Bouřky 16.6.2016

Sem můžete přidávat vaše pozorování v roce 2016.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Tomáš Prouza
Administrátor
Příspěvky: 1149
Registrován: 30 kvě 2007 13:41
Bydliště: Velké Svatoňovice, okr. Trutnov, 370 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Ve čtvrtek 16. června bude od jihozápadu bude přes Francii a Alpy postupovat do střední Evropy zvlněná studená fronta. Před ní nad naše území přechodně pronikne teplejší vzduch od jihu. Po poledni je na JZ Čech očekáván vývoj mělké tlakové níže, která bude při svém prohlubování postupovat dále k severovýchodu.

Na celém území Česka (a SZ/S Slovenska) je proto předpokládána vyšší pravděpodobnost výskytu bouřek (50 %), na zbytku území Slovenska pak nižší (15 %). V Čechách se v rámci případných bouřek mohou vyskytnout velmi intenzivní doprovodné jevy, a to přívalové srážky, silná krupobití, silné nárazy větru - a v případě výskytu supercelárních bouří nelze zcela vyloučit možný výskyt tornáda. Na zbytku území Česka a na Slovensku se pak mohou vyskytnout intenzivní doprovodné jevy stejných kategorií.
Díky očekávané vysoké dynamice prostředí (střih větru až 40 m/s + výrazná helicita) může na území označeným stupněm 2 dojít v pozdním odpoledni k výskytu několika supercel, postupujících k severovýchodu a doprovázených výše zmiňovanými projevy.

Předpověď ESTOFEXu:

Obrázek

Textová předpověď: http://www.estofex.org/cgi-bin/polygon/ ... recast.xml

Ke sledování vývoje situace a sdílení informací vás všechny zveme (a žádáme o účast) na IRC kanál AMSos, na který se snadno a lehce dostanete kliknutím na následující odkaz: http://webchat.quakenet.org/?channels=amsos

Zaznamenáte-li projevy bouří o intenzitě překračující kritéria pro záznam do ESWD (http://www.essl.org/cms/wp-content/uplo ... iteria.pdf), můžete o nich informovat buď zde, na naší Facebookové stránce nebo na mailu info@amaterskameteorologie.cz. Případný výskyt tornáda či tromby hlaste na adresu report@tornada-cz.cz

Registrovaní uživatelé nechť zanesou svá případná pozorování na http://report.bourky.cz/

Do tématu na fóru přispívejte především shrnutím situace, popisem, fotografiemi, videi, případně odkazy týkajícími se řešené situace. Děkujeme.
Uživatelský avatar
počasář
Příspěvky: 60
Registrován: 10 dub 2009 10:19
Bydliště: Plzeň, ČHMÚ-Mikulka
Kontaktovat uživatele:

Zachycení zrodu supercely, která přinelsa krupobití na Rožmitálsko a Příbramsko: https://youtu.be/y9h8MnXwDKU
Honza Sulan, ČHMÚ Plzeň
Uživatelský avatar
sumie_dh
Příspěvky: 12
Registrován: 02 čer 2011 13:25
Bydliště: Praha Vysočany

Par fotek z vcerejsiho "stacionarniho stomchasingu". Co to vlastne bylo jeste zhodnotim a nejspis vydam az v clanku, stejne jako zbytek fotek.

Lokace: Podolanka (kousek za Praha Kbely, viz priloha s radarem), jihozapadni pohled
Cas: 21:40-55 SELC

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Doppler z 21:45 , prevzato z http://kachelmannwetter.com/de/dopplersweeps/radar-dresden/
Doppler z 21:45 , prevzato z http://kachelmannwetter.com/de/dopplersweeps/radar-dresden/
ZMAX z 21:45 , cervene pozice pozorovatele , prevzato z http://radar.bourky.cz/
ZMAX z 21:45 , cervene pozice pozorovatele , prevzato z http://radar.bourky.cz/
Horse on the road!
Uživatelský avatar
Jan Drahokoupil
Administrátor
Příspěvky: 543
Registrován: 26 kvě 2007 15:07
Bydliště: Brandýsek, okr. Kladno
Kontaktovat uživatele:

Ahoj,

tak včerejšek se zapsal jako jeden z nejlepších výjezdů za bouřkami od začátku provozování tohoto koníčka... především díky tomu, že se jednalo o skupinovou akci o pěti lidech, kdy si všichni přišli na své, ale hlavně tím, co se povedlo ulovit: https://500px.com/photo/159030983/textb ... _id=581219

