Bouřky 29.5.2013

Sem můžete přidávat vaše pozorování v roce 2013.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Václav Sedláček
Příspěvky: 220
Registrován: 06 čer 2007 17:34
Bydliště: Praha Barrandov, 302 metrů nad mořem
Kontaktovat uživatele:

Čekal jsem přechod bouřky přicházející z dobříšska, ale místo toho se jedna slabší buňka vyvinula přímo nad Prahou. Přechod byl mezi 12:55 a 13:15 provázen silnějším až krátce přívalovým deštěm a mírným Z větrem s občasnými nárazy. Blesky nepozorovány, pravděpodobně typu IC. Teplota 21 stupňů po bouřce lehce poklesla na 19. Bouřka neměla výraznější strukturu. Srážky do 10 mm.
Nejsilnější pozorovaný nebezpečný jev? Přívalový déšť.
Oblíbená bouřka? Noční MCS.
Uživatelský avatar
JURAJk6
Příspěvky: 387
Registrován: 09 čer 2009 21:22
Bydliště: Černotín (okr Přerov) 310 m. n. mořem
Kontaktovat uživatele:

Koukám, že na vysočině za Olomoucí taky něco naskakuje. Už mám konečně v provozu můj foťák, takže pokud něco dojde, budou i videa.
Halové jevy, duhy a bouřky, to já rád. Ale nesnáším, když není co pozorovat.
LOVU ZDAR!
Uživatelský avatar
Václav Sedláček
Příspěvky: 220
Registrován: 06 čer 2007 17:34
Bydliště: Praha Barrandov, 302 metrů nad mořem
Kontaktovat uživatele:

Druhá dnešní pražská buňka se řídila heslem "rychle vyrůst a rychle chcípnout" Bezstrukturní buňku provázel silný déšť a zpočátku hlasité až praskavé hromy od blízkých CC blesků (odhad 1 - 2 km východně). Blesky samotné opět nespatřeny. Srážky do 5 mm.
Nejsilnější pozorovaný nebezpečný jev? Přívalový déšť.
Oblíbená bouřka? Noční MCS.
Uživatelský avatar
Amerika
Příspěvky: 1145
Registrován: 08 srp 2007 19:30
Bydliště: Slaný

Dneska jakk jsem kolem 14 hod přijel z Prahy, radar nic neukazoval, jen 3 malé bouřky. Z toho jedna chcíplá na SZ od Slaného. Pohledem z okna jsem na ní spatřil silné chocesty i s piley rychlepřecházející v kovadliny, což potvrdil hrom a radar coby nejsilnější bouřku toho času. Vyjel jsem za ní na SZ. Pozorovány CG blesky jednou za 1 až 3 minuty s docela silnými hromy 5km. Také základna měla jakýsi zajímavý cancour asi půl hodiny, ale jinak bezstrukturní. Najednou ale začlo tmavnout z druhé strany od JZ, a nad tím byrůstyly docepa lěkné hlavice. Jen byla velmi špatná dohlednost. Později hřmělo i odsud a bouřka minula východně. Nad hlavou a zejména západně prošla však tmavnoucí základna, ze které začlo později pršet a západně vznikla další bouřka, což se později slilo v celek. Hromy (CG) s rozvětvenými blesky práskaly velmi silně ve vzdálenosti 1 až 2 km. Musel jsem ujet z kopce. Dál se bouřka rozšířila nachvíli i zpětně a pršelo přes půl hodiny, úhrn tak 3 mm. Poté vznikla další bouřka opět západně a doprovázelo ji několik pěkně silných CG blesků opět 1 až 2 km.
Takže za dnešek se zatím do počasí kolem mně výrazně promítly 4 jasně oddělitelné buňky. Nyní opět prší.
Uživatelský avatar
novotny
Příspěvky: 207
Registrován: 13 bře 2010 09:56
Bydliště: Nové Strašecí (okr. Rakovník)
Kontaktovat uživatele:

U nás dneska celkem tři bouřky. První kolem poledne, vznikla přímo nad náma, vypotila 4 blízké blesky a zase zdechla, byla to první bouřka dnešního dne na území ČR. Ta druhá přišla s chaotickým komplexem bouřek od JV, přinesla lepší bleskovou aktivitu (max 1 blesk/min.). Ta třetí už ani nestojí za řeč, ale byla ;) Tak jsem si dnes alespoň procvičil trrigera a vyfotil pár CGček, ale žádná sláva. Už jsem pomalu lámal hůl nad letošním květnem, tento den to lehce napravil ale i tak podprůměr. Doufejme že to červen napraví...
Přílohy
CG blesk u N. Strašecí
CG blesk u N. Strašecí
Mé nej fotky počasí, krajiny, přírody apod. - http://500px.com/TomNovi
Má videa na youtube - http://www.youtube.com/TomNovotny88
misa12
Příspěvky: 76
Registrován: 10 kvě 2012 19:09
Bydliště: Trutnov okr. Trutnov (Královehradecký kraj) 431 m. n. m.
Kontaktovat uživatele:

Tak u nás zatím jedna přeháňka a jedna, na V vzdálená bouřka, z níž byly slyšet 3-4 hromy. Další bouřky se však blíží ještě od J, tak snad něco příjde.
Přílohy
Zmíněná bouřka na V.
Zmíněná bouřka na V.
ondou00
Příspěvky: 6
Registrován: 27 kvě 2013 05:53
Kontaktovat uživatele:

U nás v Mořkově (moravskoslezský kraj) dnes celý den krásně, takže bouřky žádné, až 22°c .
meteostanice: Sencor SWS 150 a WS-7034
webkamera Mořkov
Uživatelský avatar
JURAJk6
Příspěvky: 387
Registrován: 09 čer 2009 21:22
Bydliště: Černotín (okr Přerov) 310 m. n. mořem
Kontaktovat uživatele:

Tak teď navečer krásná blýskavice na jihu, jihozápadě a chvíli i na západě s občasnými viditelnými CC i CG blesky. Uvidíme, jestli to dojde v aktivní podobě i sem.
Halové jevy, duhy a bouřky, to já rád. Ale nesnáším, když není co pozorovat.
LOVU ZDAR!
Uživatelský avatar
Michal Jeřábek
Příspěvky: 81
Registrován: 10 črc 2011 16:49
Bydliště: Těmice, okr. Hodonín, 210 m n.m.

Ahojte, takže k nám přišla bouřka od jihu v čase 22:15 SELČ. Nástup byl velmi rychlý, velké kapky , do toho i nějaké ty kroupy, ne moc velké , spíš menší. Spousta blesků CC i CG, krásné fialové, ale netroufl jsem si na to jít to fotit, normálně sem dostal strach no a teď se stydím za to :oops: . nejsilnější jádro od nás bylo vzdálené ani ne 2km. V čase 22:18 až 22:21 napršely 2mm což je i celkový úhrn. vítr celkem v pohodě s max nárazy do 2m/s.
Teď v čase 23:05 SELČ už je bouřka dál na sever.
Uživatelský avatar
Yves
Příspěvky: 62
Registrován: 26 dub 2010 19:30
Bydliště: Třebíč, 425 m n. m.
Kontaktovat uživatele:

Ahoj, dneska jsem psal 3 čárky, jader ale bylo o něco víc. Žít to začalo na konvekci od jihu v 17 hodin a uhaslo to až skoro v 21 hodin. Blízké údery se nekonaly, ale blesků a hromů bylo opravdu nepočítaně, plácnu 80. V 95 % případů CC. Pouze poslední buňka vykazovala strukturu a na čele mocně nasávala vlhký vzduch z předchozích bouřek. Nárazy větru slabé. Na zadní straně první buňky začaly na minutu vypadávat kroupy až 7 mm velké. Srážkový úhrn za dnešek činí 11,2 mm. Maximální intenzita šla podle kolegovy stanice nad 90 mm/h. Poslední z buněk psala na detekci těsně před Třebíčí 58 dBZ. Před bouřkami 20°C, po nich 13°C. Letos 8 bouřek.
POČASÍ V TŘEBÍČI NA FACEBOOKU https://www.facebook.com/pocasivtrebici/

Bydliště:
Třebíč, 425 m n.m.

Aktivní motorizovaný stormchasing v regionech od Znojemska a Brněnska přes dominantní Třebíčsko po Žďársko, Jihlavsko, Jindřichohradecko.
Uživatelský avatar
rogue
Příspěvky: 35
Registrován: 22 kvě 2011 21:44
Bydliště: Vrchlabí,466 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Dnes opravdu značné zklamání ;( Meteorologové strašili s bouřkami, místy silnými, nárazovým větrem a kroupami. U nás až do tmy ani náznak jakékoliv konvekce. Část odpoledne obloha ve stavu "zataženo unifikovanou šedí". Až když jsem cirka 23:30 šel spát, spadlo neměřitelné množství srážek. Prostě den absolutně na nic ...
Uživatelský avatar
Radek Šíma
Příspěvky: 83
Registrován: 06 kvě 2012 18:39
Bydliště: Doksy, okr. Kladno

Kde se vzal, tu se vzal, brzy odpoledne se od jihu vynořil z šedi altostratu téměř bezstrukturní bubák, vysypal 0,5cm kroupy, předvedl čtyři velice blízké (pod 300m) údery a za cca dvacet minut bylo po všem. Taková z nouze ctnost....
"Zhrzenej rosničkář...."
Uživatelský avatar
Prdek
Příspěvky: 138
Registrován: 10 čer 2009 19:55
Bydliště: Litomyšl - 360 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Ja jsem si udelal takovy delsi celoodpoledni vyjezd a procoural jsem kus Vychodnich Cech, ale co se tyce bourek, tak to za moc nestalo...par bezstrukturnich vysravek,ale jinak byla vcelku fotogenicka obloha. Ukazalo se nekolik duh, nektere prehanky byly pekne nasvicene, inu vcelku hezke, i kdyz ne uplne bourkove opoledne. :)

Nejake fotky tu: https://plus.google.com/u/0/photos/1079 ... 2595280801
pan11.jpg
Štěpán Krejsek
Příspěvky: 839
Registrován: 11 črc 2008 13:19
Bydliště: Brno - Žabovřesky

V Brně sprchlo z kovadlin buněk co se utvořily západně od města a poté byly pozorovatelné blesky na lajně vznikající SV směrem. El. aktivita byla ale slabá, ani jsem se nepokusil nic zachytit.
Odpovědět

Zpět na „Pozorování v roce 2013“