Bouřky 23. 4.2018

Sem můžete přidávat vaše pozorování v roce 2018.
Odpovědět
Uživatelský avatar
JURAJk6
Příspěvky: 387
Registrován: 09 čer 2009 21:22
Bydliště: Černotín (okr Přerov) 310 m. n. mořem
Kontaktovat uživatele:

Tak letošní sezonu jsem zahájil sice později než ostatní (pokud nepočítám blýskavice), ale zato se vší parádou, za kterou by se nemusel stydět ani červen.
Zpočátku to vypadalo hezky, na radaru lajna, která si to šinula na východ, ale na vysočině se začla drobit a vznikal před ní šrot, který občas produkoval blesky. Nakonec v okolí Olomouce a Prostějova naskákaly bouřky a postupovaly ke mě, čekal jsem, že se rozpadnou, to se však nestalo a místo toho se začaly spojovat a sílit.
Struktura zpočátku nevýrazná, ale pak se začala tvořit základna vzdáleně připomínající supercelu, záhy se změnila na shelf. Pak začly být vidět i blesky a že jich nebylo málo, cca 20 v minutě, někdy i víc. Mraky dostaly zelený nádech a dále tmavly, jak se bouřka blížila. Nakonec minula jižně za doprovodu mohutné blikačky v mracích, silnějšího deště, nepřetržitého hřmění a černozelené oblohy.
Doufám, že to nebyl vrchol sezony a pokud by se někdo přidal, napsal bych i něco do článku.
Pohled na blížící se bouřku
Pohled na blížící se bouřku
Halové jevy, duhy a bouřky, to já rád. Ale nesnáším, když není co pozorovat.
LOVU ZDAR!
Uživatelský avatar
Rosnič
Příspěvky: 182
Registrován: 22 bře 2014 15:58
Bydliště: Stochov

To jsou fóry. V neděli jsem čekal, že sem něco dorazí z "Jedničky" v Německu, tak jsem jel vyzkoušet svojí novou vyhlídku ( http://draconian.rajce.idnes.cz/Cupr_vyhled/ ). Ani zdání, a když už s končícím dnem začala slábnout i ta jakžtakž konvekce, co se tady náhodou vyskytla, tak nastal čas jet s nepořízenou domů.
V pondělí, když jsem nečekal vůbec nic (víme jak to většinou chodí, když sem ESTOFEX dá 15%), jsem musel zdrhnout dřív z práce, abych aspoň u Strašecí konečně chytil letošní první "opravdovou" bouřku. Co na tom, že jsem se trefil akorát do mezery ve SQL, po roce a půl jsem konečně viděl bouřku s arcusem, a mám z toho hroznou radost :) Jinak kromě větru vířícího z polí mračna prachu projevy nic moc, srážek málo (možná pár krupek), blesky dva na obřím cébáku jdoucím na Mladou Boleslav, jeden pod čelem a dva na zadní straně "mojí" bouřky. Necelá hodina v místní restauraci a pak jsem se mohl v relativním suchu a s dobrým pocitem vydat k domovu.

Doma koukám na radar, a tam se snad chystá ještě jedna lajna, ty vole... Chystala, ale bohužel, to už bych chtěl moc aby buď dorazila až sem, nebo aby se aspoň bouřky vzniknuvší na severu udržely do noci, ale s tím se dalo počítat. Sice jsem pak někdy před 21:30 SELČ pozoroval slabou blýskavici směrem na Prahu, ale to už bylo o ničem. O půl hodiny později jsem definitivně vypnul počítač a šel na kutě.

Za mě dobrý 8)

http://draconian.rajce.idnes.cz/Bourky_23._4._2018/
Přílohy
IMG_9777.JPG
IMG_9781.JPG
IMG_9791.JPG
Z poslední výspy před kladenským okem zdraví Radek :-)
Uživatelský avatar
Amerika
Příspěvky: 1145
Registrován: 08 srp 2007 19:30
Bydliště: Slaný

I já můžu potvrdit první letošní plnohodnotnou bouřku. Předtím, než se nad nás dostal přední okraj vyhaslého úseku bouřkové linie - pro tuto sezónu zatím nevídané - tak jsem vyrazil do terénu a popojel autem na východ. Na posladní chvíli totiž před námi naskočily nové buňky. Někde u obce Dolín jsem udělal několik fotek přicházející bouřky se shelfem, ale struktura a konstrast nebyly kdovíjaké. V domění, že popojedu ještě pár desítek Km na východ a počkám si až se čelo pořádně vyvine jsem uháněl, ale zřejmě nové buňky předběhly shlelf-cloud a někde za Velvarami mně bouřka zastikla a to s poměrně četnými blesky z nichž takové 2 až 3 byly opravdu poctivé, až se třáslo auto. Přitom docela slušný slejvák s asi 10mm.

Rosnič: Jó, tak chodim tak ob víkend, když jsem na chatě. Super výhled především na sever. Na jihu a západě trochu překáží les, ikdyž z toho místa cos fotil je už celkem daleko.
Přílohy
N03_0104.jpg
Uživatelský avatar
Dáša
Člen AMS
Příspěvky: 305
Registrován: 05 dub 2009 19:35
Bydliště: Brandýsek / občasně Pechova Lhota (u Milevska)

Pondělí 23.4.2018 mi vůbec radost neudělalo. Na bouřky jsem vůbec neměla čas a tak jsem jen s nelibostí sledovala, jak se přibližují ku Praze. Zrovna v okamžiku, kdy jsem před 15:00 hodinou opouštěla své pracoviště u Bulovky, nad kopcem visel řádný shelf, který bych si s chutí užila někde jinde a s jinou technikou. Při jeho přechodu zvedla solidní húlava oblaka prachu a pylu, které jsem se pokusila zachytit s drncajícího autobusu při objezdu rozkopané Zenklovy ul. v Praze 8 - Libni viz : https://youtu.be/bdjHKpyH_yk
Praha zmizla v oblaku prachu. Poté jsem zalezla na Palmovce do metra a vylezla jsem až na Dejvické, kde už na mě čekal jen déšť a občasný problik nad hlavou. Takhle si první letošní přímé setkání s bouřkou tedy nepředstavuji :? .
Chuť jsem si nespravila ani večer, kdy jsme si chtěli naservírovat další chod v podobě jakési druhé lajny, která ovšem mířila mimo naše bydliště. Popojeli jsme tedy k Velvarům, kde už na nás za šera čekal jen okraj sypajícího se shelfu s umírající bleskovou aktivitou. Od té doby vládne u nás na Kladensku opět počasí, za které by se nestyděli ani na Sahaře a o bouřkách si necháváme jen zdát.. :^)
Přílohy
Untitled.png
Odpovědět

Zpět na „Pozorování v roce 2018“