Bouřky 20.7.2010

Sem můžete přidávat vaše pozorování v roce 2010.
Uživatelský avatar
Lancaster
Příspěvky: 19
Registrován: 04 čer 2009 16:04
Bydliště: okr. Považská Bystrica, Slovensko, 372 m n. m.

Pekný podvečer,

dúfam, že ma nikto "nesemele" za to, že tvorím nový topic, keď sa búrky týkajú hlavne Slovenska, no chcem sa s vami podeliť aj ja, pretože moja lokalita nebýva veľmi často centrom diania, čo sa búrok týka.

Napriek tomu, že Estofex prakticky bagatelizoval možnosť búrok na SZ Slovenska (aj na Slovensku ako celku) sa sem dnes dostavila slušná búrková činnosť, spočiatku neorganizovaná, neskôr multicelárneho charakteru.
Celé toto, povedzme, pásmo bolo a zatiaľ aj je príznačné akýmsi zváštnym pohybom jadier, resp tým, že jedno výrazné prišlo od juhu, ďalšie zasa od východu a celkovo sa intenzita prelínala a prelína.

Sprievodné javy: prívalový dážď (radarová odrazivosť aj do 60 dBz), krúpy (1,5 - 2 cm), silné blesky, väčšina CC, pomerne veľa CG- bleskov veľkej intenzity.
Zrážkové úhrny od 10 do 40 mm.

Pripájam zopár fotiek: http://marmot.rajce.idnes.cz/Burka_dna_20.07.2010/

PS. pochvala predpovede Skywarnu, ktorá si myslím vyšla dokonale.
Lepšie je byť občas nechápavý ako večne nepochopený...
Uživatelský avatar
Všeneználek
Příspěvky: 6
Registrován: 17 črc 2010 17:33
Bydliště: Červený Kostelec

Z Červeného Kostelce jsem teď právě pořídil snímek cumulimbu který se vyvíjí(el) na Jeseníky.
Přílohy
Bouřka nad Jeseníky ve 20:00
Bouřka nad Jeseníky ve 20:00
Uživatelský avatar
Mara
Příspěvky: 246
Registrován: 15 kvě 2008 19:56
Bydliště: Lhota za Červeným Kostelcem (Náchodsko) 400 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Taky to zrovna sleduji, možná že něco dorazí i sem? pěkná fotka!
Uživatelský avatar
Všeneználek
Příspěvky: 6
Registrován: 17 črc 2010 17:33
Bydliště: Červený Kostelec

Děkuju. =) Podle radarových snímků si myslím že sem nic nedorazí. Se to všechno rozpadá >-(
Uživatelský avatar
Michal Geryk
Člen AMS
Příspěvky: 1443
Registrován: 30 kvě 2007 05:50
Bydliště: Přerov - centrum, 209 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Přerovu se dnes bouřky obloukem vyhýbají, ale dnešní večerní mammata stála za to, viz http://picasaweb.google.cz/michal.geryk ... directlink .

Jinak dnes bylo maximum o 10°C vyšší než včera, +29°C... :o

Obrázek
Z rozhraní Hornomoravského úvalu a Moravské brány zdraví Michal.

kamera videa fotografie
Skype: geryk.michal
krtecek
Příspěvky: 7
Registrován: 18 čer 2009 20:22
Bydliště: Olomouc

Krásné fotky, mammata byla vidět až v Olomouci, ale ne v takové kráse :P
Uživatelský avatar
DukE
Příspěvky: 147
Registrován: 01 čer 2007 13:28
Bydliště: Brno - Staré Brno, 210 m. n. m.

V Brně proběhla středně silná, krátká přeháňka. Z povzdálí jsem zaslechl 2 hromy. Nejhezčí ale byl pohled na Cb jihovýchodně od Brna, který byl ozářený zapadajícím sluncem.

Obrázek
Uživatelský avatar
Prdek
Příspěvky: 138
Registrován: 10 čer 2009 19:55
Bydliště: Litomyšl - 360 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Paradni mammata a paradni fotky, pekne jsi je vystihnul. ;) Pred Litomysli se naprosto vsechno rozpadlo, ale byly videt pekne Cb ozarene sluncem, jak v Polsku tak smerem na Brno. Pred Polickou jsem dokonce videl jeden CG blesk a dostal se do chvilku trvajiciho intenzivniho deste, ale to bylo to posledni, co rozpadajici se jadro vypotilo.
wosicz
Příspěvky: 152
Registrován: 26 kvě 2009 19:49
Bydliště: Vranová Lhota / okr. Svitavy (303m)

