Diskuze o ČHMÚ 2

Vše co se nevešlo do jiných kategorií.
Uživatelský avatar
počasář
Příspěvky: 60
Registrován: 10 dub 2009 10:19
Bydliště: Plzeň, ČHMÚ-Mikulka
Kontaktovat uživatele:

Michal Geryk píše:Počasář: Jsem moc rád, že se konečně do diskuzí o bouřkách a výstrahách zapojují i lidé z ČHMÚ a trochu nás krotí... ;-)
Možná by ale nebylo na škodu, kdybyste uvedl (i váš kolega) své celé jméno (i když já něco tuším ;) ), ale je fakt, že hodně z nás se tak trochu skrývá pod různými nicky a je to asi škoda....
OMLOUVÁM SE - neměl jsem v úmyslu zůstat inkognito. Je to moje první diskusní forum - psal jsem narychlo před odjezdem z domova ve snaze vydat ze sebe nabyté dojmy a nezvládl jsem asi kompletní registraci. Jméno tedy přidám jako podpis, možná ještě časem doladím, co bude třeba. Kdyby se podpis po uložení náhodou neobjevil, tak "počasář" se jmenuje Jan Sulan a "počasíčko" Radek Tomšů. Myslím, že jeho jméno prozradit můžu, protože se v diskuzi už objevilo.

AHOJTE
Honza Sulan, ČHMÚ Plzeň
Tomáš Psika
Příspěvky: 346
Registrován: 17 črc 2008 17:12
Bydliště: Rakovnicko, 425 m. n. m.
Kontaktovat uživatele:

Tomáš Psika píše:Já bych osobně jako na jediný relevantní zdroj aktuálních informací o počasí v ČR očekával výrazně větší návštěvnost. V porovnání s některými mediálně více zajímavými servery není pár desítek tisíc návštěvníků měsíčně žádná návštěvnost. Spíše bych očekával maximální návštěvnost v období nejintenzívnějších bouřek (druhá polovina června, červenec) v řádu 10^6 uživatelů za měsíc a v nebezpečných bouřkových dnech i více jak 100000 návštěvníků za den. Dnes je navíc situace taková, že při jakékoliv zajímavé situaci z důvodu přetížení nejsou často servery dostupné vůbec.
Tak dnes (26.5.) se vyskytla celkem zajímavá bouřková situace a server(y) ČHMÚ jsou téměř uvařené. Zasílám výpis časů odezvy při dotazu na hlavní stránku. Pokud mám velké štěstí, tak se připojím aspoň za 4 vteřiny. Pokud se nepřipojím do deseti vteřin, tak už se buď nepřipojím vůbec nebo až za 25-100 vteřin. Timeout byl nastaven na 2 minuty a přesto dokonce třikrát nedošlo ani k připojení :( .

Kód: Vybrat vše

PING www.chmi.cz:80 (http://www.chmi.cz):
connected to www.chmi.cz:80, seq=0 time=22.44+6186.82=6209.26 ms 
connected to www.chmi.cz:80, seq=1 time=93015.23+5734.05=98749.28 ms 
connected to www.chmi.cz:80, seq=2 time=21.49+7619.92=7641.42 ms 
connected to www.chmi.cz:80, seq=3 time=3021.61+3134.85=6156.46 ms 
timeout connecting to host
connected to www.chmi.cz:80, seq=5 time=21014.45+4086.16=25100.61 ms 
connected to www.chmi.cz:80, seq=6 time=22.39+5767.08=5789.48 ms 
timeout connecting to host
connected to www.chmi.cz:80, seq=8 time=3018.81+8273.88=11292.69 ms 
connected to www.chmi.cz:80, seq=9 time=21.97+4937.60=4959.57 ms 
connected to www.chmi.cz:80, seq=10 time=23.59+5776.56=5800.14 ms 
timeout connecting to host
connected to www.chmi.cz:80, seq=12 time=20.92+45441.12=45462.05 ms 
connected to www.chmi.cz:80, seq=13 time=45014.71+49055.58=94070.30 ms 
connected to www.chmi.cz:80, seq=14 time=21.81+3768.64=3790.44 ms 
connected to www.chmi.cz:80, seq=15 time=3013.94+6127.88=9141.82 ms 
connected to www.chmi.cz:80, seq=16 time=21.34+4220.70=4242.04 ms 
connected to www.chmi.cz:80, seq=17 time=3016.39+3928.04=6944.43 ms 
connected to www.chmi.cz:80, seq=18 time=3013.89+4938.88=7952.77 ms 
connected to www.chmi.cz:80, seq=19 time=45040.18+5124.47=50164.66 ms 
^C--- http://www.chmi.cz ping statistics ---
21 connects, 17 ok, 14.29% failed
round-trip min/avg/max = 3790.4/23145.1/98749.3 ms
Štěpán Krejsek
Příspěvky: 839
Registrován: 11 črc 2008 13:19
Bydliště: Brno - Žabovřesky

