Stránka 1 z 1

Bouřky 27.7.2018

Napsal: 28 črc 2018 10:02
od emboracas
Tak nás při pozorování zatmění Měsíce vyhnala z Turoldu u Mikulova bouřka. Protože Měsíc nebyl zpočátku vidět, měl jsem na ni namířený foťák, a až doma jsem zjistil, že ačkoliv na to nebyly podmínky, vyskytoval se při bazi poměrně dlouhou dobu rotující wall cloud :-) Foceno a natáčeno kolem deváté nebo půl desáté večer.

Fotky: https://emboracas.rajce.idnes.cz/Zatmen ... 8_Mikulov/
Video: https://www.youtube.com/watch?v=WwwNQRjcX0g

Re: Bouřky 27.7.2018

Napsal: 30 črc 2018 20:04
od Yany1
I já se původně vydal sledovat zatmění Měsíce. Jel se mnou i malej, kterému jsem to slíbil a kamarád se kterým chodíme pozorovat noční oblohu. Takže dvě auta nacpaný astro krámama a já ještě musel najít místo pro autosedačku i s dítětem. Při příjezdu na stanoviště to na pozorování zatmění nevypadalo. Když se ani po dvou hodinách prudce nevyjasnilo, všimli jsme si blikání na jihu. Začal “lov“. (samozřejmě v rámci sto procentní bezpečnosti). Kamarád měl s sebou vysílačky a tak tu do našeho auta vyfasoval prcek. Celou půl hodinu, než jsme našli vhodné místo, jsem neslyšel nic jiného než: „Poštolko, tady orel.“ Nebo: „Olle, tady poštolka.“
Nevěřil bych, jak je někdy těžké najít vhodné místo. Když je výhled, není kde zastavit a když je kde zastavit, není výhled. Nakonec jsme skončily na poli nad obcí Kopidlo a chvíli cvakali vzdálenou bouřku na jihu. Elektrická aktivita přibližně jednou za minutu, většinou schovaná v oblačnosti. Konec kolem jedenácté hodiny. Po příjezdu domů vykoukl i Měsíc. Bohužel už opět stříbrný. Takže ze zatmění nic, ale bleskové úlovky to vynahradily a prcek má pěkný zážitek.

Re: Bouřky 27.7.2018

Napsal: 30 črc 2018 20:56
od Rosnič
Přesně takhle jsem si to lajnoval. Střídavě fotit blesky a měsíc, kdo by nechtěl... :-D Nakonec to dopadlo tak, že přesně tam, kde byl měsíc, se rozprostíraly kovadliny z bouřek na jihu a vyjasnilo se, až když zatmění začalo ustupovat. Blesků jsem viděl pár někam směrem na Plzeň, hrozně daleko a než jsem se konečně dokopal k akci, bylo po všem. Navíc, protože se expedice odbývala na zahrádce Bike baru, jsem se v rámci čekání na měsíc ožral tak, až jsem se bál, že tam ten vercajk někde nechám. To bylo dílo...

Re: Bouřky 27.7.2018

Napsal: 03 srp 2018 19:47
od Amerika
Po dlouhé době mám konečně nějaký výsledek. Sice jsem musel trochu zašvindlovat a vydat se na na Moravu, ale jen díky tomu si mohu připsat něco jak bouřkový zážitek. Zřejmě o tom ještě napíšu článek, ale zatím zde posílám jednoho z těch bouřkových dnů. (Bylo to 28.7. - den po zatmění)

Re: Bouřky 27.7.2018

Napsal: 12 lis 2018 09:46
od dobrmanek
Lightning trigger konečně dorazil a s ním konečně první test, i když jen na vzdálenou bouřku. Blesková aktivita byla vysoka a většina CG blesků, jen by mohla být blíže. Na první test jsem byl spokojen. Nejbližší výboj přišel až v samém závěru a jak jsem se později dozvěděl udělal pěknou neplechu v Bělotíně.