Bouřky 5.6.2016

Sem můžete přidávat vaše pozorování v roce 2016.
Odpovědět
Tomáš Prouza
Administrátor
Kontaktovat uživatele:

V neděli 5. června se nad střední Evropou bude udržovat nevýrazná oblast nižšího tlaku vzduchu. Nad Skandinávií zmohutní tlaková výše, po její přední straně bude postupovat k jihu studená fronta a během dne začne ovlivňovat severovýchod našeho území.

Z výše uvedených důvodů je na celém území ČR / SR očekávána vyšší pravděpodobnost výskytu bouřek (50 %), spolu s možným výskytem intenzivnějších doprovodných jevů ve formě přívalových srážek, v menší míře pak krupobití a nárazového větru.

Předpověď ESTOFEXu:

Obrázek

Textová předpověď: http://www.estofex.org/cgi-bin/polygon/ ... recast.xml

Ke sledování vývoje situace a sdílení informací vás všechny zveme (a žádáme o účast) na IRC kanál AMSos, na který se snadno a lehce dostanete kliknutím na následující odkaz: http://webchat.quakenet.org/?channels=amsos

Zaznamenáte-li projevy bouří o intenzitě překračující kritéria pro záznam do ESWD (http://www.essl.org/cms/wp-content/uplo ... iteria.pdf), můžete o nich informovat buď zde, na naší Facebookové stránce nebo na mailu info@amaterskameteorologie.cz. Případný výskyt tornáda či tromby hlaste na adresu report@tornada-cz.cz

Registrovaní uživatelé nechť zanesou svá případná pozorování na http://report.bourky.cz/

Do tématu na fóru přispívejte především shrnutím situace, popisem, fotografiemi, videi, případně odkazy týkajícími se řešené situace. Děkujeme.
Sheik

Právě nyní Strakonická kovadlina
DSC_0839.JPG
Rosnič

Výjezd za bouřkou u Litoměřic, do Kralovic u Slaného, dnešní odpoledne. Prve jsem si myslel, že zdechne zase dřív, než se stihnu někam dostat, jenže pak na severní straně vyrazila nová věž a bouřka zvýšila odrazivost, jenže taky změnila směr na Ústí, kde pak umřela definitivně. Pak jsem chvíli koukal na bouřky na východě a na jihu a po 17:00 SELČ jsem se vydal na cestu zpět. Ze silnice u Smečna jsem ještě pozoroval a fotil večerní bouřku u Strakonic. Radost kalil fakt, že od Slaného jsem šel po svých vedle kola s prázdnou přední duší...
Přílohy
IMG_6340.JPG
IMG_6322.JPG
IMG_6311.JPG
Z poslední výspy před kladenským okem zdraví Radek :-)
Rosnič

Ještě pár fotek... :-)
Přílohy
Bouřka u Strakonic
Bouřka u Strakonic
IMG_6374.JPG
Od Kralovic je opravdu parádní výhled :-)
Od Kralovic je opravdu parádní výhled :-)
Ladik82

Rosnič

Tak na fejsbuku ČHMI je video s rotujícím wallcloudem pod tou litoměřickou bouřkou. Ona se i tvářila jako supercela, ale trvalo to příliš krátce. Nějaký bližší info? :)
Ladik82

Včerejší polské bouřky měly namířeno pěkně mým směrem. Jelikož jsem usoudil dle radaru , že by to mohlo stát za "něco" vydal jsem se jim naproti do Polska, kde je samá rovina a byla by šance na dobré foto. Co myslíte že bouřky udělaly když mě viděly ? :D :@
Přílohy
pan storm30.jpg
Tomáš Prouza
Administrátor
Kontaktovat uživatele:

Nedělní bouření začalo už krátce před poledne i v rámci bouřkového semináře na Radosti u Deštného v Orlických horách. Jednalo se o jakousi vzdálenou buňku, která se rychle vzdálila k jihu. Doma mezitím už bouřilo také, první bouřka dne začala kolem 11. hodiny a konvekce pokračovala skoro nepřetržitě až do odpoledních hodin.

Před odjezdem z Radosti před 14. hodinou opět jednou zahřmělo, ale bouřková buňka zase utíkala k jihu. Cestou jsme ji stíhali (hned po odjezdu spadlo pár kapek), ale byla rychlejší. Do stop po srážkách jsme se dostali až těsně před Novým Městem nad Metují, před Rozkoší pak bylo mokro asi nejvíce (ale už nepršelo). V České Skalici bylo vlhko, u Hořiček už opět mokro a hlavně chladněji - po krupobití u Maršova u Úpice.

