Místní projevy bouřek

Vše ohledně výskytu bouřek nejen na území ČR.
storm_ice
Kontaktovat uživatele:

tak určitě každý kdo má zahradu tak po silnějších bouřkách netouží, ale na pozorování je to asi nej. Hlavně krom focení apod se dá i něco změřit. Co se týká vzdálenosti tak ta v našem dolíkuje na pozorování malá, cca 180° zaclánějí Krušné hory a i zbytek je dost kopcovitý, takže focení na dálku je u nás celkem na nic. Jinak třeba u krupobití nemusí jít jen o zahradu, obávám se že by kroupy 5cm a více odnesla i čidla Obrázek

No a jinak hlavně rád jak se začne zatahovat, je slyšet hřmění blesky pak vítr no ... ObrázekObrázek
David Rýva
Člen AMS
Kontaktovat uživatele:

Koukám, že zase nějaká zajímavá debata. Nedá mi to nerejpnout si Obrázek

Pravda je, že zalesněný kopcovitý terén spíš bouřky podporuje, dobře se to projevuje tu ve středních Čechách a v okolí např. kde to naskočí J až JV od Práglu. Zejména pak při JZ situacích kdy vznikají často silné bouřky tím směrem a postupují semka na Kolínsko. Při západních situacích se tu možná projevuje i vliv tepelného ostrova Prahy a to zejména v podvečerních a večerních hodinách. Ale tak i samo Kolínsko s velkým množstvím lesů, dostatkem vláhy a navíc i borovicových porostů na písku(výborný akumulátor tepla) dělá svoje, jako asi další podobné lokality v Polabí a jinde.

Jinak tu se taky mluví často o "dělení bouřek" o vysílače v Českém Brodu a podobných zaručených faktech typu "jedna bába povídala", někdy to jsou ale hlody opravdu neskutečný.
Ale tak sám jsem to párkrát viděl jak se tu bouřky dělí a mám to potvrzeno z radaru, ale to byly splitting storms. Pohled za všecky prachy ale Obrázek

Jinak ohledně nějakých ok kde se bouřky nevyskytují, to je rok od roku, někdy je tu kolik parádních bouřek ročně, jindy dva roky chcíp pes. Jak říkal Tomáš bouřky jsou strašně lokální jev. Ohledně tech předpovědí to je rovněž ošemetný, dokážem sice říct v které části ČR se asi bouřky vytvoří a jaký druh nejspíš. Rozhodně na to ale asi nemá vliv ani pískovna, ani 50m velký rybník v Horní-dolní, či remízek uprostřed pole a děkuju za to Bohu, že to tak vymyslel. Bo zmiňovat v předpovědi každou pískovnu a podobnou prkotinu jako potenciální místo vzniku mimořádných bouřek či snad dokonce supercel ... no nazdar. ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Kolín-Zálabí
Radarové oddělení ČHMÚ, Praha-Libuš
Matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy v Praze
Amatérská meteorologická společnost o.s.
ESTOFEX - European storm forecast experiment
http://www.youtube.com/skywarncz
storm_ice
Kontaktovat uživatele:

David Rýva píše:Jinak ohledně nějakých ok kde se bouřky nevyskytují, to je rok od roku, někdy je tu kolik parádních bouřek ročně, jindy dva roky chcíp pes. Jak říkal Tomáš bouřky jsou strašně lokální jev. Ohledně tech předpovědí to je rovněž ošemetný, dokážem sice říct v které části ČR se asi bouřky vytvoří a jaký druh nejspíš. Rozhodně na to ale asi nemá vliv ani pískovna, ani 50m velký rybník v Horní-dolní, či remízek uprostřed pole a děkuju za to Bohu, že to tak vymyslel. Bo zmiňovat v předpovědi každou pískovnu a podobnou prkotinu jako potenciální místo vzniku mimořádných bouřek či snad dokonce supercel ... no nazdar. ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
tak s tím souhlas, jen mi to připomělo jak si někdo stěžoval že mělo pršet ojediněle a zrovna prošelo unic nebo zas naopak :lol: ale třba by bylo zajímavé vysledovat počasí tam kde se těžilo uhlí a později byl důl zaplaven a okolí "ozeleněno" Třeba u nás na SZ je to celkem aktuální, že se zavře důl a pak zatopí. Teď jde jak moc to (ne)ovlivní počasí - teda hlavně bouřky. Osobně mám pocit že tu třeba neni tak teplo při vlně veder, jako tomu bylo 15 let z5.
Stormchaser tomynho

