Bouřky 6.6.2017

Sem můžete přidávat vaše pozorování v roce 2017.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Tomáš Prouza
Administrátor
Příspěvky: 1149
Registrován: 30 kvě 2007 13:41
Bydliště: Velké Svatoňovice, okr. Trutnov, 370 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

V úterý 6. června bude frontální rozhraní nad střední Evropou mezi teplým vzduchem na jihovýchodě a chladným na severozápadě postupovat k severu. Přes Německo začne postupovat k východu výrazná studená fronta a později odpoledne a večer ovlivní i počasí u nás.

Na celém území Česka i Slovenska je proto očekávána vyšší pravděpodobnost výskytu bouřek (50%), přičemž na celém území se mohou v případných bouřkách objevit intenzivnější doprovodné jevy - na SV Čech, ve Slezsku, na Moravě (kromě JZ) a v západní polovině Slovenska i velmi intenzivní. Mohou zahrnovat přívalové srážky, krupobití (do 3 cm), nárazový vítr. Dynamika prostředí nevylučuje ani možnost vzniku tromby / tornáda.

Předpověď ESTOFEXu:
Obrázek

Textová předpověď: http://www.estofex.org/cgi-bin/polygon/ ... recast.xml

Ke sledování vývoje situace a sdílení informací vás všechny zveme (a žádáme o účast) na IRC kanál AMSos, na který se snadno a lehce dostanete kliknutím na následující odkaz: http://webchat.quakenet.org/?channels=amsos

Zaznamenáte-li projevy bouří o intenzitě překračující kritéria pro záznam do ESWD (http://www.essl.org/cms/wp-content/uplo ... iteria.pdf), můžete o nich informovat buď zde, na naší Facebookové stránce nebo na mailu info@amaterskameteorologie.cz. Případný výskyt tornáda či tromby hlaste na adresu report@tornada-cz.cz

Registrovaní uživatelé nechť zanesou svá případná pozorování na http://report.bourky.cz/

Do tématu na fóru přispívejte především shrnutím situace, popisem, fotografiemi, videi, případně odkazy týkajícími se řešené situace. Děkujeme.
Uživatelský avatar
Rosnič
Příspěvky: 182
Registrován: 22 bře 2014 15:58
Bydliště: Stochov

Už mě to letos nějak přestává bavit. Zase jedna předpověď s výstrahou pro západní Čechy. Proč? K čemu? Na východě opět národní katastrofa v podobě div ne supercell outbreaku, zatímco tady od odpoledne jen prší. Sice ta odpolední oblačnost vykazovala aspoň nějakou dynamiku, ale jinak to byla bída, svrab a neštovice bez šance na pozdější zlepšení. Teď večer už je jen šedivo a opět vytrvale prší. :?
Jako memento sem dávám pár blesků z mojí "zahrádky" (snad admini nebudou proti). Příště už snad budou z terénu.
Přílohy
IMG_8286.JPG
IMG_8292.JPG
IMG_8313.JPG
Z poslední výspy před kladenským okem zdraví Radek :-)
Uživatelský avatar
Tomáš Prouza
Administrátor
Příspěvky: 1149
Registrován: 30 kvě 2007 13:41
Bydliště: Velké Svatoňovice, okr. Trutnov, 370 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Dnešní den mě dost překvapil... Nečekal jsem, že nakonec poprvé v kariéře odlovím "nedospělou supercelu" :lol:

Co se vlastně semlelo?

Okolo 12:45 SELČ vznikla na linii konvergence jižně od Holic intenzivní bouřková buňka (byla to jedna z prvních dnešních bouřek vůbec). Ve 13:15 došlo v prostoru jižně od Týniště nad Orlicí ke splittingu této buňky, přičemž right-mover vykazoval supercelární znaky (slabou mezocyklonu). Left-mover též vykazoval rotaci, avšak mnohem slabší a krátkodobého charakteru (tj. nejednalo se o supercelu v pravém slova smyslu). Right-mover postupoval do oblasti Orlických hor, left-mover směrem k nám k Náchodu a dále na Broumovsko. Na hranici slyšitelnosti se dostal ve 13:40 (cca 20 km daleko). Nevykazoval žádnou strukturu, jednalo se pouze o tmavý oblak nad J obzorem. K největšímu přiblížení došlo díky stáčení bouře okolo 12:20 UTC, kdy byla na bouřce patrná "šnekovitá struktura" a jakýsi náznak wall cloudu po dobu cca 10 minut.

Jádro buňky minulo stanici ve vzdálenosti cca 7 km (v Červeném Kostelci z něj padaly až 2 cm velké kroupy), přičemž elektrická aktivita víceméně nebyla patrná (blesky jsem vůbec neviděl, pouze slyšel četné hřmění). Srážky vypadly pouze z kovadliny a byly neměřitelné. S průchodem bouřek bylo však spojeno zesílení větru, který v nárazu dosáhl rychlosti až 10,3 m/s od JV. Buňka pak postupovala dále k severu a krátce po 14:40 zanikla. O chvíli později došlo k její regeneraci již nad polským územím a mimo okruh pozorovatelnosti. Změna teploty byla docela výrazná - z +26,6°C ve 14:10 na +20,7°C ve 14:40 (pokles pokračoval i nadále).

Poté ještě následoval průchod vzdálenější multicely a vše završil několikahodinový MCS (do 19:30 SELČ), z jehož zbytků prší ještě nyní (20:15)

Report 1. bouřky (nedospělá SC) - http://report.bourky.cz/index.php?page= ... ow&id=2174
Report 2. bouřky (multicela) - http://report.bourky.cz/index.php?page= ... ow&id=2175
Report 3. bouřky (multicela/MCS) - http://report.bourky.cz/index.php?page= ... ow&id=2176
Přílohy
"Divná bouřka" 1
"Divná bouřka" 1
"Divná bouřka" 2
"Divná bouřka" 2
Odpovědět

Zpět na „Pozorování v roce 2017“