Tornado/Funnel Cloud-16.6.2016

Sem můžete přidávat vaše pozorování v roce 2016.
Odpovědět
Uživatelský avatar
S-ChaserMR
Příspěvky: 105
Registrován: 20 srp 2011 10:54
Bydliště: Říčany u Prahy
Kontaktovat uživatele:

Vytvořil jsem speciální téma jen k tomuto případu, protože cpát to pod diskusi k 16.6 jsem nechtěl, protože by to tam bylo přeplácané...Klid žádná "F5"...ani uválená tráva na poli... :D Normálně jen předkládám možnosti do diskuse + dokumentace škod, kterou provedu ještě zítra a podrobněji + se poptám lidí, pokud na někoho narazím, kdo bydlí blízko, jestli něco neviděli, nebo neslyšeli, případně si potvrdit či vyvrátit spojení nalezených polomů s tímto jevem...

Takže o čem je řeč?

Řeč je o případu tornáda ze dne 16.6.2016...

ČAS: 19:30-19:45/50

Pozorováno z obce Březí směrem na jih/jihovýchod

Doba trvání jevu: 12-15 minut celkem, možná déle, ale mohlo být schované za horizontem (žluté oblasti byly z našeho úhlu nepozorovatelné (viz. mapka)
map111.jpg
ZDE VIDEO:

https://www.youtube.com/watch?v=MUE3CIzieOM

Komentář k videu:

Zářící slunce dělalo skutečně medvědí službu...ale cosi vidět je...zde v bodech:

1) Ke sloupu jakoby se blíží evidentně nálevka (ukazuje šipka) pod ní je vidět oblačný vír
2) kymácení/kývání stromů-ostatní jsou v klidu
3) zejména ke konci videa si všimněte kymácení/kývání stromů ALE...jakoby za horizontem v dálce je vidět nasávání páry, kondenzace, je to proti tomu slunci vidět špatně, ale je tam vidět mnohem širší oblast čehosi, ale stromy v té řadě k horizontu stojí v klidu...Takže bud jde o dva odlišné jevy, z nichž jsme zachytili jen jeden a nebo jde o jeden a ten samý, který se jen postupně přibližoval...
-----------

Ve chvíli kdy jsem pozoroval se proměnlivý ale převážně západní vítr změnil na jižní/jihovýchodní. Poté co jev ustal začalo vydatněji pršet, pak se na jihu během slabšího deště objevil nejspíš okraj supercely co nás míjela, podle spolehlivých zpráv co mám tu v době mezi 19:30-19:50 bylo detekováno menší hook echo.

Zde mix onoho útvaru, který se vynořil poté ze srážek, které se natáhly už asi po 8 minutách i do míst, kde předtím bylo ještě slunce a byl pozorováno ono tornádo:
mix222.jpg
Poté jsme slyšeli šílený hluk, přiblížil bych to k šumění, sypání štěrku, kamení, jihovýchodním směrem, jen asi na 20 sekund a poté ustání a ticho, až nepřirozené trvající asi 1 minutu a poté se spustil prudký déšť, najednou z ničeho a trval asi jen 1 minutu a poté ustal. A bouře odcházela.

Vytáhnout něco slušnějšího z videa byl takřka nadlický výkon...(fotografie níže) bud to bylo moc tmavé, nebo moc přepálené, proto zbyla jen jediná možnost a sice vyhladit oblast kde se na pár sekund nejlépe zviditelnil funnel cloud, zvýraznit a poté prakticky pixel po pixelu vytáhnout šedavý oblak pod tím a poté zahladit...takže výsledek, když přihlédnu k odchylce při vyhlazování by měl na 95-98% odpovídat tomu co jsme skutečně viděli...
tornado1662016.jpg
Uživatelský avatar
S-ChaserMR
Příspěvky: 105
Registrován: 20 srp 2011 10:54
Bydliště: Říčany u Prahy
Kontaktovat uživatele:

ŠKODY:

Den poté jsem našel v oblasti kde bylo vidět i na videu kývání stromů (fialová barva na mapce) mírně ohnuté špičky smrků a poházané větve na poměrně malém úseku..Což mě vedlo k myšlence, že šlo nejspíš o něco malého a už se tím dále nezabýval...

Ale dne 22.6.2016 jsem během sbírání hub, narazil na poměrně rozsáhlé chaoticky roztroušené polomy, vzdušnou čarou vlastně přesně tím stejným směrem, jakým byla pozorována ona kondenzace, nasávání, cáry oblačnosti.

Někdo mě tvrdil, že zde v Říčanech jsou zanechány polomy po jakési smršti z roku 2016, ale nevybavuji si jakou smršt mají na mysli (říkal mě to jeden starousedlík) faktem ale je, že tato smršť měla přejít někdy v únoru/březnu...Nejspíš měl na mysli sněhovou kalamitu, která tu polámala poměrně dost stromů...A ano našel jsem zde pár ulámaných stromů, ale ty už jaksi za tu dobu dosti seschly, to co jsem ale našel nyní jsou v 98% čerstvé přírůstky.

