Stránka 1 z 1

Bouřky 11.6.2018

Napsal: 14 čer 2018 21:16
od Instabiliter
Tohoto dne se čekala opravdu první pořádná majoritka, zejména se čekal ve večerních hodinách systém od jihozápadu z Bavorska. Nakonec to celé odehrálo trochu jinak. Na místo poklidného čekání na večerní systém jsem se s Lubošem Opaleckým poněkud spěšně vydal na pronásledování supercely, která zrovna procházela Tachovskem. Když jsme jí prvně spatřili u Klatov, zrovna pustošila hraniční přechod Folmava. Pronásledovali jsme jí potom až někam ke Strakonicům. Večerní systém se nám však už nepovedl. Více pak prozradíme v článku...

https://www.youtube.com/watch?v=Wy9ZtAE98eM

Re: Bouřky 11.6.2018

Napsal: 15 čer 2018 04:46
od Rosnič
U mě z toho byl první opravdovej výpek. Supercely byly daleko, to jsem ještě zkousnul, ale z MCS začalo pršet dlouho před tím, než začaly bejt vůbec vidět blesky, a to už jsem nezkousnul. K půlnoci se to milostivě rozblikalo nad Stochovem, jenže CC schovaný v mracích a v dešti každou 1-2 minuty, to nemá smysl cokoliv zkoušet. Příprava, dlouhej výlet a ponocování bylo všechno k ničemu. Na druhou stranu, v okolí Panošího Újezda na Rakovnicku jsou fakt luxusní výhledy skoro do všech směrů. Kdo by chtěl jet někdy pozorovat tam do těch končin, neváhá 8)

Re: Bouřky 11.6.2018

Napsal: 27 čer 2018 11:27
od JURAJk6
U nás se bouřka projevila až ráno 12. června, ale patří to k systému, co vznikl během noci v Čechách, tak to hodím sem.
První blýskavici jsem zpozoroval kolem druhé, tak jsem se mrknul na radar a tam obří červená lajna s bílými jádry směřující na Moravu. Říkal jsem si, že to buď zdechne, nebo uhne, ale nestalo se a ikdyž se MCS pohybovala spíš k SV, tak se od jihu neustále dotvářely nové silné buňky. Po třetí hodině již bylo jasné, že nás to nemine a že asi bude i shelf podle tvaru linie na radaru. Začly se ale tvořit předsazené bouřky v oblasti Přerova, tak mé nadšení lehce opadlo. Zanedlouho se nad SZ obzorem objevila ostrá a světlá linka shelfu a začla se blížit, nakonec nás přešel v celé kráse lehce od severozápadu, hlavně na začátku bylo ve světle některých blesků vidět, že jde do zelena, ve dne by to byla jistě nádhera, ale i takhle k ránu se to dalo hezky nafotit. Pak následoval přívalový déšť se silným větrem a spousta CC blesků, semtam CG, ale systém začal slábnout postupně.
Nakonec velké překvapení a ještě večer jsem si říkal, že k ránu dorazí maximálně pár blesků v nějakém šrotu a zdaleka jsem nečekal tak silnou a organizovanou MCS, jaká nakonec přešla.
Přicházející shelf
Přicházející shelf

Re: Bouřky 11.6.2018

Napsal: 12 lis 2018 07:33
od dobrmanek
Parádní provar :D
Najeto přes 400 km a bez jediné fotky. K tomu jsem ráno čekal na příchod systému od západu a já natěšen, že si vylepším náladu doufal v několik hezkých blesků. Kolegové psali jak jim to tam všude lítá....
Všechno akorát k nasrání. Shelf sice byl, ale blesky schované daleko jádru bouřky, tak ho nebyly schopny nasvítit. Já musel fotit na vysoké iso a dlouhý čas, aby bylo vůbec něco vidět :evil: