Bouřky 19.6.2016

Sem můžete přidávat vaše pozorování v roce 2016.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Václav Sedláček
Příspěvky: 220
Registrován: 06 čer 2007 17:34
Bydliště: Praha Barrandov, 302 metrů nad mořem
Kontaktovat uživatele:

Bouřky jsem dneska nečekal, ale o to přijemnější překvapení bylo, když kolem půl páté místo očekáváného líznutí bouřkou jdoucí JZ ode mě v jihovýchodním proudění vznikla přímo nad sídlištěm nová buňka a navíc rovnou "back-building thunderstorm". Tedy šlo o bouřku, která se vyvijí proti směru převládajícího proudění, v tomto případě se velmi pozvolna pohybovala od sídliště na V.

V 16:33 začaly padat velké kapky, déšť postupně přešel do silného deště s dobou trvání asi 8 minut, poté zeslábl do mírného deště a ten se střídavou intenzitou vydržel až do konce pozorování v 18:45. V 16:51 jsem slyšel první hrom od blízkého CC záblesku, následně asi do 17:15 byly cca 1 - 2 blesky do minuty, poté již jen občasný blesk. Pozoroval jsem jeden blesk CG- (úder do sídliště někde u ulice Pražského - 1 km daleko na V), jinak čárové CC blesky, většinou jen 2 - 3 km daleko doprovázené krátkými dunivými hromy. Jak se bouřka posouvala na východ, elektricky slábla a kolem 18:30 elektrická aktivita zanikla.


Nebyla pozorována žádná výraznější oblačná struktura a k nárazům větru nedošlo.
Nejsilnější pozorovaný nebezpečný jev? Přívalový déšť.
Oblíbená bouřka? Noční MCS.
Uživatelský avatar
Rosnič
Příspěvky: 182
Registrován: 22 bře 2014 15:58
Bydliště: Stochov

Tady se celej den honily kongesty, občas s přeháňkou nebo vzdáleným zahřměním. Zajímavější okamžik nastal před 15:00 SELČ, kdy nad Berounem vznikla bouřka, která rychle dosáhla 60dBz, začala se propagovat směrem sem a už na tu dálku o sobě dávala vědět dunivým hřměním. Jenže jak jsem vystrčil rypák z baráku, tak v tu ránu bylo po bouřce :D Pak už stála za zmínku jen podvečerní mohutná konvekce na východě...
Z poslední výspy před kladenským okem zdraví Radek :-)
emboracas
Příspěvky: 50
Registrován: 19 dub 2010 14:57
Bydliště: Mikulov na Moravě

Dnešní den jsem taky zrovna nebyl v očekávání, ale asi kolem 19:00 přišla ke Hradci Králové bouřka (směrem od Jeseníků) s jedním z nejhezčích shelfů, co jsem v poslední době viděl :) Blesková aktivita nic moc, severně od HK několik CG, jinak řádově 50 CC, kolem 21:00 zdechla :) Foceno mobilem kousek od hradeckých kolejí Na Kotli :)

Blížící se shelf:
20160619_185614.jpg
20160619_190250.jpg
A nakonec jsem vyběhnul i na ten most :D
20160619_190002.jpg
Uživatelský avatar
S-ChaserMR
Příspěvky: 105
Registrován: 20 srp 2011 10:54
Bydliště: Říčany u Prahy
Kontaktovat uživatele:

Zde celkem nečekaně fotogenická podívaná s neskutečnou fake supercelou :D

Toto je foceno mezi tak 19:15-19:45 z Říčan-Březí pohledem na jich/jihovýchod.
Souhrou okolností v atmosféře celá podívaná působila skoro jako kdyby procházela supercela, samozřejmě o sc nešlo...ale krásně fotogenické...Pěkně se chcípající bouřka převlékla jak na karnevalu za SC. :D

Na počátku to vypadalo že to má najeto na slušný celkem rozsáhlý shelf cloud:
panor1.jpg
Ale pak se celá struktura zformovala do podoby čehosi ala "supercelárního talíře"... :D
alasc11.jpg
alasc2.jpg
Uživatelský avatar
Jan Drahokoupil
Administrátor
Příspěvky: 543
Registrován: 26 kvě 2007 15:07
Bydliště: Brandýsek, okr. Kladno
Kontaktovat uživatele:

Ahoj,

z tohoto dne nemám prakticky nic, kromě jednoho CGčka kousek od Brandýska při hraničních světelných podmínkách...
IMG_6310c.jpg
Uživatelský avatar
dobrmanek
Příspěvky: 746
Registrován: 23 čer 2007 09:56
Bydliště: Větřkovice, 480 m.n.m, okres Opava

Si takhle jedu vlakem z Prahy a najednou shelf někde okolo Českého Brodu, u Pardubic další a poslední byl u Chocně, ale ten byl ve stadiu rozpadu
Shelf u Českého Brodu
Shelf u Českého Brodu
Shelf u Pardubic
Shelf u Pardubic
Ze Slezska Vás zdraví Zbyněk Černoch
Odpovědět

Zpět na „Pozorování v roce 2016“