Bouřky 14.7.2009

Sem můžete přidávat vaše pozorování v roce 2009.
Uživatelský avatar
Tomáš J
Příspěvky: 40
Registrován: 05 dub 2009 14:55
Bydliště: Zlín

Právě u nás máme jednu z nejkrásnějších bleskových podívaných, jakou jsem kdy viděl. :devil: :devil: Už to ale bouchá dost blízko, raději vypínám počítač. Podrobnější popis dodám po skončení
wosicz
Příspěvky: 152
Registrován: 26 kvě 2009 19:49
Bydliště: Vranová Lhota / okr. Svitavy (303m)

Tu ze severu je taky vydět ta mela dole. Hlavně na CC blesky je parádní pohled jak postupně projíždějí a prosvětlují mraky nad obzorem.
K nám se ale poslední dobou bouřky za tmy bojí nebo co. A já nemám co fotit :(
Můj ZATÍM největší úlovek - F0 z velké vzdálenosti -> http://www.chmi.cz/torn/cases/20080515/20080515.html
Pár mých blesků -> http://wosicz.rajce.idnes.cz/
Přeji bouřlivý den nově z okolí Bouzova :)
Uživatelský avatar
stormchaser
Příspěvky: 166
Registrován: 21 črc 2008 15:09
Bydliště: Trnava,JZ Slovensko, 146 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Fakt krásne odrazy... Ale tej mrške sa nejak nechce ísť na Slovensko... Zrejme neprešla hraničnou kontrolou (ktorá už vyše roka nie je :D) a pašuje v sebe nejaké biele kamienky :D
ICQ: 369470484
SKYPE: TomynhoSW
sawyer
Příspěvky: 49
Registrován: 30 dub 2009 21:39
Bydliště: Břeclav

U nás to vypadalo nádherně...s kamošema jsme při západu slunce viděli že se ženou černé mraky, tak jsme jeli pozorovat na pole a byli tam az do ted....celou dobu jsme sledovali vzdálenou NÁDHERNOU bleskovou aktivitu...těstě po západu slunce byly blesky oranžové... teď už i celkem hřmělo, ale zase přestalo a fouká jen slbý větor.
Ale jako blesky byly opravdu přenádherné... po tom západu bylo hodně Cb blesků...teď už jen pár a hodně bylo CC...
EDIT: Kde zjistim nejaky meteo snimek treba z druzice mraku? Driv to byvalo na seznamu, ale ted uz to tam neni! :(
Břeclav, Haškova 7!
Obrázek
Uživatelský avatar
Janek
Příspěvky: 884
Registrován: 30 kvě 2007 19:42
Bydliště: Karviná-Ráj, 260 m n. m.
Kontaktovat uživatele:

sawyer píše:EDIT: Kde zjistim nejaky meteo snimek treba z druzice mraku? Driv to byvalo na seznamu, ale ted uz to tam neni! :(
Předně gratuluji k zážitku. Jakou mapu nebo obrázek máš na mysli? Družici, nebo...? http://www.chmu.cz/meteo/sat/ ... Tohle asi nemáš na mysli, že?
Naposledy upravil(a) Janek dne 14 črc 2009 23:38, celkem upraveno 1 x.
Ze zazelenalé (kromě zimy) pahorkatiny z Karviné zdraví Hloupý Honza. :-)
oblíbená webovka: http://pocasi.venku.cz/ mé rajče: http://kozibrada.rajce.idnes.cz/
sawyer
Příspěvky: 49
Registrován: 30 dub 2009 21:39
Bydliště: Břeclav

Janek píše:
sawyer píše:EDIT: Kde zjistim nejaky meteo snimek treba z druzice mraku? Driv to byvalo na seznamu, ale ted uz to tam neni! :(
Předně gratuluji k zážitku. Jakou mapu nebo obrázek máš na mysli? Družici, nebo...?
No prostě něco, kde je pohled z výšky na zemi a jsou tam vyfotěny, zakresleny pohyby mraů...dřív býval meteo snímek... že tam byla vyznačena mapa ČR a koelm toho označen kde se nacházejí mraky..A nebo stačí i nějak vyznačené, ale tak aby se v tom vyznal i lajk...
Břeclav, Haškova 7!
Obrázek
Qw3Rtzui0p
Příspěvky: 154
Registrován: 09 čer 2009 17:13
Bydliště: Slavkov u Brna

