Bouřky 24.5.2016

Sem můžete přidávat vaše pozorování v roce 2016.
Odpovědět
Tomáš Prouza
Administrátor
Kontaktovat uživatele:

V úterý 24. května bude počasí nad střední Evropou i nadále ovlivňovat stacionární zvlněná studená fronta. Vyšší pravděpodobnost výskytu bouřek (50 %) je dnes očekávána v prostoru severních a severovýchodních Čech, Vysočiny, Moravy a Slezska. Též i na většině území Slovenska, kromě SV a JZ části, kde by měla být nižší (15 %) - stejně jako v rámci ČR v prostoru středních Čech.
S vymezením oblasti vyšší pravděpodobnosti existence bouřek je totožná i zóna možného výskytu intenzivnějších doprovodných jevů - výrazného krupobití (buď větší kroupy nebo množství malých) a přívalových srážek.

Předpověď ESTOFEXu:

Obrázek

Textová předpověď: http://www.estofex.org/cgi-bin/polygon/ ... recast.xml

Ke sledování vývoje situace a sdílení informací vás všechny zveme (a žádáme o účast) na IRC kanál AMSos, na který se snadno a lehce dostanete kliknutím na následující odkaz: http://webchat.quakenet.org/?channels=amsos

Zaznamenáte-li projevy bouří o intenzitě překračující kritéria pro záznam do ESWD (http://www.essl.org/cms/wp-content/uplo ... iteria.pdf), můžete o nich informovat buď zde, na naší Facebookové stránce nebo na mailu info@amaterskameteorologie.cz.

Registrovaní uživatelé nechť zanesou svá případná pozorování na http://report.bourky.cz/

Do tématu na fóru přispívejte především shrnutím situace, popisem, fotografiemi, videi, případně odkazy týkajícími se řešené situace. Děkujeme.
Ota98
Kontaktovat uživatele:

Na radaru to vypadá dobře, tak doufám, že něco dorazí (asi po třech letech) i sem :D . Zatím bych se chtěl jen zeptat na validitu jednoho radarového snímku......jedná se o snímek z 24.5. 12:40 SELČ.........ta odrazivost, pokud by byla správě změřená, by totiž byla absolutním světovým rekordem a přitom ostatní parametry (echo top) nejsou až tak extrémní.
Přílohy
image.png
Yves
Kontaktovat uživatele:

Před sedmou hodinou ranní a po ní se prohnala Třebíčskem zajímavá buňka s bílým jádrem až 65,5 dBZ. Dala ojediněle i nad 2 cm velké kroupy. Já vjel do jádra, když už lehce slábla a padaly celkem hojně kroupy o 1 cm. Blesky hlavně v mracích, CG bylo jen pár. Fotka z okolí Náměště nad Oslavou, tam byla asi nejsilnější. U nás i v okolí nejčastěji dala 12 mm vody.
Obrázek
POČASÍ V TŘEBÍČI NA FACEBOOKU https://www.facebook.com/pocasivtrebici/

Aktivní motorizovaný stormchasing v regionech od Znojemska a Brněnska přes dominantní Třebíčsko po Žďársko, Jihlavsko, Jindřichohradecko.
Jaroslav Šiman

Ota98 píše:Na radaru to vypadá dobře, tak doufám, že něco dorazí (asi po třech letech) i sem :D . Zatím bych se chtěl jen zeptat na validitu jednoho radarového snímku......jedná se o snímek z 24.5. 12:40 SELČ.........ta odrazivost, pokud by byla správě změřená, by totiž byla absolutním světovým rekordem a přitom ostatní parametry (echo top) nejsou až tak extrémní.
To je nějaký šotek. Podezřelý je už i snímek v 10:30utc. Po prohlédnutí radaru po 5 min ty odrazy na sebe moc nenavazují. Něco o tom je i na FB ČHMÚ. Zprávy o kroupách ale z té oblasti jsou. Mrkni se tam.
S-ChaserMR
Kontaktovat uživatele:

Zdravím!

Zde v Říčanech po včerejším vypečením (23.5.2016) během výjezdu kdy nám jen těsně uniklo jadérko...ale tak staré křivdy zapomenuty. A hned další den kompenzace. Podle informací co mám šlo o levostáčivou supercelu.

