Bouřky 31.5.2012

Sem můžete přidávat vaše pozorování v roce 2012.
Odpovědět
Tomáš Prouza
Administrátor
Kontaktovat uživatele:

31 kvě 2012 11:52

Ve čtvrtek 31. května 2012 se ve vyšších hladinách atmosféry nad S Evropou nachází mohutná tlaková níže s výběžkem nad V Středomoří, nad JZ okraj Evropy pak zasahuje výběžek vyššího tlaku vzduchu. Po periferii tlakové níže nad S Evropou se bude přes naše území posouvat od Z-SZ krátkovlnná brázda, jež bude dále postupovat směrem k V. Tato výšková krátkovlnná porucha bude spojena postupující, mohutnící frontální vlnou, která bude díky cyklogenezi přecházet v mladou cyklonu v oblasti S stř. Evropy a přinese v noci na pátek i trvalejší srážky na našem území. V rámci teplého sektoru této cyklony a jejího frontálního rozhraní bude díky slabě labilnímu zvrstvení vzduchové hmoty, ale i výraznější dynamické podpoře během večera a noci, docházet k tvorbě konvektivních srážek v podobě přeháněk a bouřek.

Očekáváme proto možný výskyt bouřek, ojediněle zejména na jihu Čech s možností krupobití, nebo vyšších srážkových úhrnů.

Bouřky se mohou vyskytnout na území ČR i Slovenska (kromě východního). Vyšší šance na výskyt bouřek (>40% dle SW) se očekává v jižní polovině Čech a v oblasti Krkonoš, Orlických hor a Jeseníků.

Vyšší intenzita bouřkových projevů se neočekává.

Předpověď SkyWarnu:

Obrázek

Obrázek

Text: http://www.skywarn.cz/tstm_day.php?id=263

Předpověď ESTOFEXu:

Obrázek

Text: http://www.estofex.org/cgi-bin/polygon/ ... recast.xml

Ke sledování vývoje situace a sdílení informací vás opět všechny zveme (a žádáme o účast) na IRC kanále AmaterMeteoCZ, na který se snadno a lehce dostanete poklikáním na následující odkaz: http://webchat.quakenet.org/?channels=AmaterMeteoCZ

Do tématu na fóru přispívejte především shrnutím situace, popisem, fotografiemi, videi, případně odkazy týkajícími se řešeného tématu. Děkujeme.
Tomáš Chlíbec

31 kvě 2012 18:30

Posílám jednu na koleni v autě upravenou fotku od Velvar z rychlého výjezdu s Dášou. Nevíme zatím co to je, ale je to pěkné :-)
IMG_9923uzm.jpg
LenkaB

31 kvě 2012 18:49

Krásná fotka gratuluji. Já si zatím čárku připsat nemohu. Tady nic. Asi před deseti minutami jsem slyšela bouřku na horách ale jinak nic a v pondělí taky nic. Zase to braly hory, jen silně hřmělo.
Tomáš Prouza
Administrátor
Kontaktovat uživatele:

31 kvě 2012 19:53

Tomáš Chlíbec píše: Nevíme zatím co to je, ale je to pěkné :-)
Buď mikro SC nebo nová odrůda - Cumulonimbus lenticularis :twisted:
novotny
Kontaktovat uživatele:

31 kvě 2012 20:36

Zdravím, tahle divná bouřka mě taky vyhnala ven a to sz. od Slaného, kde jsem také pozoroval podivné útvary. Jediné co dneska chybělo byla asi energie, jinak bysme viděli asi pěkné věci.
Přílohy
podivná základna vznikajícího Cb u Slaného
podivná základna vznikajícího Cb u Slaného
Mé nej fotky počasí, krajiny, přírody apod. - http://500px.com/TomNovi
Má videa na youtube - http://www.youtube.com/TomNovotny88
xciba

31 kvě 2012 21:09

Tomáš Chlíbec: ono celkove ta oblast je na tyhle utvary bohata mam tam chatu a nafotil jsem tam nejlepsi hulavy jim podobne veci..
Yves
Kontaktovat uživatele:

31 kvě 2012 21:11

Dneska nás obešla jihozápadně bouřka, co zrovna dosahovala i 52 dBZ. Viděl jsem několik CG, o něco víc CC a hřmělo asi 30krát. Spadlo bohužel jenom pár kapek, přestože za městem lilo slušně. Náraz větru během přiblížení bouřky 12 m/s. Letos 12 ks.
POČASÍ V TŘEBÍČI NA FACEBOOKU https://www.facebook.com/pocasivtrebici/

