Hodnocení bouřkové sezony 2012

Vše ohledně výskytu bouřek nejen na území ČR.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Prdek
Příspěvky: 138
Registrován: 10 čer 2009 19:55
Bydliště: Litomyšl - 360 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Tak leden se nam prehoupnul do druhe pulky, lonska bourkova sezona uz davno zkoncila a tady se jeste neobjevilo zadne vyhodnoceni, coz je myslim skoda, a proto je nejvyssi cas to napravit ;)

Ja jsem si pripravil takovy prurez minulou sezonou ve forme fotek, ktere jsou k nahlednuti zde: https://plus.google.com/u/0/photos/1079 ... 1655069553
Uživatelský avatar
Amerika
Příspěvky: 1145
Registrován: 08 srp 2007 19:30
Bydliště: Slaný

Tak letošní (2012) sezóna společně s tou předchozí u nás byla po delší době alespoň přijatelná. Sice na to, co bych si představoval jako průměr to stále nedosahuje, ale vzhledem k našim chudým poměrům je to úspěch.

Co se týče počtu, tak dnů s bouřkovým záznamem tady tenhle rok bylo relativně dost - a to 38. (počítám jakýkoliv den, kdy jsem ze svého stanoviště zaznamenal potvrzený projev el. aktivity) Není vyloučeno, že to půjde i k 40ti, protože záznamy jsem nedělal tak pečlivě a mohl jsem na nějakou čárku zapomenout. I tak to je relativně dost a to zejména v porovnání s min. sezónou, kdy to bylo 31 (32).

Rozlišuju také tzv. "vydařený bouřkový den", a těch tady bylo 7, což je myslím stejně jako minulý rok.

Vrcholem sezóny se obvykle myslí největší bouřka, ale tento rok žádný takový adept nebyl a tak za něj prohlašuji (což jsem vlastně učinil hned ten den) situaci se zatím snad nejkrásnějšími cumulonimby, co jsem fotil. - je to slavný 8.7. http://hailstorm.rajce.idnes.cz/Fotky_na_rajce_8.7

Dalších 6 vydařených dnů:
17.6. - Noční Cb v Krušných horách - http://hailstorm.rajce.idnes.cz/Nocni_bourky_17.6.2012
2.7. - Nepovedený přechod silné pásové bouřky - http://hailstorm.rajce.idnes.cz/Bourky_2.7.2012
15.7. - Neuvěřitelně krásná húlava při obyčejné postudenofrontální situaci - http://hailstorm.rajce.idnes.cz/Bourky_15.7.2012
21. a 22. 8. Supercela a pásová bouřka druhý den - http://hailstorm.rajce.idnes.cz/Supercela_21.8.2012
10.9. - Nečekaná silná bouřka s krásnými blesky - http://hailstorm.rajce.idnes.cz/Bourky_10.9.2012

Na závěr také posílám průřez - vše v jednom.
Přílohy
9_postcard.jpg
Uživatelský avatar
dobrmanek
Příspěvky: 745
Registrován: 23 čer 2007 09:56
Bydliště: Větřkovice, 480 m.n.m, okres Opava

V této sezoně bylo 22 dnů s bouřkou a cca 37 bouřkových jader. Velká část z nich z kategorie několika hromovek neboli extra vysrávek. S touto sezonou jsem spokojen jen částečně. Kdybych nejezdil autem, tak bych měl zlomek toho co jsem nalovil. Rok 2012 byl rokem blesků, ale nebyla žádná pořádná bouřka se schelfem atd. Pokud byla, tak jsem ji nejspíše prochrápal :$ nebo jsem byl v zahraničí.

Bouřková sezóna začala netradičně již v lednu a to 12. večer a 13. ráno, kdy jsem zaznamenal celkem 3 záblesky.
Na pokračování jsem čekal až do 1. května.
3.5 večer se vytvořilo několik jadýrek a já odlovil si první blesky roku 2012 - foto.
V dalších dnech byly bouřky, ale nic zvláštního jsem na nich nezaznamenal 21.6 jsem s maximálním úspěchem prochrápal velmi aktivní MCS, následně 22.6 v ranních hodinách byla poprvé a snad i naposled bouřka v mlze !!!! 1.7 další výrazný provar díky cestě do zahraničí, ale právě díky ni byla odlovena bouřka nad jezerem Lago di Grada v Itálii. Nebýt místních velmi aktivních policajtů, mohl bych mít více než jen 5 blesků, když už chcípala.
6.7 nastal první bouřkový vrchol, kdy jsem po pěti hodinovém lovu měl plnou kartu fotek s blesky - foto.
8.7 nejprve odpoledne elektricky extrémně silná bouřka a večer nádherné představení nad Jeseníky - foto.
11.7 bouřka s nejzajimavější strukturou za celý rok - foto
6.8 pěkná MCS od jihu, zajímavá hlavně díky spoustě anvil crawleru a silným srážkám - foto.
22.8 pravděpodobná supercela - foto
4.10 vrchol a zároveň poslední bouřka sezóny. Došlo ke splittingu na studené frontě, vytvořila se parádní SQL. Na čele postupoval nevýrázný schelf, obrovská spousta blesků, hůlava k 20 m/s, silné srážky, prostě dokonalá bouřka, byť fotograficky naprosto nevydařená - foto

