Bouřky 11.6.2018

Sem můžete přidávat vaše pozorování v roce 2018.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Instabiliter
Příspěvky: 386
Registrován: 04 srp 2008 09:38
Bydliště: Toužim (Karlovarský kraj) / Plzeň Skvrňany

Tohoto dne se čekala opravdu první pořádná majoritka, zejména se čekal ve večerních hodinách systém od jihozápadu z Bavorska. Nakonec to celé odehrálo trochu jinak. Na místo poklidného čekání na večerní systém jsem se s Lubošem Opaleckým poněkud spěšně vydal na pronásledování supercely, která zrovna procházela Tachovskem. Když jsme jí prvně spatřili u Klatov, zrovna pustošila hraniční přechod Folmava. Pronásledovali jsme jí potom až někam ke Strakonicům. Večerní systém se nám však už nepovedl. Více pak prozradíme v článku...

https://www.youtube.com/watch?v=Wy9ZtAE98eM
Přílohy
DSC02196 - kopie.jpg
Z Toužimi nebo Plzně zdraví Honza Džugan :-)
Uživatelský avatar
Rosnič
Příspěvky: 182
Registrován: 22 bře 2014 15:58
Bydliště: Stochov

U mě z toho byl první opravdovej výpek. Supercely byly daleko, to jsem ještě zkousnul, ale z MCS začalo pršet dlouho před tím, než začaly bejt vůbec vidět blesky, a to už jsem nezkousnul. K půlnoci se to milostivě rozblikalo nad Stochovem, jenže CC schovaný v mracích a v dešti každou 1-2 minuty, to nemá smysl cokoliv zkoušet. Příprava, dlouhej výlet a ponocování bylo všechno k ničemu. Na druhou stranu, v okolí Panošího Újezda na Rakovnicku jsou fakt luxusní výhledy skoro do všech směrů. Kdo by chtěl jet někdy pozorovat tam do těch končin, neváhá 8)
Z poslední výspy před kladenským okem zdraví Radek :-)
Uživatelský avatar
JURAJk6
Příspěvky: 387
Registrován: 09 čer 2009 21:22
Bydliště: Černotín (okr Přerov) 310 m. n. mořem
Kontaktovat uživatele:

U nás se bouřka projevila až ráno 12. června, ale patří to k systému, co vznikl během noci v Čechách, tak to hodím sem.
První blýskavici jsem zpozoroval kolem druhé, tak jsem se mrknul na radar a tam obří červená lajna s bílými jádry směřující na Moravu. Říkal jsem si, že to buď zdechne, nebo uhne, ale nestalo se a ikdyž se MCS pohybovala spíš k SV, tak se od jihu neustále dotvářely nové silné buňky. Po třetí hodině již bylo jasné, že nás to nemine a že asi bude i shelf podle tvaru linie na radaru. Začly se ale tvořit předsazené bouřky v oblasti Přerova, tak mé nadšení lehce opadlo. Zanedlouho se nad SZ obzorem objevila ostrá a světlá linka shelfu a začla se blížit, nakonec nás přešel v celé kráse lehce od severozápadu, hlavně na začátku bylo ve světle některých blesků vidět, že jde do zelena, ve dne by to byla jistě nádhera, ale i takhle k ránu se to dalo hezky nafotit. Pak následoval přívalový déšť se silným větrem a spousta CC blesků, semtam CG, ale systém začal slábnout postupně.
Nakonec velké překvapení a ještě večer jsem si říkal, že k ránu dorazí maximálně pár blesků v nějakém šrotu a zdaleka jsem nečekal tak silnou a organizovanou MCS, jaká nakonec přešla.
Přicházející shelf
Přicházející shelf
Halové jevy, duhy a bouřky, to já rád. Ale nesnáším, když není co pozorovat.
LOVU ZDAR!
Uživatelský avatar
dobrmanek
Příspěvky: 746
Registrován: 23 čer 2007 09:56
Bydliště: Větřkovice, 480 m.n.m, okres Opava

Parádní provar :D
Najeto přes 400 km a bez jediné fotky. K tomu jsem ráno čekal na příchod systému od západu a já natěšen, že si vylepším náladu doufal v několik hezkých blesků. Kolegové psali jak jim to tam všude lítá....
Všechno akorát k nasrání. Shelf sice byl, ale blesky schované daleko jádru bouřky, tak ho nebyly schopny nasvítit. Já musel fotit na vysoké iso a dlouhý čas, aby bylo vůbec něco vidět :evil:
Přílohy
shelf.jpg
Ze Slezska Vás zdraví Zbyněk Černoch
Odpovědět

Zpět na „Pozorování v roce 2018“