Bouřky 1.7.2012

Sem můžete přidávat vaše pozorování v roce 2012.
Uživatelský avatar
Tomáš Prouza
Administrátor
Příspěvky: 1149
Registrován: 30 kvě 2007 13:41
Bydliště: Velké Svatoňovice, okr. Trutnov, 370 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

V neděli 1. července 2012 se výškový hřeben, který ovlivňoval počasí nad územím střední Evropy v předchozích dnech zvolna odsouvá k východu a na jeho místo postupuje výšková brázda od západu s jet streakem na její přední straně. Paralelně s ní postupuje frontální rozhraní, před kterým je ještě možné identifikovat několik linií konvergence, na kterých stále probíhá bouřková aktivita. Před touto frontou se nad naším územím stále nachází velmi teplá, vlhká a instabilní vzduchová hmota.

Očekáváme proto možnost výskytu intenzivních bouřek s krupobitími, silnými nárazy větru a přívalovými srážkami.

Bouřky se mohou vyskytnout na celém území ČR i SR. Vyšší šance na výskyt bouřek (>40% dle SW) je v pásmu táhnoucím se od Prahy na východ (kromě V Moravy a Slezska). Vysoká intenzita bouřkových projevů (st. 2 dle SW) se očekává na území východně od Prahy po západní Moravu. Vyšší intenzita bouřkových projevů (st. 1 dle SW) se očekává na zbytku území Čech (kromě SZ), Moravy a Slezska a též na SZ a ZSlovenska.

Předpověď SkyWarnu:

Obrázek

Obrázek

Text: http://www.skywarn.cz/tstm_day.php?id=283


Předpověď ESTOFEXu:

Obrázek

Text: http://www.estofex.org/cgi-bin/polygon/ ... recast.xml

Ke sledování vývoje situace a sdílení informací vás opět všechny zveme (a žádáme o účast) na IRC kanále AmaterMeteoCZ, na který se snadno a lehce dostanete poklikáním na následující odkaz: http://webchat.quakenet.org/?channels=AmaterMeteoCZ

Registrovaní uživatelé nechť zanesou svá pozorování na http://report.bourky.cz/

Do tématu na fóru přispívejte především shrnutím situace, popisem, fotografiemi, videi, případně odkazy týkajícími se řešeného tématu. Děkujeme.
Uživatelský avatar
Tomáš Prouza
Administrátor
Příspěvky: 1149
Registrován: 30 kvě 2007 13:41
Bydliště: Velké Svatoňovice, okr. Trutnov, 370 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Říká se, že ranní a dopolední bouřka se odpoledne nebo večer vždy vrací (jako malé dítě jsem si to představoval tak, že udělá někde kolečko :lol:). Ta dnešní ranní sice byla z okresního vysrávkového přeboru, ale aspoň lehce zvedla rosný bod pro odpolední akci.

Report: http://report.bourky.cz/index.php?page= ... how&id=219
Uživatelský avatar
Radek Šíma
Příspěvky: 83
Registrován: 06 kvě 2012 18:39
Bydliště: Doksy, okr. Kladno

Už jsou v sobě..... Co ta lajna, co se udělala v pět ráno nad Prahou? Družec má letos první zářez, z pelechu mě vyhnaly dunivý hromy a mohutný cg blesky 8-)
"Zhrzenej rosničkář...."
Karel831
Příspěvky: 21
Registrován: 02 srp 2009 21:22
Bydliště: Praha 9 - Střížkov

Nad Prahou bylo před pátou ranní veselo, hromy mě vzbudily už ve 4:15, blesková aktivita byla na ranní hodiny docela silná, nejbližší úder 1km (pravděpodobně do paneláku poblíž proseckého metra), déšť byl vydatný, místy i přívalový. Kolem 7. hodiny následovala ještě jedna, tentokrát už o poznání slabší bouřka.
Mysak.Fuchsik
Příspěvky: 2
Registrován: 27 dub 2011 21:21
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

Nemělo by se spíše řešit bouřky než zakládání?

