Zajímavý jev

Halové oblouky, duhy, irizace a jiné optické jevy sem.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Amerika
Příspěvky: 1145
Registrován: 08 srp 2007 19:30
Bydliště: Slaný

Asi jsem objevil nový druh optického jevu :D
Když si někdo po sobě může pojmenovat stíny za mrakem na obloze (nějaký T...ův jev), tak já mám něco zajímavějšího. Při bouřce 14.7.09 na Moravě, kterou jsem pozoroval ze vzdálenosti přes 200 Km jsem viděl podobný stín, ale nesměřoval ke slunci, ale k bouřce! :?:
Nevíte někdo jak se to jmenuje a jak to vzniká?
Obloha je osvícena odrazem zapadajícího slunce od bouřky, stín je zhruba v místě kde je v bouřce mezera, ale proč jen v tak malém místě a nepokračuje tam kde bouřka není vůbec...
http://hailstorm.rajce.net/Zajimavy_jev_14.7.09
Uživatelský avatar
Tomáš Prouza
Administrátor
Příspěvky: 1149
Registrován: 30 kvě 2007 13:41
Bydliště: Velké Svatoňovice, okr. Trutnov, 370 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Pravděpodobně antikrepuskulární paprsky:

http://www.astro.cz/apod/ap030226.html

Tyndallův jev jsem viděl předevčírem také, za odcházející bouřkou...
Uživatelský avatar
Amerika
Příspěvky: 1145
Registrován: 08 srp 2007 19:30
Bydliště: Slaný

Tak to je super věc :D
Vůbec mně to nenapadlo, fakt zajímavý. Když člověk vidí, jak se někam sbíhají paprsky, nebo stíny, myslí si že právě tam odsud musí světlo vycházet. Přitom často sbíhání "paprsků" je způsobeno jen perspektivou přičemž jsou ve skutečnosti rovnoběžné.
Je to vlastně druhá část tyndallova jevu. Sbíhající se "čáry" co vidíme za mrakem zakrývajícím slunce v podobě T. jevu jsou vlastně ve skutečnosti rovnoběžné a pokračují teoreticky do nekonečna, tedy i za naší hlavu. Tam ale perspektiva působí "obráceně", a tak se paprsky opět sbíhají, místo toho aby se dále rozbíhaly, jak by člověk logicky čekal. :lol:
Tato druhá část je ale díky různým rušivým vlivům jako rozptylu většinou daleko méně výrazná, a tak to né vždycky vypadá jako v Utahu. :) Asi to bude ono.
martin popek
Příspěvky: 414
Registrován: 29 led 2008 15:19
Bydliště: Nýdek

jj jde o antikrespulární paprsky
PatrikTrncak
Člen AMS
Příspěvky: 3
Registrován: 02 čer 2007 10:53
Bydliště: Holešov
Kontaktovat uživatele:

Rád bych upřesnil, že po Tyndallovi nejsou pojmenovány stíny na obloze :lol: , ale je takto označen difúzní rozptyl světla (viz Wikipedia atd). Stejně jako oblaka Kelvin-Helmholtz nenesou jméno po "objevitelích" ale jsou jen tvořena tímto jevem.
Uživatelský avatar
Amerika
Příspěvky: 1145
Registrován: 08 srp 2007 19:30
Bydliště: Slaný

No vždyť ano! Ve sluncem osvícené atmosféře se světlo rozptyluje a obloha je vidět světlá, tam kde je atmosféra zakrytá mrakem k tomu nedochází, tudíž je tmavá a pozorovatel ze země vidí "stíny za mrakem". Nebo světlé kužely, pokud se zaměří na opačnou část obrazu.

Ve Wikipedii to ten autor trošku pomotal. Lépe je to třeba tady: http://vydavatelstvi.vscht.cz/knihy/uid ... v_jev.html

Jinak bych chtěl v této souvislosti podotknout, že Wikipedie není žádná moudrost světa. Může tam psát úplně kdokoliv cokoliv a bude to tam stát tak dlouho, dokud to někdo neopraví. Ještě před rokem jsme se tam mohli dočíst, že cirry postupují vždycky od severu k jihu a plno jiných nesmyslů. Správné fotky oblaku tam nemají dodnes.
Nejíc mně na tom štve, že se to postupně začíná bát jako že "co je psáno ve Wikipedii, to je dáno" a někdy se tím úplně mění významy slov. Neříkám, že se tam nanajdou precizní věrohodné články, ale u méně známých věcí, nebo pokud tam je o tom napsáno méně než půl stránky (vč. obrázků, grafů...), tak tomu nemám žádný důvod věřit.
Odpovědět

Zpět na „Optické jevy v atmosféře“