Nelze, než souhlasit. Když se nepovede výstraha, a to i hrubě, dá se to přežít, když je přístup k radarům a detekci. Počasí nakonec vždy udělá svoje a i sebelepší předpověď nevystihne, kde se ty bouřky přesně vyskytnou.
Potom je tu radar, kde se dá aktuální vývoj sledovat a připravit se. Když se ale zavaří server zrovna v tu nejblbější chvíli, všechny výstrahy, IVEJ atd. jdou vniveč, protože si je nikdo nepřečte.
Takže podle mě jednoznačně věc ke zlepšení, protože nesklame. Když se vám zavaří web, tak mám téměř jistotu, že je to extrémní situace. Takže to používám jako takovou formu nowcastigu.
Uživatelský avatar
počasář
Příspěvky: 60
Registrován: 10 dub 2009 10:19
Bydliště: Plzeň, ČHMÚ-Mikulka
Kontaktovat uživatele:

To je bohužel tvrdá realita a vadí i nám počasářům. Tahle výstraha měla až přílišnou popularitu, navíc buřinky se hrnou hned po poutavých reportážích hlavních večerních zpráv. To vše by ale servery národní meteorologické služby měly zvládnout, že. No pokud jde o ty výstrahy a IVEJe, web je medium zejména pro veřejnost a novináře, výstrahy jako takové proudí na patřičná místa i jinými kanály.

Přeju vám, ať běžný občan brzy usne a stormchaserům ať se uvolní přístup...
Honza Sulan, ČHMÚ Plzeň
Tomáš Psika
Příspěvky: 346
Registrován: 17 črc 2008 17:12
Bydliště: Rakovnicko, 425 m. n. m.
Kontaktovat uživatele:

počasář píše:Přeju vám, ať běžný občan brzy usne a stormchaserům ať se uvolní přístup...
:D
Uživatelský avatar
Tomas Pucik
Člen AMS
Příspěvky: 470
Registrován: 02 čer 2007 12:57
Bydliště: Poprad, Slovensko
Kontaktovat uživatele:

Ja by som chcel pochváliť ČHMÚ za ich výstrahu ( aby si nemysleli, že len kritizujeme :-) ) - v dostatočnom predstihu a aj dokonca s nowcastingovou doložkou to tentokrát vyšlo celkom dobre :-)...
Štěpán Krejsek
Příspěvky: 839
Registrován: 11 črc 2008 13:19
Bydliště: Brno - Žabovřesky

CHMI by už měl opustit výstrahy podle krajů. Ta na zítřek je dost roztažená. Ale jsem rád, že se objevila, i když ta oranžová nakonec nemusí stačit. Zase by ale aspoň nemusel spadnou web. Zítra to půjde od jihu a nebudou žádné hory, co by ty bouřky zdecimovaly. Takže radar bude potřeba dvojnásob, zvláště v případě výskytu supercel nebo sql.
Uživatelský avatar
storm_ice
Příspěvky: 1448
Registrován: 23 led 2008 09:50
Bydliště: Teplice-Trnovany 227 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Štěpán Krejsek píše:CHMI by už měl opustit výstrahy podle krajů. Ta na zítřek je dost roztažená. Ale jsem rád, že se objevila, i když ta oranžová nakonec nemusí stačit. Zase by ale aspoň nemusel spadnou web. Zítra to půjde od jihu a nebudou žádné hory, co by ty bouřky zdecimovaly. Takže radar bude potřeba dvojnásob, zvláště v případě výskytu supercel nebo sql.
naštěstí se nemusim spolehat jen na ČHMÚ + jako bonus navíc je že německej je po 5 min ... 30 min u bouřek je docela dost na .... :cry: nevýhoda je při jižních směrech jen "pár desítek" km na jih, což ale u bouřek postačuje, obzvlášť u nás, kde to dost ovlivňuje středohoří
Uživatelský avatar
Tom
Příspěvky: 260
Registrován: 19 úno 2009 21:19
Bydliště: Holasice u Rajhradu JMK (Brno)
Kontaktovat uživatele:

Tak trochu off topic: jsem se celkem lek co že to vydává chmú pro Pardubický kraj za výstrahy a ono cvičení http://pocasi.chmi.cz/index.html/ :D :D :D
Uživatelský avatar
storm_ice
Příspěvky: 1448
Registrován: 23 led 2008 09:50
Bydliště: Teplice-Trnovany 227 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Tom píše:Tak trochu off topic: jsem se celkem lek co že to vydává chmú pro Pardubický kraj za výstrahy a ono cvičení http://pocasi.chmi.cz/index.html/ :D :D :D
už nadávám, proč ta červená neni u nás :lol: jinak jde vám ta stránky normálně? mně to v IE nezobrazuje posuvník (FF taky ne) a tak vidim max výstrahy pro OL kraj :roll:

jinak bych to možná přehodil třeba do diskuse o ČHMU ;)
Uživatelský avatar
Tom
Příspěvky: 260
Registrován: 19 úno 2009 21:19
Bydliště: Holasice u Rajhradu JMK (Brno)
Kontaktovat uživatele:

už nadávám, proč ta červená neni u nás jinak jde vám ta stránky normálně? mně to v IE nezobrazuje posuvník (FF taky ne) a tak vidim max výstrahy pro OL kraj

jinak bych to možná přehodil třeba do diskuse o ČHMU
Mě to jede ok bez problémů výstrahy pro východ a ten pardubický kraj....
Uživatelský avatar
Amerika
Příspěvky: 1145
Registrován: 08 srp 2007 19:30
Bydliště: Slaný

storm_ice píše: jinak jde vám ta stránky normálně? mně to v IE nezobrazuje posuvník (FF taky ne) a tak vidim max výstrahy pro OL kraj :roll:

jinak bych to možná přehodil třeba do diskuse o ČHMU ;)
Zrovna to chci říct, vidim zlínskej kraj a konec. Nedostanu se dolu ani doprava. Nevim jestli to je tim javaskriptem jak řikaj, protože radar mi de normálně.
Uživatelský avatar
storm_ice
Příspěvky: 1448
Registrován: 23 led 2008 09:50
Bydliště: Teplice-Trnovany 227 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Tom píše:
už nadávám, proč ta červená neni u nás jinak jde vám ta stránky normálně? mně to v IE nezobrazuje posuvník (FF taky ne) a tak vidim max výstrahy pro OL kraj

jinak bych to možná přehodil třeba do diskuse o ČHMU
Mě to jede ok bez problémů výstrahy pro východ a ten pardubický kraj....
ten FF asi jen nějaka chybka, jinak to jde, ale IE dlouhodobě prostě nejede :roll:
Uživatelský avatar
Tom
Příspěvky: 260
Registrován: 19 úno 2009 21:19
Bydliště: Holasice u Rajhradu JMK (Brno)
Kontaktovat uživatele:

Jde vám přístup na CHMú tam se dostat je někdy něco měli by se zamyslet co s tím serverem už mě celkem štvou.... :oops: na počet uživatelů se mě zdá že ho maj hodně slabej
Uživatelský avatar
honza.cb
Příspěvky: 237
Registrován: 29 kvě 2007 22:21
Bydliště: České Budějovice - Čtyři dvory
Kontaktovat uživatele:

JJ nejde se dostat nikam a to ani oklikou. Buď něco předělávaj a nebo to naférovku zase kleklo a stane se to zrovna teď když se to u nás začíná rozjíždět :devil:
Naposledy upravil(a) honza.cb dne 19 čer 2009 07:45, celkem upraveno 1 x.
Murphyho optimistický zákon: Usmívej se ! Zítra bude hůř ... a pozítří.... možná už ani nebude.
Z Českých Budějovic zdraví Jan Michalica
wosicz
Příspěvky: 152
Registrován: 26 kvě 2009 19:49
Bydliště: Vranová Lhota / okr. Svitavy (303m)

