetra nad 10,8m/s, ktoré trvá aspoň 2minúty. Gustfront je jasný.
Ešte som nevidel, aby niekto kódoval húľavu a nebolo to pri konvektívnej udalosti. Silný nárazový vietor má podľa mojich informácií svoju značku.
Uživatelský avatar
Skier
Příspěvky: 74
Registrován: 25 úno 2009 22:47
Bydliště: Žiar nad Hronom-285m n.m.
Kontaktovat uživatele:

A ja som to naopak videl už x-krát. Túto definíciu si pamätám ešte z knižky pre pozorovateľov meteo staníc. Tak pokiaľ jav spĺňa tieto kritéria, tak budíš, pokiaľ by bolo v popise, že sa musí viazať na konvekciu tak to už je iné. :)
My professional weather station-(Látky-Nový Svet, elevation: 825m)-(district: Detva)
Ak by som veril, že klimatické zmeny spôsobuje človek, nikdy by som sa o počasie nezaujímal.
Uživatelský avatar
Skier
Příspěvky: 74
Registrován: 25 úno 2009 22:47
Bydliště: Žiar nad Hronom-285m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Ešte ten nárazový vietor, hej, má vlastnú. Definícia približne takto: vietor, ktorého rýchlosť počas pozorovania stúpa a klesá najmenej o 5m/s a priemerný čas medzi maximom a minimom nárazu nepresahuje 20 sekúnd. Nárazový sa taktiež zaznamenáva od 10,8m/s.
My professional weather station-(Látky-Nový Svet, elevation: 825m)-(district: Detva)
Ak by som veril, že klimatické zmeny spôsobuje človek, nikdy by som sa o počasie nezaujímal.
Uživatelský avatar
storm_ice
Příspěvky: 1448
Registrován: 23 led 2008 09:50
Bydliště: Teplice-Trnovany 227 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Michal Geryk píše:Z http://www.chmi.cz/meteo/olm/Let_met/_tmp/popis.htm :

Húlava

Náhlé a velké, ale krátkodobé zvýšení rychlosti větru (nad 10,8 m.s-1, tj. 6 a více stupňů Beauforta), které trvá alespoň 2 minuty, je prostorově omezené, spojené většinou s výraznou přeháňkou nebo bouřkou. Húlava způsobuje často značné škody.
koukám, že se tam nějak doplnilo nad 10 m/s, nebo že bych si toho dříve nevšimnul :?: a vítr jako průměrná rychlost nebo stačí i nárazy ?
Uživatelský avatar
PetrVrba
Příspěvky: 65
Registrován: 09 kvě 2010 12:31
Bydliště: Západní Čechy, okres Sokolov
Kontaktovat uživatele:

Ahojte,
když si pročítám články tak se setkávám s pojmy arcus, shelf-cloud, roll cloud a hůlava. Že shelfy a roll cloudy spadají pod jeden pojem arcus, už mi došlo :D (i podle způsobu vzniku) ale je nějaký zásadní rozdíl mezi hůlavou a arcusy, nebo je to pouze "počeštělý (případně poslovenštělý :D ) název" ?

Díkes za odpovědi :rofl:
Moje osobní stránky www.stormchaser7.estranky.cz
Uživatelský avatar
Amerika
Příspěvky: 1145
Registrován: 08 srp 2007 19:30
Bydliště: Slaný

Nejprve bych si trošku postěžoval na tvůj příspěvek.
Když píšeš dotazy do témat, kam nepatří, pak si ani nevšimneš, že už je to někde zodpovězené...
Tady se to už řešilo: viewtopic.php?f=24&t=210

Ale k tématu: Hůlava je v pravém slova smyslu vítr vznikající na čele bouřky vzniklý v souvislosti s přílivem studeného vzduchu z bouřky. Často se to ale taky používá jako slangový název pro celou přední základnu bouřky (přeháňky), aniž by se myslel přímo oblak arcus.
Uživatelský avatar
Jan Drahokoupil
Administrátor
Příspěvky: 543
Registrován: 26 kvě 2007 15:07
Bydliště: Brandýsek, okr. Kladno
Kontaktovat uživatele:

Tak jsem to přesunul, kam to patří...

Už jsem to možná někde říkal, ale já třeba používám slovo húlava především ve smyslu popisu Cb arcus. Ale když dojde na nárazy větru pod arcusem, tak to popíšu taky jako húlava. Vím, že je to už zastaralé, ale mám to od tety, která byla meteoroložka a zároveň plachtařila a tohle slovo se běžně používalo v letecké meteorologii. Navíc se mi to líbí trochu víc, než jen používat samé cizí názvy...
Uživatelský avatar
PetrVrba
Příspěvky: 65
Registrován: 09 kvě 2010 12:31
Bydliště: Západní Čechy, okres Sokolov
Kontaktovat uživatele:

Dobře, příště si na to dám bacha díky
Moje osobní stránky www.stormchaser7.estranky.cz
Uživatelský avatar
TiborCsörgei
Člen AMS
Příspěvky: 7
Registrován: 01 čer 2007 20:57
Bydliště: Blahová, Slovensko
Kontaktovat uživatele:

Skier píše:Ako pozorovateľ počasia na profi stanici sa vyjadrím takto, húľava je jednoznačne iba nárazový vietor, je jedno či počas búrky alebo jasnej oblohy, ale najčastejšie je to samozrejme pri búrkach. Presnejšie je húľava náhle a veľké (aspoň o 5m/s) krátkodobé zvýšenie rýchlosti vetra nad 10,8m/s, ktoré trvá aspoň 2minúty. Gustfront je jasný.
No tento popis nie je dobrý, respektívne úplný. Presnejšie, húľava je náhle (aspoň o 8m/s) krátkodobé zvýšenie rýchlosti vetra nad 10,8m/s, ktoré trvá aspoň 1 minúty a pri tom je tam aj náhla zmena smeru vetra, niekedy aj o 180 stupňov.
V Synope sa to kódeju vv18...
Odpovědět

Zpět na „Meteorologické pojmy“