Nový prohlížeč radarových dat ČHMÚ

Odkazy na nové zajímavé stránky nebo události na internetu.
Uživatelský avatar
Lukáš Ronge
Administrátor
Příspěvky: 212
Registrován: 26 kvě 2007 13:33
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Zdravím všechny nadšence a příznivce našich stránek a počasí všeobecně,

ve spolupráci s Českým hydrometeorologickým ústavem (RNDr. Petrem Novákem Ph.D.) jsme pro veřejnost vytvořili nový prohlížeč radarových dat.
Nová aplikace využívá pro zobrazení dat rozhraní Google Maps, které díky speciálně upraveným (reprojektovaným) radarovým snímkům umožňuje naprosto přesné zobrazení odrazivosti na celé ploše dosahů radarů s odchylkou +- 1km.

Data v aplikaci mají horizontální rozlišení 1km/pixel (dvojnásobek oproti radarovým snímkům na http://www.chmi.cz) a jsou dostupná v 15 minutovém intervalu se standardní stupnicí 4-60 dBZ.
Nově jsou data s 1km rozlišením dostupná též na nových webových stránkách ČHMÚ na adrese http://portal.chmi.cz (v klasické aplikaci bez využití Google Maps včetně 3D (bočních) průmětů).
Veškeré ostatní důležité informace naleznete pod informační ikonkou přímo v aplikaci.

A nakonec snad už jen samotná adresa aplikace:

http://radar.bourky.cz/

Doufám, že si aplikaci oblíbíte, vývoj totiž ještě určitě nekončí ;)
Uživatelský avatar
Prdek
Příspěvky: 138
Registrován: 10 čer 2009 19:55
Bydliště: Litomyšl - 360 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Teda to je parada...to je jiny kafe nez predtim. Za me 5 hvezdicek a razitko se slonem :D
Uživatelský avatar
dobrmanek
Příspěvky: 746
Registrován: 23 čer 2007 09:56
Bydliště: Větřkovice, 480 m.n.m, okres Opava

Nic moc ..... Srdíčko skáče radostí a (mohutné oddechnutí) hlava říká konečně a jen tak dál, už se třepu na finální verzi :D :D :D

Chci se zeptat, jak jsou ošetřeny servery před zhroucením. Vzhledem k datovému toku, který bude obrovský v době přechodu SQL apod. se trošku obávám, aby se nezavařil.
Ze Slezska Vás zdraví Zbyněk Černoch
JirkaXDU
Příspěvky: 21
Registrován: 14 dub 2009 17:24
Bydliště: Ondratice, okr. Prostějov.
Kontaktovat uživatele:

Pánové, tak todle nemá chybu !!! Mnohokrát děkuji !!! Špičková práce. :y: :y: :y: :handshake:
J.

P.S. Neuvažujete o vložení i dat z CELDN ?
Jirka, Ondratice, okr. Prostějov.
http://www.ok2xdu.cz
Uživatelský avatar
DukE
Příspěvky: 147
Registrován: 01 čer 2007 13:28
Bydliště: Brno - Staré Brno, 210 m. n. m.

Povedené, díky ;)
Uživatelský avatar
Amerika
Příspěvky: 1145
Registrován: 08 srp 2007 19:30
Bydliště: Slaný

Přidávám se k pochvalám. Teď máme asi nejlepší "radar" v celý Evropě. S tou průhledností to byl dobrej nápad! Škoda že už nefunguje při větším přiblížení.
Vyhledávání je velmi užitečné, když bude potřeba se podívat jak prší u někoho například z diskutujících ve foru.
Uživatelský avatar
novotny
Příspěvky: 207
Registrován: 13 bře 2010 09:56
Bydliště: Nové Strašecí (okr. Rakovník)
Kontaktovat uživatele:

tak to je neskutečná paráda, teď se nemůžu na sezónu dočkat ještě víc...si to snad nastavim jako domovksou stránku :lol:
Mé nej fotky počasí, krajiny, přírody apod. - http://500px.com/TomNovi
Má videa na youtube - http://www.youtube.com/TomNovotny88
Uživatelský avatar
storm_ice
Příspěvky: 1448
Registrován: 23 led 2008 09:50
Bydliště: Teplice-Trnovany 227 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Michal Geryk píše:Ještě mi tam chybí uložení nastavení (pozice, rychlosti atd.)... Aspoň u mě ve FF 3.6 to nevidím. :clap:
ani já v IE .. jinak bude zapracována i detekce blesků případně oblačnost? :P i já se přidávám k pochvale, jen tak dál pánové (a dámy případně :) )
Uživatelský avatar
honza.cb
Příspěvky: 237
Registrován: 29 kvě 2007 22:21
Bydliště: České Budějovice - Čtyři dvory
Kontaktovat uživatele:

Odvedli jste pěkný kus práce a zato Vám patří naše veliké díky.
Murphyho optimistický zákon: Usmívej se ! Zítra bude hůř ... a pozítří.... možná už ani nebude.
Z Českých Budějovic zdraví Jan Michalica
Uživatelský avatar
kapr
Příspěvky: 124
Registrován: 14 bře 2010 09:54
Bydliště: Buchlovice, Zlínský kraj, 270mnm

ahojte, mám trošku problém, od včerejší 23:00 se mě nějak nechcou aktualizovat snímky..nevíte, kde je problém? u radaru na stránkách čhmu aktualizace funguje :o ..díky
Uživatelský avatar
Lukáš Ronge
Administrátor
Příspěvky: 212
Registrován: 26 kvě 2007 13:33
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Ahoj,

předně děkuji všem, kterým se naše aplikace líbí ! ;)
Chci se zeptat, jak jsou ošetřeny servery před zhroucením. Vzhledem k datovému toku, který bude obrovský v době přechodu SQL apod. se trošku obávám, aby se nezavařil.
To se uvidí, aplikace zatím běží na jednom serveru, za cca měsíc ji spustím na dalších 5-6 serverech takže zátěž bude rozložena.
P.S. Neuvažujete o vložení i dat z CELDN ?
Uvidíme, uvidíme :-)
ani já v IE .. jinak bude zapracována i detekce blesků případně oblačnost? :P i já se přidávám k pochvale, jen tak dál pánové (a dámy případně :) )
Viz předchozí odpověď, bude se o tom jednat... Co se vrstvy oblačnosti tj MSG, tak ta se neplánuje...
ahojte, mám trošku problém, od včerejší 23:00 se mě nějak nechcou aktualizovat snímky..nevíte, kde je problém? u radaru na stránkách čhmu aktualizace funguje :o ..díky
Bohužel ve večerních hodinách došlo k problému na jednom z pevných disků na serveru, který se stará o příjem a veškeré zpracování dat (tj přípravu snímků pro prohlížeč). Nyní by již mělo být vše v pořádku.
Uživatelský avatar
Lukepv
Příspěvky: 34
Registrován: 03 črc 2010 21:25
Bydliště: Prostějov
Kontaktovat uživatele:

I když pozdě, ale přece děkuji za pěkný a přehledný radar. A jak už psal kolega - Neuvažujete, že by byl na stejné mapě i CELDN
Uživatelský avatar
Lukáš Ronge
Administrátor
Příspěvky: 212
Registrován: 26 kvě 2007 13:33
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Lukepv píše:I když pozdě, ale přece děkuji za pěkný a přehledný radar. A jak už psal kolega - Neuvažujete, že by byl na stejné mapě i CELDN
CELDN data budou, ale až od příští bouřkové sezóny, musí se připravit vhodná forma zobrazování atd.
Letos bude přidána funkce detekce bouřkových buněk a informace o nich (rozloha, směr, rychlost pohybu, různé parametry atd.)
Uživatelský avatar
Lukepv
Příspěvky: 34
Registrován: 03 črc 2010 21:25
Bydliště: Prostějov
Kontaktovat uživatele:

Lukáš Ronge píše:
Lukepv píše:I když pozdě, ale přece děkuji za pěkný a přehledný radar. A jak už psal kolega - Neuvažujete, že by byl na stejné mapě i CELDN
CELDN data budou, ale až od příští bouřkové sezóny, musí se připravit vhodná forma zobrazování atd.
Letos bude přidána funkce detekce bouřkových buněk a informace o nich (rozloha, směr, rychlost pohybu, různé parametry atd.)
Tak to je SUPER!
Uživatelský avatar
JURAJk6
Příspěvky: 387
Registrován: 09 čer 2009 21:22
Bydliště: Černotín (okr Přerov) 310 m. n. mořem
Kontaktovat uživatele:

Je to bombasticke. Konecne nemusim zavidet jen adminum a muzu si radar priblizit i na cernotin (mam to prednostne nastaveno). Je to opravdu vychytany prohlizec :clap: :clap: :clap:
Halové jevy, duhy a bouřky, to já rád. Ale nesnáším, když není co pozorovat.
LOVU ZDAR!
Uživatelský avatar
Lukáš Ronge
Administrátor
Příspěvky: 212
Registrován: 26 kvě 2007 13:33
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Dnes (16. 7.) ve večerních hodinách byla ve spolupráci s ČHMÚ zprovozněna nová funkce radarového prohlížeče.
Konkrétně se jedná o funkci detekci konvektivních buněk a zobrazení různých převážně radarových informací o detekovaných buňkách.

Zapnutí funkce se provádí zaškrtnutím políčka pod výběrem rychlosti animace.
Detekovány jsou buňky jejichž minimální odrazivost je 44 dBZ a plocha 4km2.

Důrazně doporučuji přečíst si informace k funkci přímo na stránce prohlížeče po kliknutí na otazníček u zaškrtávátka !

Časem budou přidány i další informace o buňkách - například směr a rychlost pohybu.
Snad bude funkce fungovat bez problémů :-) Testování nebylo zase tak dlouhé, tak snad tam nebudou chyby.

Komu se zaškrtávátko nezobrazuje, doporučuji vymazání cache v prohlížeči a případně stisknutí CTRL+F5.

Doufám, že nová funkce bude k něčemu dobrá, a zítra se náležitě otestuje :-)
Uživatelský avatar
michal.w73
Příspěvky: 17
Registrován: 10 črc 2010 18:12
Bydliště: JABLONEC NAD NISOU,515m,POVODÍ LUŽICKÉ NISY A ODRY

pěkný večer,tedy podařené dílko :D pomalu nebudem vědět kam dřív a co sledovat,M
nooon
Příspěvky: 6
Registrován: 15 dub 2011 10:41
Bydliště: Poland

This radar page is great, is possible to add storm vectors (speed and direction) to this radar? Or lightning strikes?
Pls answer in english.
Uživatelský avatar
Lukáš Ronge
Administrátor
Příspěvky: 212
Registrován: 26 kvě 2007 13:33
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

nooon píše:This radar page is great, is possible to add storm vectors (speed and direction) to this radar? Or lightning strikes?
Pls answer in english.
Adding of storm vectors is in develop and testing process, i hope, that it should be available in 1-2 months.
Lightning data are little bit more complicated due to licensing conditions. I have discussing it with CHMI, and I hope, it will be available begin of June.
nooon
Příspěvky: 6
Registrován: 15 dub 2011 10:41
Bydliště: Poland

Ok thanks Lukas.
nooon
Příspěvky: 6
Registrován: 15 dub 2011 10:41
Bydliště: Poland

Lukáš Ronge píše:
nooon píše:This radar page is great, is possible to add storm vectors (speed and direction) to this radar? Or lightning strikes?
Pls answer in english.
Adding of storm vectors is in develop and testing process, i hope, that it should be available in 1-2 months.
Lightning data are little bit more complicated due to licensing conditions. I have discussing it with CHMI, and I hope, it will be available begin of June.


Hello, when is possible to add this vectors to radar bourky? Any problems with testing it?
nooon
Příspěvky: 6
Registrován: 15 dub 2011 10:41
Bydliště: Poland

nooon píše:
Lukáš Ronge píše:
nooon píše:This radar page is great, is possible to add storm vectors (speed and direction) to this radar? Or lightning strikes?
Pls answer in english.
Adding of storm vectors is in develop and testing process, i hope, that it should be available in 1-2 months.
Lightning data are little bit more complicated due to licensing conditions. I have discussing it with CHMI, and I hope, it will be available begin of June.


Hello, when is possible to add this vectors to radar bourky? Any problems with testing it?
Any new informations about cell vectors etc?
Uživatelský avatar
novotny
Příspěvky: 207
Registrován: 13 bře 2010 09:56
Bydliště: Nové Strašecí (okr. Rakovník)
Kontaktovat uživatele:

Zdravím, pokud jste si ještě nevšimli tak se na hydráku objevilo něco nového ohledně radarových dat, zmínil bych zejména možnost CAPPI 2km...

zde : http://portal.chmi.cz/files/portal/docs ... index.html

pozn., běží mi to jen v Mozille
Mé nej fotky počasí, krajiny, přírody apod. - http://500px.com/TomNovi
Má videa na youtube - http://www.youtube.com/TomNovotny88
Uživatelský avatar
DavidDizzer
Příspěvky: 66
Registrován: 11 srp 2011 13:51
Bydliště: Holešov
Kontaktovat uživatele:

novotny píše:Zdravím, pokud jste si ještě nevšimli tak se na hydráku objevilo něco nového ohledně radarových dat, zmínil bych zejména možnost CAPPI 2km...

zde : http://portal.chmi.cz/files/portal/docs ... index.html

pozn., běží mi to jen v Mozille
Ano, akorát mi pořád nedošlo, proč napřed pár snímků z radaru jde normálně viditelně, a poté další snímky opět méně viditelně... :-)
Uživatelský avatar
kapr
Příspěvky: 124
Registrován: 14 bře 2010 09:54
Bydliště: Buchlovice, Zlínský kraj, 270mnm

sice bude lepší ať se vyjádří jiní, ale máš to v infu...od toho se to jmenuje nowcasting..tzn. krátkodobá předpověď srážek :), ale přesněj ti to nepopíšu zatím, až si o tom něco přečtu:). je to hlavně kvůli možným přívalovým srážkám tuším vyvinuto..jinak ano CAPPI 2km velice oceňuju :) už to používám denně, líbí se mě to, tolik radarů pohromadě....opravdu luxus, toto všude veřejnost k dispozici nemá..
Odpovědět

Zpět na „Novinky na internetu“