Bouřky 3.5. 2012

Sem můžete přidávat vaše pozorování v roce 2012.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Václav Sedláček
Příspěvky: 220
Registrován: 06 čer 2007 17:34
Bydliště: Praha Barrandov, 302 metrů nad mořem
Kontaktovat uživatele:

Na¨Barrandově hned po ránu slabá bouřka doprovázena slabým až středním deštěm. V závěru dokonce vyplodila blízký CG- blesk (1,5 km JZ). Nejvýraznějším prvkem však byla přes půl hodiny viditelná duha 8) .
Nejsilnější pozorovaný nebezpečný jev? Přívalový déšť.
Oblíbená bouřka? Noční MCS.
Uživatelský avatar
mokso
Příspěvky: 44
Registrován: 31 kvě 2007 19:47
Bydliště: Lučenec - juh stredného Slovenska, 190 m.n.m.

Ráno vidteľné slabé Cb-čka na sever od Lučenca, ktoré sa ale medzičasom rozpadli. Som zvedavý, čo nám okolo obeda prinesie plytká brázda, ktorá sa nad ránom vytvorila JV od Balatónu. http://www.sat24.com/en/hu
Stred nás určite minie, keďže smeruje na SZ, ale vlna oblačnosti by mala zasiahnúť aj našu oblasť. Škoda len, že to nebude aspoň o 3-4 hodiny neskôr, kedy by bola konvekcia určite lepšia.
Uživatelský avatar
Tomáš Prouza
Administrátor
Příspěvky: 1149
Registrován: 30 kvě 2007 13:41
Bydliště: Velké Svatoňovice, okr. Trutnov, 370 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Ve čtvrtek 3. května 2012 se v naší oblasti i nadále udržuje nevýrazné tlakové pole, ve kterém přes střední Evropu jen velmi pomalu postupuje frontální rozhraní. Po jeho přední straně dochází stále k přílivu teplejší, až mírně labilní vzduchové hmoty, ve které lze čekat výskyt bouřek, jež by ojediněle mohly být i silné. V rámci výškového tlakového pole bude docházet ke slábnutí cyklony nad Z Evropy a jejímu "propojování" s cyklonou nad S Evropou, přičemž mělká brázda, jež se k nám od Z rozšiřuje se bude transformovat na krátkovlnou brázdu postupující během noci přes naše území směrem k VSV, která by mohla napomoci udržení bouřkové činnosti až do nočních hodin a to zejména na území Slovenska.

Očekáváme proto místy bouřky, ojediněle i silné s možností silných krupobití a přívalových lijáků.

Bouřky se mohou vyskytnout na celém území ČR i Slovenska. Největší šance na výskyt bouřky (>70% dle SW) je na SV Moravy a ve Slezku a na SZ a severu Slovenska. Vyšší šance na výskyt bouřky (>40% dle SW) je na zbytku území ČR (vyjma středních a JZ) a na JZ a jihu Slovenska.
Vyšší intenzita bouřkových projevů se očekává v SV polovině Čech, na celé Moravě a ve Slezku i na Slovensku kromě SV části.

Předpověď SkyWarnu:

Obrázek

Obrázek

Text: http://www.skywarn.cz/tstm_day.php?id=253

Předpověď ESTOFEXu:

Obrázek

Text: http://www.estofex.org/cgi-bin/polygon/ ... recast.xml

Ke sledování vývoje situace a sdílení informací vás opět všechny zveme (a žádáme o účast) na IRC kanále AmaterMeteoCZ, na který se snadno a lehce dostanete poklikáním na následující odkaz: http://webchat.quakenet.org/?channels=AmaterMeteoCZ

Do tématu na fóru přispívejte především shrnutím situace, popisem, fotografiemi, videi, případně odkazy týkajícími se řešeného tématu. Děkujeme.
Uživatelský avatar
LuccaS27
Příspěvky: 16
Registrován: 15 dub 2012 13:51
Bydliště: Jablonec nad Nisou, Česká Republika and Oklahoma City, Oklahoma, United States

Přes Jizerku směrem do Polska přešla poměrně zajímavá ale slabší bouřka. Max.odr. 49 dBZ, vzdálené hřmění a pár blesků.Doufejme, že se nám přes sever dneska něco pořádného přežene :D
PC Sony VAIO SE1E1E/S, Apple iPad Wi-fi MD328HC/A, Meteorologická stanice WS2350, Davis Vantage Pro 2 SW a HW, Garmin GPSMap 62S PRO, Anemometr AN 954 a Dataloger WS 981, Digitální bezdrátový srážkoměr Conrad, Lightning detector SW/1000 US, Nikon D5100
Uživatelský avatar
Michal Jeřábek
Příspěvky: 81
Registrován: 10 črc 2011 16:49
Bydliště: Těmice, okr. Hodonín, 210 m n.m.