Vše bude samozřejmě v článku ;)
Uživatelský avatar
Rosnič
Příspěvky: 182
Registrován: 22 bře 2014 15:58
Bydliště: Stochov

Berou mě čerti, když se dívám na fotky na fb... Já se včera akorát zase přesvědčil o tom, že nemá nejmenší cenu zkoušet se někam dostat, a po návratu od Prahy jsem měl co dělat, abych stihnul aspoň rozpadající se supercelu (jak se dneska ukázalo), která přicházela od Rakovníka a dala se krásně fotit z pole za Stochovem. No, krásně. Už se stmívalo, začínalo pršet a než jsem se dostal na vyhlídku, tak už byla dost blízko na to, aby se nevešla do záběru a aby mě začaly znervózňovat blesky sem tam vystřelující ještě před shelfcloudem. Když už přestalo pršet, tak mě ještě v asi 22:00 SELČ vylákal ven cébák nepřetržitě prosvěcovaný blesky nad Prahou, jenže to pak mi vítr mlel se stativem tak, že se nepovedla jediná fotka. Bych blil.
Takže vzhledem k situaci za mě průser, ale furt to ještě mohlo bejt horší... :-)
Přílohy
IMG_6502.JPG
IMG_6499.JPG
IMG_6497.JPG
Z poslední výspy před kladenským okem zdraví Radek :-)
Uživatelský avatar
Rosnič
Příspěvky: 182
Registrován: 22 bře 2014 15:58
Bydliště: Stochov

:@
Přílohy
IMG_6521.JPG
Z poslední výspy před kladenským okem zdraví Radek :-)
Yany1
Příspěvky: 46
Registrován: 22 kvě 2015 08:12
Bydliště: Černíkovice Plzeň-sever

Pokračování z plzně-severu ...

SC (i když jsem byl včera na IRC napomenut, že vše není SC a že by se tomu tak říkat nemělo, ačkoliv zde čtu něco jiného, tak nevím) přišla od JZ, focena je až směrem na Z, tudy se stočila k S a pokračovala SV. To už ale byla jednotvárná šeď. Vítr v nárazech max 11.5 m/s. Pak to vzalo stativ i s anemometrem, začalo pršet a vyhnalo mě to pryč. Povedla se jediná fotka blesku (balkonovka). Dohromady pozorováno 5 CG, CC jsem nepočítal. Srážkový úhrn se pokusím zjistit.

Timelapse : https://youtu.be/4CRMg1D2p0s

A pár fotek :
Přílohy
Směr Z
Směr Z
Směr S
Směr S
Balkonovka směrem na S
Balkonovka směrem na S
Canon EOS 450 D, stativ
Uživatelský avatar
Instabiliter
Příspěvky: 386
Registrován: 04 srp 2008 09:38
Bydliště: Toužim (Karlovarský kraj) / Plzeň Skvrňany

Čauky

Letošní rok tedy neskutečně válí. Prozatimní průběh je pro mě, jakožto pro bouřkaře, rozhodně nejlepší od roku 2006, tedy od doby, od které se tomu hlouběji věnuju a to i přes několik letošních neúspěchů.

Včerejšek však začal váhavě. Původně jsme s Lubošem Opaleckým předpokládali start konvekce někdy v odpoledních hodinách. Dlouho se však nic nedělo a skoro to vypadalo na výpek roku. Přesto jsme si nakonec vlakem sjeli k Ražicům nedaleko Písku, které jsme považovali jako takové kompromisní místo mezi očekávaným postupem bouřek a dynamikou, která podle modelů měla být silnější na jihu. Nakonec kolem 18h konvekce skutečně doslova explodovala. Sledovali jsme mohutné cumulonimby u Brd, postupující k severovýchodu. Buňky se záhy rozštěpily a staly se supercelami. Zde jsme se zaměřili na tu poslední v řadě. Východně od Příbrami, kde překřížila trasu supercely z 23.5., tak tam teda ty lidi museli letos zažít hrůzu. Následně dorazila ještě supercela z Bavorska. Ta hladce přejela Šumavu, na což jsme zírali, původně jsme očekávali klasický zdech. Nestalo se a ke všemu si dovedla udržet svou strukturu ala Nebraska, kterou jsme do té doby znali jen z počítačového monitoru. Bylo to ale i štěstí, dostali jsme jí doslova naservírovanou do ideální pozice. Více bude v článku.
V příloze jsou fotografie od Luboše, na první fotce je supercela někde u Příbrami, na druhé pak bouřka jdoucí z Bavorska. Nakonec ještě naše video: https://www.youtube.com/watch?v=GPjxqnGOc4I
Přílohy
Supercela u Příbrami
Supercela u Příbrami
Supercela nad Šumavou
Supercela nad Šumavou
Z Toužimi nebo Plzně zdraví Honza Džugan :-)
Uživatelský avatar
S-ChaserMR
Příspěvky: 105
Registrován: 20 srp 2011 10:54
Bydliště: Říčany u Prahy
Kontaktovat uživatele:

Mix fotek z 16.6.2016:
1662016sc1.jpg
16620161.jpg
1662016vecer2.jpg
emboracas
Příspěvky: 50
Registrován: 19 dub 2010 14:57
Bydliště: Mikulov na Moravě

Přikládám alespoň pár fotek jedné ze zmírajících SC focených z Hradce Králové SZ směrem mezi 10. a 11. večerní :)
Přílohy
IMG_7756.jpg
IMG_7746.jpg
IMG_7742.jpg
Uživatelský avatar
S-ChaserMR
Příspěvky: 105
Registrován: 20 srp 2011 10:54
Bydliště: Říčany u Prahy
Kontaktovat uživatele:

Mám ale zajímavé hlášení...Mezi 19:30-19:45 jsme s kolegou jižně od Říčan pozorovali COSI...Radši nebudu dělat nějaké závěry, ale první velkou nevýhodou byl šílený liják, který se samozřejmě sunul od jihozápadu, západu. Fotografické podmínky byly příšerné, takové to šero-ne šero, světlo ne světlo...Náhle jsem si periferním zrakem povšiml na jihu čehosi co vypadalo jako rychle kondenzující "lesocumulus". Nevěnoval jsem tomu pozornost, ale pak mě upoutalo že kolem toho bylo cosi jako rychle se pohybující virga. Pak bylo jasné, že takhle rychle se prostě virga ani pára od lesů hýbat prostě nemůže.

Oblaky jakoby "cupitaly" rychle do prava směrem ke srážkovému pásmu, vždy se jakoby kondenzace na půly cesty zarážela a přibývala nová od spodu, pak třeba na 20 sekund nic, takže jsme mžourali a zoufale zoomovali, vždycky pak otočili fotáky směrem k jihozápadu ke byl vidět vzdálený wall cloud, když tu...znovu :D Bylo to strašně nepředvídatelné a nefotitelné. Pokoušel jsem se o video, kde ale kontrast je no nechci ani řikat jaký a na co, takže v pc jsem to musel hrozně doupravovávat a není přesně jasné o co šlo, ale podle mě si troufám říct, že se tam skutečně něco pokoušelo o styk se zemí.

A velmi mě překvapuje na čem, vlastně na ničem...Jen na malé oblasti nacházející se v levo od srážkového pásma...
Doba trvání jevu byla tak 10 min s různě dlouhými přestávkami. Podle toho jak těžké to bylo zaznamenat a jak daleko jsem musel zoomovat, a že srážky dorazily tak do 15 min, odhaduji že se to muselo nacházet tak 15-20 km jižně od Říčan.

Zde fotky vytažené z videa: (hodně upravený kontrast aby to lépe vyniklo)
funnel111.jpg
Zde hodně vykontrastované (jediná fotografie kde je vidět cár vycházející z lesů) ta nálevka či co to je (světlejší protáhlá oblast na základně z koláže nahoře)
cary.jpg
A zde záběr, kdy se to objevilo na chvíli naposledy je tam vidět jakási protažená sníženina:
cosi.jpg
Opravdu nevím, fakt ne...Na videu je COSI vidět, co se pohybuje poměrně rychle a netypicky, ale obávám se že pravdu se asi nikdy nedozvíme...


PS: Ted jsem se právě vrátil z lesa (Aktualizace 17:45) našel jsem v dané oblasti poházené větve, malé větve, evidentně čerstvě odervané, takže k čemusi tam dojít 100% muselo! A podle videa je tam patrný alespoň jeden zajímavý fenomén. Jsou videt v dálce stromy, které se prakticky vůbec nehýbají, ale v úzkém pásu asi 20 stromů je vidět jak se náhle kývají celkem rychle ze strany na stranu a je to přesně ta oblast, kde se objevovala ta kondenzace a dnes nalezené poházené větvičky, takže rozhodně tam došlo k nějakému lokálnímu zesílení větru, země se to nejspíš nedotklo spíš to jakoby viselo těsně nad hranicí korun stromů. Video se pokusím nějak upravit a pak přidat jako samostatné.
Naposledy upravil(a) S-ChaserMR dne 18 čer 2016 16:52, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Amerika
Příspěvky: 1145
Registrován: 08 srp 2007 19:30
Bydliště: Slaný

