Bouřky 29.7.2012

Sem můžete přidávat vaše pozorování v roce 2012.
Uživatelský avatar
Michal Jeřábek
Příspěvky: 81
Registrován: 10 črc 2011 16:49
Bydliště: Těmice, okr. Hodonín, 210 m n.m.

Ahoj, dneska se u nás po velmi dlouhé době trošičku zadařilo a představila se nám tu sic malá, ale docela krásná bouřka.
první náznaky možné bouřky se na radaru objevily něco málo před 13hod. Oblačnost zprvu nebyla moc pěkná, ale čím víc se hromadila tím krásnější byla a konečně se dalo něco málo i nafotit :)
Bouřka měla několik jader která se postupně slila do jednoho shluku a mezi 13:30 a 14:00 se spustil déšť, místy i docela vydatný. Elektrická aktivita byla velmi slabá, já osobně jsem zpozoroval asi 4 záblesky, jeden blesk byl velmi blízko ( ani ne 2 vteřiny mezi bleskem a hromem ), docela mě to zahnalo aj domů :D, Nyní ve 14:15 již jen decentně prší.

Nicméně na to, že je konec července musím bohužel říct, že letošní rok je zatím pro mě naprostá katastrofa.
Zbytek fotek zde
http://anubis86.rajce.idnes.cz/29.7.201 ... 2C_Temice/
Přílohy
DSCN0600.JPG
DSCN0594.JPG
Uživatelský avatar
vecerapl
Příspěvky: 365
Registrován: 04 bře 2008 12:37
Bydliště: Zlín

Co myslíte, bude to whale's mouth (velrybí tlama)? Foceno to bylo dnes zhruba kolem 13:30h u Zlína.
https://fbcdn-sphotos-a.akamaihd.net/hp ... 5103_o.jpg
Amatérská meteorologická stanice Napajedlaci.cz
FilipH
Příspěvky: 10
Registrován: 29 kvě 2011 19:40
Bydliště: Tábor
Kontaktovat uživatele:

V Táboře dnes 2 slabší bouřky, při té druhé se objevil krásný arcus.

Obrázek

Obrázek

Další fotky: http://fildah.rajce.idnes.cz/Shelf_clou ... _29.7.2012
Ota98
Příspěvky: 101
Registrován: 03 čer 2012 15:22
Bydliště: Brodek u Prostějova, 255 m.n.m
Kontaktovat uživatele:

Moc pěkné fotky. A není náhodou ta bouřka mezi Prostějovem a Olomoucí supercela. Podívejte se na snímek ze 17:00 SELČ. Je tam cosi jako hook echo "stáčející se" kolem obce Drahanovice. A ta VIL mi nějak nesedí na "obyčejnou bouřku". Odrazivost 64 dBz v 17:10 taky není každý den. Já to tady pozoruji z okna a zdá se mi, jako by to bylo opravdu trochu pravostáčivý
Uživatelský avatar
JURAJk6
Příspěvky: 387
Registrován: 09 čer 2009 21:22
Bydliště: Černotín (okr Přerov) 310 m. n. mořem
Kontaktovat uživatele:

Ota98 píše:Moc pěkné fotky. A není náhodou ta bouřka mezi Prostějovem a Olomoucí supercela. Podívejte se na snímek ze 17:00 SELČ. Je tam cosi jako hook echo "stáčející se" kolem obce Drahanovice. A ta VIL mi nějak nesedí na "obyčejnou bouřku". Odrazivost 64 dBz v 17:10 taky není každý den. Já to tady pozoruji z okna a zdá se mi, jako by to bylo opravdu trochu pravostáčivý
Tu bouři jsem pozoroval z Drahotuš, které leží západně od Hranic na Moravě a taky se mi nezdála ta konvektivní věž. Byla až moc ostrá a taková zatočená. Teď už jsem doma a od západu se něco žene. Tak uvidíme.
Halové jevy, duhy a bouřky, to já rád. Ale nesnáším, když není co pozorovat.
LOVU ZDAR!
Uživatelský avatar
Amerika
Příspěvky: 1145
Registrován: 08 srp 2007 19:30
Bydliště: Slaný