Repost Dobré ráno lovci.
Dnes v 6:15 mě z postele vyhnala docela čiperná bouřka. Hřmění bylo dost mocné, tak sem se tedy musel velmi rychle vzbudit a zjistit co se to tu vlastně děje
Tedy jsem zkontroloval situaci a žel bouřka ležela východně od mého stanoviště a postupovala dál na sever, byla celkem pěkně nasvícená ranním sluncem , ale utekla mi. Vůbec nepršelo, pozoroval jsem několik velmi pěkných CG blesků bílé barvy. Už od časného rána je na obloze spousta konvekce a myslím , že dnešek bude pro Moravu docela pekelný
I proto skřípu zubama , že musím do práce, ptže cítím , že přijdu o hodně velké věci. Nyní když píši tyto řádky se k nám nemilosrdně blíží shluk konvektivní oblačnosti od jihu a občas zde již slyším hřmění věštící příchod další bouřky

Pár fotek zde: http://anubis86.rajce.idnes.cz/3.5.2012 ... CN0117.jpg

Tedy přeji všem kterým to dneska směna dovolí úspěšný lov
Přílohy
DSCN0119.jpg
Uživatelský avatar
rogue
Příspěvky: 35
Registrován: 22 kvě 2011 21:44
Bydliště: Vrchlabí,466 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

První letošní bouřka přišla cca v 13:00 od severozápadu. Značná frekvence dunivých hromů, spatřen pouze jeden (!) CC blesk. Doprovázeno vytrvalým prudkým deštěm s pásy krup velkými jako hrášek. Ještě v této chvíli stále prší, před asi deseti minutami přestaly již potřetí padat kroupy...
Uživatelský avatar
LuccaS27
Příspěvky: 16
Registrován: 15 dub 2012 13:51
Bydliště: Jablonec nad Nisou, Česká Republika and Oklahoma City, Oklahoma, United States

Koukám, že v krkonoších to začíná vřít, asi zabalím techniku a vyrazím do terénu. Tady pořád čekáme. Nějaká slabá jádra jsou na Vysočině a koukám, že jich je docela dost, tak uvidíme. :shock:
PC Sony VAIO SE1E1E/S, Apple iPad Wi-fi MD328HC/A, Meteorologická stanice WS2350, Davis Vantage Pro 2 SW a HW, Garmin GPSMap 62S PRO, Anemometr AN 954 a Dataloger WS 981, Digitální bezdrátový srážkoměr Conrad, Lightning detector SW/1000 US, Nikon D5100
Tomáš.Malek
Příspěvky: 89
Registrován: 23 bře 2009 23:26
Bydliště: Praha - Vinohrady

Třetího května zaznamenávám v praze třetí bouřku roku. (první 18.04 slabá, druhá 2.05, třtí dnes)

Příchod okolo 19 hodiny z jihu až jihozápadu. po celý den bylo oblačno až polojasno a velmi velmi! dusno. Už během odpoledne to několikrát vyhlíželo na příchod bouřky ale byla to jen oblačnost s maximálně slabou přeháňkou. Teplota dnes jen 22°C ale pocitově daleko více díky vlhkosti.
Nyní bouřka nad centrem prahy střední intenzity, poměrně vydatné srážky el. aktivita asi 1/min občas častěji. CC vmracích i CG. Vysílač praha - žižkov již 2 zásahy CG- velmi silný rachotivý a krátký hrom. Nyní zesiluje opět déšť. Dnes to opravdu muselo přijít!
Uživatelský avatar
JURAJk6
Příspěvky: 386
Registrován: 09 čer 2009 21:22
Bydliště: Černotín (okr Přerov) 310 m. n. mořem
Kontaktovat uživatele:

Tak předpověď se naplňuje a Černotín zažívá už 20 minut silný déšť a sintenzitou až 80 mm/h. Na začátku i kroupy. Blersky většinou CC schované v dešti.
Halové jevy, duhy a bouřky, to já rád. Ale nesnáším, když není co pozorovat.
LOVU ZDAR!
Uživatelský avatar
marty
Příspěvky: 57
Registrován: 07 črc 2011 09:10
Bydliště: Považská Bystrica