Tak v první řadě tady musím vyjádřit hlubokou poklonu předpovědi ČHMÚ. Nejprve odvážná výstraha budící rozpaky - nad celou ČR se táhnul jen úzký pás označený stupněm 2 sporadicky olemovaný jedničkou a na zbytku území nic. Všechny pochybnosti se rychle rozplynuly, když právě v tomto pásu začaly vznikat první bouřky, které brzy dosáhly předpovídané intenzity. Takže jestli se na hydráku bude podobně předpovídat i do budoucna, tak musím říct, že od dob, kdy jsem tu kritizoval každou druhou předpověď, došlo k opravdu velkému pokroku!

Pokud jde o mé pozorování, nezbývá než přiznat, že tenhle den jsem prohrál. Vyfotil jsem jen jednu slábnoucí supercelu a pár jiných mraků. Slaný prostě dnes nebylo dobré místo na pozorování ač šancí všude kolem bylo dost a kdo byl jen trochu aktivní, bez většího cestování si mohl nafotit všechno co potřeboval. Já jsem sice zvažoval výjezd na východ, ale postupně to vypadalo že se chystá i něco sem, tak jsem radši pustil to co je kolem, než abych propásl něco důležitého ve Slaném.

Situaci jako celek ale považuju za úspěšnou. Už podruhé se tento rok ukázalo, že to není jen Morava a jižní Čechy, kde můžou být dobré bouřky, stejně tak jako to, že stupeň dva, který nejednou zklamal, se může také uskutečnit v plném rozsahu.

A nakonec samozřejmě gratulace všem úspěšným. Těch nespočet zbytečných nebo málo platných výjezdů se zase jednou po čase vyplatilo - žejo Honzo!
Přílohy
_DSC3073.png
_DSC3081.png
_DSC3099.png
Uživatelský avatar
Sheik
Příspěvky: 56
Registrován: 13 kvě 2012 11:09
Bydliště: Kladno

Ahoj, tak pro mě osobně číslo 1 za celou dobu, co jsem se začal věnovat bouřkám. Veliký dík patří Tomášovi, který to vše sledoval již několik dní dopředu a plánoval výjezd ve třech lidech. Pak se k nám ještě přidali Honza s Dášou. Bylo parádní sledovat, jaký mají všichni tři přehled. Díky jejich zkušenostem a štěstí jsme nakonec odlovili parádní SC. Jsem moc rád, že jsem tam mohl být a vidět to na vlastní oči. Přidávám do placu jen pár fotek, zbytek asi až v článku :)
panorama SC
panorama SC
face to face
face to face
Nameless42
Příspěvky: 36
Registrován: 08 črc 2014 14:22
Bydliště: Veltruby (okres Kolín)

Gratuluji k pěkným úlovkům lidi ;) .

Bohužel zde to tak fotogenické nebylo. Většinou taková ta jednolitá šeď a ani projevy nebyly nic extra. I většina blesků byla ukrytá ve srážkách a většinou bylo třeba slyšet i jenom hřmění bez viditelných záblesků.

Všechno začalo už před 18:00 kdy začalo postupně hřmít od Z/JZ. Pak se přidal slabý déšť, který v podstatě trval tak cca 2 hodiny a postupně sílil. A který mě taky vyhnal ze zahrady a zrušil můj pokus o timelapse :envy: . To nej asi přišlo po 20:30 kdy nás přešlo červený jádro s docela silným lijákem a silnějším větrem. Jinak co se týče struktury tak nejzajímavější byla asi ze začátku nějak kolem 18:00 až 18:30 (viz. foto). To se to na obloze pěkně deformovalo. No ale pak už to bylo všechno jenom takový nemastný/neslaný. Škoda, že jsem nevyrazil do Poděbrad. To bych možná mohl mít zajímavější foto. Co si pamatuji tak tam mířilo bílý jádro a byla to myslim i jedna z těch potvrzených supercel.
DSC_0009.jpg
DSC_0046.jpg
Uživatelský avatar
S-ChaserMR
Příspěvky: 105
Registrován: 20 srp 2011 10:54
Bydliště: Říčany u Prahy
Kontaktovat uživatele:

Tak už se mi podařilo to lépe upravit to video toho "tornáda"/ funnelu.

kdyby tak nezářilo to slunce zrovna v té oblasti byla by úprava mnohem snazší...

https://www.youtube.com/watch?v=MUE3CIz ... e=youtu.be

Nevím proč ale v titulích uvádím že od 1:15 je upravené video, tak to bylo i v PC ale na youtube je to nějaké posunuté a začíná to až 1:22, nevím proč...