Doufám, že to dnes co nejdřív nahodí.. člověku udělá nesmírnou radost že jsou radarový obrázky opět po letech v intervalu 15 minut a v zápětí celý portál spadne :(
Můj ZATÍM největší úlovek - F0 z velké vzdálenosti -> http://www.chmi.cz/torn/cases/20080515/20080515.html
Pár mých blesků -> http://wosicz.rajce.idnes.cz/
Přeji bouřlivý den nově z okolí Bouzova :)
Uživatelský avatar
dobrmanek
Příspěvky: 746
Registrován: 23 čer 2007 09:56
Bydliště: Větřkovice, 480 m.n.m, okres Opava

Mne teda ne, ale asi se to dalo čekat. Mne zaráží, že o tom ví, ale vůbec nic s tím nedělají. Je sice hezké, že dají radar po 15 minutách, ale co z toho, když to je jen na ozdobu. :(
Ze Slezska Vás zdraví Zbyněk Černoch
Uživatelský avatar
Amerika
Příspěvky: 1145
Registrován: 08 srp 2007 19:30
Bydliště: Slaný

dobrmanek píše:Mne teda ne, ale asi se to dalo čekat. Mne zaráží, že o tom ví, ale vůbec nic s tím nedělají. Je sice hezké, že dají radar po 15 minutách, ale co z toho, když to je jen na ozdobu. :(
Vždyť už přeci připravují změnu, teď někdy by se s tim mělo něco udělat - aspoň to tady někdo psal.
S těma 15-minutovejma radarama u mně hydrák jednoznačně zabodoval a pokud to je už opravdu napořád, tak to je dobrej pokrok.
Co se týče nefunkčnosti radarů, tak vzhledem k tomu co ten radar třeba zrovna dneska ukazuje by bylo možná lepší to ani nezveřejňovat, protože na západě by nás z toho mohlo někoho klepnout. :!:
Uživatelský avatar
Tom
Příspěvky: 260
Registrován: 19 úno 2009 21:19
Bydliště: Holasice u Rajhradu JMK (Brno)
Kontaktovat uživatele:

Na těchto stránkách radar jede odkaz zde: http://tel.ion.unhfree.net/meteo/
bleskosvod
Příspěvky: 356
Registrován: 12 čer 2007 18:28
Bydliště: Praha 6-Ruzyně, Lomnice nad Popelkou

honza.cb píše:JJ nejde se dostat nikam a to ani oklikou. Buď něco předělávaj a nebo to naférovku zase kleklo a stane se to zrovna teď když se to u nás začíná rozjíždět :devil:
Systém jim padá vždy, když je vydána varovná předpověď.Táhne se to už léta a nikdo stím nic neudělá...
Štěpán Krejsek
Příspěvky: 839
Registrován: 11 črc 2008 13:19
Bydliště: Brno - Žabovřesky

Ty snímky po 15 minutách jedou tak napůl. Vždycky je tam jen z X:45 a chybí hned po celé. Mohli by to udělat pořádně, ale co bychom vlastně ještě chtěli.
Uživatelský avatar
Amerika
Příspěvky: 1145
Registrován: 08 srp 2007 19:30
Bydliště: Slaný

pocasicko píše:
Amerika píše:Nemůžu najít ten IVEJ, na jejich stránkách vidim akorát žlutou výstrahu na horko.
U nás teda dneska celej den zataženo a žádný trháky rekordů se nekonaly. Vůbec mam takovej pocit že to dneska pěkně zprasili tu předpověď.
Skutečně buďte obezřetní před rychlými soudy. Dnešní maxima na sever od Prahy (26-30). Předpověď byla pokud se nepletu 27-31 na tuto oblast. Oblačnost se také předpokládala, teď k večeru je polojasno, polojasno bylo přechodně i dopoledne. Slova jako zprasili jsou myslím zbytečná a autor se spíš ztrapnil. IVEJ najdete zde: http://pocasi.chmi.cz/cgi-bin/zpravy_vu ... 9+ZPR%C1VY
Dobrý den,

To co mne znepokojuje, je hlavně předpovídání bouřek. Včera (22.7.) se měly vyskytovat ojedinělé bouřky, na západ od Vysočiny ale vůbec žádná nebyla. (Co se dělo na východě jste myslím také nepředpokládali.) Nyní už se nemůžu podívat jak to bylo předpovídáno regionálně, ale mám dojem že to mělo být přesně opačně.

