Bouřky 28.5.2010

Sem můžete přidávat vaše pozorování v roce 2010.
Uživatelský avatar
JURAJk6
Příspěvky: 387
Registrován: 09 čer 2009 21:22
Bydliště: Černotín (okr Přerov) 310 m. n. mořem
Kontaktovat uživatele:

Tak nám českem postupuje lajna bouřek a další jádra narůstají před ní.
Halové jevy, duhy a bouřky, to já rád. Ale nesnáším, když není co pozorovat.
LOVU ZDAR!
daffka
Příspěvky: 42
Registrován: 25 čer 2009 14:37
Bydliště: Milovice NB

Já už to pozoruju od rána a kolem už prošly 2 bouřky.

První bouřka šla přes Mělník,Mladou Boleslav,Novou Paku a dál.
Bohužel šla asi o 15km mimo na SZ od nás :worried: . Přímo tady spadlo tak 10 kapek a tim to skončilo.
Bouřka přicházející:
http://www.youtube.com/watch?v=nkEyvbycJYU
Cb nadzvedává kondenzační čáru za letadlem:
http://www.youtube.com/watch?v=OdrLjVh1hYo

Další bouřka nás minula taktéž o 15km,ale JV :'( . S tý sem slyšel jedno slabý zahřmění a konec.
To co jde pod Prahou nás asi mine taky,takže dneska si už asi moc neužiju,ale aspoň je to fotogenický.
dubnany 189
Příspěvky: 312
Registrován: 20 úno 2009 14:53
Bydliště: Dubňany 200m.n.m.okres Hodonín Jihomoravský kraj
Kontaktovat uživatele:

Zdravím všechny,
Na Z straně pěkná oblačnost možná z ní bude i bůřka! Zatím je to ještě daleko blíží se to pomalu. teplota byla až 24°C. Již klesla na 20°C. pěkná lajna bouřek se žene přes Vysočinu nyní! ;)
Z Dubňan zdraví Jirka
Bouřky ty mám nejraději z počasí ale i to ostatní je pěkné
Uživatelský avatar
hasi
Příspěvky: 206
Registrován: 25 čer 2007 23:00
Bydliště: Sloup v Mor. krasu (okres Blansko)

Přes nás prošel návějový oblak a za ním skoro nic. Jakési zbytky čehosi. Vypadlo pár kapek a nějaké mrňavé kroupy.
Uživatelský avatar
Mara
Příspěvky: 246
Registrován: 15 kvě 2008 19:56
Bydliště: Lhota za Červeným Kostelcem (Náchodsko) 400 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Tak zde prší a odpoledne byla slabá bouřka, blesk jsem viděl jeden!!!Mazec
Štěpán Krejsek
Příspěvky: 839
Registrován: 11 črc 2008 13:19
Bydliště: Brno - Žabovřesky

Bouřku jsem pozoroval asi hodinu, ze střechy jsem slezl až těsně před příchodem deště. Nejprve hradba cumulů pod kovadlinami a za nimi srážková pole jednotlivých jader. Nebyla ale moc silná, takže jak se blížila, podsvítilo je slunce a občas byly vidět i čárové blesky, některé velice krásné. Na čele bouřky nebyl žádný shelf, ale zato pěkná velrybí tlama nasvícená sluncem do oranžova. Při přechodu slabý až středně silný déšť, krupky do 3 mm po dobu cca 1 minuty. Bouře začala přecházet kolem 19:40, zaznamenal jsem několik úderů pod kilometr. Ačkoli na detekci vypadají jádra velice aktivně, viděl jsem kolem 15 čárových blesků a možná nějaké zahřmění navíc, ale dohromady to nedá víc jak 20 blesků za půl hodiny.
Po přechodu pozorována duha.
Naposledy upravil(a) Štěpán Krejsek dne 28 kvě 2010 21:32, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
hasi
Příspěvky: 206
Registrován: 25 čer 2007 23:00
Bydliště: Sloup v Mor. krasu (okres Blansko)