Moje naj zážitky z búrok?
No určite to bude supercela 22.6.2007. Na tento deň nikdy nezabudnem. O 18:15 som spozoroval na supercele lievik pod ktorým bol rotujúci prachový vír. Miestami sa kondenzovalo spojenie. V tomto prachovom víre lietali rôzne predmety (krúpy, prach a konáre). Tento vír ma veľmi prekvapil. Prešiel asi 10-15 metrov odomňa. Vietor bol taký silný, že som bol nútený si ľahnúť na zem.

Ďalším "zážitkom" bol výlet zo školy. Ubytovali sme sa... vybalili veci...všetko... Už sme sa chystali ísť spať a v tom začala búrka. Ja som bol na izbe s kamošom, ktorý sa tiež laicky zaujímal o počasie a tak sme nespali. Zobrali sme mobili, mapu a stopky... A už sme len počítali. Neskôr sa začal "dvíhať vietor". Vybehli sme na chodbu a v počítaní vzdialenosti bleskov sme pokračovali tam. V tom na chodbu vybehli kamoši, že za "niečo" na nás blíži. Všetkých som ihneď zalarmoval na chodbu (nemá okná a je presne v strede budovy). V tom to prišlo. Vietor "otvoril" balkónové dvere, "nahádzal" dnu krúpy a odišiel. Bolo cítiť veľký tlak v ušiach a bolo počuť hluk ako keby prechádzal okolo vlak alebo nákladné auto. Keď to prestalo, vyšli sme všetci na balkón a pozorovali krásne bleky. Jeden blesk si vybral cestu cez strom oproti ubytovne (vzdialený asi 20 metrov).
Michal Geryk
Člen AMS
Kontaktovat uživatele:

Stormchaser tomynho píše:Moje naj zážitky z búrok?
No určite to bude supercela 22.6.2007. Na tento deň nikdy nezabudnem. O 18:15 som spozoroval na supercele lievik pod ktorým bol rotujúci prachový vír. Miestami sa kondenzovalo spojenie. V tomto prachovom víre lietali rôzne predmety (krúpy, prach a konáre). Tento vír ma veľmi prekvapil. Prešiel asi 10-15 metrov odomňa. Vietor bol taký silný, že som bol nútený si ľahnúť na zem...
A kde vás to zastihlo? Jižně od Vídně? Pokud si pamatuji, tak ona supercela "jela" přes Rakousko na Slovensko, kde ale zeslábla. Pak ještě zesílila v Maďarsku.
Z rozhraní Hornomoravského úvalu a Moravské brány zdraví Michal.

kamera videa fotografie
Janek
Kontaktovat uživatele:

storm_ice píše:tak určitě každý kdo má zahradu tak po silnějších bouřkách netouží, ale na pozorování je to asi nej. Hlavně krom focení apod se dá i něco změřit. Co se týká vzdálenosti tak ta v našem dolíkuje na pozorování malá, cca 180° zaclánějí Krušné hory a i zbytek je dost kopcovitý, takže focení na dálku je u nás celkem na nic. Jinak třeba u krupobití nemusí jít jen o zahradu, obávám se že by kroupy 5cm a více odnesla i čidla Obrázek