Jsem si tím takřka jistý, jelikož jsem tu už prováděl monitoring kvůli supercele (krupobití) ze 24.5.2016 a byl jsem i v této oblasti, odkud jsou následující fotky...a to tam ještě tyto polomy nebyly...A mezi datumem 24.5.2016 a 16.6.2016 nevím, že by tu prošlo cokoliv, co by mohlo způsobit takové škody...Nemluvě o tom, že na některých stromech byla ještě nezaschlá smůla, a bylo zřejmé že musely být odlomené opravdu nedavno / sytě zelené dorůstající šištice, přpadně nové jehličí, dužnaté, zelenavá dužina pod kůrou. Ty stromy musely spadnout před pár dny. Dokud si nejsem 100% jistý nechci dělat závěry proto se vydám dneska znovu a pokusím se sehnat někoho kdo by mě alespoň potvrdil, jestli ty polomy jsou od něčeho jiného či ne, už to samo o sobě by zvyšovalo pravděpodobnost, že jsou navázány právě na případ ze dne 16.6.2016. Nejlepší by bylo sehnat dalšího svědka, o to se pokusím a případně přidám sem další informace. Zatím bych nic moc nepodnikal, uvidíme s čím se vrátím dnes, třeba někdo něco viděl, slyšel zaznamenal...kdo ví... Ty polomy jsou celkem blízko zástavbě.

Fotky:
05.jpg
10.jpg
12.jpg
Uživatelský avatar
S-ChaserMR
Příspěvky: 105
Registrován: 20 srp 2011 10:54
Bydliště: Říčany u Prahy
Kontaktovat uživatele:

Další fotky škod:

Zde si povšimněte evidentně čerstvě spadlého, zlomeného stromu:
06.jpg

Tenhle strom možná vypadá celkem uschle a staře...ale jak je vidět i okolní stromy jsou dole jakoby uschlé, ten detailní záběr na čerstvé zlomení (fotka nad touto) je právě záběr na tento smrk.
09.jpg

Jakoby "odhozená" obrácená špice stromu na jiný vedlejší ohnutý strom:
03.jpg
Typické bylo: nepravidelné rozložení škod, kdy např. 8 stromů je poškozeno, bud poraženo případně odlomené špičky, a další stromy prakticky netknuté, pak např. 20-30 m nic a najednou rozházené větve na cestě jakoby odnikud, jako by se snesly skutečně ze vzduchu, pak po dalších 30 m najednou další polom třeba 6 stromů a okolní zase stojí zcela v pořádku a vzpřímeně.

Hlavní je objasnit jestli tyto polomy skutečně nejsou důsledkem nějaké jiné kalamity, ale podle fotek jsou některé stromy takřka se 100% jistotou velmi čerstvé a jak jsem již psal v období monitoringu škod po krupobití od 24.5.2016 (kdy tam tyto polomy ještě nebyly přítomny) do 16.6.2016 tu neprošla žádná bouře, schopná zanechat takovéto chaotické nepravidelné-ostrůvkovité škody. Dnes vyrazím podrobněji zdokumentuji a poptám se, pokud najdu svědka, pokusím se ho přesvědčit k rozhovoru, nejlépe na kameru, dám vědět.
:)
misa12
Příspěvky: 76
Registrován: 10 kvě 2012 19:09
Bydliště: Trutnov okr. Trutnov (Královehradecký kraj) 431 m. n. m.
Kontaktovat uživatele:

Mohu se zeptat, jakou ty poškozené stromy měly zhruba výšku a tloušťku kmene?
Uživatelský avatar
S-ChaserMR
Příspěvky: 105
Registrován: 20 srp 2011 10:54
Bydliště: Říčany u Prahy
Kontaktovat uživatele:

Re: Tornado/Funnel Cloud-16.6.2016
Nový příspěvekod misa12 » 24 čer 2016, 08:29:07

Mohu se zeptat, jakou ty poškozené stromy měly zhruba výšku a tloušťku kmene?

----------

Neměřil jsem to ale bylo to fakt různé, některé už to byly prakticky hodně vzrostlé kousky, které měly výšku tak 12-15 m ale spíš to obecně byly jakoby slabší kousky, tenčí smrky, ale nalezl jsem i poměrně tlusté, musel bych tam zajít znovu a přeměřit to. Ted jak nebudou bouřky tak zjistím které ty polomy jsou skutečně nové a které tam jsou možná od zimy, protože to jednoznačně odlišit skutečně nešlo a někde se to nejspíš překrývalo.
Odpovědět

Zpět na „Pozorování v roce 2016“