Štěpán Krejsek píše:Bouřku jsem pozoroval asi hodinu, ze střechy jsem slezl až těsně před příchodem deště. Nejprve hradba cumulů pod kovadlinami a za nimi srážková pole jednotlivých jader. Nebyla ale moc silná, takže jak se blížila, podsvítilo je slunce a občas byly vidět i čárové blesky, některé velice krásné. Na čele bouřky nebyl žádný shelf, ale zato pěkná velrybí tlama nasvícená sluncem do oranžova. Při přechodu slabý až středně silný déšť, krupky do 2 mm po dobu cca 1 minuty. Bouře začala přecházet kolem 19:40, zaznamenal jsem tři údery pok kilometr. Ačkoli na detekci vypadají jádra velice aktivně, viděl jsem kolem 15 čárových blesků a možná nějaké zahřmění navíc, ale dohromady to nedá víc jak 20 blesků za půl hodiny.
Momentálně ještě prší, takže budu čekat na duhu.
teď kdyš to píšeš ty vyklenuté mraky podsvícené sluncem jsem také viděl jen jsem si to sem moc netroufal napsat, ale tady shelf byl. Faktem je že směrem na Brno jsem viděl jeho konec. Blesková aktivita, ale nula.
wosicz
Příspěvky: 152
Registrován: 26 kvě 2009 19:49
Bydliště: Vranová Lhota / okr. Svitavy (303m)

Tady na Šumpersku byl šelfík moc pěkný, vlastně to byla nejlíp vypadající bouřka letoška, byť to byla slabota. Fotky budou do hodinky zpracované ;) Horší je, že jednak se to nad námi jaksi rozbilo a jednak tu pořád ještě prší, takže na druhou bouřku si asi budu muset nechat zajít chuť. Ale panoramata budu mít pěkný.
Můj ZATÍM největší úlovek - F0 z velké vzdálenosti -> http://www.chmi.cz/torn/cases/20080515/20080515.html
Pár mých blesků -> http://wosicz.rajce.idnes.cz/
Přeji bouřlivý den nově z okolí Bouzova :)
switzzy
Příspěvky: 29
Registrován: 24 kvě 2010 21:02
Bydliště: Vyškov na Moravě 256 m.n.m.

No tak se nám to bouřka poměrně neochotně dosunula k nám.....blesková aktivita asi 3 blesky za min za posl. 5m, fotogenicky nevýrazná, žádná stěnová oblaka....srážky vypadají tak, že nás buď trefí jádro a něco bude nebo nás trefí prázdno a nebude nic :lol: .....na Z prosvituje zapadající slunce ;)
Štěpán Krejsek
Příspěvky: 839
Registrován: 11 črc 2008 13:19
Bydliště: Brno - Žabovřesky

V Brně nej. bouřka roku. Na jihu se vytvořilo nové jádro, které momentálně produkuje přehršel blesků, téměř neustále hřmí. Už tady mán dvě hodiny bouřku.
Uživatelský avatar
PetrVrba
Příspěvky: 65
Registrován: 09 kvě 2010 12:31
Bydliště: Západní Čechy, okres Sokolov
Kontaktovat uživatele:

Tak u mě teda celkem prd, škoda mohlo to bejt lepší, ale aspoň něco se ukázalo :)
Článek na stránkách:
http://www.stormchaser7.estranky.cz/cla ... -2010.html
Moje osobní stránky www.stormchaser7.estranky.cz
Too
Příspěvky: 7
Registrován: 07 bře 2010 14:54
Bydliště: Radzovce

Dobrý večer,tak dnes znova HANBA zo strany SHMÚ.Zas šaškovali :( .Tu okolo 15:00 slušná búrka viazaná na orografiu Karanču,slušné blesky CG aj CC,silné hrmenie.
meteo.estranky.sk
Příspěvky: 167
Registrován: 13 dub 2009 11:26
Bydliště: Košické Oľšany (277 m.n.m.)
Kontaktovat uživatele:

Citujem z predpovede Skywarnu: "Model GFS předpokládá hodnoty CAPE až přes 1200J/kg."
Týka sa to JV Slovenska a je pekne vidno, že GFS opäť klamal.
Dnes bolo horúce a dusné počasie. Teraz sa začína zaťahovať. Nespadla ani kvapka. Búrky sa tvorili na hranici stredného a východného Slovenska. Pohybovali sa pomaly a miestami mohli byť aj silné.
Takže opäť sa musím len rozčuľovať a závidieť Rakúšanom a Čechom, kde búrky sú veľmi intenzívne. :mrgreen:
Uživatelský avatar
Tomas Pucik
Člen AMS
Příspěvky: 470
Registrován: 02 čer 2007 12:57
Bydliště: Poprad, Slovensko
Kontaktovat uživatele:

Ako vieš, že CAPE nedosiahla tých 1200 J/kg? Hmmm?
Too
Příspěvky: 7
Registrován: 07 bře 2010 14:54
Bydliště: Radzovce

meteo.estranky.sk píše:Citujem z predpovede Skywarnu: "Model GFS předpokládá hodnoty CAPE až přes 1200J/kg."
Týka sa to JV Slovenska a je pekne vidno, že GFS opäť klamal.
Dnes bolo horúce a dusné počasie. Teraz sa začína zaťahovať. Nespadla ani kvapka. Búrky sa tvorili na hranici stredného a východného Slovenska. Pohybovali sa pomaly a miestami mohli byť aj silné.
Takže opäť sa musím len rozčuľovať a závidieť Rakúšanom a Čechom, kde búrky sú veľmi intenzívne. :mrgreen:
Môj milý,instabilita znamená podľa teba búrky? :tmi:
meteo.estranky.sk
Příspěvky: 167
Registrován: 13 dub 2009 11:26
Bydliště: Košické Oľšany (277 m.n.m.)
Kontaktovat uživatele:

Tomas Pucik píše:Ako vieš, že CAPE nedosiahla tých 1200 J/kg? Hmmm?
Či dosiahlo to neviem, ale vyzerá, že nie. Rád by som chcel vidieť stránku, kde si môžem pozrieť aktuálne hodnoty CAPE a najmä strihu vetra. Ale zase niečo tie búrky muselo brzdiť, ale čo?
meteo.estranky.sk
Příspěvky: 167
Registrován: 13 dub 2009 11:26
Bydliště: Košické Oľšany (277 m.n.m.)
Kontaktovat uživatele:

Vyzerá, že ja prejdem na nový spôsob pozorovania počasia. Vykašlem sa na všetky predpovede a základ budú pre mňa znamenať 3 veci: družica, radar, detektor. To mi bude stačiť, jeden kamarát to tak robí a keď mu pošlem link na nejakú stránku s predpoveďou, odpovie mi, že ho to nezaujíma, stačia mu tieto 3 pomôcky a vie si dopredu na nasledujúce hodiny predpovedať počasie / búrku a nemusí sa rozčuľovať.
krtecek
Příspěvky: 7
Registrován: 18 čer 2009 20:22
Bydliště: Olomouc

Milý Miro vem si prášek a bude zase dobře ;)
meteo.estranky.sk
Příspěvky: 167
Registrován: 13 dub 2009 11:26
Bydliště: Košické Oľšany (277 m.n.m.)
Kontaktovat uživatele:

krtecek píše:Milý Miro vem si prášek a bude zase dobře ;)
Myslím si, že máš pravdu. :)
IMP
Příspěvky: 180
Registrován: 26 kvě 2009 17:01
Bydliště: Liberec Horní Hanychov cca 450-460 m.n.m
Kontaktovat uživatele:

tak 8-)
jinak ten vychod, dneska jede celkem slusne a nakonec to tam maj lepsi, nez my co jsme v oznacenem stupni 1 ;) Jinak Liberci, se to dneska zase krasne vyhlo a spadlo tu par kapek a jinak prd a kulovy...ale je to dobre, aspon zejtra snad dosekam tu louku, co uz ma kolem 0.5m vysokou travu :?
meteo.estranky.sk
Příspěvky: 167
Registrován: 13 dub 2009 11:26
Bydliště: Košické Oľšany (277 m.n.m.)
Kontaktovat uživatele:

Poďme radšej k takmer aktuálnym informáciám, ktoré sú zaujímavejšie ako predpovede a neklamú. Na severe Rakúska nebola nejaká supercela? :?
Přílohy
mmm.png
wosicz
Příspěvky: 152
Registrován: 26 kvě 2009 19:49
Bydliště: Vranová Lhota / okr. Svitavy (303m)

Můj ZATÍM největší úlovek - F0 z velké vzdálenosti -> http://www.chmi.cz/torn/cases/20080515/20080515.html
Pár mých blesků -> http://wosicz.rajce.idnes.cz/
Přeji bouřlivý den nově z okolí Bouzova :)
dubnany 189
Příspěvky: 312
Registrován: 20 úno 2009 14:53
Bydliště: Dubňany 200m.n.m.okres Hodonín Jihomoravský kraj
Kontaktovat uživatele:

Tak se nám rozpršelo a je i slabá blýskavice na SZ a Z no uvidíme jak to dopadne. teplota je ještě 17,7°C. ;) ;)
Z Dubňan zdraví Jirka
Bouřky ty mám nejraději z počasí ale i to ostatní je pěkné
Štěpán Krejsek
Příspěvky: 839
Registrován: 11 črc 2008 13:19
Bydliště: Brno - Žabovřesky

Blesková aktivita jižně od Brna vyhasla až kolem 22:00 a nyní už opět duní. Bouřka od západu se slušnou bleskovou aktivitou, blesků není mnoho, ale většinou jsou to krásné CG- bílé barvy. Dnes dvě bouřky a až doteď téměř 4 hodiny pozorování. Konečně nemusím závidět ostatním, dnes mi přijde, že sem přišlo vše, co mohlo.......
22:45 Tak nakonec bouřka těsně před Brnem elektricky vyhasla a zbyl jen intenzivní déšť.
22:55 Blesk kolem 1 km daleko....sporadická aktivita pokračuje.
PS: Miro, zkus někdy udělat nějakou předpověď výskytu bouřek na den dopředu a hodit to na fórum. Asi zjistíš, že projít si spousty modelů, porovnat parametry a ještě vše zkombinovat s vlastními zkušenostmi tak, aby z toho něco vylezlo nebude jednoduché. Já jsem to zkusil jen jednou a taky naposledy. Prostě na to nemám a velice mě těší, že tu je nějaký Skywarn, kde to lidi dělají ve volném čase a ještě jim to často velice slušně vyjde. Krom toho bych chtěl vidět, jak by se ti líbilo, kdyby se do tebe strefoval někdo, kdo ještě evidentně nemá odpovídající úroveň znalostí jako to děláš ty. Jen pro tvoji informaci, CAPE a další parametry se zjišťují z aerologických sondáží, které dělají v Praze, Prostějově a Popradu myslím 3 x deně. Najít se to dá na stránkách univerzity of wyoming. A ještě bys měl zavítat na stránky Estofexu a podívat se na některý z článků věnujících se předpovědím konvekce.
Pokud se ti nechce, raději se spokoj s aktuálními snímky z detekce, radaru a družice a nefušuj do něčeho, čemu evidentně nerozumíš.
Ale hlavně už prosímtě nehnoj sekci vyhrazenou pro pozorování příspěvky, které s tím pramálo souvisí. Poslední po čem toužím je obden číst stesky nad tím, jak předpověď vyšla nebo ne. Takových, kteří to štěstí nemají je dost ale krom tebe tu nikdo takový kravál nedělá.
Omlouvám se za offtopic, dokud se Miro nepoučí, už se o něm ani slovem nezmíním.
Naposledy upravil(a) Štěpán Krejsek dne 28 kvě 2010 21:56, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Tom
Příspěvky: 260
Registrován: 19 úno 2009 21:19
Bydliště: Holasice u Rajhradu JMK (Brno)
Kontaktovat uživatele:

I zde jižně od Brna pěkná bouřka se spoustou blesků(Cc+Cg) a silným deštěm přichází opět další bouřka.Bohužel jsem si nenabil foťák což je moje smůla :(
Odpovědět

Zpět na „Pozorování v roce 2010“