Stránka 1 z 1

Bouřky 30.6.2016

Napsal: 30 čer 2016 14:10
od Tomáš Prouza
Ve čtvrtek 30. června bude přes naše území v teplém jihozápadním proudění postupovat k východu zvlněná studená
fronta.

Z tohoto důvodu ve své původní předpovědi ESTOFEX očekával na většině území Česka (kromě krajního západu a J Moravy) a na SZ Slovenska vyšší pravděpodobnost výskytu bouřek (50 %). Na zbytku území Česka i Slovenska pak byla předpokládána pravděpodobnost nižší (15 %). Intenzivnější doprovodné jevy předpokládány nebyly (nebyly ale ani zcela vyloučeny).

Předpověď ESTOFEXu z 29.6.2016 23:42 UTC:

Obrázek

Textová předpověď: http://www.estofex.org/cgi-bin/polygon/ ... recast.xml

Reálný vývoj situace byl ovšem poněkud jiný a přinesl vydání mezoměřítkové diskuze 30.6.2016 ve 12:10 UTC.
Linie konvergence se vyskytla proti očekávání více na východ (a tím pádem ve vhodnějších podmínkách), proto je možné očekávat organizaci bouřek do multicel, přičemž nelze vyloučit ani výskyt supercelární bouře. V těchtou bouřkách se pak následně mohou vyskytnou intenzivnější doprovodné jevy, především krupobití či tromby/tornádo (2 tromby byly pozorovány na severu Rakouska), později pak přívalové srážky či downbursty. Na samotné studené frontě se mohou vyskytnout slabší vnořené bouřky.

Obrázek

Textová předpověď: http://www.estofex.org/cgi-bin/polygon/ ... ussion.xml

Ke sledování vývoje situace a sdílení informací vás všechny zveme (a žádáme o účast) na IRC kanál AMSos, na který se snadno a lehce dostanete kliknutím na následující odkaz: http://webchat.quakenet.org/?channels=amsos

Zaznamenáte-li projevy bouří o intenzitě překračující kritéria pro záznam do ESWD (http://www.essl.org/cms/wp-content/uplo ... iteria.pdf), můžete o nich informovat buď zde, na naší Facebookové stránce nebo na mailu info@amaterskameteorologie.cz. Případný výskyt tornáda či tromby hlaste na adresu report@tornada-cz.cz

Registrovaní uživatelé nechť zanesou svá případná pozorování na http://report.bourky.cz/

Do tématu na fóru přispívejte především shrnutím situace, popisem, fotografiemi, videi, případně odkazy týkajícími se řešené situace. Děkujeme.

Re: Bouřky 30.6.2016

Napsal: 01 črc 2016 18:25
od Rosnič
Včera si to sice nečekaně vybrali Moraváci, ale mohutná konvekce bez přeháněk brzo ráno (6:00 - 7:00 SELČ) tady taky nebyla k zahození 8)