Aktivní motorizovaný stormchasing v regionech od Znojemska a Brněnska přes dominantní Třebíčsko po Žďársko, Jihlavsko, Jindřichohradecko.
Václav Sedláček
Kontaktovat uživatele:

31 kvě 2012 21:57

Dneska se mi pokazil router, tak jsem byl pěkně na***** že nemůžu sledovat radar. Nakonec bych ale stejně nic neviděl, protože pěkná buňka naskočila těsně před Barrandovem a prošla jižní částí Prahy. V místě pozorování bylo o něco méně srážek než jižněji, zato se sem soustředila blesková aktivita (čárové CC blesky) a do 10 sekund dunivé hromy. Elektricky prakticky stála na místě, a tím u mě ukončila myšlenky, že se brandýské oko roztáhlo až k Barradovu.
Konečně něco pěkného :)
Nejsilnější pozorovaný nebezpečný jev? Přívalový déšť.
Oblíbená bouřka? Noční MCS.
Štěpán Krejsek

01 čer 2012 08:47

novotny píše:Zdravím, tahle divná bouřka mě taky vyhnala ven a to sz. od Slaného, kde jsem také pozoroval podivné útvary. Jediné co dneska chybělo byla asi energie, jinak bysme viděli asi pěkné věci.
Nelze než souhlasit , na německé straně Šumavy byla taky pěkná buňka, ale už to VIL v rozmezí 20-27 kg dávalo tušit, že ač pravděpodobně supercela, byla jen slabá. Za daných podmínek to prostě bylo maximum.
Já jsem měl možnost pozorovat pouze vzdálený Cb nacházející se jižně od Brna v prostoru Pálavy, přes opar bylo možno vidět docela dynamický vývoj. Všechny přeháňky co šly na nás se tradičně rozpadly a tak zálivku přinesla až samotná fronta.
Dáša
Člen AMS

01 čer 2012 20:05

Včerejší podvečerní bouřka u Velvar nás překvapila podivným lentilkovitým útvarem (viz Tomášova fotka výše), připomínajícím při bujné fantazii malou mezocyklonu s wall cloudem :lol: .
Celý tento úkaz mohl trvat zhruba 10-15 minut. Jinak samotná bouřka vyplodila několik blesků, asi jsme jich nepozorovali více než 7 a vzdálila se.
Vzhledem k tomu, že jsme se v dané lokalitě trochu zdrželi, úplně nám utekla další multicela, která vznikla těsně západně od Prahy a pak pokračovala kamsi k východu na Kolín a u níž jsme mohli pozorovat poměrně dlouhou dobu záblesky na její zadní straně. Čekali jsme, jestli se přeci jen ještě něco nevytvoří, ale už dorazil pouze jen ten "zelený koláč ", který to tady alespoň trochu zalil. Díky za něj. ;)

pro ukázku pár v rámci možností pár zvýrazněných fotek onoho útvaru, jak se zhruba vyvíjel. Bohužel v reálu to bylo velmi nekontrastní :
http://ditaf.rajce.idnes.cz/podivna_cast_cb_31.5.2012
Jan Drahokoupil
Administrátor
Kontaktovat uživatele:

01 čer 2012 20:50

No jak píše Tomáš Prouza... Cb len rev – aneb Cumulonimbus lenticularis reversed :lol: . Proč si nevytvořit novou kombinaci s novým tvarem... ? :)
Dáša
Člen AMS

01 čer 2012 21:27

Honza: no vlastně proč ne? ;)
když už může existovat takový "asperatus-asparagus" .. :lol:
Vlastně nějaký takový nápad jsem už měla i na něčem podobném loni :devil: :

http://ditaf.rajce.idnes.cz/pseudo-bour ... G_5257.jpg
Amerika

02 čer 2012 10:46

Já jsem byl v 2. polovině dne v Praze. Nic jsem tam ale nezaznamenal - většinou jsem byl v nějakém dopraním prostředku. Takže nic. Večer přišel jen obyčejnej déšt.
Tímto končí bouřkově zcela nezajímavý květen a já pořád nemám tento rok žádný bouřkový úlovek. Jen nudné fotky.
Od začátku roku mám 9 bouřkových záznamů (dnů). Z toho polovina jsou blýskavice nebo vzdálené osamocené hromy. Jen 2 přímé bouřky.
Václav Sedláček píše:Dneska se mi pokazil router, tak jsem byl pěkně na***** že nemůžu sledovat radar.
To je zajímavé. Já taky nemohl sledovat radar, protože zrovna z ničeho nic přestal fungovat modem že ho museli vyměnit. :?
Odpovědět

Zpět na „Pozorování v roce 2012“