Z kopce mezi Libňatovem a Havlovicemi jsme pak viděli mohutné srážkové pásy nad Jestřebími horami a když jsem dorazil domů, hřmělo a slabě pršelo - začínala právě 3 bouřka dne:

Byla to multicelární bouřka, postupující před studenou frontou od severovýchodu z Polska. Začala vznikat přímo nad místem pozorování již okolo 14:40 SELČ. První elektrická aktivita byla pozorována v 15:00 východní směrem (tuto buňku fotil Lukáš R.). V této době již vypadávaly slabé srážky. Tyto výrazně zesílily okolo 15:20, kdy se nad místem pozorování začala vytvářet další bouřková buňka. Srážky dosáhly intenzity až 110+mm/hod, přičemž mezi 15:25 až 15:30 vypadávaly kroupy o velikosti do 7 mm. Po 15:55 srážky téměř ustaly, naopak zesílila elektrická činnost v SZ směru (nad Trutnovem). Po 16:35 elektrická aktivita v dosahu pozorování vyhasla. Na kovadlině zanikající bouřky byly kolem 16:25 SELČ pozorovatelné vyvinuté mammaty.
Přílohy
Mammaty 5.6.2016
Mammaty 5.6.2016
kapr

Včera jsem nakonec taky vyrazil a to konkrétně na východ, na Brodsko, kde se vytvářela a mohutněla jádra postupující od Javorníků, buňky opravdu sílily a k tomu se vytvářely nové. Jižně od Brodu mě chytl první přívalový déšť, před kterým jsem nakonec ujížděl zpět k západu. K jihu se moc jet nedalo, nebylo kudy. V ca 17h jsem taky pozoroval první náznak shelf cloudu. Zpět k západu jsem se ocitl ve Veselí a zvažoval jestli už se na to nevykašlat, na radaru jsem pozoroval ale jak buňky dál sílily při postupu k jihu a dále se vytvářely nové západně od stávajících. Nakonec jsem se rozmyslel, že buňky zkusím dohnat, což se později ukázalo jako hodně bláhový nápad. Dojel jsem až na Břeclavsko, ale přímo v Břeclavi jsem se otočil a vyrazil zpátky, stihl vyfotit jen záda bouřky odcházejíchí v tu dobu již do Rakouska. Bouřky postupovaly opravdu rychle, za sebou nechaly škody větrem a spoustu vody, na silnici i vedle... V Moravské Nové Vsi prý viděli tornádo... tomu bych moc nevěřil, protože jsem polámané škody viděl i jinde na 1/55. Spíše nějaký downburst.. Lov tedy moc úspěšný nebyl, ale i to se stává... už si budu pamatovat, že hnát se za bouřkou, že ji objedu je zbytečné, hlavně když postupuje, a v tom provozu jaký byl.

První foto je pořízeno nejpozděj a je to odcházející silná buňka do Rakouska.
Přílohy
P6056223_hdr.jpg
P6056204_hdr.jpg
P6056201_hdr.jpg
kapr

Ladik82 píše:neví někdo něco o tomhle ? http://tn.nova.cz/clanek/vetrna-smrst-s ... -domu.html
projížděl jsem okolím, směr Břeclav.. a tornádo, jestli jo, tak kromě toho se tam utrhl downburst... asi, protože těch škod větrem tam bylo víc i jinde. třeba to bylo i gustnado.. shelf jsem někde na fotkách taky viděl. Možná by se tam ještě mohl někdo vypravit. Já tu buňku bohužel nedohnal :)
novotny
Kontaktovat uživatele:

Zdravím, toho dne šlo zase všechno daleko, ale ten večerní cébák s mamaty na jihu, někde na Českobudějovicku, byl krásnej.
Přílohy
IMG_0955m.JPG
IMG_0953m.JPG
Mé nej fotky počasí, krajiny, přírody apod. - http://500px.com/TomNovi
Má videa na youtube - http://www.youtube.com/TomNovotny88
Amerika

Cestu z Bouřkového semináře jsme si s Honzou ještě trochu protáhli, neboť to vypadalo, že nejlepší příležitost k focení bouřek za celý ten víkend bude nakonec paradoxně v naší domovině. (Honza viděl vysvětlení v tom, že jsme se v Praze vypustili Dášu). Objevily se celkem pěkné cébáky, jen škoda, že nově dorůstající buňky byly situované spíš severozápadně od bouřky.
Přílohy
_DSC1949.JPG
_DSC1975.JPG
Odpovědět

Zpět na „Pozorování v roce 2016“