Bouřky 9.6.2010

Sem můžete přidávat vaše pozorování v roce 2010.
Uživatelský avatar
honza.cb
Příspěvky: 237
Registrován: 29 kvě 2007 22:21
Bydliště: České Budějovice - Čtyři dvory
Kontaktovat uživatele:

Už mezi 13 - 14 hod. se na orografii Šumavy začaly tvořit docela mohutné Cb ( na kovadlině jednoho z nich i mammaty) a taky se docela často dal zpozorovat i nějaký ten pileus. Kolem 16 té hodiny procházelo v blízkosti Č.B. docela silné jádro, to druhé se postupem k nám rozpadlo. Tady se projevila i chyba radaru, protože podle snímku zde pršelo, ale nekápla ani kapka. Holt i to se stává.
Murphyho optimistický zákon: Usmívej se ! Zítra bude hůř ... a pozítří.... možná už ani nebude.
Z Českých Budějovic zdraví Jan Michalica
Uživatelský avatar
Monika
Příspěvky: 79
Registrován: 04 črc 2008 11:09
Bydliště: Praha 4, kousek od Novodvorské a občas Budějovická
Kontaktovat uživatele:

Já jsem dneska jela z Prahy do Varnsdorfu. Celou cestu jsem se kochala krásnými Cb, hlavně kolem Mladé Boleslavi a další krásné stoupáky byly nad Jizerkami i Lužickými horami. Aktuálně teď ve Varnsdorfu pěkná bouřka. :P
Uživatelský avatar
Ondris
Příspěvky: 542
Registrován: 25 čer 2007 15:25
Bydliště: Praha 6 - Řepy (360 m n.m.) / Opařany - okr. Tábor (460 m n.m.)

Tak druhý pokus. Od J se sune další výrazná bouřka. Snad se nám to nestočí zase k západu... :(
Uživatelský avatar
Tomas Pucik
Člen AMS
Příspěvky: 470
Registrován: 02 čer 2007 12:57
Bydliště: Poprad, Slovensko
Kontaktovat uživatele:

Anomálny pohyb búrky nemusí byť spôsobený len prítomnosťou mezocyklóny ale napríklad aj preferovaným vývojom nových buniek v určitej časti gust front-y. Treba na to dávať dosť pozor. Vývoj nových buniek môže naviac byť veľmi koncentrovaný v časovej dobe a nemusí byť úplne zaznamenaný radarom - tak sa zdá, že ide o jednu mohutnú búrku.

Pri určovaní superciel je možno dobré mať na mysli, či v daný deň panujú na ich tvorbu vhodné podmienky.

Na určovanie superciel sa má hlavne využívať dopplerovho módu detekcie, ktorý môže podať priamy dôkaz o rotácii v búrke. Inu, v USA sa supercely určujú najmä touto cestou.

Dá sa využiť aj objemových meraní z radarov a z najnižších PPI/CAPPI hladín vyčítavať typické znaky pre rotáciu, akým je odraz v tvare háku.

Z verejnosti dostupnými dátami sa supercela spoľahlivo určiť nedá.
Uživatelský avatar
Scorpion
Příspěvky: 31
Registrován: 09 črc 2008 12:30
Bydliště: Rotava (okr. Sokolov) a Praha 10 - Hostivař
Kontaktovat uživatele:

Tak na okraji Prahy uz slysim neustale hrmeni a vidim kupici se oblacnost, tak doufam, ze se to opet nestoci..
http://www.meteorotava.cz/index.htm Rotava - Okolí Sokolova :c)
bleskosvod
Příspěvky: 356
Registrován: 12 čer 2007 18:28
Bydliště: Praha 6-Ruzyně, Lomnice nad Popelkou

Scorpion píše:Tak na okraji Prahy uz slysim neustale hrmeni a vidim kupici se oblacnost, tak doufam, ze se to opet nestoci..
Na Ruzyni neustále hřmí, ale naprosto ničemu se sem nechce...
Uživatelský avatar
dobrmanek
Příspěvky: 746
Registrován: 23 čer 2007 09:56
Bydliště: Větřkovice, 480 m.n.m, okres Opava

petrcervinka píše:Aha, škoda. Zmátl mě asi pohyb bouřky. Podle čeho lze tedy „100%“ poznat supercelu, pokud ji tedy zrovna nemám možnost vidět?
Podívej se na na radarový snímek ze včerejších 18:15 (potom si dej animaci) na německé straně Krušných hor. Je tam náznak hook echa a zároveň splitting storm, ale jestli to byla supercela si netroufam říci. Proto jsem napsal možné supercely, protože před touto bouří putovala po stejné trase další podezřelá bouře.
Ze Slezska Vás zdraví Zbyněk Černoch
Uživatelský avatar
Scorpion
Příspěvky: 31
Registrován: 09 črc 2008 12:30
Bydliště: Rotava (okr. Sokolov) a Praha 10 - Hostivař
Kontaktovat uživatele:

bleskosvod píše:Na Ruzyni neustále hřmí, ale naprosto ničemu se sem nechce...
Nam uz se to sem sune, sice dosti pomalu, ale prece jenom.. Hrmeni nabira na intenzite
http://www.meteorotava.cz/index.htm Rotava - Okolí Sokolova :c)
Tomáš.Malek
Příspěvky: 89
Registrován: 23 bře 2009 23:26
Bydliště: Praha - Vinohrady

