Bouřky 31.5.2016

Sem můžete přidávat vaše pozorování v roce 2016.
Odpovědět
Tomáš Prouza
Administrátor
Kontaktovat uživatele:

V úterý 31. května se bude nad střední Evropou udržovat rozsáhlá oblast nižšího tlaku s relativně teplým a vlhkým vzduchem.

Z tohoto důvodu je téměř na celém území ČR (kromě JZ Čech) a na celém Slovensku očekávána vyšší pravděpodobnost tvorby bouřek (50 %), na JZ Čech pak nižší. V severní polovině Čech, Moravy a ve Slezsku, stejně jako v severní části Slovenska, se v případných bouřkách mohou vyskytnout intenzivnější doprovodné jevy, a to ve formě přívalových srážek, nárazového větru a krupobití.

Předpověď ESTOFEXu:

Obrázek

Textová předpověď: http://www.estofex.org/cgi-bin/polygon/ ... recast.xml

Ke sledování vývoje situace a sdílení informací vás všechny zveme (a žádáme o účast) na IRC kanál AMSos, na který se snadno a lehce dostanete kliknutím na následující odkaz: http://webchat.quakenet.org/?channels=amsos

Zaznamenáte-li projevy bouří o intenzitě překračující kritéria pro záznam do ESWD (http://www.essl.org/cms/wp-content/uplo ... iteria.pdf), můžete o nich informovat buď zde, na naší Facebookové stránce nebo na mailu info@amaterskameteorologie.cz. Případný výskyt tornáda či tromby hlaste na adresu report@tornada-cz.cz

Registrovaní uživatelé nechť zanesou svá případná pozorování na http://report.bourky.cz/

Do tématu na fóru přispívejte především shrnutím situace, popisem, fotografiemi, videi, případně odkazy týkajícími se řešené situace. Děkujeme.
Tomáš Prouza
Administrátor
Kontaktovat uživatele:

Konvektivní činnost v týlu studené fronty nad jižním Polskem začala vznikat již okolo 11:30 SELČ v oblasti Krkonoš, polského Kladska a Jeseníků. Oblačnost postupovala k západu až severozápadu. Okolo 12:20 se začala vyvíjet zcela nová buňka východně od Červeného Kostelce, ve 12:33 z ní začaly v místě pozorování vypadávat slabé srážky. Ve 12:35 pak vyprodukovala první výboj. Ještě před zastíněním Slunce dosahovala teplota vzduchu ve 12:20 +25,0°C. Ve 12:40 došlo k náhlému zintenzivnění srážek (v maximum až na intenzitu 150+mm/hod), a to až do 13:10. Posléze se objevilo několik period intenzivnějšího deště, ne však tak silných. Po 13:35 již pršelo pouze slabě a ve 13:50 déšť zcela ustal - celkem spadlo 17,0 mm deště. Krátce po 13:00 SELČ se po dobu cca 3 minut vyskytlo slabé krupobití kroupami o velikosti do 4 mm. Vítr v bouřce byl vcelku slabý, přesto stačil hnát vodu do oken tak, až protékala do domu (na půdách). Elektrická aktivita se do 13. hodiny udržovala spíše JV od místa pozorování nad Rtyní v Podkrkonoší, okolo 13 SELČ se vyskytlo několik CC výbojů vzdálených okolo 1 km, poté elektrická aktivita tohoto jádra vyhasla. Okolo 13:20 pak došlo v rámci multicely k rozštěpení na 2 aktivnější oblasti, které V. Svatoňovice minuly jižně a severně, přičemž jižní buňka byla intenzivnější, ale zanikla dříve. Severní buňka postupně splynula s komplexem bouřek nad Polskem a po 14:30 UTC se dostala mimo okruh pozorování. Ve 14:20 došlo k odsunutí kovadliny stínící Slunce a k opětovnému oteplování (minimální teplota v průběhu bouřky klesla na +13,9°C ve 13:20 UTC.
Přílohy
Průběh meteorologických veličin v bouřce 31.5.2016
Průběh meteorologických veličin v bouřce 31.5.2016
Václav Sedláček
Kontaktovat uživatele:

Dneska se na Barrandově daří 8-)
Ráno húlavy na přeháňkách (a nakonec jedné bouřce):
http://report.bourky.cz/index.php?page= ... ow&id=1811
(ráno jsem fotil, ale také někam zastrčil datový kabel :evil: )

A odpoledne velmi solidní (zejména bleskově a srážkově) multicela:
http://report.bourky.cz/index.php?page= ... ow&id=1812
Nejsilnější pozorovaný nebezpečný jev? Přívalový déšť.
Oblíbená bouřka? Noční MCS.
Rosnič

Totální nářez. Zase je vidět, že když se to s předpovědí moc nepřežene, tak všechno najednou jde.
Dějství první. V 6:00 SELČ zapínám počítač, koukám na předpovědi, pak na radar a vzápětí se po telefonu vykrucuju z práce. Od východu na Stochov přicházející "vysrávka" nabídla tři hromy, průměrnou přeháňku, jeden CC blesk v místě pozorování a především ultimátní arcus s rollcloudem na jižní straně bouřky. Ještě, že jsem jel až později, za tohle bych si totiž musel nafackovat... :-)
Přílohy
IMG_6279.JPG
IMG_6264.JPG
IMG_6260.JPG
Naposledy upravil(a) Rosnič dne 31 kvě 2016 17:49, celkem upraveno 2 x.
Z poslední výspy před kladenským okem zdraví Radek :-)
Rosnič