Co říci k průběhu tak asi fotky mluví za vše, snad asi nejhustější, jiné slovo mě nenapadá, je moment, kdy jsem měl nad hlavou pravděpodobně oblast wall cloudu a do toho šílený řev, opravdu jako kdyby jel vlak. Ptáci létaly rychle pryč apod...ne nechci tu dělat apokalypsu :D ale tak to prostě bylo. Mám-li být upřímný tak asi na 10 sekund mě napadlo jestli tam neni rain wrapped tornado protože ten řev byl fakt hodně silný a že už jsem slyšel jak to vypadá když se blíží větší kroupy, ale tohle byl opravdu řev jak projíždějící rychlík. :D

Aj známý nám říkal, že kocour co normálně je venku tak prý 10 min před tím přiběhl a schovával se a chtěl dovnitř ani jídlo si nevzal, zvířata fakt vycítí a mě to vždycky varuje, když jsem v terénu a vidím jak ptáci začnou ječet a prchat, pak ztichnou tak to je zlé znamení a bylo to i zde. Nebudu radši se více šířit o okolnostech za jakých byl jev zdokumentován, respektive o opravdu spartánských podmínkách v jakých jsem nakonec musel přečkávat krupobití....protože nechci abych vypadal jako blázen, což nejspíš asi jsem a bez mučení to i přiznám...

Krupobití začalo tak neíim 16:15 prostě v momentě kdy bílé jádro i podle radaru se nacházelo jakoby nad severním okrajem Říčan, tedy Pacov, Křenice je to vidět např. na radar bourky, po zazoomování. Jako byl to celkem brutál, kroupy největší odhaduji tak 3 cm, nevím jestli náhodou někde nespadla nějaká větší takhle zpětně z fotek si fakt nejsem zcela jistý jestli tam nějaká náhodou nebyla větší to bych kecal, ale v té vypjaté chvíli jsem na to neměl čas řešit která kroupa je větší či menší...Škody to nevím jestli způsobilo ale dneska rozhodně vyrazím klidně se poptám po lidech a zdokumentuji a dám případně sem.

Zde odkaz na video jehož součástí je hlavně time lapse a poté nástup (s řevem rychlíku :D ) a poté krupobití a dokumentace už post supercell, jako záběry na akumulaci krup apod.

https://youtu.be/i-GY6A8KCEE

Zde vybrané fotky:
sc1.jpg
Untitled 4.jpg
w1.jpg
S-ChaserMR
Kontaktovat uživatele:

Pro toho kdo se nechce nebo mu nejde spustit video, přidám ještě fotky krup sem:

pole.jpg
kkkj.jpg
Zde je dobře vidět akumulace krup v sudu na vodu, kde kroupy vytvořily takový jakoby kus velkého těžkého ledu:
vsudu.jpg
Tomáš Prouza
Administrátor
Kontaktovat uživatele:

V úterý 24. května jsem byl ve službě v Peci pod Sněžkou. Konvekce v mém blízkém okolí započala už okolo 11:30 SELČ - jenže ve špatném směru. První přeháňky se začaly rozvíjet v závětří Krkonoš a odplývaly směrem k západu. K elektrické aktivitě se probudily okolo 12:45, jenže to už zmizely daleko na západě.
Ve 13:10 se však začala rozbíhat nová várka konvekce těsně vedle Velkých Svatoňovic. Domácí lokalitu těsně minula (nespadla prý ani kapka), ale o kousek dál k J až JZ se rozpoutalo peklo, které vyvrcholilo Červenohorským tornádem (od nás je to 8,5 km vzdušnou čarou). Přivalové srážky pak napáchaly dosti škod na Jaroměřsku a Královédvorsku. Ze stanice v Peci jsem mohl jen pozorovat "talíř" mohutného Cb cap inc nad jižním obzorem, na němž se v pozdní fázi jeho existence vyskytly pěkné mammaty.
Mammaty na bouřce 24.5.2016
Mammaty na bouřce 24.5.2016
Bouřkové buňky se pohybovaly Podkrkonoším k Z až JZ, od Pece 15 - 20 km daleko, takže bouřku jsem nezaznamenal. Až když se přiblížilo neucelené pásmo bouřek od SV z Polska, začala před ním okolo 16. hodiny vznikat zcela nová buňka severně od Trutnova. V 16:25 již byla elektricky aktivní, v 16:40 bylo slyšet první hřmění i v Peci. Bouřka však stagnovala na místě a k západu se ji moc nechtělo. Nakonec zde spadlo 2,4 mm deště spíše z kovadliny a pozorovatelné byly 2 CC blesky ve vzdálenosti 4 km. Aktivita vyhasla krátce poté, co k tomuto jádru dorazily zbytky bouřek z Polska, a to okolo 18. hodiny. Během další hodiny bylo v prostoru skoro jasno...
Štěpán Krejsek

Tady v Brně nás ráno podjelo jedno celkem pěkné jádro, potom ještě pár slabších, ale ode mě byla vidět jen jednolitá šedá deka.
Odpovědět

Zpět na „Pozorování v roce 2016“