No a jinak hlavně rád jak se začne zatahovat, je slyšet hřmění blesky pak vítr no ... ObrázekObrázek
Kdo nechce mít rozmlácená čidla, stačí mi je poslat. V Karviné je vyzvednu. Tady se jim nic nestane, jak už všichni víte?! :lol: :lol: :lol:
Ze zazelenalé (kromě zimy) pahorkatiny z Karviné zdraví Hloupý Honza. :-)
oblíbená webovka: http://pocasi.venku.cz/ mé rajče: http://kozibrada.rajce.idnes.cz/
Janek
Kontaktovat uživatele:

storm_ice píše: tak s tím souhlas, jen mi to připomělo jak si někdo stěžoval že mělo pršet ojediněle a zrovna prošelo unic nebo zas naopak :lol: ale třba by bylo zajímavé vysledovat počasí tam kde se těžilo uhlí a později byl důl zaplaven a okolí "ozeleněno" Třeba u nás na SZ je to celkem aktuální, že se zavře důl a pak zatopí. Teď jde jak moc to (ne)ovlivní počasí - teda hlavně bouřky. Osobně mám pocit že tu třeba neni tak teplo při vlně veder, jako tomu bylo 15 let z5.
No hlavně že v Lokti bylo před rokem přes 38°C?!!! :evil: :D Myslím, že ty vaše pánve teplo dost drží a jsou vhodným "stvořitelem" tepla. Já, co měřím, jsem měl max něco přes 34°C, žádná sláva tedy (asi naštěstí :) ). A právě mě překvapilo, že tu bylo 37,6°C v roce 2003 - nejtepleji v MS kraji(!) a možná i nejtepleji za celou historii měření v našem kraji.
Jinak Karviná má za rok poměrně dost bouřek na svou nadm. výšku, kroupy prostě do 0,5 cm (víme :? :lol: ) a v noci teplo...
Ze zazelenalé (kromě zimy) pahorkatiny z Karviné zdraví Hloupý Honza. :-)
oblíbená webovka: http://pocasi.venku.cz/ mé rajče: http://kozibrada.rajce.idnes.cz/
storm_ice
Kontaktovat uživatele:

tak 38°C .. to zas záleží na stanovišti, ale pocivově, alespoň noci byly horší těch 15 let z5, jo vegetace dělá své + další, na druhou stranu se rozšiřují i zastavěné plochy tak se to stírá ... ale je pravda že se to tu rozpálit dokáže slušně ;)
Tomáš Psika
Kontaktovat uživatele:

Tomas Pucik píše:Obrázek
Tak na toto som prikratky. Nenapada ma nejake logicke vysvetlenie pre tak prudky pokles. Jedina moznost v ramci ludskeho chybovania by bolo, ze kedysi brali pozorovatelia za krupy aj javy, ktore krupami neboli ( snehove krupky, snehove zrna a pod.) Dalej zalezi tiez na tom, ci stanica kedysi bola v 24 h prevadzke a ci teraz viacej funguje na automatike, ktora nedokaze typ zrazok poriadne rozoznat.

Ak by sme vsak vylucili chybu ludsku ci technicku a dajme tomu sa neznizuje pocet krup v prilahlej nizine...Obrázek ehm, nerozumiem tomu.
V posledních asi dvaceti nebo třiceti letech z klimatologických dat vyplývá, že ten pokles není vůbec náhodný. Snižuje se počet dní s kroupami a i velikost krup. Jako možná příčina se uvádí zvýšená koncentrace polutantů v atmosféře. Potvrdil se i výzkum "víkendového efektu", kdy o víkendech je krupobití více a kroupy jsou větší než o pracovních dnech. Takže na tyto prudké změny může mít vliv např. výstavba nových zařízení v okolí, které zvyšují počet kondenzačních jader v atmosféře (továrny, lomy, elektrárny, ...) apod.

