Hodnocení bouřkové sezóny 2019

Vše ohledně výskytu bouřek nejen na území ČR.
Odpovědět
Dáša
Člen AMS

Rok se pomalu blíží ke konci. Nad klávesnicí chroupáme vánoční cukroví a kocháme se roční bilancí našich zahraničních kolegů, jejichž roční sbírka by předčila i to nejlepší za celé naše životy. Nicméně český chaser je tvor skromný a tak nezbývá, než zalovit do svých hubených souborů, cože to ten letošní rok vlastně přinesl…

Po docela zajímavé zimě, kdy jsme se u nás v Brandýsku dočkali několika zimních bouřek, začal čas bouřek letního typu a nastalo ticho (a hlavně sucho) po pěšině. Poprvé tu v letní sezóně zahřmělo až na oblíbený bouřkový datum 26.4. (1). Napřed jsme si pro to museli dojet ke Slavětínu, ale nakonec se bouřka doplazila i do Brandýska (a že takových letos moc nebylo). Hned druhý den jsem si užila i doma u rodičů na jihu Čech, kdy mi bouřka sice zdechla před nosem, ale na jejím čele vznikl takový malý, milý, západem podsvícený shelfík (2).
Vzpomínám si, že zkraje sezóny mi ty bouřky přišly nejvýraznější “akusticky”. Nejinak tomu bylo i u další bouřky 11.5. (3) u Unhoště, která sice nevypadala kdovíjak, ale alespoň jsme tam pořídili náhravku asi 3 minutového nepřetržitého hřmění. 25.5. (4) nás ještě překvapil jeden večerní shelf na zdechlé bouřce u Třebusic a to bylo pro tento měsíc vše.
Pak nastalo 10. - 12.6. (5,6,7) se zajímavými parametry, kdy to u nás nedopadlo úplně podle našich představ, ale něco málo se povedlo. Já si pak užila ještě v sobotu 15.6. (8) doma na jihu, kdy mě podvečer potěšila docela fotogenická a poměrně elektricky aktivní bouřka.Jedna z nejlepších situací roku v Brandýsku nastala 20.6. (9), kdy jsme si užili celkem pěkné bouřky po okolí a pak i přímý zásah se shelfem a pak pěknými blesky v zadní části bouřky. Druhý den jsme se natěšeně vrhli na přeháňku ve tvaru LP (10) a při honbě za dalšími podobnými, již ve stádiu bouřky, jsme prošustrovali nejlepší letošní NLC :-P. Následoval “radostovický” shelf před seminářem (11) a červen byl odbytý.
Červenec byl u nás bouřkově dost nepovedený a pominu-li ještě nepovedenější výjezd 1.7 ., prakticky se to u nás odbylo jen bouřkovým víkendem 20.-21.7. (12,13). A to jsme byli za bouřky typu “aby se neřeklo” ještě rádi. Bouřka z 11.8. (14) nás tím nejlepším bezpečně minula a navíc přišla dost pozdě, tudíž jsme ji fotili v pyžamu z domova. To 18.8. (15) jsme si už dojeli alespoň na Rovina, kde nám bouřka sice zdechla, ale než tak učinila, tak stihla ještě něco málo předvést. Ať už jsou sezóny jakkoliv “na pytel”, většinou na jejich závěr přichází situace “na spravení chuti”. A letos se to “pofoukání na bebí” stalo 28.8. (16) tou druhou z nejlepších akcí roku. A tak jsme povzbuzeni vyrazili na poslední akci 1.9. (17) do terénu, abychom se opět vrátili zpět na zem. Na usmířenou jsem obdrželi posezónní bonus 1.10. (18), kdy jsem pořídila svou snad nejpozdnější fotku blesku.
Přílohy
sezona1F.png
sezona2F.png
sezona3F.png
Dáša
Člen AMS

Letošní bouřkovou sezónu jsem již zhodnotila, ale opomněla jsem jednu letošní bouřku, která se naprosto vymykala všem a ačkoliv z ní nemáme jedinou vlastní fotku, stala se pro nás nezapomenutelnou. Snad každý lovec bouří by rád nějaké to decentní hromobití i na své svatbě. A nám, ačkoliv s námi příroda jindy ráda vydrbává, se to podařilo. :inlove:

(foto: 1- M.Šálek, 2-L.Ronge)
Přílohy
UNADJUSTEDNONRAW_thumb_28e.jpg
UNADJUSTEDNONRAW_thumb_25e.jpg
Tomáš Prouza
Administrátor
Kontaktovat uživatele:

Rozepisovat všecko podrobně se mi nechce, soupis celé sezóny najdete na https://www.meteosvatonovice.cz/konvekt ... urky-2019/

Letošní sezóna zde začala poměrně brzo 5. března a skončila také brzo, 9. září. Počet bouřkových dnů a bouřek byl nadprůměrný, ale často se jednalo o bouřky vzdálené, případně jednohromovky.

Za zmínku stojí 15. červen se silným večerním MCS s přívalovými srážkami a gustnádem: http://report.bourky.cz/index.php?page= ... ow&id=2789

Vrcholem sezóny pak jednoznačně byl 1. červenec se 6 bouřkami, přičemž druhá byla doprovázená intenzivním krupobitím: http://report.bourky.cz/index.php?page= ... ow&id=2817
Rosnič

U mě to je, (ostatní prominou), spíš "hovnocení", protože tahle sezóna bezpochyby patří k těm nejbídnějším a nejkratším. Navíc snad s rekordním počtem bouřek bez viditelných blesků...

První pozorovaná bouřka 10.3 . V západním vichru, že se na poli nedalo stát rovně, se tudy v podvečer jihem proplížila silná přeháňka s hezkou kovadlinkou a dvěma záblesky uvnitř oblačnosti.