To nejlepší z celé bouřkové sezony 2012: foto
Nebouřkové fotky za rok 2012: foto
Ze Slezska Vás zdraví Zbyněk Černoch
Uživatelský avatar
Michal Jeřábek
Příspěvky: 81
Registrován: 10 črc 2011 16:49
Bydliště: Těmice, okr. Hodonín, 210 m n.m.

Tak já se též pokusím nějak shrnout rok 2012 který a nebudu se toho bát to říct byl pro mě největší fiasko od doby co se věnuji bouřkám a jevům příbuzným tedy od roku 2004. Takovou mizérii zde prostě nepamatuji.
Počet zaznamenaných bouřek se zastavil na čísle 19, taková je bohužel pravda, opravdu se našemu regionu bouřky vyhýbaly jako čert kříži.
Žádná bouřka kromě té poslední se tady neprojevila ničím vyjímečným, žádné vydatnější srážky ani větší kroupy. Všechno to byly bouřky slabší intenzity. Když už se přes Moravu pohybovalo něco co bylo opravdu kvalitní, tak to buď chcíplo nebo nás to minulo. Fakt že nejsilnější bouřka na jihovýchod Moravy přišla 4.října si myslím vypovídá o mnohém.
Tento rok mnohem víc než bouřky byly na pořadu dne tropické teploty kterých se vyskytlo požehnané množství. Léto zde bylo velmi suché a bylo to dost nechutné.
Dám zde odkazy na tu trochu se mi poštěstilo ukořistit, ale je to vážně tristní.
http://angel-of-darkness.rajce.idnes.cz ... 20.4.2012/
http://angel-of-darkness.rajce.idnes.cz ... _3.5.2012/
http://angel-of-darkness.rajce.idnes.cz ... 29.7.2012/
http://angel-of-darkness.rajce.idnes.cz ... _6.8.2012/
http://angel-of-darkness.rajce.idnes.cz ... 4.10.2012/

Na závěr snad jen doufat, že to letos bude o mnoho lepší než tomu bylo loni ;)
brejlobara
Příspěvky: 74
Registrován: 17 kvě 2008 07:17
Bydliště: Pardubice

já hodnotím jako velmi kladné. Mám za sebou první noční natáčení nad Pardubicemi 1-3.7. odkaz viz. zde: https://www.youtube.com/watch?v=qWKa737v0fM
Byla to jedna z nejhezčích bouřek co jsem měl možnost vidět, hlavně díki velmi impozantním Anvil crawler, možná i Anvil zits, ale to nedokážu s jistotou říci, kdyžtak se podívejte na video a poraďte. Jsem přeci jen ještě dost začátečník, takže se mi můžou různá označení plést, nebo je můžu přisuzovat něčemu, jo je ve skutečnosti jiným jevem. Fotky z této bouřky nemám, neboť jsem natáčel na oba foťáky. Teď už to ale bude jinak, neboť mám kameru, takže můžu natáčet na kameru a foťák a na druhý foťák fotit (bude ovšem potřeba improvizovaný stativ.
Takže jsem zvědav co ještě přychystá letošek a vzhledem k panujícím vedrům se modlím za nějakou HP Supercellu..to bude natáčeníčko haha :lol: :lol: :-) Jen škoda, že zatím ještě nejsem schopen podniknout výjezdy, neboť nedisponuji patřičným vybavením - auto resp. řidičák(18.mi je přes půl roku) a také fotovybavení není nic extra. Jsem totiž především drážní fotič a tak nemám foťák uspůsobený na kritéria stormchasingu, je to digitál Nikon coolpix P90. Na natáčení mám teď primárně kameru SonyHDR CX190 s FullHD a jako sekundární na natáčení při široké scéně můžu použíť foťák Nikon coolpix S4000 s HD, k tomu ještě mám dva stativy..takže jestli, tak dokumentace jen v podobě videa+timelapse...
Nech to řádně bouří!
Odpovědět

Zpět na „Bouřky a konvektivní jevy“