K těm teplotám: V Mostě jsem zaznamenal teplotní maximum 38,9 C.
Instabiliter

Co se týče naší oblasti, tak asi poslední 3 roky tu má bouřková sezona dost odlišněj průběh od těch v letech předchozích. Mě je teprva 18 let, bouřky rád sleduju od nejútlejšího věku, první bouřku, kterou mám ještě v paměti je někdy z července 1994, kdy jsem na Hracholuskách sledoval z terasy blesky. :lol: Další bouřku, kerá mi "uvízla" v paměti je podle průběhu squall line, nejsem si jistej, ale byla myslim někdy v noci v létě buď 1998 nebo 1999, pamatuju si, jak mě v noci vzbudil hrozněj vichr, blýskalo se asi 2/s a jak další den jsme s kámošema udělali hromadu s větví. Ta bouře položila i několik vzrostlých stromů.
Jinak k těm posledním 3 letem. Vždy se bouřky v těhle letech ve větší míře vyřádily v květnu a červnu, dost jich je i v dubnu a na červenec, srpen, popř. září nic nezbyde. Vyskytujou se tu v tý době docela silný bouře, v květnu hlavně klasický silný multicely a v červnu hlavně squall lines. Pak jako když utne, a červenec to jsou jan samý vysrávky bez struktury a blesková aktivita taky nic moc, nejčastějš slabý MCS v noci nebo jen prostě neorganizovanej bordel, fuuj. Srpen taky moc nevyniká ale občas se najde i něco slušnějšího. V září někdy nic, jindy i 2-3 bouřky. Poslední skutečně silná červencová bouře byla squall line 29.7.2005. Léta od tý doby, jak skončí červen, tak nemá cenu vyčkávat pořádný bouře. Zato léta před tim se nejvíc bouřek vyskytlo v červenci a srpnu, červen byl Medardovský s deštěm a bouřek moc nebylo. Určitě znáte příklad bouřek z 8.7.2004, nebo léto 2000 a 2002, kdy byly bouřky na denním pořádku. Klasika bývaly silný noční MCS (dnešní jim nešahaj ani po kontníky) kdy každou sekundu letěl napříč oblohou anwil crawler. :)
Jinak kroupy tu u nás, rovněž bych si troufl říct, že jejich počet klesá. poslední léta vede tzv. "krupobití z chladna", který je hlavně na jaře - březen a duben. Klasický letní krupobití je teď, když už se vyskytne, spíš nenápadný. Letos tu bylo např. 25.6. nebo 7.9. Poslední opravdu silný krupobití s kroupama nad 1,5 cm ty bylo 16.6.2006. Mimochodem jsem nikdy neviděl kroupu větší jak 2 cm, nej byla právě toho 16.června.
Co se týče nejvyšších teplot, tak max bylo 37,3°C dne 29.7.2005 druhá nejvyšší 16.7.2007 a to 36,5°C. :sweat:
Z Toužimi nebo Plzně zdraví Honza Džugan :-)
Tomáš Prouza
Administrátor
Kontaktovat uživatele:

Rekordní naměřená teplota ve Velkých Svatoňovicích měla také co do činění s bouřkou, a ne jednou. Došlo k tomu 13.8.2003, kdy jsem naměřil v 15:00 +36°C (neměl jsem tehdy ještě elektronická čidla).
První bouřka ten den proběhla časně ráno, kolem 3. hodiny, asi 10 km od nás a nijak významně nás nezasáhla. Během dne pak teplota rostla, podporována J větrem až na zmiňovaných 36°C.
Druhá bouřka přišla od západu v 15:30, přinesla vcelku dost srážek a vítr kolem 10 m/s, srazila teplotu z 36°C na 31°C - což při najednou takřka 100% vlhkosti vzduchu vytvářelo pocit tropického pralesa. Výpar byl ohromný, během 20 minut bylo zase sucho.
Třetí a finální bouřka přišla v 17:45 opět od západu. Byla elektricky velmi aktivní, stejně tak i srážkově, s větrem 16 m/s. Ta srazila teplotu již na přijatelných +21°C. Večer v 22 hodin byla teplota +19°C.