Tak ja hlasim zatim nejlepsi bourku letosniho roku tady!
Dnes sem myslel ze nic prijde tak sem v pohode prozil den,vecer si skocil do posilky a jak sem vychazel zhruba v 20:45 tak sem se ze zajimavosti podival na radar. snimek v mobilu pres wifi a vidim bourku,rikam si ze by mohla prijit vyjdu ven a na S pozoruju silnou blyskavici,nademnou roztrhany mraky tak sem smutne rekl ze dnes ani nic a sel se divat na poker.Dalsi snimek ale vypadal krasne a potom uz sem rychle spechal dom.Bourka prisla asi ve 20:30 se zvedal solidni vitr odhadem tak 60km/h a asi po pul hodine bleskove show a vetru zacalo prset,asi 15 minut byl privalovy dest pri kterem plavaly chodniky a dal uz jen prselo,nespocet blesku sem videl prevazne CC a ke konci anwil crawler,jinak sem byl na balkone a jeste pred prichodem deste tocil a fotil a nejednou rana jak prase a dozvedel sem se ze asi 150m od baraku uhodilo do pole,naprselo 15mm srazek a prikladam par fotek,nyni jasno a sviti hvezdicky :)

http://qw3rtzui0p.rajce.idnes.cz/14.7/
Čurbas
Příspěvky: 56
Registrován: 31 říj 2008 21:43
Bydliště: Valtice, Jižní Morava
Kontaktovat uživatele:

Nas to strejchlo o15az 25km jinak podivana paradni hafo moc blesku i dva padajici meteory http://curbas.rajce.idnes.cz/Bourka_14-15.7.2009/#album zbytek jeste dodam
Qw3Rtzui0p
Příspěvky: 154
Registrován: 09 čer 2009 17:13
Bydliště: Slavkov u Brna

Sakra co se to zene v nemecku?To sem asi neprijde co?Ale jako chtel bych se na tu bourku divat:)Jinak pekny fotky,hlavne ten anvil crawler se me libi:)Ja dnes ulovil svuj prvni blesk:D
Tomáš Římský
Příspěvky: 485
Registrován: 09 čer 2007 13:59
Bydliště: Bohuňovice u Olomouce
Kontaktovat uživatele:

Nás to včera štrejchlo z obou stran. Nejdřív ona SC co šla přes Mohelnici a Uničov. Pak chvíli na to naskočila nad Olomoucí dost aktivní bouřka... Bohužel jsem nemohl vyjet k té SC, protože moje drahá manželka mě kvůli strachu nepustila :-( Ven jsem se dostal až ta SC zdechla...
Uživatelský avatar
Michal Geryk
Člen AMS
Příspěvky: 1443
Registrován: 30 kvě 2007 05:50
Bydliště: Přerov - centrum, 209 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Tak já jsem vše prošvihl doma a nezbývá mi než pogratulovat k super úlovkům!!! Včerejší den mě velmi překvapil neustálou tvorbou multicel (supercel...) na JZ konci lajny (aspoň podle VIS MSG družice to vypadalo na flanking line) a zdánlivě to vypadalo, že bouřky postupují k JV. Přitom jinde pochodovaly bouřky k SV... :? Dnešní den také začíná na JZ Čech velmi zajímavě... :o

Bouřky včera přinesly neskutečný počet blesků až do půlnoci a na jihu se blýskalo téměř nepřetržitě. Nad přerovskem byly parádní a velmi dlouhé anvil crawlery a bylo to daleko lepší než jakýkoliv ohňostroj.
Jinak ale v Přerově bouřka za moc nestála, vítr měl max. náraz 18 m/s a spadly 3 mm srážek. Struktura oblačnosti mohla být solidní (zvlášť při zapadajícím slunci), ale neviděl jsem z toho téměř nic (okna na východ... :( ).
Z rozhraní Hornomoravského úvalu a Moravské brány zdraví Michal.

kamera videa fotografie
Skype: geryk.michal
Uživatelský avatar
Nikki
Příspěvky: 268
Registrován: 01 kvě 2008 18:38
Bydliště: Pelhřimov 494 m.n.m - kraj Vysočina

U nás včerejšek bez bouřky, ale od 22:00 až do 23:15 jsem čučela z okna na V, JV na nejhezčí blýskavici co jsem kdy viděla. Bylo to opravdu monumentální, obloha prakticky neustále svítila a krásně osvicela vršek Cb a kovadlinu, musela to být ta bouřka od Brna, ty jo na takovou dálku :shock:
moje pokusy něco vyfotit - http://nikki24.rajce.net
Uživatelský avatar
Lancaster
Příspěvky: 19
Registrován: 04 čer 2009 16:04
Bydliště: okr. Považská Bystrica, Slovensko, 372 m n. m.

