Bouřky 20.5.2011

Sem můžete přidávat vaše pozorování v roce 2011.
Stratoss
Příspěvky: 18
Registrován: 26 kvě 2009 13:23
Bydliště: Praha 6, popřípadě Jaroměřice, okr. Svitavy

Hlásím první a v podstatě jedinou bouřku tohoto dne a to z Prahy... Na Strahov přišla asi o pul druhé... pár slušnejch blesků země-vzduch, trocha deště, bez hůlavy a to je tak jediný, co v tuhle hodinu můžu o ní říct. Něco se žene z Bavorska, tak třeba bude o něco zajímavější... ;)
Uživatelský avatar
Václav Sedláček
Příspěvky: 220
Registrován: 06 čer 2007 17:34
Bydliště: Praha Barrandov, 302 metrů nad mořem
Kontaktovat uživatele:

Pěkný noční probuzení to bylo :) , blesků bylo dost (2 - 3 za minutu), pozoroval jsem 3 CG - a ostatní CC. Srážky 15 minut, spadlo asi 20 mm srážek. Pak jsem pozoroval aktivní jádro na Plzeňsku, zatímco další slabé jádro šlo přes mě. To už přešlo beze srážek.
Další poznatky: Bouřka měla nezvykle tiché hromy (dál než 8 km nebyly slyšet) a jádra se aktivovaly nárazově - z ničeho začala silná blesková aktivita. A chtělo by to upravit detekci buněk - ta bouřka na radaru vypadala následovně:
se zapnutou detekcí buňek
se zapnutou detekcí buňek

Dvakrát schopně nevypadala, ale pořádně se předvedla.
Jo a zdravím účastníky semináře v Radostovicích,na nedalekém RZ SSŠ Tábor jsem zažil pár pěkných bouřek (včetně kontinuálního přechodu buněk od půl druhé do půl šesté ráno jednoho srpnového dne 2002).

Jinak aktuálně má Instabilliter smůlu (buňka ho obchází jižně) a Robindus by měl mít pěknou podívanou v Úvalech
Cummulonibus Capilatus Incus Uvalus
Cummulonibus Capilatus Incus Uvalus
Nejsilnější pozorovaný nebezpečný jev? Přívalový déšť.
Oblíbená bouřka? Noční MCS.
Solan De Cabras
Příspěvky: 8
Registrován: 19 kvě 2011 20:58

Petřín... (foto ČTK/Magdaléna Straková)
Přílohy
(foto ČTK/Magdaléna Straková)
(foto ČTK/Magdaléna Straková)
Uživatelský avatar
Mara
Příspěvky: 246
Registrován: 15 kvě 2008 19:56
Bydliště: Lhota za Červeným Kostelcem (Náchodsko) 400 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Pěkné fotky! Gratuluji. Jinak zde se to začíná kumolovat z jv + vzálené hřmění
Naposledy upravil(a) Mara dne 20 kvě 2011 15:49, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
viktormt
Příspěvky: 104
Registrován: 14 bře 2011 21:52
Bydliště: martin, slovensko
Kontaktovat uživatele:

Tak som sa konecne dockal aj ja :)

Obrázek

fotografie:
http://foto.podstromami.com/b-20_5_2011/
poloha: Martin, Slovensko
start: 04/2013 :)
moj obcany livestream (pri burkach, atp) - http://www.webcam.podstromami.com/
Stratoss
Příspěvky: 18
Registrován: 26 kvě 2009 13:23
Bydliště: Praha 6, popřípadě Jaroměřice, okr. Svitavy

Solan De Cabras píše:Petřín... (foto ČTK/Magdaléna Straková)

joooo, to byla pěkná šupa... viděl sem to ze vzdálenosti asi 200 metrů :-)
Uživatelský avatar
Stormík
Příspěvky: 177
Registrován: 27 úno 2010 13:13
Bydliště: Chomutov, Ústecký kraj
Kontaktovat uživatele:

Zdravím. Hlásim silnou bouřku nad Chomutovem, padaly zde malé kroupy <1cm. Nárazy větru tak do 12m/s. Na bouřce menší shelfcloud a potom jsem zahlédl krásný updraft, který měl poněkud nezvykle rychlou vertikální rotaci, po třech minutách zanikl.
P1010018.JPG
P1010030.JPG
P1010021.JPG
Snad se sezóna 2012 povede...
Uživatelský avatar
boody
Příspěvky: 49
Registrován: 16 dub 2009 22:29
Bydliště: Praha, Chodov
Kontaktovat uživatele:

Takhle teď vypadá pohled z Prahy - Jižního města na východ, tzn směr Říčany atd...
http://boody.rajce.idnes.cz/110520/
Uživatelský avatar
Petr Vrba AASCR
Příspěvky: 14
Registrován: 06 led 2011 21:11
Bydliště: Kynšperk nad Ohří, Sokolovsko, Karlovarský kraj
Kontaktovat uživatele:

Všem gratuluji k úlovkům stojí to za to ! :-)

Přeze mě přešlo pár slabších bouří blesky byli...ale nepodařilo se zachytit bylo jich po skromnu. Přibližně hodinu trvající velmi intenzivní déšť. Návaly větru, hasiči vyjížděli k nějakejm stromům (ale nic extra břízky znáte to :-D ) . Krátkovodbě (necelá minuta) malé kroupy.

Obrázky dodám zítra :-)

PS.: Co ot na západě Německa dojde to sem? B)
...Stormchasing je zábava a věda, která se bez opatrnosti změní v hazard ve kterém nemáme šanci obstát...
Uživatelský avatar
viktormt
Příspěvky: 104
Registrován: 14 bře 2011 21:52
Bydliště: martin, slovensko
Kontaktovat uživatele:

boody: tak nadherne fotky oblakov som este nevidel.. a ze som ich videl desiatky, ak nie stovky :)
poloha: Martin, Slovensko
start: 04/2013 :)
moj obcany livestream (pri burkach, atp) - http://www.webcam.podstromami.com/
brejlobara
Příspěvky: 74
Registrován: 17 kvě 2008 07:17
Bydliště: Pardubice

Tak jak mám bouřky rád,dneska sem je nenáviděl a proklínal..zkazily mi totiž naplánované rande s přítelkyní(což by naštvalo asi každého)a u nás doma byl jaksi šrumec takže k nám sme nemohly...no když sem teda nemohl ven tak jsem hypnotizoval oblohu...asi hodinu hřmělo ale elektrická aktivita téměř nulová,něco málo záblesku jsem vyděl ale nezaregistroval jsem odkud hromy byl tak do 15-20 sekund ani nepršelo jen pár kapek...Obzor je ale i nadále černý,no pochybuju že z toho ale něco bude..Hlavně ať je hezky v neděly protože jestli mě to počasí zkazí rande i napodruhé už budu zuřit! :@ :D :D :D :D
Nech to řádně bouří!
Uživatelský avatar
boody
Příspěvky: 49
Registrován: 16 dub 2009 22:29
Bydliště: Praha, Chodov
Kontaktovat uživatele:

viktormt píše:boody: tak nadherne fotky oblakov som este nevidel.. a ze som ich videl desiatky, ak nie stovky :)
jestli to myslíš vážně tak díky :)
pocasiholasice
Příspěvky: 19
Registrován: 27 dub 2011 07:55
Bydliště: Holasice okres Brno-venkov 196 m.n.m
Kontaktovat uživatele:

Já dnes nebyl v centru dění jen pár fotek vzdálené bouřky na Hodonínsku:
http://www.pocasiholasice.cz/Fotogalerie.html#foto442
Uživatelský avatar
Yves
Příspěvky: 62
Registrován: 26 dub 2010 19:30
Bydliště: Třebíč, 425 m n. m.
Kontaktovat uživatele:

Po poledni se opět nakopla celá Vysočina, tentokrát bouřky popošly až nad nás, kde vymřely po meči. Jedna poctivá se blížila od západu, byla to dost silná bouřka i s kroupami, nad městem samotným ale zeslábla a dál na východ nepokračovala vůbec podobně jako celý systém mcs. Bylo 15:30. Úder CG 600 m, stál jsem na balkoně, pořádný rámus. Kromě něj od 1,5 km údery, během bouřky desítky blesků a ještě více hromů. 6,3 mm vč. následné kovadliny. Teploty před a po 23°C -> 14°C. Ve 22:28 vidím blýskavici z jižních Čech. Fotky přicházející bouře a deště http://img851.imageshack.us/g/dsc00311f.jpg/.
POČASÍ V TŘEBÍČI NA FACEBOOKU https://www.facebook.com/pocasivtrebici/

Bydliště:
Třebíč, 425 m n.m.