Dneska odpoledne jsem se vyjel podívat na tu buňku co nás minula severně a slyšel jsem jeden hrom a pak jsem zahlédl dva jasné CG blesky vzdálené 10 km při poledním slunci a osvícené krajině! Jinak nebylo nic, všechno zase vznikalo až na východ za náma. A ještě vlastně jednu kovadlinu za Prahou.
valldez
Příspěvky: 15
Registrován: 24 dub 2011 20:17
Bydliště: Strážnice

Dneska přišly dvě slabší bouřky, jedna po obědě s pěkným přívalákem a druhá v podvečer. V obou případech doprovázena několika blesky. Timelapse druhé z nich http://youtu.be/hgpUf-jTiio
Uživatelský avatar
TrncakPatrik
Příspěvky: 16
Registrován: 19 črc 2012 23:01
Kontaktovat uživatele:

Dnes mám službu na stanici a zapsal jsem 3 bouřky. Všechny víceméně vzdálené, ale ne nezajímavé. Ba právě naopak. Nejprve to vypadalo že to bude něco šedého ztraceného ve Stratocumulech, ale nakonec se vždy Cb ukázal v celé nádheře. Rychlejší vývoj měla druhá bouřka, ze stanice pozorovaná na SZ až S (tedy někde nad Přerovskem), nejprve vykvetl Cb cal, který ale rychle dostal cirrovitou čepici a také doprovodné Cu con. Nicméně jak rychle vznikl, tak také zanikl, vršek se začal trhat a postupně se rozcároval celý systém. Na zbytcích kovadliny jsem odpozoroval slabé 22 stupňové halo. Třetí bouřka vznikala již někde nad Vysočinou a došla sem v podobě tmavých oblaků. Když byl Cb blíž, tvořili se pod ním moc hezké frakty a celkově to vypadalo mnohem hrozivěji, než na radaru. Cb však pokračoval více po severní straně a nás zasáhla víceméně jen přátelská přeháňka na jejímž konci vznikla slabá duha. Okolo 18:30 UTC to všechno zakončil nádherně probarvený západní obzor od zapadajícího slunce. Já jsem spokojen.
Uživatelský avatar
Michal Jeřábek
Příspěvky: 81
Registrován: 10 črc 2011 16:49
Bydliště: Těmice, okr. Hodonín, 210 m n.m.

Tak v podvečerní čas , přicházela ještě jedna bouřka ,ale než se stačila výrazněji projevit tak chcípla, mám jen takovou nějakou malou duhu, kterým se letos opravdu daří ;)
Přílohy
DSCN0621.JPG
DSCN0619.JPG
Uživatelský avatar
Radek Šíma
Příspěvky: 83
Registrován: 06 kvě 2012 18:39
Bydliště: Doksy, okr. Kladno

Já ztrávil víkend na Berounce (kemp Višňová), a za celou tu dobu byl jedinej výraznější jev pořádná průtrž mračen v sobotu zhruba o půlnoci. Dodatečně jsem pak na radaru našel nevelkej zelenej koláč, tak to asi též nebyla žádná výhra.
Během dnešního dopoledne sice začaly růst cébáky, ovšem s mizernou strukturou až na pár mammatů. Projevovaly se slabým deštěm z kovadlin, a zesílením větru. Elektrická aktivita veškerá žádná, hrom jsem slyšel možná jeden, a to ještě bůh ví jestli. Odpoledne a večer opět částečně zachránila sice menší, ale o to fotogeničtější oblačnost, navíc potom pěkně osvětlená zapadajícím sluncem. Bohužel bez fotek.
Za mě, vzhledem k předpovědi, bída, svrab a neštovice.
"Zhrzenej rosničkář...."
Uživatelský avatar
JURAJk6
Příspěvky: 387
Registrován: 09 čer 2009 21:22
Bydliště: Černotín (okr Přerov) 310 m. n. mořem
Kontaktovat uživatele:

No tak já jsem docela i rád, že jsem žádnou bouři nepotkal, protože byla pouťz v Drahotuších. Za celou dobu (3 dny) pršelo asi jen 4x a to vždy jen slabě. Jinak v sobotu večer byla vidět poměrně silná blýskavice jižním a jihovýchodním směrem.
Halové jevy, duhy a bouřky, to já rád. Ale nesnáším, když není co pozorovat.
LOVU ZDAR!
Uživatelský avatar
Michal Geryk
Člen AMS
Příspěvky: 1443
Registrován: 30 kvě 2007 05:50
Bydliště: Přerov - centrum, 209 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Dnes jsem si po včerejším zklamání (pozdě večer nebouřkový arcus a později slabá noční "CC" bouřka) trošku zlepšil náladu ;) .

Dnes večer zasáhla Přerov pěkná bouřka, v pořadí druhá. Ta první výše zmiňovaná "supercela" sem došla ve stadiu rozpadu, ale dalo se na ni koukat (bez foťáku ovšem).
Takže dnes večer dramatická tmavá základna Cb, pěkný opakovaný liják (odhadem tak 20 mm vody spadlo), elektricky ovšem poměrně slabá, převažovaly CC blesky. Potěšila, ale stále čekám na něco opravdového... :?

Foto: https://picasaweb.google.com/1062270119 ... rka2972012

Obrázek
Z rozhraní Hornomoravského úvalu a Moravské brány zdraví Michal.

kamera videa fotografie
Skype: geryk.michal
Uživatelský avatar
Michal Koupý
Příspěvky: 113
Registrován: 23 črc 2007 05:03
Bydliště: Blansko, 290 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

V Blansku v 18.10 hod. velmi silná bouřka s nárazy větru až o síle vichřice, přívalovým deštěm s viditelností 100 m a malými kroupami do 0,5 cm. Nárazy větru trvaly asi 1,5 minuty, přívalový déšť asi 3 min, vzduchem létaly utržené listy a občas i menší větve. Blesky většinou v mracích, zpočátku tak jeden za 2 sekundy, postupně asi 1 za sekundu, občas i blesk do země, hřmělo nepřetřžitě. Mám i video největších nárazů větru a přívalového deště, ale blesky tam prakticky nejsou vidět. Radar sice ukázal nad Blanskem v 18.15 hod. pouze 48 dBz, ale severně od nás bylo až 60 dBz a asi jsme byli ve stínu radaru Skalky, protože v 18.30 hod. měla už i blanenská bouřka už východně od nás 56 dBz, což by mnohem lépe odpovídalo tomu, co se v Blansku dělo. Po bouřce jeli hasiči asi 4x, zatím vím pouze o jednom spadlém stromu, ale asi jich bylo víc, ale pouze jednotlivě. Letos zatím nejlepší bouřka.
pocasiholasice
Příspěvky: 19
Registrován: 27 dub 2011 07:55
Bydliště: Holasice okres Brno-venkov 196 m.n.m
Kontaktovat uživatele:

Dnešní bouřka se shelfem na které napršelo 10 mmhttp://pocasiholasice.rajce.idnes.cz/100NCD90
Ladik82
Příspěvky: 15
Registrován: 09 dub 2012 20:50
Bydliště: Nýdek 415 - 996 mnm

