Bouřky 8.6.2016

Sem můžete přidávat vaše pozorování v roce 2016.
Odpovědět
Tomáš Prouza
Administrátor
Kontaktovat uživatele:

Ve středu 8. června bude z Polska k jihovýchodu postupovat slábnoucí tlaková výše. Za ní postoupí do střední Evropy od severozápadu studená fronta, která začne ovlivňovat počasí nad naším územím.

Vyšší pravděpodobnost výskytu bouřek (50 %) je proto očekávána v odpoledních a večerních hodinách na Z/SZ Čech. Nižší pravděpodobnost (15 %) pak na zbytku území Čech, ve Slezsku a na SZ Slovenska. Intenzivnější doprovodné projevy bouřek nejsou předpokládány.

Předpověď ESTOFEXu:

Obrázek

Textová předpověď: http://www.estofex.org/cgi-bin/polygon/ ... recast.xml

Ke sledování vývoje situace a sdílení informací vás všechny zveme (a žádáme o účast) na IRC kanál AMSos, na který se snadno a lehce dostanete kliknutím na následující odkaz: http://webchat.quakenet.org/?channels=amsos

Zaznamenáte-li projevy bouří o intenzitě překračující kritéria pro záznam do ESWD (http://www.essl.org/cms/wp-content/uplo ... iteria.pdf), můžete o nich informovat buď zde, na naší Facebookové stránce nebo na mailu info@amaterskameteorologie.cz. Případný výskyt tornáda či tromby hlaste na adresu report@tornada-cz.cz

Registrovaní uživatelé nechť zanesou svá případná pozorování na http://report.bourky.cz/

Do tématu na fóru přispívejte především shrnutím situace, popisem, fotografiemi, videi, případně odkazy týkajícími se řešené situace. Děkujeme.
Dáša
Člen AMS

Ačkoliv jsem zde dnes s ničím moc nepočítala, když se podvečer začal přibližovat shluk buněk od SV, neváhala jsem a vyrazila jsem na OC Šestku u LKPR. Pozorovala jsem sice směrem ke Slanému celkem slušné srážkové pruhy, které sem tam protnul nějaký blesk, trigger mi ovšem chytl jen jeden "okrajovo-komínový". :lol:
Bouřce se ovšem k letišti příliš nechtělo a tak než se doplazila, raději zdechla. :lol: Nová buňka naskakující u Kladna též spustila slušné srážkové pruhy, ale zahřmít jsem z ní slyšela jen jednou.
Přílohy
IMG_2824x.jpg
Lukáš Ronge
Administrátor
Kontaktovat uživatele:

Tak já se taky přidám :-) jedna celkem slušná fotka CC blesku nad Krkonošemi
IMG_0502s.jpg
Rosnič

První zářez za noční bouřku 8) Snímky z radaru mě furt provokovaly, tak jsem nakonec po 22:00 SELČ vodnice-nevodnice a film-nefilm podlehl, sbalil nádobí a vyrazil kousek za Stochov naproti bouřce jdoucí od SZ zhruba směrem sem. Vyšlo to parádně, místo lightingtriggeru jsem dostal rozum a vsadil na dlouhou expozici, bouřka chcípla přesně ve chvíli, kdy už jsem to balil i já a atmoséru dokreslovaly oslňující blesky z bouřky u Slaného. Těch ale bylo málo, cca každých 10 minut, takže nic na focení... S čím jsem nepočítal, byla záplava houštin a řepky na místě pozorování. Za měsíc to svinstvo vyrostlo až k pasu... :@

EDIT: Teď, k půlnoci, vznikla nová bouřka opět u Slaného. Blikačka pěkná, je i slyšet hřmění, ale snad se jí ujme někdo, kdo ráno nevstává... :-)
Přílohy
IMG_6434.JPG
IMG_6429.JPG
IMG_6407.JPG
Z poslední výspy před kladenským okem zdraví Radek :-)
Tomáš Prouza
Administrátor
Kontaktovat uživatele:

V Peci pod Sněžkou nás v průběhu středy postihly nakonec bouřky tři:

Kumulení nad Krkonošemi nastalo už kolem poledne, ale spíš v západní části. První bouřka nastartovala kdesi západně od Špindlerova Mlýna, v Peci bylo první hřmění slyšet okolo 13:20. Blesky nebyly zpočátku vidět žádné a bouřka nás míjela JZ směrem. Před 14. hodinou začalo pršet, a to vcelku intenzivně - celkem spadlo 7,6 mm deště. Z toho měli jistě radost stavebníci, kteří krátce po poledni dokončili betonáž na sousední stavbě... Krátce po 14. hodině pak asi 5 minut padaly spolu s intenzivním deštěm cca 5 mm velké kroupy. Vítr zesílil jen krátkodobě, s maximálním nárazem 9,6 m/s ve 13:59. V této fázi se již bouřka stala místní a začaly být viditelné i blesky. Nejbližší z nich udeřil taktéž okolo 14. hodiny, zahřmělo 2 vteřiny poté. A jak jsem se následně dozvěděl od Lukáše R., byl to CG-, který trefil chatu Svornost a odpálil tam internet/elektroniku. Krátce poté, okolo 14:15 SELČ, se bouřka rozpadla.

Mezitím začala vznikat zbrusu nová buňka opět SZ od Pece, ta však nedosáhla vyšší intenzity a záhy opět zanikla (14:20 - 14:55 SELČ). Slyšet bylo pouze pár hromů.

Poslední bouřka, již na samotné studené frontě, elektricky poněkud výraznější, byla delšího trvání. První hřmění bylo slyšet ve 21:40 SELČ, spolu s blýskavicemi prosvěcujícími vrchol bouřky na SV nad Polskem (hřmění ale pocházelo z komplexu nad západními Krkonošemi. Většina výbojů byla relativně daleko, v oblasti Špindlerova Mlýna nebo za Sněžkou nad Polskem. Srážky místy intenzivní, celkem napršelo 6,5 mm deště (tentokrát bez krup). V závěru bouřky se opět vyskytlo několik bližších výbojů (3-5 km daleko). Rozpad bouřky následoval okolo 23:55 SELČ, srážky ustaly krátce poté.
novotny
Kontaktovat uživatele:

Zdravím, včerejšek zde nebyl špatný, k večeru se k nám od Loun blížila rozpadající se bouřka, před kterou se nad Kladnem nejprve udělal congestus s pravděpodobnou trombou a následně to přerostlo v cébák. Rotaci sem na tu vzdálenost nepozoroval, ale ten tvar a doba vzniku (přerůstání congestu do cb) by té trombě nasvědčovalo. No a po západu slunce šla další várka, to nad Kladnem moc neblikalo, ale ta západnější buňka co šla na Rakovník blikala dost. Takže sem se přesunul k Řevničovu a něco se i podařilo.
Přílohy
u Řevničova
u Řevničova
tromba nad Kladnem od  N. Strašecí
tromba nad Kladnem od N. Strašecí
tromba
tromba
Mé nej fotky počasí, krajiny, přírody apod. - http://500px.com/TomNovi
Má videa na youtube - http://www.youtube.com/TomNovotny88
Amerika

Smůla na noční bouřky tento rok konečně prolomena!
Impuls k zesílení bouřek dal západ slunce - tak jak to za správných situací má vypadat. A nově vzniklá buňka začala sypat blesky až jsem byl zaskočen, ač připraven. Bohužel světlo ještě bylo velké na expoziční focení blesků a tak se mohl uplatnit akorát ten kdo měl trigera - což já nejsem. Druhou mojí smůlou bylo, že blesky začínaly znenadání a když jsem vše nainstaloval, tak zase nic. Jak jsem to uklidil, tak najednou 3 CG-čka jako prase! Taky jsem se ale bál, protože srážkové pole bylo těsně u mně.
Takže tuto krásnou příležitoat jsem téměř prokaučoval. Povedlo se jen pár snímků. Mít trigera, větší trpělivost a úkryt v autě, měl jsem těch fotek 10x tolik.
Přílohy
_DSC2039.png
_DSC2123v.png
_DSC2548.png
Odpovědět

Zpět na „Pozorování v roce 2016“