Bouřky 12.1.2012

Sem můžete přidávat vaše pozorování v roce 2012.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Amerika
Příspěvky: 1145
Registrován: 08 srp 2007 19:30
Bydliště: Slaný

Hej! takže mám letos taky první čárku! Takhle brzo jsme sezónu tady ve Slaném ještě neotevřeli, jestli se nepletu.
Vyjel jsem do terénu zkouknout tu linii, na které detekce v N ukázala několik blesků. Hned za městem jsem uviděl první záblesk. Pak jich bylo postupně celkem 6. Nejsilnější byl ten poslední, který by byl vidět i na fotce dole s malym bleskem. Myslim že jsem slyšel i dosti dunivý hrom, ale nejde to potvrdit - vítr moc hučel o stromy. Pak sice blesky vypadly, ale dorazila docela silná pásová přeháňka a úhrnem tak 2 mm. Přitom dost silně foukalo. Ke konci pak i sníh s deštěm. Pěkně jsem zmoknul ale stálo to za to. Nazval bych to takovým reparátem tý TN Andrea, kdy z toho skoro nic nebylo.
Tomáš.Malek
Příspěvky: 89
Registrován: 23 bře 2009 23:26
Bydliště: Praha - Vinohrady

Dnešní den byla po velmi teplém počátku ledna hlášena studená fronta postupující od SZ. Možnost výskytu bouřky, což je v tuto dobu vyjímečné. A Samosebou jsem se dočkal. Pokud by se tedy soutěžilo kdo viděl první blesk roku 2012 mám šanci na výhru! :clap: Praha Vinohrady okolo 22:10 1x C-C a 1x CG zásah vysílač Žižkov. Silné dešťové srážky po dobu cca 5 min. Tot vše zimní bouřky jsou mimořádně vzácné a krátké
Uživatelský avatar
Jan Drahokoupil
Administrátor
Příspěvky: 543
Registrován: 26 kvě 2007 15:07
Bydliště: Brandýsek, okr. Kladno
Kontaktovat uživatele:

Ahoj,
tak taky hlásím svůj první letošní kraťounký výjezd... Viděl jsem téměř totéž co "Amerika" jen s tím rozdílem, že jsem viděl záblesk jen jeden. Hrom jsem přes vítr, déšť do oken a ventilátor v autě neslyšel. Nejspíš se jednalo o CC, který musel být už někde nade mnou či za mnou.

Ale jako na začátek sezóny dobrý :)

Edit:
Ještě co tomu předcházelo... Večer byly krásné červánky. Být někde v přírodě, to by byly fotky. Bohužel jsem byl jen doma. Zkusil jsem to vyfotit mobilem, abych zjistil, jak fotí. Fotka je samozřejmě ještě trochu doladěna v editoru...
20120112_011b.jpg
Uživatelský avatar
Lukáš Ronge
Administrátor
Příspěvky: 212
Registrován: 26 kvě 2007 13:33
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Zde i blesk, který uhodil do Žižkovské věže :-)
Slabý blesk zachycený webovou kamerou v Praze, Libuši
Slabý blesk zachycený webovou kamerou v Praze, Libuši
Karel831
Příspěvky: 21
Registrován: 02 srp 2009 21:22
Bydliště: Praha 9 - Střížkov

Na Střížkově padaly krupky. Bleskovou aktivitu jsem nečekal, o to víc mě hrom překvapil (slyšel jsem jeden).
Uživatelský avatar
Prdek
Příspěvky: 138
Registrován: 10 čer 2009 19:55
Bydliště: Litomyšl - 360 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Taky hlasim prvni letosni bourku, dneska jsem to vazne necekal. Cela zalezitost se obesla dvema nejspis CC blesky zesilenim vetru a silnou smisenou az snehovou prehankou, ale co vic bych taky v lednu chtel. Takove necekane zpestreni vecera :)
Lovec bouří
Příspěvky: 50
Registrován: 14 črc 2008 18:03
Bydliště: Ženklava, okr. Nový Jičín

