Kam se poděly sněhové přeháňky

Vše ohledně výskytu bouřek nejen na území ČR.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Amerika
Příspěvky: 1145
Registrován: 08 srp 2007 19:30
Bydliště: Slaný

Instabiliter píše: Je škoda že letos počasí úplně vynechalo například svižné severozápadní proudění s četnými sněhovými přeháňkami v únoru a březnu.
Nejen letošní rok, ale už asi tak posledních pět let pozoruju, že klasické sněhové přeháňky, které byly kdysi hlavní chloubou zejména února a března a bral jsem je jako takový poloviční začátek bouřkové sezony, prostě jakoby někdo vypnul. Ještě tak před deseti lety byly pravidlem druhé poloviny zimy a neodmyslitelně patřily takřka ke každé studené fontě. Dokonce pamatuju i dny, kdy tyto chodily celý den v hodinovém intervalu a přešly i 4 silné přeháňky za den + několik slabých. Dní se "sněháňkami" bývalo aspoň tak 10 do roka. Mnohdy nebylo díky intenzitě sněžení a velikosti vloček takříkajíc na krok vidět. Jednou zase byly po celé ČR doprovázeny četným a silným hromobitím.
Naproti tomu teď přijdou tak 2 dny za rok (letos jeden), kdy přijde jedna přeháňka ze které vypadne pár vloček. Je zajímavé že i v předpovědích se opakovaně stává, že po studené frontě se automaticky předpovídají přeháňky (i aladin) a pak se vyskytne tak jedna dvě v celé ČR - protože je místo toho zpravidla jen stratokumulus. Fakt to počasí jde rok od roku do háje.
Uživatelský avatar
Instabiliter
Příspěvky: 386
Registrován: 04 srp 2008 09:38
Bydliště: Toužim (Karlovarský kraj) / Plzeň Skvrňany

Takový poslední rok s typickými časně jarními přeháňkami byl v u nás roce 2008 po přechodu cyklóny Emma, hlavně v první půlce března, hlavně 12.3 v jedné přeháňce nebylo vidět na krok, i v roce 2009 kolem 10.2 a pak kolem 9.3. pamatuju slabé přeháňky proměnlivého skupenství a pak bouřkovou frontu 23.3., podobná taková se konala i loni 14.3, ta byla ovšem jediná, jinak to byla také bída. Letos ovšem absolutně nic. Snad jen jeden den s přeháňkami nedávno 12.dubna ale to byl den, kterému by se dřívější i časně březnové přeháňky snadno vyrovnaly. Letošek je podle mýho názoru je zakletej v tom, že je nad Evropou uhnízděná tlaková výše (loni to zas bylo záporné NAO nepřející oceánskému proudění), která sem nepustí žádnou výraznou frontu, ochlazení se většinou děje na suchu naprosto bez srážek (letos od února snad 4x), jen ze zvětšenou oblačností středních pater a zesíleným větrem, všechno toto je na půdě hodně poznat. Když jsme rejpali zahradu, tak se od rejče prášilo, myslim si že v naší oblasti jsme nyní jednou z nejsušších lokalit v ČR, srážky na níži od jihu v půli března k nám příliš nedosáhly a frontám od severu zas stínily Krušné hory. Jediná naděje by byla v bouřkách ale i ty jakoby letos někdo vypnul, stejně jako ty přeháňky, snad to nebude na celej letošní teplej půlrok, i tak to ale bude jeden z nejpozdnější začátek sezóny co pamatuju, už jen kvůli těm přeháňkám a celkové meteonudě.
Z Toužimi nebo Plzně zdraví Honza Džugan :-)
Odpovědět

Zpět na „Bouřky a konvektivní jevy“