Druhý den, 14.8. přešla od jihozápadu silná bouřka s rotorovým oblakem, spadlo 20 mm srážek doprovázených kroupami. Teplota během dne vystoupila již "jen" na 27°C.
dubnany 189
Kontaktovat uživatele:

Já taky přidám příspěvek,snad si to někdo přečte.U nás to bývá s bouřkami takové že nejvýraznější přicházejí od západu,severozápadu i jihozápadu,tyto bouřky jsou bohaté jak na srážky tak i na blesky a hřmění.Velmi výrazné bouřky umí přijít i od jihu,to je dost hřmění i blesků,ale srážek o cosi méně.Od východu a jihovýchodu chodí bouřky dost málo,ale když přijdou tak to stojí zato blesků a hřmění není tolik,ale průtrž mračen je z těchto bouřek pořádná výjimkou není ani 30mm srážek za bouřku a hlavně fůká velmi silný jihovýchodní vítr při bouřce z tohoto směru.Bouřky od severu a severovýchodu jsou o něco častější,ale srážek z nic moc nebývá,protože severně a severovýchodně od nás je pohoří Chřiby a kopec Stražovják neboli Babí lom a právě tyto kopce ty bouřky poberou a k nám se dostanou jen zbytky těch bouřek,ale bývá hodně silný S-SV vítr někdy má i sílu vichřice.Ještě jedna zvláštnost se sem tam vyskytne a to ta že když je bouřka tak prší jen na části města a další čast je úplně suchá.Část vrchního konce kde bydlím tak prší o trochu víc než na dolním konci.Mě se nejvíc líbí bouřky co jdou ze západu a jihozápadu to je pěkná podívaná z těchto směrů. :lol: :D ;)
Z Dubňan zdraví Jirka
Bouřky ty mám nejraději z počasí ale i to ostatní je pěkné
dubnany 189
Kontaktovat uživatele:

Ta "strašná"bouřka 20.8.2007 přišla od jihovýchodu a svými extrémními projevy snadno předčila bouřky ze západu,které jinak bývávají nejvýraznější.63mm srážek mluví za vše! U nás je těch bouřek o cosi víc než třeba v severních okresech,je to i tím že je tu dostatekvelmi teplého vzduchu díky kterému ty bouřky vznikají. Například 20.7.2007 byla nejvyšší teplota u nás 40,2°C a na druhý den byla mírná bouřka ale moc při ní nepršelo. ;)
Z Dubňan zdraví Jirka
Michal Geryk
Člen AMS
Kontaktovat uživatele:

dubnany 189 píše:U nás je těch bouřek o cosi víc než třeba v severních okresech,je to i tím že je tu dostatekvelmi teplého vzduchu díky kterému ty bouřky vznikají.
Nevím, jaké "severní okresy" máš na mysli, ale při pohledu na Atlas podnebí Česka až tak pravdu nemáš. A vysoká teplota ještě automaticky neznamená vysoký počet bouřek. "Bouřkových" faktorů je daleko víc, byť vysoká přízemní teplota je dost podstatný faktor.
dubnany 189 píše:Například 20.7.2007 byla nejvyšší teplota u nás 40,2°C a na druhý den byla mírná bouřka ale moc při ní nepršelo. ;)
+40,2°C - to by byl vyrovnaný český rekord... :lol: Stanice Znojmo, Tuřany, Holešov i Přerov měly maximum ten den +36°C a nějaké desetinky k tomu.
Z rozhraní Hornomoravského úvalu a Moravské brány zdraví Michal.

kamera videa fotografie
dubnany 189
Kontaktovat uživatele:

Ahoj Geryku
Mám na mysli okresy severně od nás ( Prostějov ,Přerov a další.) a já ten Atlas podnebí mám taky a je pravda že bouřky jsou podle něho rovnoměrně rozprostřené po celé Moravě.Nejbližší stanice k nám je Brno-Tuřany a nejvíc bouřek bývá v červnu až 7 dní v červenci je to 6 dní v průměru.U nás je to podobně.Ale já jsem to bral co bylo poslední 2 roky kdy u nás bylo bouřek požehnaně a severně od nás jich bylo méně.Třeba se to letos otočí a zase na sevru bude o něco víc bouřek než u nás asi tak.
Teď k té druhé otázce je pravda že v Tuřanech byla teplota toho 20.7.2007 +36,3°C ale nezapomeň že Tuřany -Letiště kde je meteostanice je mimo město Brno.V Brně centru bylo 38,5°C v ten den. Já mám teplotní čidlo cca 1,5 metru nad zemí a je vzdáleno 30 cm ode zdi domu a opravdu to na chvíli ukázalo těch 40,2°C. Jinak se ta teplota pohybovala 39°C.Nechci se moc chválit,ale Hodonínsko a tedy i Dubňany patří do nejteplejší oblasti ČR společně s Prahou ale to je jiná věc. ;) ;) :o
Z Dubňan zdraví Jirka
Mykropylo

Dobrý večer, som v búrkach len začiatočník. Preto by som sa rád opýtal, že kde by som našiel niečo o tom ak sa búrka správa, resp. čo sa deje v jej vnútri. Vždy som si lámal hlavu nad tým, že ako môže búrka do seba nasávať okolitý vzduch a popri tom ho aj zo seba vypúšťať. Ešte podotázka, ako rozoznám základňu oblaku? :) Ďakujem vopred za odpoveď.
Zdravím z Hriňovej :D
stormchaser
Kontaktovat uživatele:

Mykropylo píše:Dobrý večer, som v búrkach len začiatočník. Preto by som sa rád opýtal, že kde by som našiel niečo o tom ak sa búrka správa, resp. čo sa deje v jej vnútri. Vždy som si lámal hlavu nad tým, že ako môže búrka do seba nasávať okolitý vzduch a popri tom ho aj zo seba vypúšťať. Ešte podotázka, ako rozoznám základňu oblaku? :) Ďakujem vopred za odpoveď.
Zdravím...dnes som napísal menší dokumentík o búrkach (vznik, delenie, charakteristika). Nájdete ho tu - http://violentchasers.tym.sk/dokumenty/burky.html ;)
Tomas Pucik
Člen AMS
Kontaktovat uživatele:

stormchaser píše:
Mykropylo píše:Dobrý večer, som v búrkach len začiatočník. Preto by som sa rád opýtal, že kde by som našiel niečo o tom ak sa búrka správa, resp. čo sa deje v jej vnútri. Vždy som si lámal hlavu nad tým, že ako môže búrka do seba nasávať okolitý vzduch a popri tom ho aj zo seba vypúšťať. Ešte podotázka, ako rozoznám základňu oblaku? :) Ďakujem vopred za odpoveď.
Zdravím...dnes som napísal menší dokumentík o búrkach (vznik, delenie, charakteristika). Nájdete ho tu - http://violentchasers.tym.sk/dokumenty/burky.html ;)

Hmmm.... |( |( |(

Ako sa delia búrky?

Na základe prítomných faktorov ako helicita, strih vetra, synoptická podpora atď..., sa búrky môžu organizovať do nasledujúcich foriem:

·Unicely
- jednobunkové búrky, taktiež nazývané Singlecely
- vyznačujú sa krátkym trvaním (zhruba 20-40 minút)
ale v štádiu zrelosti, celý cyklus trvá zvyčajne aj viac ako hodinu
- jediným nebezpečenstvom (okrem bleskov) bývajú prívalové zrážky vďaka pomalému postupu pri nulovom strihu vetra
Nie je pravda. Jednobunečné bunky sú málokedy zodpovedné za prívalové zrážky. Väčšinou tzv. pulzná búrka je zodpovedná za produkciu downburstu alebo krátkotrvajúceho krupobitia.