Zdravím,
v Považskej Bystrici sa opäť zadarilo. Prvá búrka sa dnes vyskytla už okolo 8:00 ráno, kedy sa vytvorila akási línia s miernym - silným dažďom a sám som nechcel veriť vlastným očiam, ani ušiam, že táto lajnička hádzala blesky intenzitou asi 6 bleskov za minútu :) , vyskytovali sa CC i CG, presne som nepočítal.
Následne sa vyjasnilo, povrch sa nám pekne vyhrial , postupne sa začala objavovať bohatá kopovitá oblačnosť.
Už okolo 14:00 sa začali objavovať prvé cb-čka na východe, ktoré sa postupne približovali. Od 15:00 začalo slabo hrmieť. Okolo 16:00-16:30 sa juhovýchodne objabilo niekoľko búrok, ktoré si to nasmerovali na mňa a bol to pekný pohľad, avšak tieto búrky sa mi rozpadli priamo pred nosom. Mal som však šťastie a taktiež rovno pred nosom sa vytvorila jedna izolovaná bunka, ktorá ma zasiahla priamym zásahom a násedne sa spojila s ostatnými sa dostala až na do Česka - blesková aktivita asi 5 bleskov za minútu + celkom solídny "slejvák".
Počas dňa som pozoroval taktiež niekoľko solídnych vzdialených búrok, vyskytovali sa zhruba v čase 15:00-18:00, v tomto čase ma zasiaha aj ona spomínaná búrka. Celkovo ich bolo 5.
4 hodiny tu pekne hrmelo s intenzitou asi 6-10 hromov za minútu :)
V čase písania tohto príspevku sa taktiež objavilo 6 vzdialených hromov.
Štruktúra búrok bola oproti minulým dňom už lepšia, občas sa na niektorých búrkach objavilo i niečo, čo vyzeralo ako shelf-cloud.
Takže keď k tomu pridám ešte aj to ráno dneska naozaj vydarený búrkový deň :)

neskôr doplním i nejaké foto
Tkachyk Bohdan
Příspěvky: 16
Registrován: 20 čer 2007 17:14
Bydliště: Prostejov
Kontaktovat uživatele:

Zdravim

dnesni den nebyl nejak extra fotogenicky :) ale prece jen neco malo podarilo vyfotit hned rano:

http://tkachyk.rajce.idnes.cz/3.5.2012/

pak kolem 16:00 krupky ne moc velke ale byly :)

http://tkachyk.rajce.idnes.cz/3.5.2012_kroupy/

a tym vse skoncilo :)
Uživatelský avatar
S-ChaserMR
Příspěvky: 105
Registrován: 20 srp 2011 10:54
Bydliště: Říčany u Prahy
Kontaktovat uživatele:

Tak zde dneska bouřka nešla přímo, ale i tak šlo pozorovat strukturu celkem dobře.
Bylo to mezi 19:30 až 20:15. Jak jsem napsal, bouřka nás minula, pár blesků tam bylo, sem tam to i pěkně práskalo.
Celkem dobrý úlovek, na to, že to vypadalo, že už nic moc nebude.
mix1111.png
Uživatelský avatar
Yves
Příspěvky: 62
Registrován: 26 dub 2010 19:30
Bydliště: Třebíč, 425 m n. m.
Kontaktovat uživatele:

Ani dneska žádný úspěch. Pozoroval jsem pouze vzdálené cb, večer se vyskytla slabší blýskavice na diskutované "zajímavé" buňce na hranicích s Rakouskem. Srážky nic. :?
POČASÍ V TŘEBÍČI NA FACEBOOKU https://www.facebook.com/pocasivtrebici/

Bydliště:
Třebíč, 425 m n.m.

Aktivní motorizovaný stormchasing v regionech od Znojemska a Brněnska přes dominantní Třebíčsko po Žďársko, Jihlavsko, Jindřichohradecko.
Uživatelský avatar
Tomáš Prouza
Administrátor
Příspěvky: 1149
Registrován: 30 kvě 2007 13:41
Bydliště: Velké Svatoňovice, okr. Trutnov, 370 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Vývoj ve čtvrtek 3. května mě nakonec (mile) překvapil...

První bouřkou dne se stala noční multicelární bouřka postupující nad údolím Labe k severozápadu. Projevila se zde okolo 4:00 SELČ pouze několika CG blesky a zahřměními (která jsem zaspal, na bouřku mě upozornil až Lukáš R.).

Další, tentokrát testovací kolo bez skutečné bouřky proběhlo ráno v 8:20, kdy se přímo nad námi vytvořila přeháňka, ze které spadlo sice jen 0,2 mm deště, ale zároveň zhruba 2 minuty vypadávaly řídce 5 mm velké kroupy. Poté následovala pauza až do odpoledne...