Na radaru je spousta bouřek, ale vždycky se někde rozpadne nebo putuje do Polska.... Já ji chci v Pardubicích... :evil:
Mr_Ex
Příspěvky: 28
Registrován: 27 srp 2011 15:12
Bydliště: Zlín

Na Zlínsku bychom taky přivítali nějakou tu sprchu, nejlépe s divokými atmosférickými jevy 8-) Bohužel, zůstane asi jen u přání. Vypadá to, že si dnes bouřku "objenalo Brno" a Vysočina... :?:
Uživatelský avatar
Amerika
Příspěvky: 1145
Registrován: 08 srp 2007 19:30
Bydliště: Slaný

Tak u nás zatím ani blesk. Teď se na nás chystá už nějakou dobu oblast občasného deště, která vznikla z rozpadlých slabých bouřek a občasně prší. Nic víc už dneska nečekám, maximálně pár ojedinělých blesků ve vrstevnaté oblačnosti. A to jsme na rozhraní stupně 1 a 2 :?
pocasiholasice
Příspěvky: 19
Registrován: 27 dub 2011 07:55
Bydliště: Holasice okres Brno-venkov 196 m.n.m
Kontaktovat uživatele:

Zde fotky z aktuální bouřky na Brněnsku http://pocasiholasice.rajce.idnes.cz/Bourka_1.7.2012 spousta blesků i silnější srážky a nárazový vítr.
Mira Zacpal
Příspěvky: 34
Registrován: 12 zář 2010 08:04
Bydliště: Břeclav
Kontaktovat uživatele:

Tak tahle paráda nás opět minula. No, hold česká Sahara...
Bleskově velmi aktivní lajna, vítr úžasné síly, ale bohužel na tomhle srážkově podprůměrném místě nic. Podle pozorování bylo vidět velké množství CG blesků. Užijte si to na severu:)
Uživatelský avatar
S-ChaserMR
Příspěvky: 105
Registrován: 20 srp 2011 10:54
Bydliště: Říčany u Prahy
Kontaktovat uživatele:

Fotky z ranní lajny co šla středníma čechama kolem páté hodiny ranní.Byla to celkem divoká probdělá noc, nakonec to bylo celkem pěkné, mám rád ranní bouřky, když svítá.
Projevy nebyly nijak významné, prostě klasická silnější bouřka, přívalák, kroupy nebyly.
01.png
02.png
Štěpán Krejsek
Příspěvky: 839
Registrován: 11 črc 2008 13:19
Bydliště: Brno - Žabovřesky

V Brně jsem první záblesky na jižním obzoru pozoroval okolo 21:30. Ukázal se pás nižší oblačnosti na čele bouře s doprovodem CG blesků nekrytých srážkami. Ještě před příchodem bouře skokově zesílil vítr ženoucí vodní tříšť.
Při přechodu silbější nárazový vítr a silný déšť. Většina blesků CC, několik blízkých úderů CG (pod 1 km). Po přechodu jádra CC nejprve schovaná v mracích, později klasické anvil crawlery. Nyní doznívá déšť za občasného bleskového doprovodu.
Uživatelský avatar
S-ChaserMR
Příspěvky: 105
Registrován: 20 srp 2011 10:54
Bydliště: Říčany u Prahy
Kontaktovat uživatele:

A tady fotky nočních bouřek
1.png
Uživatelský avatar
Michal Koupý
Příspěvky: 113
Registrován: 23 črc 2007 05:03
Bydliště: Blansko, 290 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

