Stránka 1 z 1

Bouřky 5.8.2016

Napsal: 05 srp 2016 07:08
od Yany1
Zdravím.
Podle informací vše začalo kolem půl druhé. Mě probudil hrom až kolem půl třetí. Oblohu křižovali blesky snad ze všech stran. Jelikož jsem měl jít ráno do práce, jen jsem si povzdechl a otočil se na druhý bok. Netrvalo půl hodiny a vzbudila mě přítelkyně, jestli ji odvezu do práce, že v tomhle nechce řídit. Venku to bylo maso. Několikrát jsem zkoušel počítat a do deseti vteřin se vešli 3 a více blesků. Pršelo docela hustě, ale nic extra. Když jsem se vracel, bylo vše jinak. El. aktivita se ještě zvýšila a lítalo to sakra blízko. Poslední 3 kilometry jsem musel jet krokem. Z oblohy padaly doslova provazy deště a světla bylo jako ve dne. Jeden záblesk střídal druhý. Po příjezdu domů jsem měl tendenci fotit, ale dát foťák na balkón, nebyl dobrej nápad a přes okno tam byly odrazy. Nešlo pořádně ani pozorovat, jelikož při každém záblesku dost bolely oči. Vše trvalo do páté hodiny. Poté už jen drobný déšť. Ráno při cestě do práce bylo v Kožlanech, ve spodní části obce, víko kanálu uprostřed silnice a opodál stál s autem nějaký nešťastník s utrženým zadním kolem. Za letošek zatim nejintenzivnější bouřka. Co do blesků, srážek i doby trvání. Bohužel neni ani jedna fotka.

Edit: srážkový úhrn cca. 37 mm

Re: Bouřky 5.8.2016

Napsal: 05 srp 2016 12:14
od Sheik
Ahoj,
Za mě po Benešovské SC druhý největší letošní bouřkový zážitek. Už to vypadalo, že letos se žádné pořádné blýskavice nedočkám. Konečně šla studená fronta v noci a navíc kolem nás :-)
To byla světelná šou, jak někde na diskotéce. Do patnácti vteřinové expozice se vešlo i 5 CG blesků. Jen škoda, že to nebylo o kousek blíž. Navíc dost silně foukalo, takže to trochu hýbalo se stativem. Mám i několikaminutové video, třeba tam bude něco vidět.

Přikládám pár fotek, které jsem narychlo stáhnul teď v práci
IMG_9343.JPG
IMG_9295.JPG
IMG_9332.JPG

Re: Bouřky 5.8.2016

Napsal: 05 srp 2016 18:50
od Rosnič
Ze Stochova hlasím podobnej masakr jako kolegové nade mnou :-) . Od 4:00, kdy jsem vstával, do 5:00 SELČ, kdy už se přestalo blýskat a jen pršelo.Jenže jsem se chystal do práce a foťák jsem stejně zrovna na potvoru půjčil bráchovi, tak to bylo jen příjemný zpestření.

Sheik> ty fotky jsou parádní!

Re: Bouřky 5.8.2016

Napsal: 05 srp 2016 23:07
od Amerika
Tak na dnešek jsem spal dvě hodiny! Konečně přišly letos taky pravé noční bouřky - zároveň letošní nejlepší MCS.

Když jsem se někdy v půl třetí jen tak podíval z okna, jestli neuvidím nějaký z těch blesků, nestačil jsem se divit. Blýskavice co 5 vteřin. Vyrazil jsem do terénu a výsledkem bylo několik fotek vzdálené základny bouřky. Přímých blesků ale moc nebylo. Situaci u mně uškodily srážky, co se dostaly před čelo bouřky. Nakonec přešlo po sobě několik bouřek, přičemž ta první měla ve špičce pěkně silné srážky. Celkem to u nás bylo kolem 20 mm. Cení se i to, že systém narozdíl od jiných situací zasáhl i docela velkou souvislou plochu středu a západu Čech úhrny až 50 mm.

Re: Bouřky 5.8.2016

Napsal: 06 srp 2016 08:54
od novotny
Gratulace Luboši za pěkné fotky.

Já měl trochu smůlu, najezdil jsem desítky kilometrů jen proto abych se snažil vyhnout srážkám padajícím před samotnou bouří, neúspěšně. Nakonec jsem skončil někde u Loun kde sem se snažil fotit z auta, výsledek je jen pár tuctovek vhodných tak na smazání. Nicméně podívaná to byla pěkná.

Re: Bouřky 5.8.2016

Napsal: 07 srp 2016 21:11
od Instabiliter
Tak zpočátku to vypadalo na další fiasko. Chystal jsem se ke spánku, rozhodl jsem se ale ještě si prohlédnout radar. A udělal jsem dobře. Začalo to naskakovat na německé straně Šumavy, včetně jedné podezřelé buňky. Ze začátku se zdálo, že to bude o prosvícených nočních strukturách a CG bleskách. Potom se ale bouřky rozlily do komplexu, začalo pršet a situace byla kvůli hrozícím bleskům velmi nebezpečná. Ve vrcholném stádiu to byl takový menší systémek s několika vlnami silného deště a silnou bleskovou aktivitou, převážně však už v mracích. Modely to nakonec dle mého s tou labilitou podcenily, soudě podle toho, co bylo předpovídáno a pak podle výsledných sondážek.
https://www.youtube.com/watch?v=zxwz4lz-DZo

I když upřednostňuju spíše bouřky s viditelnou strukturou odpoledne a večer, tak podobná bouřka mi do šuplíku letošní sezóny opravdu chyběla. Byla to první taková typická noční bouřka letos. A možná rovnou poslední, když vidím ty mizerné výhledy...