Bouřky 14.8.2015 - 17.8.2015

Sem můžete přidávat vaše pozorování v roce 2015.
Odpovědět
Uživatelský avatar
JirKrato
Příspěvky: 19
Registrován: 08 srp 2013 16:46
Bydliště: Brandýsek u Kladna
Kontaktovat uživatele:

S dovolením poprvé založím topic ;)
( konec 17.8.2015 - sem si drze zahrál na meteorologa, když tak to změňte :D )

Den : 14.8.2015
čas pozorování : 18-19 hod
místo : Pchery u větrných elektráren
Směr pozorování : zprvu přicházející bouřka od Kladna ( JZ ) a přesun na Slaný ( SZ )

snímek z radaru v 18:30
Obrázek


k samotnému focení :
Příjezd rozložení stativu vše v čas a tak jak má být vč. nastavení fotoaparátu abych se dostal na čas 1/60s... čekám 5-10 vteřin a sleduji první blesk v duchu se chválím, že pokud nezapůsobila vyšší moc, tak by tam měl být. A samozřejmě nebyl... utěšoval jsem se tím, že se foťák trefil mezi dva kanály a i přes sejmutí triggerem a cvaknutí uzávěrky, zkrátka nevyšlo... zanedlouho druhý a opět sem nevyfoti. už jsem to viděl pesimisticky... pak jsem pohnul clonou ještě dál ( tušim 22 ) a CHA vyšlo po X měsících zase fotím bouřky.... ( závěr musím zjistit na trigeru kde je na štelovacím šroubku středová citlivost a vrátit ji tam :D )

Obrázek
samozřejmě slona zapůsobila a vyšla nítěnka :D ale po tolika měsících bez jediného blesku nahraju i tuto bídnou fotku :D

spíše topic zakládám z důvodu navnadění na zítra :-)

Máte z dneška nějaké úlovky?
Brandýsek
Pentax K-5II + seťák WR + trigger po domácku vyrobeno od kamaráda :)
Uživatelský avatar
Amerika
Příspěvky: 1145
Registrován: 08 srp 2007 19:30
Bydliště: Slaný

Tak dneska - asi po 14 dnech neuvěřitelného sucha a horka přišla konečně bouřka. Po tom co tomu předcházelo by jich spíš mělo přijít deset a v každé nejmíň 30 milimetrů v kroupách, ale co naděláme...
Pozoroval jsem ji již cestou z Prahy. Výrazné srážkové pruhy a pár záblesků. I když se před náma téměř rozpadla, trefila nás středem a spadlo asi 3 mm v pěkném lijáku. Do toho tak 20 hromů. Na focení to bohužel nebylo, ale slyšet po takové době zase hrom, to nebylo špatné.
Předpovědi dávají něco i na další dny, takže sezóna (která ještě nezačala:-) snad ještě nekončí...
Uživatelský avatar
Koldda
Příspěvky: 14
Registrován: 17 kvě 2015 09:25
Bydliště: Karlovarsko
Kontaktovat uživatele:

Den: 14. 8. 2015
Čas pozorování: více méně celý den
Místo: Karlovy Vary

Odpoledne mě jedna bouřka těsně minula, ve vzdálenosti nějakých cca 20 km prošla okolo mě.
100_1897.JPG
100_1884.JPG
100_1888.JPG
Storm spotter a dobrovolný hasič =)
Uživatelský avatar
Koldda
Příspěvky: 14
Registrován: 17 kvě 2015 09:25
Bydliště: Karlovarsko
Kontaktovat uživatele:

Koldda píše:Den: 14. 8. 2015
Čas pozorování: více méně celý den
Místo: Karlovy Vary
Na večer sice druhá bouřka šla skoro přese mne, párkrát zahřmělo, ale nespadla ani kapka.
100_1906.JPG
Nakonec se trošku zadařilo až v noci, kdy po dlouhém hypnotizování radaru přišla další bouřka, pár pěkných fotek se podařilo „ulovit“ ale jinak byla většina blesků ukrytá v mracích, ale pořád lepší než nic… =)
100_1922.JPG
100_1932.JPG
Storm spotter a dobrovolný hasič =)
Uživatelský avatar
Koldda
Příspěvky: 14
Registrován: 17 kvě 2015 09:25
Bydliště: Karlovarsko
Kontaktovat uživatele:

Koldda píše:
Koldda píše:Den: 14. 8. 2015
Čas pozorování: více méně celý den
Místo: Karlovy Vary
Nakonec se trošku zadařilo až v noci, kdy po dlouhém hypnotizování radaru přišla další bouřka, pár pěkných fotek se podařilo „ulovit“ ale jinak byla většina blesků ukrytá v mracích, ale pořád lepší než nic… =)
100_1934.JPG
100_1940.JPG
Zbytek fotografii v galerii: http://boureunas.rajce.idnes.cz/Pozorov ... 4._8._2015
Storm spotter a dobrovolný hasič =)
Uživatelský avatar
Jan Drahokoupil
Administrátor
Příspěvky: 543
Registrován: 26 kvě 2007 15:07
Bydliště: Brandýsek, okr. Kladno
Kontaktovat uživatele:

Ahoj,

no tak jsme se taky konečně dočkali. Zatím ukážu jen tohle, zbytek bude v článku:
slozenina_realna-situace 2.jpg
Je to sice složenina dvou fotek, ale jen proto, že každý z našich foťáků s nasazenými triggery vyfotil v tom zlomku vteřiny jiný blesk nebo jeho část, tudíž bylo nutné pro zobrazení reálné situace spojit obě fotky dohromady... zde se uplatily ty hodiny strávené sledováním, jak pracovat ve Photoshopu nebo podobných programech, i účasti na workshopech. V několika bodech uvedu, jaké bylo mé "work flow", které vedlo k této fotce:

> obě fotky v RAWu zpracovat v DPP od Canonu s co nejpodobnějšími úpravami
> export do 16bit Tiffu
> otevřít fotky v editačním programu... (v mém případě Pixelmator pro Mac)
> u fotky od Dáši jsem vybral oblohu, invertoval výběr, smazal spodek a oblohu zkopíroval jako vrstvu na mou fotku
> musel jsem změnit velikost vložené vrstvy, protože Dáša má APS-C a tudíž fotky měly trochu jiné ohnisko
> fotky jsem nalícoval, aby seděly podle horizontu
> nastavil jsem prolnutí vrstev na "Lighten" - už to začalo vypadat dobře
> na horní vrstvě jsem nastavil masku a štětcem s nastavením černé jsem se "progumoval" zpět na vrstvu spodní a promazal jsem místa, kde byly znát přechody, postupně jsem nastavil intenzitu štěce jen na nějakých 50%
> na závěr ořez a sjednocení vrstev do jedné
> pak ještě úprava křivek a úrovní a hotovo... uložit výsledný Tiff bez komprese a pro účely webu a dalšího prohlížení export do JPGu

Normálně bych si s fotkou takhle nehrál, ale vzhledem k vzácnosti okamžiku bylo potřeba to dotáhnout do zdárného konce :D

A teď poznámka k předchozím přízpěvkům...
Jirko, při focení s triggerem doporučuji nastavit na foťáku prioritu času nebo manuál. Na clonu bych nefotil. Pro triggera jsou za denního světla potřeba časy spíš mezi 1/30s do 1s... 1/60 je už poměrně rychlý čas a nemusel by se ti blesk vyfotit celý... blesky často trvají déle. Nech foťák, aby si clonu dopočítal sám. ISO samozřejmě co nejmenší... Když je hodně světla a při 1/30 ti bliká clonové číslo, že je stále moc světla, lze si pomoct polarizákem nebo šedým filtrem... možná je to i lepší než velká clonová čísla, protože pak dochází k difrakci obrazu... na clonu 22 bych byl už opatrný (i f/16 je už hodně), ale když je nouze, tak samozřejmě radši něco než nic.
No a poznámka k triggeru... štelovátko citlivosti přístroje se jeví na první pohled jako fajn věc, ale ještě jsem neslyšel někoho, kdo by si to v praxi pochvaloval... nikdy nevíš, na co to nastavit a když tam navíc nemáš zarážky, kde je maximum a kde minimum, tak to není dobrý, navíc světelné podmínky se kolem bouřek hodně mění, takže si dovedu představit, že nedělám nic jiného, než že něco šteluju a bez úspěchu, ale tak je to stále ve vývoji, tak držím palce, aby se to povedlo ještě vylepšit.
Uživatelský avatar
D.Erban
Příspěvky: 14
Registrován: 15 kvě 2015 12:05