Všeneználek píše:Z Červeného Kostelce jsem teď právě pořídil snímek cumulimbu který se vyvíjí(el) na Jeseníky.
Ty mračna jsem ze Šumperka pozoroval už před pátou hodinou, rostly pomalu a spíš do šířky než do výšky. To až kolem šesté to začalo vypadat nadějněji a nad údolím Desné se zrodila se přeháňka, která zamířila na SZ přímo na Králický Sněžník. Ani ne po hodince - po sedmé hodině - se vytvořilo bouřkový jádro nad Králickem, postupující po boku dožívající přeháňky. Začly lítat blesky, ale v zápětí se bouřka začla rozpadat a do Bystřických hor (Orlických z Kladské strany) už nedošla ani kapka. V Králikách spadly 4mm. Nic víc se bohužel nedělo.
Můj ZATÍM největší úlovek - F0 z velké vzdálenosti -> http://www.chmi.cz/torn/cases/20080515/20080515.html
Pár mých blesků -> http://wosicz.rajce.idnes.cz/
Přeji bouřlivý den nově z okolí Bouzova :)
dubnany 189
Příspěvky: 312
Registrován: 20 úno 2009 14:53
Bydliště: Dubňany 200m.n.m.okres Hodonín Jihomoravský kraj
Kontaktovat uživatele:

Zdravím všechny,
Právě skončila dosti silná bouřka, která se nad náma vytvořila, ale vůbec při ní nekáplo byla to tzv. suchá bouřka. Mračna byly pěkné kupovité i černé. Bouřka se projevila s hodně plošnými blesky které ozařují celou oblohu a se 3 blízkými ranami pod 1km daleko, další rany byly vzdálenější. Zahlédl jsem 12 záblesků a zahřmění bylo ještě víc jak 20X. Teplota 23°C.
Fůkal i vítr různých směrů byl relativně silný při té bouřce. ;)
Z Dubňan zdraví Jirka
Bouřky ty mám nejraději z počasí ale i to ostatní je pěkné
mfuhrer
Příspěvky: 74
Registrován: 30 kvě 2010 15:12
Bydliště: Šumperská kotlina

Krásné mamma tvary, hlavně to nasvícení a hra světel a stínů, tady byly slabší hlavně na rozpadajících se mracích, resp.už spíš na zbytcích kovadlin
http://mfuhrer.rajce.idnes.cz/20100720_Cb/
Uživatelský avatar
kapr
Příspěvky: 124
Registrován: 14 bře 2010 09:54
Bydliště: Buchlovice, Zlínský kraj, 270mnm

http://metlak.rajce.net/20.7.2010-vyzna ... a_Kyjovsku

dneska si Morava užila.. docela by mě zajímaly srážkové úhrny..v té podvečerní..ta vypadal krutě..i na obloze, omlouvám se ale za kvalitu...přece jen šero
Uživatelský avatar
kapr
Příspěvky: 124
Registrován: 14 bře 2010 09:54
Bydliště: Buchlovice, Zlínský kraj, 270mnm

dubnany 189 píše:Zdravím všechny,
Právě skončila dosti silná bouřka, která se nad náma vytvořila, ale vůbec při ní nekáplo byla to tzv. suchá bouřka. Mračna byly pěkné kupovité i černé. Bouřka se projevila s hodně plošnými blesky které ozařují celou oblohu a se 3 blízkými ranami pod 1km daleko, další rany byly vzdálenější. Zahlédl jsem 12 záblesků a zahřmění bylo ještě víc jak 20X. Teplota 23°C.
Fůkal i vítr různých směrů byl relativně silný při té bouřce. ;)
no tak u vás toho moc nebylo..byli jste na kraji, vznikla až za vama, mezi kyjovem, nama a vama :lol: ale na obloze to vypadalo monstrozně..moc bych nedal za to, kdyby ta bouřka měla i rotaci..ale zase celkem už se uplně vyšťavila..

http://yfrog.com/j9cimg6781j eště jedna momentka ze soboty..aneb dilema na téma bouřka nebo fotbal.. :lol:
Uživatelský avatar
Prdek
Příspěvky: 138
Registrován: 10 čer 2009 19:55
Bydliště: Litomyšl - 360 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Pridavam jeste nekoli kfotek z dneska: http://picasaweb.google.cz/z.Litomysle. ... iCb2072010#
Qw3Rtzui0p
Příspěvky: 154
Registrován: 09 čer 2009 17:13
Bydliště: Slavkov u Brna

http://qw3rtzui0p.rajce.idnes.cz/20.7.10/
neco co dneska,tech ryb si tam nevsimejte prosim :D
Uživatelský avatar
vecerapl
Příspěvky: 365
Registrován: 04 bře 2008 12:37
Bydliště: Zlín

