Stránka 1 z 1

Bouřky 29.5.2017

Napsal: 29 kvě 2017 15:53
od Tomáš Prouza
V pondělí 29. května bude nad naše území po zadní straně tlakové výše nad jihovýchodní Evropou proudit velmi teplý vzduch od jihozápadu.

Na celém území Česka (vyjma V Moravy a Slezska) se tedy mohou vyskytnout bouřky s nižší pravděpodobností (15%), na SZ/S Čech pak i s vyšší (50%). V prostoru s vyšší pravděpodobností výskytu mohou být případné bouřky zároveň doprovázeny intenzivnějšími projevy - krupobitím, přívalovými srážkami a nárazovým větrem. Díky velmi nízké dynamice prostředí a silné zádržné vrstvě bude velice obtížná iniciace konvekce. Pokud k ní ale dojde, může být následná bouřka opravdu silná.

Předpověď ESTOFEXu:
Obrázek

Textová předpověď: http://www.estofex.org/cgi-bin/polygon/ ... recast.xml

Ke sledování vývoje situace a sdílení informací vás všechny zveme (a žádáme o účast) na IRC kanál AMSos, na který se snadno a lehce dostanete kliknutím na následující odkaz: http://webchat.quakenet.org/?channels=amsos

Zaznamenáte-li projevy bouří o intenzitě překračující kritéria pro záznam do ESWD (http://www.essl.org/cms/wp-content/uplo ... iteria.pdf), můžete o nich informovat buď zde, na naší Facebookové stránce nebo na mailu info@amaterskameteorologie.cz. Případný výskyt tornáda či tromby hlaste na adresu report@tornada-cz.cz

Registrovaní uživatelé nechť zanesou svá případná pozorování na http://report.bourky.cz/

Do tématu na fóru přispívejte především shrnutím situace, popisem, fotografiemi, videi, případně odkazy týkajícími se řešené situace. Děkujeme.

Re: Bouřky 29.5.2017

Napsal: 29 kvě 2017 22:05
od Tomáš Prouza
Nakonec se dnes zadařilo na druhý pokus, i když se jednalo o slabou vzdálenou multicelu, která než došla na místo tak umřela...

První pokus proběhl už odpoledne, kdy severně od Krkonoš putovalo Polskem několik multicel. Žádná z nich se ale nedostala na "doslech" a z jedné poslední spadlo pouze pár kapek z kovadliny.

Druhý pokus měl podobný scénář: Shluk multicel postupoval v rámci linie konvergence podél polské strany Krkonoš, kde si udržoval poměrně vysokou elektrickou aktivitu, ačkoliv většina výbojů byla typu CC. Ve 21:20 SELČ se první z buněk, postoupivší do prostoru Broumovska dostala na hranici zdejší slyšitelnosti hromu. Okolo 21:30 se začala vytvářet nová buňka severovýchodně od hřebenu Jestřebích hor, ale během 15 minut zcela zanikla, aniž by vyprodukovala jediný výboj. Přibližně ve stejné době byl proti světlému obzoru po západu Slunce pozorovatelný na SZ "stvol" buňky nad Krkonošemi, prosvěcovaný CC výboji (tam právě fotil Lukáš Ronge).
Ve 21:35 začaly vypadávat slabé srážky z kovadliny, ve 21:54 pak došlo k nejbližšímu výboji ve vzdálenosti cca 6 km na SZ od stanice. Slabé srážky pokračovaly i nadále až do 22:25 SELČ, kdy celá západní část bouřkového komplexu elektricky vyhasla. Bouřková činnost pokračovala pouze na východě hluboko nad polským Kladskem, mimo okruh pozorování. Na stanici se tedy rozpadající se bouřka projevila slabým deštěm o úhrnu 0,5 mm. Na větrné podmínky pak neměla vůbec žádný vliv.