Bouřky 2.8.2018

Sem můžete přidávat vaše pozorování v roce 2018.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Instabiliter
Příspěvky: 386
Registrován: 04 srp 2008 09:38
Bydliště: Toužim (Karlovarský kraj) / Plzeň Skvrňany

Druhý srpnový den se konečně poštěstily nějaké pěkné bouřkové scenérie v jinak celkově velmi slabé letošní sezóně. Bouřky šly vcelku netypicky od severovýchodu z Ústecka a to, že nás trefí se zdálo být dle postupu skoro jisté. Nakonec se však rozpadly těsně před námi, zřejmě kvůli nižším teplotám, které zavinila rozsáhlá kovadlina z bouřek u západních hranic a v Bavorsku. Bouřky nás úplně přeskočily a nové se začly tvořit až na Plzeňsku. Situace tedy skončila opět na sucho. Podrobnosti budou v článku...
Přílohy
DSC_0183.jpg
DSC_0648.jpg
DSC_0204.JPG
Z Toužimi nebo Plzně zdraví Honza Džugan :-)
Uživatelský avatar
Rosnič
Příspěvky: 182
Registrován: 22 bře 2014 15:58
Bydliště: Stochov

Sláva. Třikrát sláva. Absťák zažehnán a sezóna se po nemožně dlouhý době rozhodla ukázat, že na Kladensku ještě neskončila.

Večer, když už se stmívalo, mě na radaru upoutaly odrazy motající se na čáře cca Louny - Cheb. Zabalil jsem foťák a vyrazil na pole. Okouněl jsem tam minimálně půlhodinu a za tu dobu jsem se dočkal jen několika nesmělých IC, co by se daly spočítat na prstech. "Cože? To je všechno? Vždyť je to bouřka jako prase..." A najednou mě z úvah vytrhlo CGčko. Pohled na radar ukázal, že původní bouřka už skoro zanikla, ale za to se vytvořila, vnořená do okolní oblačnosti, malinká a nečekaně aktivní buňka a ta s frekvencí jednou do minuty začala sypat pěkný a blízký CG. Během čtvrt hodiny bylo po všem, tak jsem se mohl vydat k domovu konečně s pocitem, že nejedu s prázdnou.
IMG_0468.JPG
Protože jsem vůl, tak mě konečně rozbolel zub tak, že jsem nemohl spát. Chvíli po 23:00 SELČ jsem se vydal hledat Ibalgin, a přitom mě upoutalo blikání ze severu. Opět pohled na radar, a po chvíli, co jsem se musel vzpamatovat, jsem opět letěl ven. Co bych měl napsat... Jestli mi za letošní rok chyběl ohňostroj, tak jsem se ho o půlnoci mezi 2. - 3. 8. 2018 dočkal. Cca 5x do minuty obří záblesk v cébáku sunoucím se pomalu ze severu sem, pak se přidaly i CG, pak začala blikat bouřka někde na východě a když se neblýskalo dole, tak o sobě dávala vědět poblikáváním kovadlina, celou tu dobu ale bohužel schovaná v balastu. Čím víc se bouřka blížila (a slábla), tím víc začaly převažovat CG a definitivně se v 1:00 SELČ rozloučila několika CC přes půl oblohy.
Další výraznější projev byly akorát nárazy větru při přechodu, deště bohužel opět moc nebylo. Dál jsem si při prohlížení fotek všiml, že konvektivní věž na prvních fotkách očividně nějakou chvíli rotovala, než se začala bortit a schovávat do okolní oblačnosti. Timelapse neumím, plno fotek jsem už smazal, budete mi muset věřit ;)
IMG_0526.JPG
IMG_0559.JPG
https://draconian.rajce.idnes.cz/Bourky_2.8.2018/

Za včerejší noc rozhodně všechny palce nahoru, i přes tu bolavou hubu :rock:
Z poslední výspy před kladenským okem zdraví Radek :-)
Uživatelský avatar
Amerika
Příspěvky: 1145
Registrován: 08 srp 2007 19:30
Bydliště: Slaný

Tak včera byla centrem dění konečně i lokalita mezi Prahou a Krušnými horami (obvykle největší díra z ČR). Je to také snad poprvé, co tady letos vznikly nějaké bouřky po západu slunce. Na článek to neni, ale po takové době bez bouřek to potěšilo stejně tak, jako první jarní bouřka po zimě...
Přílohy
N03_3829 (1).jpg
N03_3861 (1).jpg
Uživatelský avatar
Jan Drahokoupil
Administrátor
Příspěvky: 543
Registrován: 26 kvě 2007 15:07
Bydliště: Brandýsek, okr. Kladno
Kontaktovat uživatele:

Jo jo, konečně se zase něco dělo i tady a dokonce i zapršelo... věc nevídaná. S Dášou jsme po práci vyjeli nejdřív za Třebusice, pak k Třebízi, až jsme nakonec skončili u Slavětína, kde jsme si užívali krásný výhled na Středohoří s bouřkami nad ním... jen ta dohlednost... Ale samozřejmě nebýt Triggera, tak nemáme vůbec nic...
IMG_4237_BW.jpg
Pak jsme se ještě těsně kolem západu Slunce snažili nahánět další bouřku směrem k Žatci, ale tam jsme chytli už jen pár kousanců od hmyzu, které budou svědit ještě týden :D.

Poté jsme to zabalili a jeli domů, abychom si ještě užili z domova nečekanou noční bouřku...
IMG_4315b.jpg
Více bude v článku... ;)
Uživatelský avatar
Instabiliter
Příspěvky: 386
Registrován: 04 srp 2008 09:38
Bydliště: Toužim (Karlovarský kraj) / Plzeň Skvrňany

...svůj příspěvek ještě doplním videem z tohoto dne. Převážně timelapsy, ke konci videa i několik blesků z bouřky někde u Stříbra:
https://www.youtube.com/watch?v=oIMbCo-nwV0
Z Toužimi nebo Plzně zdraví Honza Džugan :-)
Yany1
Příspěvky: 46
Registrován: 22 kvě 2015 08:12
Bydliště: Černíkovice Plzeň-sever

Zdravím.
Akorát jsem byl s rodinou na Hracholuskách, takže jen foto a video od známích.
Krupobití začalo okolo 17:10 a trvalo cca. 25 minut. Způsobilo naštěstí pouze malé škody. Rozstřílená pergola, zničené zahrádky. Poté se zvedl velký vítr. Při cestě domu byla každá jabloň nějak polámaná, halda stromů ulámaná úplně. V lesích po okolí bylo také mnoho stromů polámaných. Napršelo 25 mm srážek.

https://youtu.be/x3jGEDeWTS4
Přílohy
IMG_8685.jpg
20180804_182056.jpg
Canon EOS 450 D, stativ
Uživatelský avatar
dobrmanek
Příspěvky: 746
Registrován: 23 čer 2007 09:56
Bydliště: Větřkovice, 480 m.n.m, okres Opava

První ostřejší test lightning triggeru IV na canon eos 600 d a dopadl dobře.

více v článku
Přílohy
blesk.jpg
Ze Slezska Vás zdraví Zbyněk Černoch
Odpovědět

Zpět na „Pozorování v roce 2018“