dubnany 189 píše:Zdravím všechny,
Právě skončila dosti silná bouřka, která se nad náma vytvořila, ale vůbec při ní nekáplo byla to tzv. suchá bouřka. Mračna byly pěkné kupovité i černé. Bouřka se projevila s hodně plošnými blesky které ozařují celou oblohu a se 3 blízkými ranami pod 1km daleko, další rany byly vzdálenější. Zahlédl jsem 12 záblesků a zahřmění bylo ještě víc jak 20X. Teplota 23°C.
Fůkal i vítr různých směrů byl relativně silný při té bouřce. ;)
Bud rad, ze u Tebe nic nekaplo. Zapadne par kilometru od Tebe v obcich Šardice a Hovoravy mají přímo přírodní zkázu. První obec vypadala tak trochu líp, ale Hovoravy to odnesli asi nejhůř.

Jak jsem se tam díval, tak zhruba asi 1 metrova povodňová vlna se valila přes hlavní ulici dolů a se štěstím se tam nic nestalo, ikdyž sanitku jsem tam zahlédl. Všude bahno a hlavně smrad.

Zde ukáží pár fotek a mizím spat. Mám toho dneska už plný zuby, ikdyž Ti lidé tam to budou uklízet několik dní :?
1.JPG
3.JPG
4.JPG
Amatérská meteorologická stanice Napajedlaci.cz
traplican
Příspěvky: 44
Registrován: 02 črc 2008 15:12
Bydliště: Traplice
Kontaktovat uživatele:

Ahoj, tu bouřku na kyjovsku a hodonínsku (teda - na JZ od nás, podle záznamů bleskové aktivity s centrem někde nad Ždánicemi) mezi 19:30 a 21:30 hodinou jsem měl možnost pozorovat z okna ložnice (máme je otočeno na JZ a vypadalo to jako LP supercela z Youtube. Nad úzkou "stopkou" široký "klobouk". Poměrně úzkou "stopku" jsem přehlédl, po obou stranách "stopky" modrá obloha a zleva (tedy z našeho pohledu na jih) něco jako bobří ocas - fronta mraků postupujících do bouřky a nasávaných jí. Bouřka byla levotočivá (při pohledu zhora), ty mraky postupovaly z našeho pohledu dopředu dopředu, byla tam jasná rotace. Nejvíc blesků bylo v "koutě" mezi širokou kovadlinou a stopkou při pohledu od nás vlevo, tedy na jihu. Před 22. hodinou "bobří ocas" zmizel a bouřka zdechla.

Myslím, že tohle jsem pozoroval z dálky. Vlevo "bobří ocas", stopku jsem viděl v pohodě celou a nahoře incus ("klovouk"). Ty mraky zleva postupovaly do přední části "stopky, takže ta se otáčela. Nejvíc blesků bylo zhruba tam, kde je u téhle fotky na Rajčeti link "předchozí".
Uživatelský avatar
vecerapl
Příspěvky: 365
Registrován: 04 bře 2008 12:37
Bydliště: Zlín

U Šardic byl potok tak vysoký, že valil i přes místní most. U hlavní silnici však u mostu chybělo odhadem 30cm. Ptal jsem se místních ohledně krupobití a říkali, že kroupy padaly spíše náhodně a ne nijak silně. Proto take jsem nenašel místa, kde by se kroupy zdržovaly.

Další poznatek je i ten, že u povodňové vlny (připomínám, že výška šla až na 1 metr) byla spíše krátkodobou záležitostí. Chodníky apod. nebyly vlivem vody vytrhané. Jednalo se o vodu z polí, protože všude kde tato voda byla, všude byl ohromný nános bahna.
Amatérská meteorologická stanice Napajedlaci.cz
mfuhrer
Příspěvky: 74
Registrován: 30 kvě 2010 15:12
Bydliště: Šumperská kotlina