V Blansku bouřka s extrémně vysokým počtem blesků (asi jeden za sekundu), ale přes 99 % jich bylo mezi mraky, výsledkem bylo nepřetržité tlumené hřmění, jen občas silnější rána z dálky. Déšť většinou jen středně silný, přestože nás podle raradu přecházelo téměř nejsilnější pásmo (spousta odrazů 52 dBz). Nejvýraznějším projevem bouřky tak byl velmi silný nárazový vítr na začátku asi ve 22.25 hod., který trval 5 minut a podle síly větru předpokládám, že nějaké stromy v okolí Blanska spadly. Nakonec ve 23.39 hod. jedna silná rána do země asi 600 m od nás, už jen za slabého deště při přechodu dalšího slabého bouřkového pásu.
První bouřka sice měla extrémně vysoký počet blesků, ale zvukové projevy byly mnohem lepší při místní silné bouřce 20. června večer (i s přívalovým deštěm), kdy několik silných blesků uhodilo 300 m od nás, dnes nic takového nebylo.
Karel831
Příspěvky: 21
Registrován: 02 srp 2009 21:22
Bydliště: Praha 9 - Střížkov

Dnes (stejně jako v pátek a sobotu) jsem jel na Portu do Řevnic, při mém odjezdu po 12. hodině se objevila přeháňka s bouřkou na severním okraji Prahy. Na Portě nám počasí přálo, voda se vyhýbala, občas jsem přes mobil sledoval, zda se něco neblíží. Pořadatelé také (přes internet) sledovali. Akce skončila okolo 20:30, tehdy už se varovalo před blížící se bouřkou. Ve 21:40 jsem zaslechl hrom od JZ, o to víc mě překvapily blesky o 10 minut později na východě, když jsem z vlaku koukal na vysílače Zbraslav a Cukrák, do vydatné přeháňky jsme vjeli v Černošicích, to už se začalo blýskat všude kolem, oproti dnešnímu ráno ale méně. Ve stanici metra Smíchovské nádraží během čekání na vlak došlo k chvilkovému pohasnutí osvětlení v celé stanici a podivnému zavrčení (asi z rozvodny), žádný hrom jsem nezaslechl, ten by ale učitě byl slyšet, pokud by to prásklo někde blízko. Po necelé půlhodině, když jsem vystoupil na Vysočanské už byl jen slabší trvalý déšť, jehož intenzita nyní začala klesat.
Takže v Praze až 4 bouřky během jediného dne, to už tu dlouho nebylo :)
Uživatelský avatar
Michal Geryk
Člen AMS
Příspěvky: 1443
Registrován: 30 kvě 2007 05:50
Bydliště: Přerov - centrum, 209 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Po neskutečném vedru a dusnu (Tmax +34,5 °C, rosný bod na letišti téměř +22 °C) se večer v dálném okolí začaly tvořit první bouřky.
Nejdřív přešlo outflow boundary od SV z bouřek někde na severu, ale výraznější nárůst cébáků to nezpůsobilo. Až samotná MCS kolem půlnoci přinesla slušnou podívanou, hlavně pořádný vítr – náraz v Přerově 21 m/s, v Kroměříži 24 m/s, neskutečné množství blesků (nejbližší úder kolem 1 km), především anvil crawlery byly nádherné a osvětlovaly celou oblohu ;) . Srážkově ale bída, sotva 2 mm – před Přerovem lajna radarově zeslábla, aby za městem znovu naskočila…
Celkově moc pěkná podívaná a také příjemné ochlazení :) , nějaké fotky dodám snad ještě dnes.

Report zde: http://report.bourky.cz/index.php?page= ... how&id=227

Zatím jedna večerní fotka rozpadlého Cb (z mobilu):
DSC_0012.jpg
Naposledy upravil(a) Michal Geryk dne 02 črc 2012 08:54, celkem upraveno 1 x.
Z rozhraní Hornomoravského úvalu a Moravské brány zdraví Michal.

kamera videa fotografie
Skype: geryk.michal
Tomáš Římský
Příspěvky: 485
Registrován: 09 čer 2007 13:59
Bydliště: Bohuňovice u Olomouce
Kontaktovat uživatele:

Tak u nás (severně kousek od Olomouce) dorazil před půl dvanáctou večer nejdřív silný vítr (odhadem do 20 m/s) a krátce na to déšť. Po dobu půl hodiny déšť doprovázely blesky z 99% CC ve frekvenci více než 1/s - chvílema bylo světlo i 2s v kuse. Ke konci byly vidět nádherné anvil crawlery. Po hlavní lajně nastoupila už slabší přeháňka, ale u té se objevovaly krásné modré CG s frekvencí přibližně 1/min. Celkově odhaduju sumu srážek na 20-25mm.
Uživatelský avatar
Ctiborv
Příspěvky: 41
Registrován: 11 kvě 2009 18:08
Bydliště: Řídeč, podhůří nízkého jeseníku, 30 km S od Olomouce
Kontaktovat uživatele:

Zdravím, zde podobné jako v Přerově, i když srážek zde bylo přece o něco víc , také pro to , že pršelo prakticky do 4h do rána. Samotné čelo MCS přišlo s brutálním nárazem 20,5 m/s, s brutálním vystoupením tlaku +4,2hpA. Déšť přišel až potom s intenzitou až 80 mm/hod - napršelo 10 mm. Blýskalo se prakticky nepřetržitě, hodně bylo i CG se slušnými peckami, jedno suché zapraskání bylo určitě do 1 km. Po přechodu tohoto pekla pak zahradnicky pršelo, ovšem ještě v noci přešlo několik slabších jader , protože jsem se často budil silnými CG. Docela bezesná noc.
Teploty včera pořádné - TMax +33,3, před bouřkou 26, po bouřce okolo 19 °C, větralo se jak o závod.
Určitě nejsilnější bouřka tohoto roku, a možná i minulého...
Obrázek
Meteostanice WS 2350. Data ze stanice : http://ctibor.borec.cz
Ze střední moravy zdraví Ctibor Venus
Uživatelský avatar
Yves
Příspěvky: 62
Registrován: 26 dub 2010 19:30
Bydliště: Třebíč, 425 m n. m.
Kontaktovat uživatele:

MCS bohužel dorazila ve slabé síle, pouze náznak o shelf, blesků dost, ale spíš v dálce, nad námi asi 10 CC, jenom 2 CG (2 km) a několik hezkých náznaků o anvily. Srážky dokladují bídu - 3,1 mm. Nárazy na čele 20 m/s. Nefotil jsem, seděl jsem na střeše 4patrového domu na náměstí v restauraci Panorama. Parádní výhled. 8-)
POČASÍ V TŘEBÍČI NA FACEBOOKU https://www.facebook.com/pocasivtrebici/

Bydliště:
Třebíč, 425 m n.m.

Aktivní motorizovaný stormchasing v regionech od Znojemska a Brněnska přes dominantní Třebíčsko po Žďársko, Jihlavsko, Jindřichohradecko.
Uživatelský avatar
babicak
Příspěvky: 9
Registrován: 21 čer 2011 15:24
Bydliště: Babice u Uh. Hradiště, ZLK

