Bouřky 29.3.2016

Sem můžete přidávat vaše pozorování v roce 2016.
Odpovědět
Tomáš Prouza
Administrátor
Kontaktovat uživatele:

29 bře 2016 14:14

Rozvoj konvekce v S a SV Čechách v úterý 29. března 2016 započal již krátce před polednem, kdy se objevila první bouřka na Liberecku. Ve stejném prostoru se začalo vytvářet větší množství přeháněk. Nedlouho poté, ve 12:50 SELČ jsme v Peci pod Sněžkou zaznamenali 2. bouřku letošního roku. Jednalo se sice opět o tzv. "jednohromovku", přičemž k výboji došlo kdesi za Sněžkou na polské straně Krkonoš, ale hrom byl relativně táhlý a hlasitý.
Samotný Cb nevykazoval žádnou strukturu, jednalo se pouze o tmavší oblast mezi ostatními kumuly. Za samotné bouřky nevypadávaly v Peci pod Sněžkou žádné srážky, až za bouřku následovala neaktivní přeháňka, ze které spadlo během půl hodiny 0,3 mm sněhových zrn (mletého polystyrenu). Již delší dobu před příchodem této bouřkové buňky (cca od 11. hodin SELČ) se vyskytoval nárazový vítr, který dosáhl svého vrcholu těsně před bouřkou, a to 14 m/s ve 12:45. Posléze došlo k rychlému slábnutí větru.
Během odpoledne (a ještě i nyní) přešlo několik neaktivních přeháněk, ve kterých se opět vyskytovala sněhová zrna.
Rosnič

29 bře 2016 17:55

Po příjezdu z práce na mě čekal první letošní výjezd. Pokročilá denní doba je, bohužel, stále znát, ale nezbránilo mi to zabalit nádobíčko, vytáhnout kolo a jet se aspoň pokochat pěknými srážkovými pruhy na jedné z posledních dnešních přeháněk. Pruhy na této i ostatních přeháňkách byly jen a pouze z vody, po sněhu ani "polystyrenu" ani stopy. Kolem 18:00 SELČ už bylo jasné, že to je pro dnešek vše, radar toho taky moc nesliboval, tak jsem to s promrzlýma rukama zabalil.

Foceno asi kilometr jihozápadně od Stochova, v čase 17:40 SELČ.
Přílohy
IMG_5558.JPG
Z poslední výspy před kladenským okem zdraví Radek :-)
Odpovědět

Zpět na „Pozorování v roce 2016“