Aktivní motorizovaný stormchasing v regionech od Znojemska a Brněnska přes dominantní Třebíčsko po Žďársko, Jihlavsko, Jindřichohradecko.
Uživatelský avatar
Amerika
Příspěvky: 1145
Registrován: 08 srp 2007 19:30
Bydliště: Slaný

Dnes další úspěšný den, ikdyž opět bez zásahu bouřkou. Od té jedničky jsem čekal trochu víc, ale zklamanej nejsem.
Ráno začlo Ac castelanem, pak dlouho nic. Všechno šlo zeširoka okolo, a tak to zůstalo vlastně po celý den. Jenže večer se na východě začly tvořit masivní večerní kupy a bouřková oblačnost ozářená zapadajícím sluncem, navíc při dobré dohlednosti. Jsou to ty, které vyfotil Boody, akorát já z větší vzdálenosti. Naprostá nádhera, skoro jako z Ameriky. Pak se od západu začla blížit bouřka, která jsem nejdřív myslel že mine, ale pak se ukázal v dálce docela povedený arcus. Viděl jsem asi 15 (zá)blesků. Pak to začlo prudce chcípat a došel jen déšť.
http://hailstorm.rajce.idnes.cz/Bourky_20.5.2011/
Solan De Cabras
Příspěvky: 8
Registrován: 19 kvě 2011 20:58

Pár z večerní 20:00-22:00 bouřky nad Cukrákem, Mníškem Pod Brdy a touto částí Středních Čech...
Přílohy
DSC_4155.JPG
DSC_4183.JPG
IMP
Příspěvky: 180
Registrován: 26 kvě 2009 17:01
Bydliště: Liberec Horní Hanychov cca 450-460 m.n.m
Kontaktovat uživatele:

2Amerika: Paradni fotky!
Uživatelský avatar
Stormík
Příspěvky: 177
Registrován: 27 úno 2010 13:13
Bydliště: Chomutov, Ústecký kraj
Kontaktovat uživatele:

Ještě dodávám dnešní duhu:
P1010048.JPG
a také radarový odraz bouřky která se vyskytla nad Chomutovem:
stormik.png
stormik.png (196.93 KiB) Zobrazeno 18630 x
Naposledy upravil(a) Stormík dne 21 kvě 2011 09:44, celkem upraveno 1 x.
Snad se sezóna 2012 povede...
pocasiholasice
Příspěvky: 19
Registrován: 27 dub 2011 07:55
Bydliště: Holasice okres Brno-venkov 196 m.n.m
Kontaktovat uživatele:

Já dnes nebyl v centru dění jen pár fotek vzdálené bouřky na Hodonínsku:
http://pocasiholasice.rajce.idnes.cz/20 ... 110572.jpg
Uživatelský avatar
Ondris
Příspěvky: 542
Registrován: 25 čer 2007 15:25
Bydliště: Praha 6 - Řepy (360 m n.m.) / Opařany - okr. Tábor (460 m n.m.)

Včerejšek se velice podobal předochozímu dni, akorát bouřky byly ještě o něco výraznější. Také si zapisuji první letošní zpozorovaný blesk! (ano až 20.5.) Vše se začalo tradičně nad Vysočinou a z Táborka bylo možné pozorovat jen kovadliny. Postupně se začaly bouřky vytvářet blíže a blíže až naskočila jedna přímo nad Táborem zhruba 19 km východně od mé pozice. Bylo slyšet jen slabší hřmění. Mám potvrzeno, že v Táboře padaly kroupy o prům. 2 cm a byla tam prý docela silná vrstva krup. Dlaší bouřky se vytvořily na Šumavě a postupovaly sněrem na SZ. Kolem 21 hod. pokrývala celý Z obzor tmavá oblačnost a po chvíli se objevil i menší shelf cloud. El aktivita byla ale již docela slabá a to hlavně v buňkách na J někde u Budějovic a na S u Prahy. Nakonec tu ani nekáplo a nejbližší blesk byl kolem 20 km, takže pořádné bouřky se já letos asi nedočkám... :(
Uživatelský avatar
Tomáš Chlíbec
Příspěvky: 54
Registrován: 30 čer 2010 23:58
Bydliště: Praha - Nebušice

Noční bouřka u Prahy byla fajn, od 0.30 do 2.00 se mi podařilo "nachytat" kolem 50. blesků. Díky štěstí ve volbě pozice u Hostivice jsem měl všechno jako na dlani a kromě pár kapiček jsem byl v suchu. Svoji první letošní pořádnou bouřku jsem si opravdu užil.