Podobne ako píše Michal, aj ja tu na SZ SRsom včera pozoroval úžasnú blýskavicu ako už dlho nie. To všetko za teplej noci. Neskôr dorazila búrka aj sem na Slovensko, pekne sa blýskalo, napršali 2 mm, takže ako predpokladal Skywarn, búrky zasiahli okrajovo aj SZ Slovenska, tesne po polnoci.
Lepšie je byť občas nechápavý ako večne nepochopený...
Uživatelský avatar
Tom
Příspěvky: 260
Registrován: 19 úno 2009 21:19
Bydliště: Holasice u Rajhradu JMK (Brno)
Kontaktovat uživatele:

Jen se chci zeptat co to znamená "anvil crawler" tento výraz jsem ješťe neslyšel tak ať jsem o něco chytřejší :D je to něco s bleskem asi že ale přesně nevím jinak včera jak již bylo psáno v okolí Brna něco neskutečného nespočet blesků úder i do vzdálenosti cca 30-50m rány taky slušné no prostě bouřka roku zatím...
Uživatelský avatar
Nikki
Příspěvky: 268
Registrován: 01 kvě 2008 18:38
Bydliště: Pelhřimov 494 m.n.m - kraj Vysočina

Tak třeba tady http://www.stormeyes.org/tornado/SkyPix/crawlers.htm

a vysvětlení zde ve slovníku stormchasera http://www.bourky.com/slovnik.php
moje pokusy něco vyfotit - http://nikki24.rajce.net
Uživatelský avatar
vecerapl
Příspěvky: 365
Registrován: 04 bře 2008 12:37
Bydliště: Zlín

Tak tento den byl opravdu vydareni s velkym prekvapenim. Mam dalsi supercelu, nocni blyskavici a krasne fotky blesku. Ukazi co nevidet.
Amatérská meteorologická stanice Napajedlaci.cz
Kvapa
Příspěvky: 44
Registrován: 30 čer 2008 21:10
Bydliště: Moravská Třebová

Tu supercellu jsem natočil v okolí Moravské Třebové, snad to do večera zpracuju a něco sem dám.
IMP
Příspěvky: 180
Registrován: 26 kvě 2009 17:01
Bydliště: Liberec Horní Hanychov cca 450-460 m.n.m
Kontaktovat uživatele:

Hm a ja jsem tady, marne cekal na aspon nejaky, vydatnejsi dest a ono spadlo mozna par kapek :( Byl jsem v praci na odpoledni, kde bylo na chcipnuti...temer 30 °C a hnus vzduch. Holt na dilne s CNC stroji, to neni, jako nekde v kanclu s klimatizaci.
Jinak koukam, ze si vcera nasi Moravsti stormchaseri, uzili ;) A dnesek bude asi taky zajimavej...ikdyz tady, to dopadne asi jako vzdycky.
Uživatelský avatar
Lukin
Příspěvky: 91
Registrován: 25 čer 2008 19:05
Bydliště: Hodonín

Tak včera to byl zajímavý zážitek. Bouře jen velmi pomalu postupovala k jihu a já měl možnost fotit od 21:15 až do 00:30. V noci jsem fotil prvně, a neměl jsem stativ, takže mi to moc nešlo :D . No bouře se k nám dostala po půl jedné a asi 3 min velmi silně pršelo a fůkal vítr, potom to zesláblo a ja za slabého deště a hřmění šel spát. Ještě taková zajímavost, bouře postupovala od S, ale nízká oblačnost před příchodem bouře z J přímo do bouře.

http://lukin4.rajce.net/2009_07_14
Uživatelský avatar
dobrmanek
Příspěvky: 746
Registrován: 23 čer 2007 09:56
Bydliště: Větřkovice, 480 m.n.m, okres Opava

Omlouvám se za mizernou kvalitu fotek :@ . Ale aspoň něco, pokusím se s tím ještě něco udělat, ale teď mám nějako málo času.

http://dobrmanek.rajce.idnes.cz/superce ... ence_2009/
Ze Slezska Vás zdraví Zbyněk Černoch
Uživatelský avatar
Buby
Příspěvky: 60
Registrován: 24 bře 2009 13:40
Bydliště: Vsetín-384 m.n.m.

Včera jsem z Hutiska-Solance pozoroval od západu slunce až do půlnoci vzdálenou blýskavici, bohužel díky hodně členitému a zalesněnému teréno jsem skutečně neměl kam jít, abych měl trošku jasnější výhled tím směrem, takže záblesky pouze ozařovaly oblohu zpoza kopce...teprve kolem půlnoci bouřka vyplivla aj pár bližších blesků, ale to nejlepší se stále schovávalo za Soláňěm. Při mírném dešti napršelo pouze 3 mm.
Uživatelský avatar
Tomáš J
Příspěvky: 40
Registrován: 05 dub 2009 14:55
Bydliště: Zlín