Tak jako nevím at si udělá obrázek každý sám, chce to víckrát a zamžourat očima, sledovat ten pohyb těch stromů a cosi šedaveého co se tam převaluje poměrně rychle a otáčí kolem nich a je to "celkem jasné"

Asi nejvíce se to objeví ve fázi, kdy to utíká směrem k tomu sloupu, tam je i šipka, tam se vysune cosi bílého ze základy...

Jo a ta hudba, to se omlouvám...ale jako to žvanění co tam je pod tím na originálním videu...to nechcete slyšet...asi tak :D
Uživatelský avatar
Rosnič
Příspěvky: 182
Registrován: 22 bře 2014 15:58
Bydliště: Stochov

Sheik> asi není šance, že bych se mohl na příštím výjezdu k někomu přidat, což? Dokud nebude kolo rychlejší než supercela, mám smůlu... :D
Z poslední výspy před kladenským okem zdraví Radek :-)
Uživatelský avatar
Jan Drahokoupil
Administrátor
Příspěvky: 543
Registrován: 26 kvě 2007 15:07
Bydliště: Brandýsek, okr. Kladno
Kontaktovat uživatele:

Sheik píše:Ahoj, tak pro mě osobně číslo 1 za celou dobu, co jsem se začal věnovat bouřkám. Veliký dík patří Tomášovi, který to vše sledoval již několik dní dopředu a plánoval výjezd ve třech lidech. Pak se k nám ještě přidali Honza s Dášou. Bylo parádní sledovat, jaký mají všichni tři přehled. Díky jejich zkušenostem a štěstí jsme nakonec odlovili parádní SC. Jsem moc rád, že jsem tam mohl být a vidět to na vlastní oči. Přidávám do placu jen pár fotek, zbytek asi až v článku :)
Ahoj,

no já bych to až tak nepřeháněl. Myslím, že jsme měli i dost štěstí. Jo, člověk tak nějak už ví, kde by měl vůči supercele být, aby z toho něco měl, ale byla klika, že se nám na to místo povedlo dostat dřív, než bouřka zdechla. Takových podobných manévrů už bylo, ale tady bouřky málokdy vydrží tak dlouho, aby byl prostor na podobné přesuny. Tentokrát to vyšlo :D

Jinak za nás taky jedna z nej akcí od samého začátku pozorování bouřek. Tohle se povede fakt málokdy.

Doufám, že se všichni budou podílet na článku... Pokud ano, tak prosím o postupné nahrávání fotek do Galerie, ať to můžeme sepisovat ;)
Uživatelský avatar
novotny
Příspěvky: 207
Registrován: 13 bře 2010 09:56
Bydliště: Nové Strašecí (okr. Rakovník)
Kontaktovat uživatele:

Ahoj, musím se také podělit o dojmy. Pro mě to byla asi nejlepší bouřková akce co sem zažil, asi to překonalo všechny dosavadní. Bylo fajn, že nás bylo víc a konečně všechno klaplo. Bylo to tedy docela trápení než sme k tomu Benešovu dojeli, jestli se to stihne nebo ne. Nakonec se i ukázalo, že většina našich zásadních rozhodnutí byla správná a spíš než, že jsme měli štěstí, bych řek že sme konečně neměli smůli. A opět se mi potvrdilo, že kdybych pozoroval pouze z N. Strašecí, tak letos toho moc neuvidím, prostě je třeba jezdit. Přidávám dvě jediné fotky které jsem zatím dal do kupy, nějak na to není čas...
Přílohy
panorama sc u Divišova
panorama sc u Divišova
panorama sc u Benešova při odjezdu
panorama sc u Benešova při odjezdu
Mé nej fotky počasí, krajiny, přírody apod. - http://500px.com/TomNovi
Má videa na youtube - http://www.youtube.com/TomNovotny88
Uživatelský avatar
novotny
Příspěvky: 207
Registrován: 13 bře 2010 09:56
Bydliště: Nové Strašecí (okr. Rakovník)
Kontaktovat uživatele:

Tak přikládám ještě jedno videjko a timelapse https://youtu.be/xiZD4dL9YT4
Mé nej fotky počasí, krajiny, přírody apod. - http://500px.com/TomNovi
Má videa na youtube - http://www.youtube.com/TomNovotny88
Odpovědět

Zpět na „Pozorování v roce 2016“