V té době vznikl na jižní straně Krkonoš multicelární komplex (již kolem poledne) a dlouhou dobu se tam zdržoval. Mezitím začaly přirůstat další buňky směrem k jihu, přičemž se celý komplex pozvolna vysouval k SSV. Po 14. hodině SELČ začal být tento komplex patrný na západním obzoru jako velmi tmavý oblak, avšak bez jakékoliv struktury - teplota před příchodem bouřky dosáhla +25,5°C. V 15:41 bylo slyšet první zahřmění, následované množstvím dalších. V 16:10 zesílil vítr až k nárazům o rychlosti 8,1 m/s od západu, posléze ale opět rychle zeslábl. Mezi 16:10 a 16:20 se vyskytlo několik silnějších hromů a na západě se v 16:35 se objevil nevýrazný arcus ohraničující srážkové pásmo. Ve srážkovém pásmu bylo pozorovatelných několik slabších CC a CG blesků bílé barvy. Hrana srážkového pásma přešla v 16:50, následována opětovným zesílením větru až na 8,1 m/s. Intenzita srážek dosáhla až 43 mm/hod. a celkem spadlo 6,2 mm srážek v rozmezí mezi 16:50 a 17:20. V 16:52 došlo k nejbližšímu výboji ve vzdálenosti okolo 3 km. Bouřka poté začala rychle slábnout a po 17:30 zanikla severně od místa pozorování. Již od 17:20 se projevoval další bouřkový komplex přibližující se od jihu. Teplota na konci bouřky poklesla na +15,4°C.

Třetí bouřkou dne byla opět multicelární bouřka, která vznikla jako samostatný komplex jižně od bouřky předchozí a pozvolna se pohybovala od JJV k SSZ. Oblast pozorování zasáhla po 17:20 SELČ současně s doznívající předchozí bouřkou. Před svým příchodem produkovala nad jižním a jihovýchodním obzorem velké množství CC i CG blesků ve vzdálenosti okolo 5 km. Srážky začaly vypadávat v 17:47 po dobu přibližně 20 minut, jejich intenzita však byla slabá a celkem spadlo pouze 0,8 mm srážek. V průběhu srážek probíhala nejintenzivnější blesková činnost, v 17:52 nejbližší výboj ve vzdálenosti 2 km (CG). Při průchodu nad místem pozorování se bouřka rozdělila na 2 buňky, které místo pozorování obešly. Po 18:20 bouřka rapidně slábla a zanikla defakto přímo zde.

A čtvrtou bouřkou dne byl MCS, postupující od jihu po 19:20 SELČ, zasáhnuvší místo pozorování svým východním okrajem, projevil se pouze 2 vzdálenými hromy a slabými srážkami o úhrnu 0,6 mm. Později ještě vypadávaly srážky z vrstevnaté oblačnosti. Celkový úhrn srážek za den tedy 8,0 mm.
Přílohy
V. Svatoňovice - odpolední a večerní bouřky 3.5.2012
V. Svatoňovice - odpolední a večerní bouřky 3.5.2012
Uživatelský avatar
marty
Příspěvky: 57
Registrován: 07 črc 2011 09:10
Bydliště: Považská Bystrica

príspevok, ktorý som napísal včera sa mi už nepodarilo upraviť tak nejaký fotky pridám takto:
http://m-arty.rajce.idnes.cz/03.05._Burky
Uživatelský avatar
Prdek
Příspěvky: 138
Registrován: 10 čer 2009 19:55
Bydliště: Litomyšl - 360 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Tak jsem obsolvoval druhy letosni vyjezd, i kdyz tenhle byl pravda v ramci cesty z Brna domu. S ohledem na aktualni vyvoj konvekce jsem u Letovic odbocil smer vysocina a dostal jsem se tak k okraji multicelarniho clusteru, ktery zacinal nabyvat na sile. Jako stanoviste jsem si vybral misto s krasnym vyhledem kdesi u Bystreho. Postupne preze me preslo nekolik slabsich jader s vcelku slusnou bleskovou aktivitou, ale to hlavni se odehravalo vice na JZ. Bohuzel fotit prakticky nebylo co....struktura veskera zadna :?. Par fotek se nakonec ale preci jen povedlo a aspon jsem si vyzkousel dalsi timelapse :)
Fotky k nahlednuti zde: https://plus.google.com/photos/10795388 ... 5498482177
timelapse pak tu: http://www.youtube.com/watch?v=nweIeWQ1 ... e=youtu.be
Medved
Příspěvky: 18
Registrován: 12 črc 2008 15:54

Tak opět kontrasty v lokalitách pár km od sebe.
Držovice nic, ale vůbec nic, ani kapka, jen vidět slyšet bouření okolo.

Kostelec na Hané raglán, kroupy, konec světa. Nastláno krup, ze střechy krupná lavina, všechna zelenina pobita, ovoce omláceno (meruňky) a 32 mm vody.
Odpovědět

Zpět na „Pozorování v roce 2012“