21.4 Pozdní jaro navázalo horkem a suchem na předloňský konec léta. Výsledek na sebe nenechal dlouho čekat. Na polích se vyskytovali raraši, za který by se nemusel stydět srpen. Mimochodem, bylo to jediný pozorování rarachů za letošní rok.

26.4 První výraznější situace. Ale i když bouřky vznikaly v podstatě přímo tady, moc toho nepředvedly. Navíc atypicky postupovaly na sever.

27.4 Slabá bouřka se zajímavou základnou postupující od západu.

11.5 Do poslední chvíle napínavá situace, kdy sem na frontě od JZ postupovala mohutná SQL. Nakonec mě to všechno minulo asi o kilometr, a tak z toho byla sice hezká, ale furt jen vzdálená bouřka. Holt není auto, není láska.

4. - 5.6 Výskyt pěkných cb kdesi daleko na východě.

6.6 Slibně vyhlížející a pečlivě naplánovanou akci mi nakonec zhatila bouřka, která mi vyrostla přímo nad hlavou. Blesková aktivita slabá, srážky ale enormní, a navíc to v závěru vypadalo i na parádní downburst. S blátem na hřišti po velice blízkém úderu CG- "odpozorováno" od vchodu do Penny.

10.6 Konečně. Jedna z těch chvil, kvůli kterým ještě má cenu to nezvzdávat. Odpoledne začalo krásným, osamoceným kumulonimbem velice připomínajícím supercelu, a večer se tady se studenou frontou prohnala mohutná SQL, která předvedla epickou podívanou.

11.6 Kde se vzala, tu se vzala, na západě se objevila krásná bouřka. Co to bylo, čert ví. Ale už jsem se i setkal s názorem, že by mohlo jít o slabou sc.

12.6 Vypečená situace. Bouřky sice byly, ale vznikly přímo tady, ukázaly zadky a v podobě SQL postupovaly dál na východ.

15.6 Delší výlet za bouřkou, která pozdě v noci postupovala od jihu ku Praze.

20.6 Focení bouřek jsem posunul na další level. Konečně mám vlastní lightningtrigger! Jednoduchá elektronika za pár šušňů a trochu toho přemejšlení, která nejen že funguje, ale dokonce se mi s ní povedl pár (ano, pár jsou dva) téměř životních úlovků.

21.6 Zvláštní den. Bez blesků, bez hromů, ale i tak to byla na obloze náramná podívaná. A v závěru jsem se konečně i já (trochu náhodou :) ) připojil do rodiny NLCčkařů.

1.7 Pěkný CB na východě nad Kladnem.

20.7 Postupující studená fronta nakonec snad u Velvar vypotila samojedinou noční bouřku. Blikačka epická, ale teda čekal jsem víc. Všechno to před kopečkama zdechlo...

29.7 Velice blízká bouřka jdoucí od východu. Trigger, parádní výhled, foťák cvakal jako o život, na pohled jedno z mála povedených pozorování. Jenže z těch bílých, blízkých CG nebyl na fotce ani jeden. Jak to? No protože kvůli sluníčku jsem měl nastavenou tak krátkou expozici, že se závěrka zavřela dřív než se blesk stačil pořádně "rozjet". Příště asi s ND filtrem. Grrrrr....

31.7 Večerní překvapení aka slaboučká bouřka nad Krušnohořím. Asi tři blesky, jeden zůstal na kartě.

6.8 Osamocená noční bouřka opět na východě.

11.8 Druhá (WOW!) mocná SQL postupující od JZ. To byla párty! Naštěstí šla trochu bokem, takže začalo pršet až později, cca v době, když už jsem to chtěl zabalit. Takhle by to mělo vypadat.

18.-19.8 Neuvěřitelná věc. "Vláček" bouřek postupujících opět od JZ. Vedoucí bouřka potěšila oko mohutným arcusem a ty další až do brzkých ranních hodin předváděly ohňostroj, jak se sluší a patří. Asi nejlepší pozorování sezóny.

27.8 Kolosální průser. Večer se na jihu na radaru objevily tři přeháňky. Ty vypadaly jako když se jim chce a nechce, až mě nakonec to zevlování venku a u radaru před půlnocí přestalo bavit a šel jsem spát. Ráno jsem se dozvěděl, že kdybych vydržel ještě čtvrt hodiny, tak se ty přeháňky nejen rozblikaly, ale stala se z nich snad největší izolovaná bouřka, co tudy loni prošla. Fuj, to jsem se musel nasrat. :@

1.9 Na Kladensku vždycky ze sebe sezóna kdovíproč vydá to nejlepší až v závěru a loni tomu bylo nejinak. Situace začala brzo odpoledne hradbou nádherných CB na západě a následoval kolotoč bouřek obnovujících se nad Rakovníkem trvající až do večera. Nejlepší fotka se mi po tom všem tajtrdlíkování venku povedla foťákem z hecu postaveným do okna... To byla taky na SZ poslední bouřka a kdo čekal ještě něco dalšího, byl krutě zklamán...

Tak nevím. V říjnu se ozval kamarád, že vyklízí barák a že našel pár věcí, co by se mi možná mohly hodit. Tak jsem se za dvě Svijanský stal majitelem 1,5m stativu. Aby mi taky k něčemu byl, jestli to půjde takhle dál.
TEMP.jpg
TEMP1.jpg
TEMP2.jpg
TEMP3.jpg
TEMP4.jpg
Z poslední výspy před kladenským okem zdraví Radek :-)
Odpovědět

Zpět na „Bouřky a konvektivní jevy“