Včerejší noc byla opravdu nejkrásnější od 15.8.08, obloha skoro pořád svítila, nespočet krásných CG, CC i anvil crawlerů a dva velmi blízké údery. Malá ukázka: :)
supercela-005.jpg
Uživatelský avatar
Amerika
Příspěvky: 1145
Registrován: 08 srp 2007 19:30
Bydliště: Slaný

Přednostně bych chtěl poděkovat Českému hydrometeorologickému ústavu za bouřky a přeháňky, které se měly místy vyskytovat v západní polovině ČR, na zbylém území jen ojediněle. Skoro si ani nedovedu představit lepší výsledek předpovědi, která by zněla „bouřky budou jen na východě“.
Situace vypadala pro západ zabitá už hned ráno, ale člověk jak blbec pořád doufá, že když to předpovídaj odborníci s počítačema, že pro to bude nějaký důvod… Tuhle chybu dělaj jednou až třikrát do roka.
Stejně tak jsem zvědavej na ty dnešní bouřky na západě a severozápadě.
Podle mě je to teda úplně zapikaný, ale pořád doufám, že už jim to možná konečně vyjde.

Včerejší den (14.7.) u nás byl nakonec ale poměrně zajímavý. Než se setmělo, pozoroval jsem celou bouři až od nás ze západu. Byla vidět krásná kovadlina s mírně mammatickými stěnami, na jižní části byly vidět nové buňky. Severně od celé bouře se nacházela méně výrazná kovadlina dalšího komplexu z Polska.

Druhá a třetí etapa pozorování nastala po setmění, kdy jsem pozoroval četné vnitřní blesky, něco jsem dokonce i vyfotil. Na tu vzdálenost jsou fotky ale zcela nepoužitelné.
Chvíli jsem se ještě snažil fotit blesky, pak jsem si ale uvědomil, že mnohem lepší bude namířit objektiv úplně na druhou stranu. Více jak půl hodiny jsem pozoroval krásné noční svítící mraky. Zasahovaly od jihozápadu až na sever, téměř 150° oblohy. Podařilo se mi z toho udělat dost pěkných fotek. Stál jsem na kopci u letiště, takže v popředí fotek je navíc celé noční Slaný!
Fotky brzo dodám.
Uživatelský avatar
JURAJk6
Příspěvky: 387
Registrován: 09 čer 2009 21:22
Bydliště: Černotín (okr Přerov) 310 m. n. mořem
Kontaktovat uživatele:

Ja tu SC pozoroval z hranic na morave ve stadiu rozpadu, zprvu se v ni neblyskalo, ale pozdeji nahazela krasne cg- blesky a jeden cg+. Vecer se od zapadu blizily dalsi bourky, ve ketrych se konstantne blyskalo. Neskutecna podivana. Nektere blesky sly uplne mimo bouri a hojne se stacely do zeme. Hrmeni neskutecne. Naprselo strasne malo, lizlo nas to severem. Mam krasne fotky i videa.
Nejlepsi bourka roku 2009. :) :)
Halové jevy, duhy a bouřky, to já rád. Ale nesnáším, když není co pozorovat.
LOVU ZDAR!
Jakub Vašut
Příspěvky: 258
Registrován: 30 kvě 2007 05:53
Bydliště: Bělkovice - Lašťany (okr. Olomouc)
Kontaktovat uživatele:

Přidám i já své zážitky z pozorování včerejších bouřek. Nejprve jsem sledoval bouřku, která šla severně – na Šternberk. Hlavní srážkové pásmo vypadalo skutečně hrůzostrašně, občas jsem zahlédl i nějaký blesk. Krásné u této bouřky bylo to, jak se rychle vytvářely při zemi mraky, vystoupaly pod základnu a rozpadly se, a hned na to se to celé znovu opakovalo. Ačkoliv byla bouřka alespoň 10 km severně, tak i k nám dorazil poměrně silný nárazový vítr, který šel od bouřky ven. Když tahle bouřka odcházela, zůstal za ní tenký srážkový pás s temnými mraky, pod kterýma zapadalo slunce – krásná podívaná.
I hned po této, již vzdalující se bouřce, byla nad západním obzorem k vidění druhá bouřka, která šla na Olomouc. Již zdálky byly vidět krásné blesky jak CC, tak CG. Skutečné bleskové divadlo přišlo však až při stmívání, kdy byly téměř nepřetržitě vidět blesky, ty nejkrásnější výboje vznikly nad jižním obzorem a postupně se roztahovaly přes většinu oblohy až nad hlavu. Co vám mám říct – prostě něco takového skutečně vidím pouze jednou za rok. Letos to byly zatím nejkrásnější bouřky.
Odpovědět

Zpět na „Pozorování v roce 2009“