Dějství druhé. Odpoledne vyrostla přímo nad Prahou obrovská bouřka. Jádro šlo východem ode mě, ale i tak na Zličíně přívalák a 4-5 CC i CG blesků do minuty. Cestou z práce jsem viděl na Doksích hromádky krup, Kamenné Žehrovice i Tuchlovice pod vodou, rozvodněný Kačák. Škoda jen, že ta bouřka byla na pořádnou fotku moc blízko a že v práci si člověk čas a místo pozorování nemůže moc vybírat :emo:
Přílohy
IMG_6301.JPG
IMG_6296.JPG
Z poslední výspy před kladenským okem zdraví Radek :-)
Amerika

Teda já už mam zlost! V něděli, kdy byla dvojka a měl jsem času celej den, tak to nenaskočilo ani do půlnoci. Teď, když sotva dali jedničku a jsem v práci, tak to naskakuje už před polednem. Sotva jsem utek z práce a přijel domu o 3 hodiny dřív, tak to zase pochcípalo. Mezitim snad téměř supercela nad Prahou - odkud jsem ujel a pozoroval jí jen z autobusu což bylo za trest. A pak ještě jeden neúspěšnej hon na poslední slušnou bouřku, kde jsem pořád nemoh najít místo kde zastavit, až jsem do toho vjel a chyt sem jenom louže a popadaný klacky na silnici. Hrůza! A ještě zejtra dostanu zpruzeno že jsem nebyl v práci. (zbytečně). Takovej dobrej den, a já to takhle podělám:-(
Yves
Kontaktovat uživatele:

Čekat na bouřku v Třebíči je jako čekat na žraloka na poušti, takže jsem dneska zase vyjel směr sever. Naskočily solidní buňky u Velkého Meziříčí. Nad ním se na kopcích začaly sypat i kroupy, ale jen tak 7 mm, naštěstí. Nebaví mě moc lidi okolo na silnicích ve firemních autech, co prostě v krupobití nebo přívaláku pořád chtějí jet 70-80 km/h a lepí se na zadek, ale budiž. Vidět v té situaci není vůbec nic, pak má ubývat nehod. No ale zpátky k tématu, pod dálničním mostem ve Velkém Meziříčí sajgon, tam to hrklo z okolních svahů, to jsem projížděl nerad, ale co se dalo dělat. Bahnovody 15-20 cm. Kromě toho u nás v regionu po zbytek dne víceméně nic.
Přílohy
m.png
POČASÍ V TŘEBÍČI NA FACEBOOKU https://www.facebook.com/pocasivtrebici/

Aktivní motorizovaný stormchasing v regionech od Znojemska a Brněnska přes dominantní Třebíčsko po Žďársko, Jihlavsko, Jindřichohradecko.
Tomáš Prouza
Administrátor
Kontaktovat uživatele:

Včer jsme se nakonec dočkali ještě podruhé:

Tentokrát to byla opět multicelární bouřka postupující od jihovýchodu po úpatí Orlických hor. Elektrická aktivita zanikla před dosažením místa pozorování (tudíž pouze vzdálené hřmění). První zahřmění bylo slyšitelné v 18:35 SELČ, vzápětí začaly vypadávat velmi slabé srážky. Bouřka měla na svém čele relativně výrazný arcus, oddělují pole intenzivnějších srážek. Intenzivnější srážky začaly vypadávat po 19:05, do vyhasnutí aktivity bouřky jich spadlo 3,2 mm (za celou srážkovou epizodu pak 4,8 mm). Zároveň s počátkem srážek chvilkově zesílil vítr až na rychlost 7,6 ms, poté rychle zeslábl a utichl. Blesky nebyly pozorovány. Bouřka zanikla přímo nad místem pozorování, srážky pokračovaly do 20:15 ze stratiformní oblačnosti.

Fotogalerie: http://meteosvatonovice.rajce.idnes.cz/Bourky_31.5.2016
S-ChaserMR
Kontaktovat uživatele:

Zde v Říčanech jsem pozoroval nejprve náznak jakéhosi shelfu, ten ale nestál skoro za zmínku, zajímavější byla jakási sníženina která se velmi rychle zformovala a přivalila od jihu-jihovýchodu a stočila se jakoby k západu až severozápadu.
Buď šlo o shelf z boku, což ale zase je dost divné vzhledem k tomu jak to postupovalo a chovalo se, nebo o wall cloud, z videa to není zcela jasné, ale náznak jakéhosi stáčení,rotace tam 100% i je, ale nevím, fakt nevím, ke konci se to pokoušelo snad o cosi jako funnel nevím, vidíte na fotkách...

Všechno začalo jako menší cár oblačnosti ale za chvíli se už zformoval do poměrně zajímavého útvaru:
wa1.jpg
V jednu chvíli až hrozivý vzhled, až člověka na pár sekund napadlo jestli se něco opravdu nespustí...
wa2.jpg
Zde velmi dramatické, ale ne jen velmi nízko položená oblačnost:
wa3.jpg
Amerika

Tady je aspoň fotka zesláblé, ikdyž stále ještě aktivní bouřky.
Přílohy
_DSC1529.png
Odpovědět

Zpět na „Pozorování v roce 2016“