Tady nad centrem prahy snad už 2 hodiny! visí naprosto nehybná a neaktivní bouřka jejíž centrum je na jih od prahy a tam by podle radaru mohla být aktivita výrazná. tady jen občasně tiše hřmí. Na severu je jasno a je vidět nádherná kulisa cum. congestus osvětlená sluncem. jako kupa šlehačky :!:
bleskosvod
Příspěvky: 356
Registrován: 12 čer 2007 18:28
Bydliště: Praha 6-Ruzyně, Lomnice nad Popelkou

Scorpion píše:
bleskosvod píše:Na Ruzyni neustále hřmí, ale naprosto ničemu se sem nechce...
Nam uz se to sem sune, sice dosti pomalu, ale prece jenom.. Hrmeni nabira na intenzite
Myslím, že ostrouháme to nejlepší...Ale je to fakt síla ;)
Tomáš.Malek
Příspěvky: 89
Registrován: 23 bře 2009 23:26
Bydliště: Praha - Vinohrady

aaa slyším hromy a nahoře se blýská, takže bouřka se pomalu probouzí.
IMP
Příspěvky: 180
Registrován: 26 kvě 2009 17:01
Bydliště: Liberec Horní Hanychov cca 450-460 m.n.m
Kontaktovat uživatele:

Hm, ke me se taky neco blizi od vychodu a uz v dalce slusne hrmi a ty temne mraky vypadaj celkem dramaticky ;)
Karel831
Příspěvky: 21
Registrován: 02 srp 2009 21:22
Bydliště: Praha 9 - Střížkov

Vypadá to, že bouřka už opustila JZ Prahy, přeháňka ustává, i když možná ještě něco příijde.
Kolem 17. hodiny se nad nás nasunula kovadlina, hlavní bouřkové jádro ovšem šlo jižněji. Jinak na S byly v tuto dobu vidět velmi vyvinuté Cb.
bleskosvod
Příspěvky: 356
Registrován: 12 čer 2007 18:28
Bydliště: Praha 6-Ruzyně, Lomnice nad Popelkou

Karel831 píše:Vypadá to, že bouřka už opustila JZ Prahy, přeháňka ustává, i když možná ještě něco příijde.
Kolem 17. hodiny se nad nás nasunula kovadlina, hlavní bouřkové jádro ovšem šlo jižněji. Jinak na S byly v tuto dobu vidět velmi vyvinuté Cb.
Je to slabota.Během dne nám uteklo několik perfektních bouřek...

Ps: doznívání včerejších bouřek provázelo nádherné bleskové divadlo.Kdo fotil? :D
Uživatelský avatar
Scorpion
Příspěvky: 31
Registrován: 09 črc 2008 12:30
Bydliště: Rotava (okr. Sokolov) a Praha 10 - Hostivař
Kontaktovat uživatele:

bleskosvod píše:Myslím, že ostrouháme to nejlepší...Ale je to fakt síla ;)
Ja uz strouham. Opet to vypadalo, ze se to nasune primo nade me a opet se mi to vyhnulo :) Dneska uz je asi po vsem pro Prahu, mozna uvidime maximalne nocni blyskavici jako tomu bylo vcera
http://www.meteorotava.cz/index.htm Rotava - Okolí Sokolova :c)
IMP
Příspěvky: 180
Registrován: 26 kvě 2009 17:01
Bydliště: Liberec Horní Hanychov cca 450-460 m.n.m
Kontaktovat uživatele:

tak to byla slabota, par kapek a blesku, vzdalenejsich...ale tedka to jadro od jihu, uz vypada zajimave ;)
Edit: Tedka to tu pekna praska, tak kolem 1 km +- :devil:
Naposledy upravil(a) IMP dne 09 čer 2010 19:50, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Storm Hunter
Příspěvky: 50
Registrován: 09 kvě 2010 16:20
Bydliště: Jižní Čechy - České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Tak bouřka která nás měla přejít.. nás oběhla.. jsem fakt nasr :swear:
těšil jsem se jak si po horkých dnech zafotím bouřky a blesky.. Ale nic.. Jen hřmělo a hřmělo.. nic víc.. Žádnej blesk sem neviděl :swear: :evil: :evil:
daffka
Příspěvky: 42
Registrován: 25 čer 2009 14:37
Bydliště: Milovice NB

Jeste neni konec. Pred chvili sem na SV zahlid rostouci kvetak (pod kovadlinou) a 10 minut nato z nej naskocila slusna bourka. Behem par minut sem videl 7 CG blesku. A vubec se to zacina rozjizdet,akorat ze tady uz asi nic nebude.Vsechno jde na sever.
wosicz
Příspěvky: 152
Registrován: 26 kvě 2009 19:49
Bydliště: Vranová Lhota / okr. Svitavy (303m)

