Bouřky 27.7.2018

Sem můžete přidávat vaše pozorování v roce 2018.
Odpovědět
emboracas
Příspěvky: 50
Registrován: 19 dub 2010 14:57
Bydliště: Mikulov na Moravě

Tak nás při pozorování zatmění Měsíce vyhnala z Turoldu u Mikulova bouřka. Protože Měsíc nebyl zpočátku vidět, měl jsem na ni namířený foťák, a až doma jsem zjistil, že ačkoliv na to nebyly podmínky, vyskytoval se při bazi poměrně dlouhou dobu rotující wall cloud :-) Foceno a natáčeno kolem deváté nebo půl desáté večer.

Fotky: https://emboracas.rajce.idnes.cz/Zatmen ... 8_Mikulov/
Video: https://www.youtube.com/watch?v=WwwNQRjcX0g
Yany1
Příspěvky: 46
Registrován: 22 kvě 2015 08:12
Bydliště: Černíkovice Plzeň-sever

I já se původně vydal sledovat zatmění Měsíce. Jel se mnou i malej, kterému jsem to slíbil a kamarád se kterým chodíme pozorovat noční oblohu. Takže dvě auta nacpaný astro krámama a já ještě musel najít místo pro autosedačku i s dítětem. Při příjezdu na stanoviště to na pozorování zatmění nevypadalo. Když se ani po dvou hodinách prudce nevyjasnilo, všimli jsme si blikání na jihu. Začal “lov“. (samozřejmě v rámci sto procentní bezpečnosti). Kamarád měl s sebou vysílačky a tak tu do našeho auta vyfasoval prcek. Celou půl hodinu, než jsme našli vhodné místo, jsem neslyšel nic jiného než: „Poštolko, tady orel.“ Nebo: „Olle, tady poštolka.“
Nevěřil bych, jak je někdy těžké najít vhodné místo. Když je výhled, není kde zastavit a když je kde zastavit, není výhled. Nakonec jsme skončily na poli nad obcí Kopidlo a chvíli cvakali vzdálenou bouřku na jihu. Elektrická aktivita přibližně jednou za minutu, většinou schovaná v oblačnosti. Konec kolem jedenácté hodiny. Po příjezdu domů vykoukl i Měsíc. Bohužel už opět stříbrný. Takže ze zatmění nic, ale bleskové úlovky to vynahradily a prcek má pěkný zážitek.
Přílohy
IMG_8444.jpg
IMG_8599.jpg
IMG_8608.jpg
Canon EOS 450 D, stativ
Uživatelský avatar
Rosnič
Příspěvky: 182
Registrován: 22 bře 2014 15:58
Bydliště: Stochov

Přesně takhle jsem si to lajnoval. Střídavě fotit blesky a měsíc, kdo by nechtěl... :-D Nakonec to dopadlo tak, že přesně tam, kde byl měsíc, se rozprostíraly kovadliny z bouřek na jihu a vyjasnilo se, až když zatmění začalo ustupovat. Blesků jsem viděl pár někam směrem na Plzeň, hrozně daleko a než jsem se konečně dokopal k akci, bylo po všem. Navíc, protože se expedice odbývala na zahrádce Bike baru, jsem se v rámci čekání na měsíc ožral tak, až jsem se bál, že tam ten vercajk někde nechám. To bylo dílo...
Přílohy
IMG_0410.JPG
Z poslední výspy před kladenským okem zdraví Radek :-)
Uživatelský avatar
Amerika
Příspěvky: 1145
Registrován: 08 srp 2007 19:30
Bydliště: Slaný

Po dlouhé době mám konečně nějaký výsledek. Sice jsem musel trochu zašvindlovat a vydat se na na Moravu, ale jen díky tomu si mohu připsat něco jak bouřkový zážitek. Zřejmě o tom ještě napíšu článek, ale zatím zde posílám jednoho z těch bouřkových dnů. (Bylo to 28.7. - den po zatmění)
Přílohy
N03_3302 (1).jpg
N03_3376 (1).jpg
N03_3580 (1).jpg
Uživatelský avatar
dobrmanek
Příspěvky: 746
Registrován: 23 čer 2007 09:56
Bydliště: Větřkovice, 480 m.n.m, okres Opava

Lightning trigger konečně dorazil a s ním konečně první test, i když jen na vzdálenou bouřku. Blesková aktivita byla vysoka a většina CG blesků, jen by mohla být blíže. Na první test jsem byl spokojen. Nejbližší výboj přišel až v samém závěru a jak jsem se později dozvěděl udělal pěknou neplechu v Bělotíně.
Přílohy
blesk 3.jpg
blesk 2.jpg
blesk 1.jpg
Ze Slezska Vás zdraví Zbyněk Černoch
Odpovědět

Zpět na „Pozorování v roce 2018“