Zdravím. Před chvílí jsem viděl v dálce na SV ode mne CG blesk a pak 3 zablýsknutí. Takže taky hlásím první bouřku nové sezóny.
Uživatelský avatar
Dáša
Člen AMS
Příspěvky: 305
Registrován: 05 dub 2009 19:35
Bydliště: Brandýsek / občasně Pechova Lhota (u Milevska)

S Tomášem nás dění na radaru také vyhnalo do terénu na jedno z našich oblíbených pozorovacích míst k Horoměřicům. Čekali jsme, jestli přicházející linie nebude mít nějakou strukturu, ale té jsme se nakonec bohužel nedočkali. Ještě před příchodem jsem alespoň na chvíli vytáhla windmastera a display ukázal během cca 10 minut průměr po přepočtu na hodnoty v 10 m okolo 14 m/s a nejvyšší náraz okolo 22 m/s.
První světelný záblesk jsme pozorovali od nás poměrně daleko na ZSZ zhruba okolo 21:35. Lajna přišla s docela prudkými projevy a zasypala nás jakousi směsí vody, vloček a krupice - na pár vteřin jsem si dovolila vytáhnout ruku s windmasterem z okýnka a okamžitě jsem ji měla mokrou, naměřila jsem 22,7 m/s a ruku jsem opět velmi rychle zatáhla ,protože krupice dost nepříjemně sekala :devil: .
Na SV jsem uviděli sérii slabých světelných záblesků, což ve finále byl zřejmě zkrat na el. vedení a blízké Horoměřice se ponořily do tmy. Poté přišel světelný záblesk už na JV od nás za Prahou a následné info, že na své si přišel i Žižkovský vysílač, který jsem měli celou dobu za zády. Tomáš okamžitě přeparkoval auto a tak jsme stihli ještě spatřit už poměrně vzdálené a ve srážkách utopené naše první letošní slabé CG.
Hromy jsme bohužel také nezaznamenali.
Ale tak na leden milé, jen tak dál ;) .
Uživatelský avatar
dobrmanek
Příspěvky: 746
Registrován: 23 čer 2007 09:56
Bydliště: Větřkovice, 480 m.n.m, okres Opava

Začátek bouřkové sezóny hlásím i ze Slezska. Nejprve včera okolo 20:30 jeden výboj a o cca 15 min později další, ale o dost slabší výboj na zsz ode mě. Dnes ráno bylo pokračování :D. Když jsem jel autem přesně na západ, tak v čase 5:03 "mohutný" výboj, který prozářil celý západní obzor. Prostě krása.
Doufám, že si to štěstí nevyberu teď na začátku sezóny.....
Ze Slezska Vás zdraví Zbyněk Černoch
Uživatelský avatar
Prcek203
Příspěvky: 40
Registrován: 18 črc 2011 15:15
Bydliště: Zahořany, okr. Litoměřice, 174 m n. m.

Tak i ja prichazim s troskou do mlyna, co se tyka teploty, tak ta byla jeste ve 21:00 celych +8°C, kdy prave zacalo docela dosti foukat od SZ, pozdeji se pridal dest a na prechodu fronty naprselo 0,5mm srazek. Teze jsem zaznamenal jeden zablesk, cca nekde mezi 20:45 - 21:00, ktery vsak byl dosti daleko a tim padem tesne nad horizontem, digital v tu dobu snimal, ale diky svetlo-smogu nezaznamenal vubec nic. Po prechodu fronty, v case kolem 00:00 klesla teplota na +5°C. Do ranni 07:00 preslo jeste nekolik kupovitych oblacnosti, ze kterych naprselo celkem i s frontou 1,9mm srazek a teplota byla na +3°C.
Uživatelský avatar
JURAJk6
Příspěvky: 387
Registrován: 09 čer 2009 21:22
Bydliště: Černotín (okr Přerov) 310 m. n. mořem
Kontaktovat uživatele:

Dalsi bourkovy pridel zaziva Polsko, Rakousko a Nemecko.
Halové jevy, duhy a bouřky, to já rád. Ale nesnáším, když není co pozorovat.
LOVU ZDAR!
martin popek
Příspěvky: 414
Registrován: 29 led 2008 15:19
Bydliště: Nýdek

Po půlnoci přešla Těšínském bouřka. Zde video z watecu te nejjasnější blyskavice, ale kvalita po spracování v youtube nicmoc:
http://youtu.be/-K_GK4W5J4k
Čurbas
Příspěvky: 56
Registrován: 31 říj 2008 21:43
Bydliště: Valtice, Jižní Morava
Kontaktovat uživatele:

zdravim ,

13.1.2012 11:40 mam zachycene mammaty z mensi prehanky http://curbas.rajce.idnes.cz/nastenka/
Uživatelský avatar
marty
Příspěvky: 57
Registrován: 07 črc 2011 09:10
Bydliště: Považská Bystrica

Zdravím z Pov. Bystrice,
Línia, ktorá vytvorila blesky v Čechách dorazila 13. 01. o 1:00 aj k nám. Celkom pekná prehánka prehánka s akousi smiešaninou, a s vetrom s nárazmi 15 m/s, blesky neboli.

Ráno ma čakala cesta do Brartislavy. A som šťastný, že som tam išiel. Už doobeda na diaľnici som niekde v okolí Piešťan zastavil na odpočívadle a pozrel si pekný izolovaný CB, škoda, že som nemal foťák. Bolo celkom pekne slnko svietilo a boli by to cenné fotky na túto ročnú dobu. Rozchodil som notebook a skúsil som to načasovať tak, aby ma to počas cesty zasiahlo. Vyšlo to - silní prehánka s drobnými krúpkami a nárazovým vetrom - cca 15-20m/s.

Avšak to je nič, oproti tomu, čo prišlo do Bratislavy o 13:30. Našiel som si čas a išiel som pozorovať. a výsledok? Počul som 9 hromov, ale blesky som videl len 3 - cg, všetky blesky boli už za Hranicami v Rakúsku cca 10-15 km od Bratislavy. V Bratislave s táto búrka prejavila silným snežením a nepríjemným vetrom.

Takže v Pov. Bytrici sezóna nezačala, ale pre mňa sezóna už začala :)

Dnes už doma sa prehánky "zlievali" do trvalého sneženia, avšak občas sa to niekde pretrhloa bolo vidieť niečo, čo pripomínulo konvekciu :)

Uplynulé dni teda perfektne vynahradili Andreu
Naposledy upravil(a) marty dne 14 led 2012 23:08, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
JURAJk6
Příspěvky: 387
Registrován: 09 čer 2009 21:22
Bydliště: Černotín (okr Přerov) 310 m. n. mořem
Kontaktovat uživatele:

Tak u mě včera krásné obrovské mammaty na sněhové přeháňce. Dneska ráno napadlo 5 cm sněhu a občasné přeháňky byly po celý den. Teď zrovna jedna přechází.
Halové jevy, duhy a bouřky, to já rád. Ale nesnáším, když není co pozorovat.
LOVU ZDAR!
Uživatelský avatar
storm_ice
Příspěvky: 1448
Registrován: 23 led 2008 09:50
Bydliště: Teplice-Trnovany 227 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Hoj, ve čtvrtek bylo zataženo až skoro zataženo, večer na frontě slabý až mírný déšť a slabá bouřka k tomu, později proměnlivá oblačnost a přeháňky, postupně i se sněhem a krupkami. Tmax 8,7°C Tmin 4,2°C, vítr Jz 1-6 m/s s nárazy až 10 m/s, v bouřce až 8 s nárazy až 15 m/s (na stanici ČMHÚ přes 22 m/s), srážky Obrázek 2,1 mm.
Uživatelský avatar
Instabiliter
Příspěvky: 386
Registrován: 04 srp 2008 09:38
Bydliště: Toužim (Karlovarský kraj) / Plzeň Skvrňany

