Raraši a bouřky v září 2018

Sem můžete přidávat vaše pozorování v roce 2018.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Rosnič
Příspěvky: 182
Registrován: 22 bře 2014 15:58
Bydliště: Stochov

Teda tady chcípl pes... Zase musím přijít já a trochu to tu nakopnout. Už ani pořádně nevím, jak začít :?

Po tom desateru Božích ran, co na začátku září předvedly bouřky na východě Čech v kombinaci s fejsbukem, se pak přece jen v polovině září dostavila jistá satisfakce. Za celý to mizerný léto to skoro i stálo :)

16. září Trvající horko a sucho vyústilo v s odstupem pokračující čertobraní. Holt už bylo znát, že slunce nemá takovou sílu, ale na tuhle dobu překvapivá a milá záležitost. Všechno je to kolem Stochova.
101CANON.jpg
19. září V životě by mě nenapadlo, že k narozeninám dostanu hned dvě bouřky (a zase čerty). Ráno na mě celou cestu do práce blikal z východu cébák nacházející se tou dobou někde na Sázavě (věc jinak letos neviděná), a já, trouba, ač plně vybaven, jsem nedokázal na chvíli zastavit a zkusit něco vyfotit. Dobře mi tak.
Odpoledne, kde se vzaly tu se vzaly, začaly kolem Stochova růst nečekaně fotogenický kongesty. Ty pak přešly v ještě fotogeničtější kumulonimby, a došlo i na několik hromů a pěkných CG- asi 2km daleko na jih. Pecka. Škoda, že nevydržely do noci.
101CANON2.jpg
21. -23. září Vrchol sezóny. Bez keců. Přesně v dobu, kdy jsem si říkal, že to tady letos nezametla pořádná studená fronta, tudy proletěly hned dvě za sebou, z nichž ta druhá byla později označená jako derecho. U obou bouřek mocná blesková aktivita, cca 30 blesků v minutě, kroupy a slejvák, co během dvaceti minut proměnil ulice v řeky a vítr lámající větve ze stromů a způsobující výpadky el. energie v řádu hodin. Z pohledu bouřkaře řeknu, že obě bouřky stály za hovno, protože dorazily už skoro ve tmě, na nějaký hokusy nebyl kvůli nemožně rychlýmu příchodu čas a zatímco z první bouřky jsem si odnesl aspoň nějakou fotku shelfu, tak z druhý akorát vzpomínku na shelf až na zem vynikající v záři blesků, pocit, že mi někdo stříká zblízka WAPkou do ksichtu, když jsem poznal, že bude nejlepší se vrátit do Strašecí a zničený tacho na kole. Ostatní elektronika naštěstí přežila bez úhony. A zdravím Tomáše Novotnýho... :)
V ČB je tam vidět aspoň něco. 21. 9.
V ČB je tam vidět aspoň něco. 21. 9.
Naposledy upravil(a) Rosnič dne 11 říj 2018 16:22, celkem upraveno 1 x.
Z poslední výspy před kladenským okem zdraví Radek :-)
Uživatelský avatar
Rosnič
Příspěvky: 182
Registrován: 22 bře 2014 15:58
Bydliště: Stochov

28. a 30. září Pro změnu zase raraši. Osobní rekord co do doby výskytu, tak i do teploty, která 30. nepřesáhla 15°C. Teď už je konečně po všem, ale furt mám v tomhle počasí tiky zevlovat s foťákem na poli...
Přílohy
101CANON3.jpg
Z poslední výspy před kladenským okem zdraví Radek :-)
Uživatelský avatar
dobrmanek
Příspěvky: 746
Registrován: 23 čer 2007 09:56
Bydliště: Větřkovice, 480 m.n.m, okres Opava

Naprostý vrchol této mizerné bouřkové sezóny přišel až na její závěr. Situace vypadala velmi dobře a tak jsem čekal, co se z toho vyklube. V modelech to vypadalo, hlavně na větrmou bouři a to se beze zbytku splnilo - derecho. Když jsem sledoval, co se děje na radaru a podíval se na datum, ani se nechtělo věřit, že je to možné. Velmi vysoká blesková aktivita na detekci slibovala zajimavou podívanou a zároveň šanci na porádný shelf. Bohužel ještě před příchodem začlo silně pršet a z shelf cloud nebylo možno vyfotit, pokud tam teda v té tmě byl. Jádro bouře bylo daleko za jejím čelem a tak nebylo skoro nic vidět. Od západu se přibližovala neskutečná diskotéka. Blesk každé tři vteřiny, chvilkama to bylo jako ve dne. Jen škoda, že vše bylo schováno v mracích a jen ojediněle šlo něco vidět. Podívaná to byla nádherná.
Přílohy
blesk 3.jpg
blesk 2.jpg
blesk 1.jpg
Ze Slezska Vás zdraví Zbyněk Černoch
Odpovědět

Zpět na „Pozorování v roce 2018“