Za uplynulé dva týdny tu byly nejméně tři situace, kdy v západní polovině ČR bylo podstatně méně bouřek než se čekalo. Případně ve východní polovině jich bylo více (na což si ale tolik nestěžuji.)

Že při postupu fronty ze západních směrů v západní části ČR oproti předpokladům nebouří a začíná až zhruba na „úrovni“ Prahy, častěji pak Vysočiny, se stává několikrát každým rokem, vzpomínám si i na případy staré skoro 10 let. Nepamatuji si snad žádný případ, kdy by tomu bylo naopak - tedy bouřky byly místo na východě ČR jen v Čechách z důvodu „opoždění“ fronty.

Zdá se mi že ČHMÚ si z toho nebere žádné ponaučení. Já bych více věnoval pozornost i rozboru předpovědí předešlých, než té samotné. Jestliže se předpověď odchyluje jedním směrem, následující předpovědi bych také stejným způsobem upravil a nedbal tolik toho, co říkají počítače.

Připadá mi, že se při předpovědích bouřek dosti opomíjí skutečnost, že na některých frontách se bouřková oblačnost začíná rozvíjet až v (pozdních) odpoledních hodinách. Dále také, že se bouřková oblačnost zpravidla nevyvíjí tam, kde se před tím delší dobu zdržovala vrstevnatá oblačnost, nebo dokonce pršelo. Alespoň v těchto případech bych byl při předpovědích silných bouřek pro západ ČR opatrný.

Pokud jde o včerejší oblačnost a teploty, shodneme se, že odchylky byly jen minimální a nestály za řeč.

Abych ale jen nekritizoval, tak s předpovědí na dnešní den (23) jsem docela spokojen. Nemohu sice nezmínit, že část západu byla opět mimo hlavní dění, ale jako celek se to myslím dnes povedlo. Při pohledu na družici 17:30 UTC, nebo radar 16:30 si nemůžu na nic stěžovat. Červená nebyla nadarmo…
Tomáš Psika
Příspěvky: 346
Registrován: 17 črc 2008 17:12
Bydliště: Rakovnicko, 425 m. n. m.
Kontaktovat uživatele:

Amerika píše:Já bych více věnoval pozornost i rozboru předpovědí předešlých ...
No to bych také více než uvítal. Kdo se nevěnuje historii, je odsouzen si ji v rámci další předpovědi zopakovat. My amatéři nemáme data a nástroje k "analýze" předchozího vývoje. A někteří z nás ani nemají čas. U profesionálních meteorologů vidím jiné dva problémy. Nikdo takovou práci nebude chtít zaplatit a ani následně zveřejnit.
Naposledy upravil(a) Tomáš Psika dne 27 črc 2009 21:45, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
Tomas Pucik
Člen AMS
Příspěvky: 470
Registrován: 02 čer 2007 12:57
Bydliště: Poprad, Slovensko
Kontaktovat uživatele:

Ahojte,

na analýzu všetkých situácií v ČHMÚ nie je čas, meteorologové v provozu sa proste musia hlavne sústrediť na to, čo bude. Vždy sa však robí vyhodnotenie jednotlivých výstrah podľa toho ako splnili kritériá.

Napríklad teraz sa pracuje ( a trochu pomáham i ja) na povodniach na Novojičínsku. Je to ale zdĺhavá práca a niekedy je ťažké nájsť ten faktor, ktorý bol príčinou.
Uživatelský avatar
storm_ice
Příspěvky: 1448
Registrován: 23 led 2008 09:50
Bydliště: Teplice-Trnovany 227 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Tomáš Psika píše:
Amerika píše:Já bych více věnoval pozornost i rozboru předpovědí předešlých ...
No to bych také více než uvítal. Kdo se nevěnuje historii, je odsouzen si ji v rámci další předpovědi zopakovat. My amatéři nemáme data a nástroje k "analýze" předchozího vývoje. A někteří z nás ani nemají čas. U profesionálních meteorologů vidím jiné dva problémy. Nikdo takovou práci nebude chtít zaplatit a ani následně zveřejnit.
tak s tim musim jen souhlasit, jak asi většina víme (tušíme), tak ČHMÚ není zrovna nejbohatší, takže hodnotit kdejakou (neextrémní) situaci bude těžko viz. co psal Tomáš.
Odpovědět

Zpět na „Volná diskuze“