Ahoj
Fronta večer 12.1. dorazila do Plzně s nárazy větru a silnými srážkami, padala jakási zmrzlá směs, taková vlhká slepená krupice. Další den jsem se rozhodl během dne timelapsovat ze 2 webkamer z okna, zde je výsledek: http://www.youtube.com/watch?v=6mT0B4WQsm0 Je to ve 3D, pokud nemáte brýle, lze to sledovat ve 2D. Doporučuju si přepnout rozlišení na 720p. Nejlepší přeháňka je v 0:50, jednalo se o tu dopolední podružku. Potom o pár hodin později přešla ještě jedna přeháňka, už slabší. Znovu se rozsněžilo večer, kdy jsem cestou autobusem domů z Plzně pozoroval při průjezdu chumelenicí jediný záblesk bílé barvy cca kolem 19:30 severním směrem, tak 10 km jižně od Toužimi záblesk byl jednoduchý, neopakoval se. Bohužel na detekci nic, tak to mám nepotvrzený. Ovšem jedna bouřka letos u nás byla tuším 5.1 s jedním hromem, pozoroval to kamarád a potvrdila to i detekce. Pro mě ovšem tyto dny byly zajímavější, než tehdy níže Andrea. :D
Z Toužimi nebo Plzně zdraví Honza Džugan :-)
Uživatelský avatar
Michal Koupý
Příspěvky: 113
Registrován: 23 črc 2007 05:03
Bydliště: Blansko, 290 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Do Blanska fronta dorazila pozdě večer ve 23.40 h, projevila se krátkým výrazným zesílením větru a slabším deštěm, na konci i s několika krupkami, bez blesků, za frontou se hned vyjasnilo. Zajímavější ale byla podružná studená fronta v pátek 13. ledna v 5 hodin ráno, na které byla v Blansku bouřka s několika málo blesky a jedním silným hromem, který trval přes půl minuty, bouřku doprovázel déšť s kroupami a silný vítr, na kopcích kolem Blanska to po bouřce i pěkně namrzlo. Zatímco na večerní hlavní studenou frontu jsem čekal, bouřku na ranní silné přeháňce jsem bohužel zaspal, protože byla náhodná a nedalo se to v Blansku moc očekávat (nemohl jsem na náhodnou přeháňku čekat celou noc). Informace o bouřce jsem tak sbíral postupně od lidí, kteří vstávali v 5 hodin ráno. Doteď mi není zcela jasné, kolik bylo blesků (určitě velmi málo, ale přesný počet už asi nezjistím). Důležité ale je, že je to letošní první bouřka a hlavně už čtvrtá bouřka v lednu za celou dobu pozorování zimních bouřek (od roku 1988), v lednu mi tak vychází v průměru jedna bouřka v Blansku za 6 let, předtím byly lednové bouřky 25. 1. 1993, 28. 1. 1994 a 19. 1. 2007.
Uživatelský avatar
Amerika
Příspěvky: 1145
Registrován: 08 srp 2007 19:30
Bydliště: Slaný

Dne 21.1. (nestojí to za nové téma) byl vydaný stupeň 0- na sever Čech. Večer detektor ukazoval nad Německem nějaké roztroušené blesky, tak jsem se jel o půlnoci podívat a při asi 10-minutovém sledování SZ oblohy jsem viděl celkem 4 vzdálené záblesky z různých míst. Už nebyly zdaleka tak jasné a zřetelné jako píšu v úvodním příspěvku z 12.1., ale i tak to stačí abych si mohl připsat svojí druhou lednovou čárku. ;) za mimobouřkový den.
lenaluna
Příspěvky: 14
Registrován: 16 črc 2011 15:13

Tak to jsem ještě nezažila blesky v lednu. Myslela jsem, že to se snad ani nemůže vytvořit. Skvělé poučení a parádní videa.
Když prší, tak se pejsek může schovat do psí tašky nebo ho uchrání nepromokavý obleček pro psy.
Odpovědět

Zpět na „Pozorování v roce 2012“