Při příchodu bouřky jsem byl zrovna na soutěži ve Vendryni u Třince, tak aspoň jsem honem udělal 2 foto a krátké video z něhož je třetí fotka.
Přílohy
Bez názvu.jpg
Bouřka nad Vendryní1.jpg
Bouřka nad Vendryní.jpg
Uživatelský avatar
Prdek
Příspěvky: 138
Registrován: 10 čer 2009 19:55
Bydliště: Litomyšl - 360 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Tak u nas vcera zadna slava. Cele dopoledne nas vydatne zkrapel dest z prehanek, ktere prichazely jedna za druhou od JZ....strukturu nemely zadnou, pri jejich prichodech nebyl ani zadny naraz vetru, jenom cedilo. Odpoledne jsme se se sice jakes takes bourky dockali, ale byla to klasicka vysravka, za kterou jsem dokonce, jenom tak z nudy, vyrazil smerem k Usti nad Orlici. Na cele byl jakysi pokus o arcus, ale nic co by stalo za rec....proste nuda, nuda, sed, sed.
David Gorný
Příspěvky: 7
Registrován: 24 bře 2012 11:01

Do Třince dorazila bouřka kolem 14:30h od JZ. Strukturou opět nenadchla, ale sprchlo pěkně. Spadlo 25,2 mm srážek (měřeno na J města). Před příchodem nad nás produkovala nádherné CG blesky, nad náma aktivita zeslábla a jednalo se potom převážně o výboje mezi mraky. Celkově tedy žádná sláva, jak je u nás zvykem.
Přílohy
Vystřiženo z videa
Vystřiženo z videa
dav.JPG
Naposledy upravil(a) David Gorný dne 30 črc 2012 13:24, celkem upraveno 1 x.
Ota98
Příspěvky: 101
Registrován: 03 čer 2012 15:22
Bydliště: Brodek u Prostějova, 255 m.n.m
Kontaktovat uživatele:

JURAJk6 Píše: Tu bouři jsem pozoroval z Drahotuš, které leží západně od Hranic na Moravě a taky se mi nezdála ta konvektivní věž. Byla až moc ostrá a taková zatočená. Teď už jsem doma a od západu se něco žene. Tak uvidíme.


Tak co teda, byla to supercela. Já si myslím že to mohla být CS supercela. Taky jsem možná viděl flanking line. A taky si myslím, že měl být supercell composite parameter něco kolem 1 až 2.
switzzy
Příspěvky: 29
Registrován: 24 kvě 2010 21:02
Bydliště: Vyškov na Moravě 256 m.n.m.

Já bych tu údajnou SC nijak nehrotil, podle mě se nakonec stejně nepotvrdí = nikdo nebude mít průkazné záběry. Je fakt, že se chovala divně, ale na SC to bylo zas jakési chcíplé...
Já tuto bouřku pozoroval z vyškova cca 16:30-17:15 ano měla tendenci růst směrem k JV a oproti resp. na její jižní straně se začala tyčit pěkná věž. Je fakt, že v 17:15 byl vizuálně daleko blíže než v 16:30 hod.

Pokud se druhé bouřky týče došla ji energie přímo nad náma, přece jen výběžek v podvečerních hodinách už byl znát a tak zatímco ve Vyškově kde stihl chrstnout dle radarových odhadů kolem 10 mm, 6 km východněji v Moravských Málkovicích nespadl ani mm a jediné co jsem tak nějak měl možnost pozorovat, byl rozpadlý arcus...škoda, ve Vyškově mohla být lepší podívaná, b-žel byly jiné povinnosti.

Přidávám fotky "údajné SC"
Přílohy
2011-09-10 23.38.41.jpg
2011-09-10 23.36.53.jpg
Buňka nad PV
Buňka nad PV
Ota98
Příspěvky: 101
Registrován: 03 čer 2012 15:22
Bydliště: Brodek u Prostějova, 255 m.n.m
Kontaktovat uživatele:

Moc chcíplé a 64 dBz :?: :!:


To je nějáký divný :^)
switzzy
Příspěvky: 29
Registrován: 24 kvě 2010 21:02
Bydliště: Vyškov na Moravě 256 m.n.m.

