Bouřky 11.8.2008

Vše co se týká o zpozorovaných jevech v roce 2008.
bleskosvod
Příspěvky: 356
Registrován: 12 čer 2007 18:28
Bydliště: Praha 6-Ruzyně, Lomnice nad Popelkou

Janek píše:Tak momentálně jsou tak dobré pozorovací možnosti, že vidím v klídku bouřky nad Krkonošemi a Dolním Slezskem. Kovadlina velmi dlouhá a vidím i pár přestřelků, což je divné, když se podívám na odrazy.
Dnes zde byl poměrně dusný teplý den s krásnými Ci k večeru...
Ty přestřelky nemusej být nějak zřetelné na radaru.Mnohokrát jsem se už o tom přesvědčil. ;)
Uživatelský avatar
storm_ice
Příspěvky: 1448
Registrován: 23 led 2008 09:50
Bydliště: Teplice-Trnovany 227 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Tomáš Psika píše:T 21,7 C, rel. vlhkost 60 %, vyskytuje se tu často i Sc castellanus. Nevypadá to zas tak špatně.
tak tak ... po 21h to naskákalo i u nás, ale zatím bez dalšího slibného vývoje :cry: útěchou je, alespoň zatím radar 8-)
Uživatelský avatar
Instabiliter
Příspěvky: 386
Registrován: 04 srp 2008 09:38
Bydliště: Toužim (Karlovarský kraj) / Plzeň Skvrňany

Tady byl před setměnim taky Ac castellanus, teď se docela slušně blýská na JV a postupuje to na Prahu. Možná to sledujou i Páni z Brandýsku. ;)
Z Toužimi nebo Plzně zdraví Honza Džugan :-)
bleskosvod
Příspěvky: 356
Registrován: 12 čer 2007 18:28
Bydliště: Praha 6-Ruzyně, Lomnice nad Popelkou

Instabiliter píše:Tady byl před setměnim taky Ac castellanus, teď se docela slušně blýská na JV a postupuje to na Prahu. Možná to sledujou i Páni z Brandýsku. ;)
V Praze 6 začíná pomalu pršet.
Uživatelský avatar
Monika
Příspěvky: 79
Registrován: 04 črc 2008 11:09
Bydliště: Praha 4, kousek od Novodvorské a občas Budějovická
Kontaktovat uživatele:

Janek píše:Tak momentálně jsou tak dobré pozorovací možnosti, že vidím v klídku bouřky nad Krkonošemi a Dolním Slezskem. Kovadlina velmi dlouhá a vidím i pár přestřelků, což je divné, když se podívám na odrazy.
Dnes zde byl poměrně dusný teplý den s krásnými Ci k večeru...
Já jeden přestřelující vrchol viděla na SV od Prahy cca ve 20:00 SELČ a přitom na radaru taky nic moc. Byl krááásně ozářený sluncem. Seděla jsem za volantem a foťák samozřejmě zůstal doma :mrgreen:
Uživatelský avatar
storm_ice
Příspěvky: 1448
Registrován: 23 led 2008 09:50
Bydliště: Teplice-Trnovany 227 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

tak na J-Jv bouřka, na detekci je i něco na Jz od nás, ale tam zatim záblesky nepozoruju :cry: T se drží stále na 22°C
Tomáš Psika
Příspěvky: 346
Registrován: 17 črc 2008 17:12
Bydliště: Rakovnicko, 425 m. n. m.
Kontaktovat uživatele:

Tady byla slabá bouřka na stanici. Jeden blesk do 300 m. Mírný déšť z přeháňky. Zdá se, že zatím bude ještě něco jižně a jihovýchodně od Prahy.
Uživatelský avatar
Monika
Příspěvky: 79
Registrován: 04 črc 2008 11:09
Bydliště: Praha 4, kousek od Novodvorské a občas Budějovická
Kontaktovat uživatele:

V Praze 4 bouřka - srážky nic moc, blýská se zejména na JZ obzoru, tady cca 1 blesk za minutu až dvě, ale lepší než nic ;)
Uživatelský avatar
Janek
Příspěvky: 884
Registrován: 30 kvě 2007 19:42
Bydliště: Karviná-Ráj, 260 m n. m.
Kontaktovat uživatele:

Monika píše:
Janek píše:Tak momentálně jsou tak dobré pozorovací možnosti, že vidím v klídku bouřky nad Krkonošemi a Dolním Slezskem. Kovadlina velmi dlouhá a vidím i pár přestřelků, což je divné, když se podívám na odrazy.
Dnes zde byl poměrně dusný teplý den s krásnými Ci k večeru...
Já jeden přestřelující vrchol viděla na SV od Prahy cca ve 20:00 SELČ a přitom na radaru taky nic moc. Byl krááásně ozářený sluncem. Seděla jsem za volantem a foťák samozřejmě zůstal doma :mrgreen:
To není možné. Viděli jsme tu samou oblačnost, a oba s přestřelem... :)
Ze zazelenalé (kromě zimy) pahorkatiny z Karviné zdraví Hloupý Honza. :-)
oblíbená webovka: http://pocasi.venku.cz/ mé rajče: http://kozibrada.rajce.idnes.cz/
Uživatelský avatar
honza.cb
Příspěvky: 237
Registrován: 29 kvě 2007 22:21
Bydliště: České Budějovice - Čtyři dvory
Kontaktovat uživatele:

Hmm,jdu spát. Budějky to zase bezpečně obešlo. Jediné, co bylo pěkné byla kovadlina nasvícená měsícem.
Murphyho optimistický zákon: Usmívej se ! Zítra bude hůř ... a pozítří.... možná už ani nebude.
Z Českých Budějovic zdraví Jan Michalica
Uživatelský avatar
Amerika
Příspěvky: 1145
Registrován: 08 srp 2007 19:30
Bydliště: Slaný

Tak se vracim s prázdnou :( To co se blížilo nás minulo západně. Blesky byly moc vzdálené a když ne, tak se vyskytovaly příliš nahodile, takže vždy jinde, než kam jsem měl namířenej objektiv. Pak do toho navíc ještě začlo slabě a únavně pršet, takže jsem to všecko nakonec zabalil. Teď stále poprchává, občas záblesk, někdy i vzdálený hrom.
Uživatelský avatar
Instabiliter
Příspěvky: 386
Registrován: 04 srp 2008 09:38
Bydliště: Toužim (Karlovarský kraj) / Plzeň Skvrňany

Amerika píše:Tak se vracim s prázdnou :( To co se blížilo nás minulo západně. Blesky byly moc vzdálené a když ne, tak se vyskytovaly příliš nahodile, takže vždy jinde, než kam jsem měl namířenej objektiv. Pak do toho navíc ještě začlo slabě a únavně pršet, takže jsem to všecko nakonec zabalil. Teď stále poprchává, občas záblesk, někdy i vzdálený hrom.
Jo, to taky moc dobře znám. Obzvlášť, když jsou dvě bleskově aktivní buňky tak ,že se nevejdou obě současně do objektivu a vždy hodí blesk ta, na kterou nemám namířenej objektiv. Když objektiv přehodim na tu druhou, uhodí blesk na tý první a opačně. :lol:
Teď tu byl docela slušnej liják a na SZ od nás to chvíli házelo dobrý CGčka. 8-)
Z Toužimi nebo Plzně zdraví Honza Džugan :-)
Uživatelský avatar
Monika
Příspěvky: 79
Registrován: 04 črc 2008 11:09
Bydliště: Praha 4, kousek od Novodvorské a občas Budějovická
Kontaktovat uživatele:

Amerika píše:Tak se vracim s prázdnou :( To co se blížilo nás minulo západně. Blesky byly moc vzdálené a když ne, tak se vyskytovaly příliš nahodile, takže vždy jinde, než kam jsem měl namířenej objektiv. Pak do toho navíc ještě začlo slabě a únavně pršet, takže jsem to všecko nakonec zabalil. Teď stále poprchává, občas záblesk, někdy i vzdálený hrom.
Dnes jsem se poprvé pokusila vyfotit blesk - podle detekce byla slušná šance na úspěch, ale výsledek :mrgreen: - posuďte sami :lol: :
http://monika-mi24.rajce.idnes.cz/2008_ ... cni_boure/

A ještě včerejší lenticulary - ty se povedly líp, než blesky ;)
http://monika-mi24.rajce.idnes.cz/Altoc ... 10._8._08/
Janek píše:To není možné. Viděli jsme tu samou oblačnost, a oba s přestřelem...
Nojo, právě jsme koukali na stejný místo ;) Já ji akorát měla kapánek blíž :)
Uživatelský avatar
storm_ice
Příspěvky: 1448
Registrován: 23 led 2008 09:50
Bydliště: Teplice-Trnovany 227 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

tak nás to úspěšně podjelo, teď občas déšť - slabý až mírný, mno bouřka nejspíš nebude, tak snad odpoledne něco ... snad spadne do rána pár mm ;)

no tak nakonec 1,7 mm
Naposledy upravil(a) storm_ice dne 12 srp 2008 08:10, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Jan Drahokoupil
Administrátor
Příspěvky: 543
Registrován: 26 kvě 2007 15:07
Bydliště: Brandýsek, okr. Kladno
Kontaktovat uživatele:

Tak nevím, co k celé té situaci dodat... Nezklamalo to :cry: . Jak to dorazilo k nám, tak zmizely i ty poslední blesky. Do té doby to byla pro nás jen blýskavice, ikdyž později bylo hřmění již slyšet, na focení to zase nebylo.
Tomáš Psika
Příspěvky: 346
Registrován: 17 črc 2008 17:12
Bydliště: Rakovnicko, 425 m. n. m.
Kontaktovat uživatele:

Instabiliter píše:
Amerika píše:Tak se vracim s prázdnou :( To co se blížilo nás minulo západně. Blesky byly moc vzdálené a když ne, tak se vyskytovaly příliš nahodile, takže vždy jinde, než kam jsem měl namířenej objektiv. Pak do toho navíc ještě začlo slabě a únavně pršet, takže jsem to všecko nakonec zabalil. Teď stále poprchává, občas záblesk, někdy i vzdálený hrom.
Jo, to taky moc dobře znám. Obzvlášť, když jsou dvě bleskově aktivní buňky tak ,že se nevejdou obě současně do objektivu a vždy hodí blesk ta, na kterou nemám namířenej objektiv. Když objektiv přehodim na tu druhou, uhodí blesk na tý první a opačně. :lol:
Teď tu byl docela slušnej liják a na SZ od nás to chvíli házelo dobrý CGčka. 8-)
No tak s tímhle bych si ještě zřejmě poradil. Ale já mám docela jiný problém. Není skoro vůbec co fotit. Leda že bych měl expozici nastavenou tak na 2 minuty a místo objektivu rybí oko.

Tady se ještě před půlnocí ozvala už druhá bouřka a odhnívala tu něco přes půl hodiny. Myslel jsem, že po té první už nemůže slabší ani přijít. Zase jsem se mýlil :-) Napršelo ale 14,5 mm srážek.
Uživatelský avatar
Amerika
Příspěvky: 1145
Registrován: 08 srp 2007 19:30
Bydliště: Slaný

Přes noc to u nás ještě docela bouřilo, ikdyž příčinou velkého množství blesků i hromů bylo spíš to, že ta +-bouřka trvala skoro 3 hodiny. Ke konci se objevil mnohonásobný blesk - zřejmě CC, který blikal asi 2 vtěřiny s relativně výraznějším hromem. Napadlo myslim docela dost - tak 15mm.
Expozici jsem včera měl nastavenou na minutu, ale spadnul tam z asi 5 pokusů jenom 1 vzdálenej blesk, kterej to vůbec nevzalo.
bleskosvod
Příspěvky: 356
Registrován: 12 čer 2007 18:28
Bydliště: Praha 6-Ruzyně, Lomnice nad Popelkou

Amerika píše:Přes noc to u nás ještě docela bouřilo, ikdyž příčinou velkého množství blesků i hromů bylo spíš to, že ta +-bouřka trvala skoro 3 hodiny. Ke konci se objevil mnohonásobný blesk - zřejmě CC, který blikal asi 2 vtěřiny s relativně výraznějším hromem. Napadlo myslim docela dost - tak 15mm.
Expozici jsem včera měl nastavenou na minutu, ale spadnul tam z asi 5 pokusů jenom 1 vzdálenej blesk, kterej to vůbec nevzalo.
To je právě ten všeobecně známý blesk,než bouřka odejde.Asi vím,kterej máš na mysli.Několik ran, jako z děla a letos nejbližší a nejzvučnější blesk,co sem měl možnost slyšet a vidět.
Potom přišlo ještě něco málo,pár blízkých úderů ale jinak nic moc...
Uživatelský avatar
Amerika
Příspěvky: 1145
Registrován: 08 srp 2007 19:30
Bydliště: Slaný

bleskosvod píše:
Amerika píše:Přes noc to u nás ještě docela bouřilo, ikdyž příčinou velkého množství blesků i hromů bylo spíš to, že ta +-bouřka trvala skoro 3 hodiny. Ke konci se objevil mnohonásobný blesk - zřejmě CC, který blikal asi 2 vtěřiny s relativně výraznějším hromem. Napadlo myslim docela dost - tak 15mm.
Expozici jsem včera měl nastavenou na minutu, ale spadnul tam z asi 5 pokusů jenom 1 vzdálenej blesk, kterej to vůbec nevzalo.
To je právě ten všeobecně známý blesk,než bouřka odejde.Asi vím,kterej máš na mysli.Několik ran, jako z děla a letos nejbližší a nejzvučnější blesk,co sem měl možnost slyšet a vidět.
Potom přišlo ještě něco málo,pár blízkých úderů ale jinak nic moc...
7.7.roku 2001 při jedný velký pásový bouřce, která trvala přes 3 hodiny, na jejím konci byly 4 takové série těchto blesků. V poznámkách mám psáno, že se zabkýsklo během asi 2 vteřin snad 15 krát! Některé následující hromy duněly tak, že se na chatě třásla podlaha. Asi to ale muselo jít i do země, protože tak silný rány asi CC neudělá. :?
Odpovědět

Zpět na „Pozorování v roce 2008“