Tak včerejšek nakonec příjemné překvapení. Nejprve to dle radaru vypadá, že celá MCS nás mine západně a tak kolem 23h beru bajk a vyjíždím za vesnicu aspoň na blikačku - ta se koná s výraznou intenzitou - blesky cca 1-2s, většina CC nebo vzdálené CG, několik slabších hromů. Čelo bohužel příliš často nasvíceno nebylo, ale vypadalo to, že struktura nebyla vůbec špatná. S náhlým příchodem čela přichází silné nárazy větru (cca 20 m/s) a řídce začínají padat velké kapky - přišlo to tak rychle, že jsem v tom jel na kole směr domov a málem mě to zfouklo... Srážkově to moc nedalo - max. pár mm a déšť byl slušně hnán nárazy větru. Po přechodu zůstává ležet větší stromů a větví viz. http://archiv.hzszlk.eu/clanek/2113/perna-noc-v-kraji/ Po přechodu přichází ještě slabší přeháňka a vzdálené CG byly pozorovatelné ještě min. hodinu.
Uživatelský avatar
Tomáš Prouza
Administrátor
Příspěvky: 1149
Registrován: 30 kvě 2007 13:41
Bydliště: Velké Svatoňovice, okr. Trutnov, 370 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Rozsáhlý bouřkový systém typu MCS postupující z vnitrozemí Čech k severovýchodu dosáhl místa pozorování zhruba po 22:30 SELČ, kdy ve 22:48 byla pozorovatelná první blýskavice nad JZ obzorem. Již ve 22:51 byl slyšitelný první vzdálený hrom z jádra, které dočasně vzniklo před samotným čelem MCS (které v té době mělo ve své moravské části spíš formu SQL). Teplota před příchodem bouřky byla ve 22:50 +22,7°C, tlak vzduchu 1015,4 hPa. Ve 22:57 začaly vypadávat první kapky, ve 23:03 se pak zvedl JZ vítr a začal pozvolna zesilovat - též již stoupal tlak vzduchu. Elektrická aktivita byla ještě relativně vzdálená na JZ až Z. Mezi 23:07 a 23:10 přešlo přes místo pozorování elektricky neaktivní předřazené jádro, ze kterého spadlo 0,4 mm srážek. Ve 23:14 došlo k nejbližšímu výboji po dobu bouřky - CC výboji ve vzdálenosti okolo 1200 metrů (vertikálně, jinak byl přímo v zenitu). Ve 23:17 začal vítr rychle zesilovat a ve 23:19 přešlo čelo MCS, doprovázené zesílením intenzity srážek až na 102 mm/h a nárazovým JJZ větrem o rychlosti až 8,5 m/s (ve 23:21). Srážky i vítr zeslábly ve 23:25, Od 23:35 přešly srážky na stabilní intenzitu okolo 15 mm/h a vítr se rychle uklidnil. Tlak vzduchu ve 23:40 dosáhl hodnoty 1019,8 hPa a začal pozvolna klesat. Zároveň došlo k relativně blízkému, dle zvuku hromu pravděpodobně CG+, výboji. Ve 23:47 nejspíš další CG+ s mohutným hromem. Ve 23:55 probleskl velmi pěkný CC blesk ve vzdálenosti 2 km na JZ, další silnější vývoje následovaly v 0:03 a 0:09, již za čelem MCS. Poslední zaznamenaný výboj proběhl v 0:22. Srážky dále slábly a ustaly v 0:40. Celkový úhrn činil 16,4 mm. Teplota v 0:40 klesla na +17,4°C.

Report: http://report.bourky.cz/index.php?page= ... how&id=232
Přílohy
Data z meteostanice V. Svatoňovice 1.7.2012
Data z meteostanice V. Svatoňovice 1.7.2012
LenkaB
Příspěvky: 55
Registrován: 04 srp 2009 11:36
Bydliště: Nové Město nad Metují ( okres Náchod) 310 m n m

Přeji všem konečně krásné a příjemné ráno,

u nás se začalo blýskat kolem 23 hodiny směrem Hradec Králové. Před půl dvanáctou to dorazilo i k nám. Nejdříve velmi silný déšť a vítr, který nám převrátil květináč s rajčaty. Potom následovaval jediný blýský úder blesku do země. Jinak ostatní blesky byly v mracích.Kolem se stále blýskalo a občas zahřmělo. Stále se blýskalo a občas zahřmělo ale už tolik nepršelo. Ve 23:47 bylo po všem.
Uživatelský avatar
JURAJk6
Příspěvky: 386
Registrován: 09 čer 2009 21:22
Bydliště: Černotín (okr Přerov) 310 m. n. mořem
Kontaktovat uživatele:

Tak Černotín zažil drtivý nástup MCS kolem 23.30. Nejprve blesky okolo 22.00 na východě, pak se zařalo vydatně blýskat i na jihozápadě a aktivita rostla. Když byla MCS kolem 40 km daleko, tak se frekvence zvýšila na neskutečných 60- 70 blesků za minutu. Parádní blikačka. Kolem 23: 15 to začalo sice slábnout, ale stále se držela frekvence kolem 20- 30 blesků za minutu. Před MCS se začala tvořit nová aktivní jádra s četnými CG blesky, z nichž některé se mi podařilo vyfotit. Nástup byl razantní s výrazným zesílením větru a nástupem přívalového deště. Po lehkém zeslabení nastoupila hlavní masa MCS se spoustou blesků. Většinou CC, ale bylo i dost CG v bližším i vzdáleném okolí. Nejbližší úhoz 200 m. Hodně blesků do 3 km. To vše doprovázeno silným deštěm a větrem. Po přesunu aktivity na sever a východ došlo k neočekávanému výpadku proudu, který trval až do 2 hodin ráno. Po hlavní mase nás přešlo ještě jedno jádro s pěknými CC i CG blesky. Na severu mezitím pálily anvil crawlery, které místama vylétaly až nad nás.
2 vyfocené CG blesky z nově vzniklé buňky
2 vyfocené CG blesky z nově vzniklé buňky
Naposledy upravil(a) JURAJk6 dne 02 črc 2012 12:20, celkem upraveno 1 x.
Halové jevy, duhy a bouřky, to já rád. Ale nesnáším, když není co pozorovat.
LOVU ZDAR!
Uživatelský avatar
Ondris
Příspěvky: 542
Registrován: 25 čer 2007 15:25
Bydliště: Praha 6 - Řepy (360 m n.m.) / Opařany - okr. Tábor (460 m n.m.)

Tak včera opět stupeň 2 a opět propadák. Po celodenní jasné obloze se přiblížila první bouřka od JZ z Německa a nevypadal vůbec špatně. Dle kamer sypala i kroupy. 50 km před námi ovšem totálně zdechla a nás již přecházel pozůstatek kovadliny s mammaty. K večeru se z Rakouska směrem k SSV vydal MCS, který opět vypadal velice slibně, i díky potvrzenému shelf cloudu na čele. Jaké bylo další zklamání, když se systém přiblížil a žádný shelf se nekonal, jen šedivá deka a sem tam problikl CC. Přechod MCS bez jakýchkoli projevů, vítr skoro nezesílil a asi 20 minut mírně pršelo.
Na dnešek (2.7.) je v předpovědi další stupeň 2, ale obloha porytá těžkým sajrajtem a chladno nám moc šancí nedává...
Štěpán Krejsek
Příspěvky: 839
Registrován: 11 črc 2008 13:19
Bydliště: Brno - Žabovřesky

V Brně nástup MCS kolem 22 hodiny, na čele četné CG blesky, ještě před příchodem zesílení větru (podle stanice čhmú nárazy lehce přes 20 m/s). Při přechodu bouře generovala množství CC a CG blesků, několik úderů bylo pod 1 km. Silný až přívalový déšť se postupně měnil na mírný, blesky se staly sporadické.

Po 1:40 se JZ od Brna zformovala další bouře, která se podle radaru rozdělila na dvě jádra která postupovala východně ode mě. V průběhu svého života si bouře a následně i dceřinné buňky udržovaly vysoké VIL (mezi 28-43 kg m-2). Mě od počátku překvapil výskyt pěkně větvených anvil crawlerů které mířily od středu bouře směrem k okrajům a četné CG blesky. Výhodou byl vzduch pročištěný MCS a tak byla výborná viditelnost. Poté co se bouře rozdělila blesková aktivita zeslábla aby opět zesílila na severním jádře ovšem již v poměrně velké vzdálenosti a tak jsem pozorování okolo 3 hodiny ukončil se zapadajícím měsícem za zády a vzdalující se bouří na severu.
Uživatelský avatar
davidmatousek1
Příspěvky: 25
Registrován: 18 kvě 2009 11:08
Bydliště: Náměšť nad Oslavou, Vysočina,
Kontaktovat uživatele:

Věčerní bouřky


Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Odpovědět

Zpět na „Pozorování v roce 2012“