Počasí 20.5.2008

Vše co se týká o zpozorovaných jevech v roce 2008.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Michal Geryk
Člen AMS
Příspěvky: 1443
Registrován: 30 kvě 2007 05:50
Bydliště: Přerov - centrum, 209 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

V ČR asi bouřky dnes nebudou, snad jen ojedinělé na ČR/SR pohraničí, ale v Maďarsku a v JV pol. Slovenska to dnes vypadá hustě... A v dalších dnech je větší naděje na bouřku opět na ČR/SR rozhraní a Slovensko si zřejmě bude užívat. Trvalé srážky myslím nic dramatického nepřinesou.

Ptám se kolegů z pod Nízkého Jeseníku: Jak u vás fouká? Tady obstojně, ale zatím žádná katastrofa (nárazy do 15 m/s).

A ptám se odborníků na radarová měření: Teď ráno je S-SV od Olomouce vidět na radaru úzký pás zelené barvy - mohou české radary detekovat silný vítr? Díky za odpověď.
Z rozhraní Hornomoravského úvalu a Moravské brány zdraví Michal.

kamera videa fotografie
Skype: geryk.michal
Uživatelský avatar
dobrmanek
Příspěvky: 746
Registrován: 23 čer 2007 09:56
Bydliště: Větřkovice, 480 m.n.m, okres Opava

Gerykm: U nás zatím jen slabý vítr, nekecám.
Ze Slezska Vás zdraví Zbyněk Černoch
Jakub Vašut
Příspěvky: 258
Registrován: 30 kvě 2007 05:53
Bydliště: Bělkovice - Lašťany (okr. Olomouc)
Kontaktovat uživatele:

Tak tady 10 km severně od Olomouce jsou velice silné nárazy větru, vypadá to docela zajímavě.
Tomáš Římský
Příspěvky: 485
Registrován: 09 čer 2007 13:59
Bydliště: Bohuňovice u Olomouce
Kontaktovat uživatele:

Když jsem ráno odjížděl do práce, ještě moc nefoukalo. Ale podle stanice ve Vésce nad Dolanama se před 8 hodinou dost rozfoukalo. Nárazy až 20 m/s. Ten úzký pás se už jednou, docela nedávno, objevil. Souvisí to nějak s tím větrem, který přepadá ze svahů Nízkého jeseníku a Oderských vrchů a nejak v něm kondenzuje vlhkost či co...
Jakub Vašut
Příspěvky: 258
Registrován: 30 kvě 2007 05:53
Bydliště: Bělkovice - Lašťany (okr. Olomouc)
Kontaktovat uživatele:

Tomáš Římský : Stanice ve Vésce? Prosím, nemáš nějakej odkaz na tu stanici, já ani nevím že tam nějaká stanice je. Jinak : Posledních 15 minut jsou nárazy trochu slabší, ale né o moc. Nebo spíš nejsou ty nejsilnější nárazy už tak časté. Ještě před půl hodinou byly ty nárazy téměř nepřetržité.
Tomáš Římský
Příspěvky: 485
Registrován: 09 čer 2007 13:59
Bydliště: Bohuňovice u Olomouce
Kontaktovat uživatele:

Jakub Vašut píše:Tomáš Římský : Stanice ve Vésce? Prosím, nemáš nějakej odkaz na tu stanici, já ani nevím že tam nějaká stanice je. Jinak : Posledních 15 minut jsou nárazy trochu slabší, ale né o moc. Nebo spíš nejsou ty nejsilnější nárazy už tak časté. Ještě před půl hodinou byly ty nárazy téměř nepřetržité.
Odkaz na data stanice: http://czech.wunderground.com/weatherst ... =IOLOMOUC2

Já nejsem doma, takže nemohu posoudit co se u nás děje, ale zatím mi manželka nevolala že by nám nějaká soušást baráku uletěla... V Olomouci je relativně klid.
Uživatelský avatar
Michal Geryk
Člen AMS
Příspěvky: 1443
Registrován: 30 kvě 2007 05:50
Bydliště: Přerov - centrum, 209 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

gerykm píše:...A ptám se odborníků na radarová měření: Teď ráno je S-SV od Olomouce vidět na radaru úzký pás zelené barvy - mohou české radary detekovat silný vítr? Díky za odpověď.
Odpověď Lukáše Rongeho: "Vzniká to tím fénem, kdy kondenzujou vodní kapičky a radar to (z důvodu nedalekých Skalek) detekuje, ač by to měl dopplerův filtr odstranit - neděje se tak, protože se ten fén trochu pohybuje."

Odpověď Davida Rývy: "Vypadá to, že tam silně fičí a na návětrných stranách hor to rozkmitává stromy. Dopplerovský filtr radaru pak měří, že se cíl pohybuje a tak ho nesmaže jakožto pozemní odraz."

Doufám, že mě kolegové neukamenují, když jsem odcitoval jejich odpovědi...
Z rozhraní Hornomoravského úvalu a Moravské brány zdraví Michal.

kamera videa fotografie
Skype: geryk.michal
Uživatelský avatar
roman21
Příspěvky: 182
Registrován: 06 bře 2008 07:34
Bydliště: SZ SLOVENSKO
Kontaktovat uživatele:

uharn zrazok unas je zatial za 24 hod 35,5mm
a stale este prsi
Uživatelský avatar
storm_ice
Příspěvky: 1448
Registrován: 23 led 2008 09:50
Bydliště: Teplice-Trnovany 227 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

gerykm píše:
gerykm píše:...A ptám se odborníků na radarová měření: Teď ráno je S-SV od Olomouce vidět na radaru úzký pás zelené barvy - mohou české radary detekovat silný vítr? Díky za odpověď.
Odpověď Lukáše Rongeho: "Vzniká to tím fénem, kdy kondenzujou vodní kapičky a radar to (z důvodu nedalekých Skalek) detekuje, ač by to měl dopplerův filtr odstranit - neděje se tak, protože se ten fén trochu pohybuje."

Odpověď Davida Rývy: "Vypadá to, že tam silně fičí a na návětrných stranách hor to rozkmitává stromy. Dopplerovský filtr radaru pak měří, že se cíl pohybuje a tak ho nesmaže jakožto pozemní odraz."

Doufám, že mě kolegové neukamenují, když jsem odcitoval jejich odpovědi...
no já si furt řikal co to je, někdy to má ale odstíny do žluta popř. až oranžové
Odpovědět

Zpět na „Pozorování v roce 2008“