Zajímalo by mne, s jakou intenzitou včera na Kyjovsku pršelo, i když odhad čhmú přes 100mm celkem se mi zdá přehnaný
Uživatelský avatar
kapr
Příspěvky: 124
Registrován: 14 bře 2010 09:54
Bydliště: Buchlovice, Zlínský kraj, 270mnm

takovou celu co včera na jihozápadě od nás jsem tady už dlouho opravdu neviděl..eště dodám, že zpočátku se od ní jedno jádro oddělilo a mířilo dál k Z až SZ, ale to hlavní jádro se drželo až nepřijemně dlouho pro lidi tam na jednom místě..eště podle radaru bylo na ní zaznamenáno echo v podobě háku nebo spíš přívěsku v jednom odrazu a velmi vysoká celková odrazivoat ji doprovázela až do uplného zániku..
dubnany 189
Příspěvky: 312
Registrován: 20 úno 2009 14:53
Bydliště: Dubňany 200m.n.m.okres Hodonín Jihomoravský kraj
Kontaktovat uživatele:

mfuhrer píše:Zajímalo by mne, s jakou intenzitou včera na Kyjovsku pršelo, i když odhad čhmú přes 100mm celkem se mi zdá přehnaný
No můžu potvrdit že je to opravdu přehnané jelikož v těch průtržích co byly napršelo 40-45mm srážek! I to je dost na to že to trvalo cca hodinu ta silná bouře. ještěže jsme byli na jižním okraji té bouře akorát ten zesílený vítr se projevil i u nás nárazy mohly být 60km/h. ;)
Z Dubňan zdraví Jirka
Bouřky ty mám nejraději z počasí ale i to ostatní je pěkné
Uživatelský avatar
kapr
Příspěvky: 124
Registrován: 14 bře 2010 09:54
Bydliště: Buchlovice, Zlínský kraj, 270mnm

jak to vypado u vás v Dubnanech? jo jenže ta bouřka..stála 2 hodiny na místě..víš co to je? to se stane vyjímečně, pak se rozpadla, když už neměla z čeho žít..:) ale tak když ti takhle zustane viset eště k tomu možná supercelární bouře na místě..to může mít dalekosáhlé následky, a čhmu to komentovalo jenom podle radarů.. http://hydro.chmi.cz/hpps/main_rain.php protože tam stanici poblíž nemají no..těžko říct, ale nemůžeš to srovnávat s žádnýma frontama, i těma nejsilnějšíma, nebo frontálníma vlnama..tam ti ty nejsilnější jádra během chvíle přejdou....podle mě tam 50-100 spadnout klidně mohlo..uplně v klidu, u nás pamatuju za 1 den 78mm ze dvou bouřek..ale nad náma nevisely..

prostě mezi 90 a 100mm zase takový rozdíl už není..asi tak ;) na okraji při tom mohly být srážky do 10mm, nebo jenom do 5..
dubnany 189
Příspěvky: 312
Registrován: 20 úno 2009 14:53
Bydliště: Dubňany 200m.n.m.okres Hodonín Jihomoravský kraj
Kontaktovat uživatele:

to kapr,
u nás to vypadalo tak včera: že se začala ve větším tvořit kupovitá oblačnost ta mohutněla a na severu bylo posléze tmavo a další kumuly naskakovaly přímo nad nama a spojovaly se s tou tmavou oblačností, chvílemi to vypadalo i jako supercela,ale většinou to bylo zakryté nižší oblačností ta byla rovněž tmavá. Ono to bylo tak že vyšší oblačnost stála jakoby na místě a ta nižší šla od jihovýchodu k severozápadu. Byl to pěkný komplex jak píšeš tato situace se stává jednou za delší dobu. Jediné co mě překvapilo tak byl silný vítr různých směrů vystřídaly se všechny směry kromě jihozápadního a severovýchodního tyto směry větru nebyly. Nejprve foukalo od JV pak V posléze J a hned Z,SZ a S kde se vítr ustálil a pak zeslábl.Byl jsem mimo srážkovou oblast, ale 9km SZ už pršelo velice silně. ;) Ono jak se to potom rozpadalo, tak na jv se vytvořil nový cb ze kterého se 2x slabě zablýsklo a pak se rozpadnul. ;)
Z Dubňan zdraví Jirka
Bouřky ty mám nejraději z počasí ale i to ostatní je pěkné
Uživatelský avatar
vecerapl
Příspěvky: 365
Registrován: 04 bře 2008 12:37
Bydliště: Zlín

Vyvoj nad Zlinem: http://www.youtube.com/watch?v=v5vLJ2qKV0U

A jeste sestrih rychle povodne v Sardicich: http://www.youtube.com/watch?v=jrwx4UYJEOo

Samotne video primo z Hovorany uploaduji az zitra.
Amatérská meteorologická stanice Napajedlaci.cz
Uživatelský avatar
vecerapl
Příspěvky: 365
Registrován: 04 bře 2008 12:37
Bydliště: Zlín

Zde jeste video z blizke obce Hovorovy: http://www.youtube.com/watch?v=BsprQC07zeA
Amatérská meteorologická stanice Napajedlaci.cz
Odpovědět

Zpět na „Pozorování v roce 2010“