Já tam teda našel "60,5 dBZ" ve dvou termínech 15:00 a 15:30 UTC. Myslel jsem to strukturou srážkového pásma resp. té buňky. Nvm dokud nebude nějaké video s náznakem rotace, těžko se to bude dokazovat, z radaru mi to teda jako SC úplně nepřijde, je fakt že se jakoby točí k JV...
Uživatelský avatar
Jan Drahokoupil
Administrátor
Příspěvky: 543
Registrován: 26 kvě 2007 15:07
Bydliště: Brandýsek, okr. Kladno
Kontaktovat uživatele:

Já bych to s tou SC opravdu nepřeháněl... :!:
Jednak na to nebyly podmínky, za druhé to na radarové animaci spíš vypadá na nárůst nových buněk na té jižní straně a co se odrazivosti týče, tak ten den tam bylo daleko víc buněk, které tuto hravě předčily... nikoliv v maximu odrazivosti, ale ve velikosti pole vysoké odrazivosti. Tady to byla záležitost jednotlivých pixelů. Krom toho samotná odrazivost nic neznamená...
switzzy
Příspěvky: 29
Registrován: 24 kvě 2010 21:02
Bydliště: Vyškov na Moravě 256 m.n.m.

Jasně, já si myslím to samé, takže bych to považoval za uzavřené ;)
Ota98
Příspěvky: 101
Registrován: 03 čer 2012 15:22
Bydliště: Brodek u Prostějova, 255 m.n.m
Kontaktovat uživatele:

Přes 60 dBz je tam třikrát, dvakrát 60,5 a jednou 64, v 15:10 UTC. Jak už jsem jednou psal v 17:10 SELČ. A co ta VIL. Samozřejmě, viděl jsem i bouře, které měli VIL i přes 80 ale skoro 30 kg/m^2 je taky dost. Nemyslíte?
Uživatelský avatar
Jan Drahokoupil
Administrátor
Příspěvky: 543
Registrován: 26 kvě 2007 15:07
Bydliště: Brandýsek, okr. Kladno
Kontaktovat uživatele:

Ota98 píše:Přes 60 dBz je tam třikrát, dvakrát 60,5 a jednou 64, v 15:10 UTC. Jak už jsem jednou psal v 17:10 SELČ. A co ta VIL. Samozřejmě, viděl jsem i bouře, které měli VIL i přes 80 ale skoro 30 kg/m^2 je taky dost. Nemyslíte?
Já chápu, že tu každý chce mít svou supercelu, ale...

Co definuje bouři jako supercelu?
Přítomnost mezocyklóny... prokázaná buď dopplerovským měřením nebo pozorováním v terénu.
Dokážeme mezocyklónu rozpoznat pomocí běžně dostupných dat radarové sítě ČR?
NE.

Vysoká odrazivost ani VIL tedy nenaznačuje nic kromě toho, že pod bouřkou bude asi pěknej chcavec a nejspíš i kroupy. Samozřejmě že SC mívá obě hodnoty dlouhodobě vysoké, to ale neznamená, že bouře, která párkrát nepravidelně vykáže vyšší hodnotu, je automaticky supercela.

Když se podíváš na termín 16:00 UTC ze stejného dne, je tam západně Olomouce hned několik jader, které také ukazují přes 60 dBZ, ale vhledem k malosti rozsahu to klidně může být artefakt vzniklý při zpracování dat.

Nicméně uznávám, že jsem situaci neviděl naživo a třeba by mě pohled na základnu bouře vedl k jiné myšlence. Z dostupných informací ale říkám moje jasné NE.

Budu se opakovat, ale nabádám vás všechny, šetřete pojmy jako supercela, tornádo, tromba, atd.
Buďte kritičtí a dokud nebudete mít absolutní jistotu, tak tyto pojmy spíš vynechávejte.
Odpovědět

Zpět na „Pozorování v roce 2012“