Výběr nejlepších fotek je TADY
IMG_9190.JPG
IMG_9221.JPG
Uživatelský avatar
honza.cb
Příspěvky: 237
Registrován: 29 kvě 2007 22:21
Bydliště: České Budějovice - Čtyři dvory
Kontaktovat uživatele:

Napřed musím pochválit fotky - jsou fakt super. A teď se pochlubím já (teda né bohužel fotkama, protože jsem měl zrovna dost problém se udržet na silnici). Včera jsme kolem šesté projížděli Táborem, kde už přibližně dvacet minut řádila poměrně silná buňka. Jeli jsme od Budějek a v Sezimáku už bylo vidět, jak to nad Táborem bouří. Po ujetí dvou kilometrů zjišťujeme, že to taková legrace nebude, protože jsme vjeli do průtrže mračen a stěrače jaksi nestíhaly.Do minuty se přidaly drobné kroupy, po silnici se valil hnědý proud vody (asi 15cm hloubka 50m šířka). Poté se přidaly kroupy o průměru do 1cm (v autě docela rachot), tak zastavujeme pod mostem(kde už stojí asi tak 7 aut).Když ani po 10 minutách nepřestává krupobití, tak vyrážíme s tím, že bychom tu mohli čekat ještě dlouho.Po dvou kilometrech se dostáváme ze srážek a je suchá silnice.Každopádně to byl letošní první hustej zážitek z bouřkama. Jen tak dál a foťte, jde Vám to skvěle.
Murphyho optimistický zákon: Usmívej se ! Zítra bude hůř ... a pozítří.... možná už ani nebude.
Z Českých Budějovic zdraví Jan Michalica
Uživatelský avatar
storm_ice
Příspěvky: 1448
Registrován: 23 led 2008 09:50
Bydliště: Teplice-Trnovany 227 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Huj huj i já musim pochválit fotky, u nás nic zajímavého, těch pár "chcípáčků" skoro nestojí za řeč, vše významnější kolem nás, zejména pak jihovýchodně za středohořím. Včerejší den začal brzy ráno slabou bouřkou, během dopoledne se vyjasnilo až na skoro jasno, odpoledne o5 zvětšená oblačnost a vzdálená bouřka, večer se přidal slabý až mírný, cca 2h déšť, později vyjasňování. Tmax 25,0°C Tmin 12,2°C, vítr prom. nebo Z do 6 m/s, srážky Obrázek 4,6 mm.

Aktuálně 18:00 polojasno ObrázekObrázek 23,0°CObrázek VSv 1 m/s
Uživatelský avatar
Instabiliter
Příspěvky: 386
Registrován: 04 srp 2008 09:38
Bydliště: Toužim (Karlovarský kraj) / Plzeň Skvrňany

Taky se musim přidat k pochvale fotek, třeba takovou duhu já neviděl ani nepamatuju :)
No jinak u nás se konal letošní přímák od bouřky v Toužimi, taky ráno bylo co fotit ještě z Plzně, takže i já mám konečně první noční vyfocené blesky. K odpoledním bouřkám - na to že je tak bídná dynamická podpora tak bouřky se tady strukturou mohly přetrhnout. :D
https://picasaweb.google.com/instabilit ... rky2052011#
http://www.youtube.com/watch?v=cXQEp303BPg
Z Toužimi nebo Plzně zdraví Honza Džugan :-)
Lovec bouří
Příspěvky: 50
Registrován: 14 črc 2008 18:03
Bydliště: Ženklava, okr. Nový Jičín

Zdravím. Tady 20.5. jedna z mých nejlepších bouřek co se týká CG blesků. I když v Ženklavě spadlo jen pár kapek, tak nejbližší údery byly kolem 2km, a že jich bylo.
Odpovědět

Zpět na „Pozorování v roce 2011“