·Multicely - zhlukové
-Potrebný strih vetra: 0-6km aspoň 10m/s, ale môžu sa vytvoriť aj pri takmer nulovom strihu vetra
-Majú niekoľko buniek, pričom nové bunky sa tvoria zväčša na JZ strane
Tu by som bol opatrný. Neviem, či existuje nejaké štatistické spracovanie, kde vznikajú nové bunky v multicelách - záleží na prúdení
-Môžu sa v nich vyskytovať krúpy a v prípade backbuildingu (opakované obnovovanie na jednom mieste) prívalové zrážky v multicele sa za vhodných podmienok môžu vyskytnúť aj veľké krúpy alebo tornáda, po prípade downburst
-Celý zhluk môže trvať až niekoľko hodín

·Multicely - lineárne
-Potrebný strih vetra: 0-6km aspoň 15-20m/s, 0-3km aspoň 10-15m/s
Podobne ako "multicell cluster" sa aj "multicell line" môže tvoriť v takmer nulovom strihu vetra, viz. napríklad squall lines vznikajúce v tropickom prostredí
-Trvajú desiatky minút, ale môžu taktiež trvať až niekoľko hodín takáto multicela sa málokedy rozpadá do 1 hodiny
-Môžu sa v nich vyskytovať veľké krúpy (aj nad 2cm), silné nárazy vetra (nad 20m/s), taktiež sa môžu vyskytnúť tornáda o sile menej ako F2.
Squall lines sú prolifickým producentom silného vetra, často lepším než supercely, oficiálne namerané nárazy vetra v nich určite presiahli 40 m/s ( napríklad ak sa utvorí bow echo atď...)

·Supercely
-Potrebný strih vetra: 0-6km aspoň 25m/s, pričom hlavnú úlohu hrá stáčanie vetra
Limitujúca hodnota pre priamočiary hodograf : 20 m/s, pre "stočený hodograf" aj menej - ak je prítomná zvýšená hodnota helicity
-Potrebná helicita: aspoň 200/250 m2/s2
Pri silnom jednosmernom strihu vetra sa môžu supercely tiež tvoriť, s dobre vyjadreným storm-splittingom
-Trvajú až niekoľko hodín (niekedy aj viac ako 5)
-Môžu sa v nich vyskytovať obrie krúpy (aj nad 4cm), veľmi silné nárazy vetra (nad 30m/s, niekedy aj nad 35m/s) a aj silné tornáda (nad F2)

A dalej:

·Nestabilné zvrstvenie ovzdušia:
Pokles teploty aspoň o 0,6°C každých 100 metrov
Toto je hodne zavádzajúca definícia. Viem, že narážaš na vlhkoadiabatický gradient, ten však nemá jednoznačnú hodnotu - závisí totiž na obsahu vlhkosti a jeho priemerná hodnota je 0.65°C/ 100 m. Avšak, existuje ešte suchoadiabatický gradient. A čo ten? Atmosférických instabilít je viacej. Absolútna / Podmienená / Latentná / Potenciálna --> v ktorej z nich sa tvoria búrky? Väčšinou sa v literatúre pracuje s podmienenou / latentnou instabilitou ( pozitívne hodnoty CAPE v profile) alebo s potenciálnou.
·Dostatočná vlhkosť v nižších hladinách
Čo je dostatočná vlhkosť? Kombinácia vlhkosti a silného teplotného gradientu tvorí podmienenú instabilitu resp. latentnú
·Lift
Mechanizmus, ktorý zdvihne nestabilný vzduch. Kde? A prečo je to potrebné?
Zdrojom tohto liftu môže byť napríklad:
· orografia (hory)
· prítomnosť frontu s podporou výstupného prúdenia alebo
·konvergencia (zbiehavosť prúdenia)
atď.. spúšťacích mechanizmov je veľmi veľa. I nerovnomerné prehrievanie povrchu spúšťa lokálne búrky

Pls. oprav si to troska :-)
Skier
Kontaktovat uživatele:

·Unicely
Síce väčšina je krátkotrvajúcich, ale nemôžeme to brať globálne, sú aj také, ktoré trvajú viac ako hodinu, samozrejme už rozvinuté, nepočítam celú existenciu.
- jediným nebezpečenstvom (okrem bleskov) bývajú prívalové zrážky vďaka pomalému postupu pri nulovom strihu vetra
Nie je pravda. Jednobunečné bunky sú málokedy zodpovedné za prívalové zrážky. Väčšinou tzv. pulzná búrka je zodpovedná za produkciu downburstu alebo krátkotrvajúceho krupobitia.
Pokiaľ ide o stacionárnejšie Cb-čko, tak takéto búrky dokážu vyprodukovať slušný dlhšietrvajúci silný dážď, ktorý je nebezpečnejší ako samotný krátky veľmi silný dážď, potom aj krúpy môžu trvať x minút, vietor ako napísal Tomáš.
·Multicely - zhlukové
-Potrebný strih vetra: 0-6km aspoň 10m/s, ale môžu sa vytvoriť aj pri takmer nulovom strihu vetra
-Majú niekoľko buniek, pričom nové bunky sa tvoria zväčša na JZ strane
Tu by som bol opatrný. Neviem, či existuje nejaké štatistické spracovanie, kde vznikajú nové bunky v multicelách - záleží na prúdení
Toto som ešte ani nepočul, že by to bolo najmä na JZ :?:

:hai:
My professional weather station-(Látky-Nový Svet, elevation: 825m)-(district: Detva)
Ak by som veril, že klimatické zmeny spôsobuje človek, nikdy by som sa o počasie nezaujímal.
Tomáš Psika
Kontaktovat uživatele:

Tomas Pucik píše: ·Unicely
Zdravím. Oba mu teda dáváte kapky :-). Obecně bych napsal, že jednobuněčné bouřky jsou doprovázeny jen krátkodobě nebezpečnými jevy. Především v krátkém časovém období, kdy má výstupný proud velkou "sílu" (kroupy, ale výjimečně i slabá tornáda).
Stormík
Kontaktovat uživatele:

Ted se chci ještě vrátít na začátek tématu, kde se řešil rozpad bouřek před určitými místy. Vždy když de na Chomutov bouřka, myslím tím od V, tak se roztrhne na dvě části a Chomutov projde tou trhlinou. Myslim si, že budou na vinně doly které sou po obou stranách a vodní přehrady. Ale přiložím sem obrázek a řekněte....
Rozpad bouřky
Rozpad bouřky
Snad se sezóna 2012 povede...
Tomáš Psika
Kontaktovat uživatele:

Stormík píše:Ted se chci ještě vrátít na začátek tématu, kde se řešil rozpad bouřek před určitými místy. Vždy když de na Chomutov bouřka, myslím tím od V, tak se roztrhne na dvě části a Chomutov projde tou trhlinou. Myslim si, že budou na vinně doly které sou po obou stranách a vodní přehrady.
Na podobné téma jsem viděl před mnoha a mnoha lety studii, která se zabývala i rozložením ročních srážek v severních Čechách. Tehdy jsem ale měl docela jiné starosti než si to případně pročítat. Tuším že bylo možné si ji zapůjčit ve Státní (dnes Severočeské) vědecké knihovně v Ústí nad Labem. Nevím jak v republice postupuje digitalizace knih (asi pomalu), ale asi by bylo nutné si tam pro ni dojít.
Stormík
Kontaktovat uživatele:

Hmm to zní zajímavě, že už se tu dělala studie....no ale do Ústí se mi jet nechce a co kdyby existovala nějaká digitalizovaná podoba třeba v PDF? 8-)
storm_ice
Kontaktovat uživatele:

Stormík píše:Hmm to zní zajímavě, že už se tu dělala studie....no ale do Ústí se mi jet nechce a co kdyby existovala nějaká digitalizovaná podoba třeba v PDF? 8-)
kdyby existovala tak si jí najdeš ne? ;) ostatně Tomáš to tam psal jak to asi je
Stormík
Kontaktovat uživatele:

Jojo najdu....hledal ale to asi neni... ;) a do Ústí se mi jezdit nechce...ale určitě mě to pomohlo
díky
Odpovědět

Zpět na „Bouřky a konvektivní jevy“