Bouřky 11.7.2016

Sem můžete přidávat vaše pozorování v roce 2016.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Tomáš Prouza
Administrátor
Příspěvky: 1149
Registrován: 30 kvě 2007 13:41
Bydliště: Velké Svatoňovice, okr. Trutnov, 370 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

V pondělí 11. července bude přes Německo k východu zvolna postupovat zvlněná studená fronta a během dne začne ovlivňovat počasí u nás. Před ní k nám bude vrcholit příliv velmi teplého vzduchu od jihu.

Na celém území Česka se proto očekává vyšší pravděpodobnost výskytu bouřek (50 %), na Z a SZ Slovenska pak nižší (15 %). Zároveň se na celém území Česka (kromě krajního východu) mohou v bouřkách vyskytnout velmi intenzivní (na východě poněkud slabší) doprovodné jevy, a to především krupobití a nárazový vítr. Dynamické podmínky atmosféry budou vhodné spíše pro vznik bouřek ojediněle až místy, a to ve formě multicelárních shluků, není vyloučen i výskyt izolované supercely. Nad ČR je očekáván nejvyšší potenciál (v rámci frontálního rozhraní) pro výskyt microburstů.

Předpověď ESTOFEXu:

Obrázek

Textová předpověď: http://www.estofex.org/cgi-bin/polygon/ ... recast.xml

Ke sledování vývoje situace a sdílení informací vás všechny zveme (a žádáme o účast) na IRC kanál AMSos, na který se snadno a lehce dostanete kliknutím na následující odkaz: http://webchat.quakenet.org/?channels=amsos

Zaznamenáte-li projevy bouří o intenzitě překračující kritéria pro záznam do ESWD (http://www.essl.org/cms/wp-content/uplo ... iteria.pdf), můžete o nich informovat buď zde, na naší Facebookové stránce nebo na mailu info@amaterskameteorologie.cz. Případný výskyt tornáda či tromby hlaste na adresu report@tornada-cz.cz

Registrovaní uživatelé nechť zanesou svá případná pozorování na http://report.bourky.cz/

Do tématu na fóru přispívejte především shrnutím situace, popisem, fotografiemi, videi, případně odkazy týkajícími se řešené situace. Děkujeme.
Uživatelský avatar
JURAJk6
Příspěvky: 386
Registrován: 09 čer 2009 21:22
Bydliště: Černotín (okr Přerov) 310 m. n. mořem
Kontaktovat uživatele:

Tak tady u nás to vypadalo zpočátku nemastně, neslaně, až se v pozdních odpoledních hodinách začly v klasickém místě (okolí Větřkovic) tvořit bouřky. Další pak vznikla západně a při svém postupu k východu zesílila. V tu dobu jsem ji začal pozorovat a hned mě upoutala tmavou základnou a ostře řezaným srážkovým polem. Že by konečně supercela? Podle Davida Rývy nakonec multicela, ale podle mě k supercele daleko nebylo. Tak snad příště.
Panorama silné bouřky severně.
Panorama silné bouřky severně.
Halové jevy, duhy a bouřky, to já rád. Ale nesnáším, když není co pozorovat.
LOVU ZDAR!
Uživatelský avatar
Rosnič
Příspěvky: 182
Registrován: 22 bře 2014 15:58
Bydliště: Stochov

Kladensko už štěstí opustilo... Systém, jdoucí z Bavorska směrem sem, se při vstupu do ČR doslova vypařil a tady se projevil jen zvětšenou oblačností, silným západním větrem a slabou přeháňkou. Když už nic, tak aspoň mám kolo díky plánovanýmu výjezdu ve 100% stavu :lol:
Z poslední výspy před kladenským okem zdraví Radek :-)
Uživatelský avatar
Sheik
Příspěvky: 56
Registrován: 13 kvě 2012 11:09
Bydliště: Kladno

Dnešní den bych označil jako "lov na pileusy" Bohužel další dvojka od Estofoxu, která se nepovedla. Snad bude již poslední s tímhle statusem :)
pileusy.jpg
Uživatelský avatar
Jan Drahokoupil
Administrátor
Příspěvky: 543
Registrován: 26 kvě 2007 15:07
Bydliště: Brandýsek, okr. Kladno
Kontaktovat uživatele:

No stačí se podívat na tu mapku Estofexu výše, kde jsou zakreslené i hlášené jevy... ta je, myslím, dost výmluvná. Jinak pileusy byly suprové. Fotky máme zase klasicky všichni stejné, tak sem hodím odkaz aspoň na timelapse: https://www.youtube.com/watch?v=XztRMUr2fLc
Uživatelský avatar
Sheik
Příspěvky: 56
Registrován: 13 kvě 2012 11:09
Bydliště: Kladno

Jan Drahokoupil píše:No stačí se podívat na tu mapku Estofexu výše, kde jsou zakreslené i hlášené jevy... ta je, myslím, dost výmluvná...
Oprava - u nás se nepovedla, beru to z téhle stránky ;)
Uživatelský avatar
Jan Drahokoupil
Administrátor
Příspěvky: 543
Registrován: 26 kvě 2007 15:07
Bydliště: Brandýsek, okr. Kladno
Kontaktovat uživatele:

Sheik píše:Oprava - u nás se nepovedla, beru to z téhle stránky ;)
No já to myslel stejně. Prostě Estofex nebral v potaz region ČR, kde "dvojka" obvykle nefunguje :-). Všude okolo byl asi bordel, ale u nás to bylo tak na 50% bez výraznějších projevů.
Uživatelský avatar
dobrmanek
Příspěvky: 746
Registrován: 23 čer 2007 09:56
Bydliště: Větřkovice, 480 m.n.m, okres Opava

Tento den začal již brzy v noci. Západně od Vítkova vyrostlo několik velmi aktivních cb, ale v době mého příjezdu na stanoviště aktivita již klesala. Jednak jsem se nedokázal rozhodnout odkud budu lovit a zda vůbec existuje v tom směru úplně ideální místo. Tímto jsem ztratil drahocenné minuty a pár blesků na kartě (bohužel to stále nevím). Nakonec jsem vybral čerstvě sklizené pole, ale ideální to vůbec nebylo.
blesk.jpg
V průběhu odpoledne vznikaly západně a jihozápadně bouřková jádra a tato postupovala přímo přes Větřkovice či v jejich blízkosti. Čela bouřek nebyla nikterak zajímavá, ale blesková aktivita byla parádní. Po přechodu na zadní straně bouří jsem pozoroval velmi mnoho krásných CG a litoval, že nemám kvalitnější výbavu na jejich lov.

Na jihozápadě vznikla nejzajímavější buňka toho dne. Blesková aktivita byla výrazná a vzhledově ona buňka vypadala velmi podezřele. Při své cestě stihla zemědělcům v Vlkovic, Fulneka, Lukavce. Bílova vymlátit většinu řepky. V těchto lokalitách bylo krupobití, přičemž největší kroupy padaly ve Fulneku a v Lukavci, kde byly okolo 2 - 3 cm nelze ojediněle vyloučit větší.
bourka.jpg
celá fotogalerie
http://dobrmanek.rajce.idnes.cz/11.7.20 ... _Vetrkovic

krupobití z Lukavce
https://www.youtube.com/watch?v=TXpTQ2n5ubU

krupobití Fulnek
https://www.youtube.com/watch?v=qSDnyQqHoBg
Ze Slezska Vás zdraví Zbyněk Černoch
Odpovědět

Zpět na „Pozorování v roce 2016“