Koukám, že Srbská Kamenice byla opět spláchnuta.. stejně jako před rokem :?
Můj ZATÍM největší úlovek - F0 z velké vzdálenosti -> http://www.chmi.cz/torn/cases/20080515/20080515.html
Pár mých blesků -> http://wosicz.rajce.idnes.cz/
Přeji bouřlivý den nově z okolí Bouzova :)
Uživatelský avatar
Václav Sedláček
Příspěvky: 220
Registrován: 06 čer 2007 17:34
Bydliště: Praha Barrandov, 302 metrů nad mořem
Kontaktovat uživatele:

Druhá bouřka mě zastihla venku a jednalo se o pěknou letní bouřku. Déšť nejdřív silný postupně zmírňoval intenzitu, stejně tak klesala i blesková aktivita( blesky pouze CC).
Nejsilnější pozorovaný nebezpečný jev? Přívalový déšť.
Oblíbená bouřka? Noční MCS.
Uživatelský avatar
Amerika
Příspěvky: 1145
Registrován: 08 srp 2007 19:30
Bydliště: Slaný

Takže dneska prozatím nejlepší den tohoto roku! A to i přesto, že jsme zas sklidili akorát altostratus se slabým deštěm.
Dnešek + včera dohromady 1150 fotek!
Všechno se to točilo kolem vzdálené bouřky na východ od nás, která měla fakt nádhernou hlavici, na které neustále přirůstaly nové buňky - asi nejmíň hodinu se to dalo pozorovat. Podle některejch fotek to vypadá, že tam pod tim musel bejt slušnej masakr. Supercela to asi nebyla, žádná rotace v těch kupách a dost to skákalo z jedný buňky do druhý. Po celou dobu byly občas slyšet vzdálené hromy, viděl jsemi několik blesků. Na východ se od toho táhly obrovský vlečky kovadlin. Pak nás to podjelo jižně, což jsem vůbec nechápal.
Něco bylo taky pozorovatelný na severu. K večeru pak přišla od JV tmavá základna s mohutnějšími hromy, a v první chvíli i zajímavější spodní strukturou. Následoval však radikální rozpad a u nás byl jen zmiňovaný slabý déšť s jedním blízkým CC hromem.
To bylo dnes vše, můžu ale říct, že už se mi dlouho nestalo, že bych stál několik hodin s foťákem namířenym do bouřky, kdy jsem ho měl za tu dobu vypnutej maximálně na několik minut.
Fotky se budu snažit co nejdřív nahrát.
Uživatelský avatar
PetrVrba
Příspěvky: 65
Registrován: 09 kvě 2010 12:31
Bydliště: Západní Čechy, okres Sokolov
Kontaktovat uživatele:

Já včera mohl pozorovat krásnej Cb z kurtů, bohužel sem u sebe neměl ani foťák, tak půl hodiny pršelo, slyšel jsem pár hromů a pár blesků ale proti přede včerejšku to není vůbec nic. Minulo mě to, v Sokolově o 13km na západ to bylo údajně vypadalo zajímavěji. Celkem velký úhrn srážek, s blesky to vypadalo přibližně tak, jako u mě podle detekce i svědectví (kámoši mi psali).
Moje osobní stránky www.stormchaser7.estranky.cz
IMP
Příspěvky: 180
Registrován: 26 kvě 2009 17:01
Bydliště: Liberec Horní Hanychov cca 450-460 m.n.m
Kontaktovat uživatele:

Zdravim, tak tady taky nejaky to video ze vcerejska.
Prepnete si to na 1080p kvalitu.
http://www.youtube.com/watch?v=ufK9hfwIhAg
Uživatelský avatar
storm_ice
Příspěvky: 1448
Registrován: 23 led 2008 09:50
Bydliště: Teplice-Trnovany 227 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

huj tak nechce se mi kvuli tomu zakládat nové téma, jen po 16h se o5 po severní části KH pohybovala bouřka, nejprve po 15h se nasunula kovadlina, po 16h bylo slyšet vzdálené hřmění, srážky ale žádné, jen silné dusno - rosný bod byl odpoledne 20-21°C :!: při postupu dále na Sv se rozpadla a postupně bylo o5 téměř jasno.
Uživatelský avatar
Amerika
Příspěvky: 1145
Registrován: 08 srp 2007 19:30
Bydliště: Slaný

Fotky z tohoto úspěšného dne. (skoro bych si mohl vyměnit avatar :D )
http://hailstorm.rajce.idnes.cz/Bourky_9.6.2010/
Přílohy
Oblast intenzivních výstupních proudů jedné významné bouřky v Čechách.
Oblast intenzivních výstupních proudů jedné významné bouřky v Čechách.
Odpovědět

Zpět na „Pozorování v roce 2010“