Dobrý den
Po dlouhé době jsem věřil, že se zadaří. Celý den nás to obcházelo, tak jsem doufal, že večer to bude o něčem jiném..... Aktivita nad Německem ušla, ale po příchodu k Aši to klasicky chcíplo. Jediná použitelná fotka, ale zase jsem za ni rád, je focena po odchodu z pole. Když jsem zacházel do chalupy, tak mi to nedalo a ještě jsem se chvíli zdržel na čerstvým vzduchu..... Uvidíme, co nám přinesou následující dny, přeji Všem úspěšný lov!
Přílohy
Anwil crawled<br />Vernéřov u Aše 22:54
Anwil crawled
Vernéřov u Aše 22:54
Yany1
Příspěvky: 46
Registrován: 22 kvě 2015 08:12
Bydliště: Černíkovice Plzeň-sever

Zdravím.
Včera, tj. 14.8. jsem začal pozorovat nějakou aktivitu kolem 22:45, směr Z. Vše v dálce, v mracích. Vyrazil jsem ven, co kdyby. Během 45 min co jsem byl venku se aktivita pohybovala cca každých 15 s - záblesk, kromě jednoho pozorovaného CC vše ukryto kdesi v mracích. Kolem 23:30 začalo drobně pršet. Jelikož začala el. aktivita slábnout, zabalil jsem to a jel domů.
Tam mě překvapilo, že zatím co to na Z sláblo, přes nás nic, ale na SV nová aktivita. Po půlnoci začalo pršet. Prudký drobný déšť, silný vítr. Do 40 min po dešti. Vydržel jsem pozorovat do půl druhý. Poté bouře slábla a já taky, už jsem usínal ve stoje.
Pokud vím, vše se obešlo beze škod.

Byl i jeden asi poměrně blízko, do 1s po záblesku.

Zbytek na: http://yany1.rajce.idnes.cz/bourka_14.8.2015/
Přílohy
IMG_5399.JPG
Canon EOS 450 D, stativ
Uživatelský avatar
Rosnič
Příspěvky: 182
Registrován: 22 bře 2014 15:58
Bydliště: Stochov

Letošní sezóna je děsná, a předpovědi jakbysmet. Hlavně ty předpovědi. Za dnešní "jedničku" jedna usoplená čtvrthodinová přeháňka, a všechno se odehrávalo přesně za tou oranžovou čárou, kdy bylo jen "Probability of lighting". Tam byly pro změnu bouřky jako prase. Tak je to v poslední době pokaždý. Co se to, do pytle, děje?
Z poslední výspy před kladenským okem zdraví Radek :-)
Uživatelský avatar
Koldda
Příspěvky: 14
Registrován: 17 kvě 2015 09:25
Bydliště: Karlovarsko
Kontaktovat uživatele:

Den: 15. 8. 2015
Čas pozorování: večer a noc na neděli
Místo: Karlovy Vary

Docela jsem byl zvědav, co sobota přinese… nakonec jsem se dočkal a to jsem ani nedoufal, že bouřka ke mně doleze, protože po cestě několikrát skoro „umřela“ a zas se „rozjela“, bohužel pro mě si dneska hráli blesky na schovávanou úspěšněji než včera a tak je výsledek pouze jeden vyfocený blesk ale alespoň přinesla bouřka pořádné dešťové srážky… =)
100_2062.JPG
Storm spotter a dobrovolný hasič =)
Uživatelský avatar
WikingKV
Příspěvky: 6
Registrován: 23 črc 2013 21:59
Bydliště: Karlovy Vary
Kontaktovat uživatele:

Karlovy Vary - Datum/ čas pozorování: 16.8./ 1:05h - 3:15h
1:10h - blýskavice na jihu
1:20h - první slyšitelné zahřmení
1:45h - první lehké srážky
1:51h - CG blesky na jihu, dále převažuje blýskavice
2:40h - začátek vydatnějších srážek
2:42h - zachycen jeden Anwil
3:06h - jeden CG ve vzdálenosti 500-1000m od místa pozorování
3:10h - konec vydatnějších srážek
3:15h - konec pozorování.

Během pozorování se bouřky pohybovaly SZ směrem, před KV se blýskání "zastavilo" na úrovni Lokte a do KV tak došlo později jen pár mrzáků. Téměř většina blesků v místě pozorování byla typu CC, CG jsem registroval pouze dva a jeden Anwil. Vítr max 0.7 m/s, do příchodu vydatnějších srážek se anemometr téměř nehnul.
IMG_9937B_postcard.jpg
Uživatelský avatar
WikingKV
Příspěvky: 6
Registrován: 23 črc 2013 21:59
Bydliště: Karlovy Vary
Kontaktovat uživatele:

Ještě k bouřkám na karlovarsku:
Odpolední bouřka 14.8.2015 Z od KV
Odpolední bouřka 14.8.2015 Z od KV
Několik blesků z večerní buřiny v KV:
Přílohy
IMG_9841AB (2).jpg
IMG_9799AB (2).jpg
Uživatelský avatar
WikingKV
Příspěvky: 6
Registrován: 23 črc 2013 21:59
Bydliště: Karlovy Vary
Kontaktovat uživatele:

... a ještě tři ze žluticka:
Přílohy
IMG_9885AB (2).jpg
IMG_9849AB (2).jpg
IMG_9870AB (2).jpg
Uživatelský avatar
Václav Sedláček
Příspěvky: 220
Registrován: 06 čer 2007 17:34
Bydliště: Praha Barrandov, 302 metrů nad mořem
Kontaktovat uživatele:

Letos nejhorší sezóna co pamatuji. Jako by zanikly squall line a vznikaly jen samé multicely s naprosto náhodným vývojem. Tento náhodný vývoj mi dnes přihrál multicelu bez struktury, která ale přešla rovnou jádrem bílé odrazivosti s teoretickou intenzitou srážek 205 mm/h. No skutečnost nebyla daleko od pravdy - za 21 minut spadlo 26 mm srážek. První minuty občas cinkaly centimetrové kroupy.
Srpen má zatím 28 mm srážek spadlých v posledních dvou dnech. Suché advekce letos vedou.
Nejsilnější pozorovaný nebezpečný jev? Přívalový déšť.
Oblíbená bouřka? Noční MCS.
Uživatelský avatar
Amerika
Příspěvky: 1145
Registrován: 08 srp 2007 19:30
Bydliště: Slaný

Václav Sedláček píše:Tento náhodný vývoj mi dnes přihrál multicelu bez struktury, která ale přešla rovnou jádrem bílé odrazivosti s teoretickou intenzitou srážek 205 mm/h.
Těšil jsem se na tuto bouřku co šla od Prahy. Struktura byla zprvu v dálce skutečně úplně fádní, pak se ale vynořilo doslova kolosální čelo bouřky. Po 38°vedrech tedy konečně odpovídající závěr - plný zásah bouřkou stupně 1. Focení dlouho komplikovaly předsunuté srážky, ale těsně před hlavní bouřkou to na pár minut ustalo.
Podrobněji v článku (letos mém prvním).
Přílohy
_8167808.JPG
_8167817.JPG
_8167821.JPG
Uživatelský avatar
dobrmanek
Příspěvky: 746
Registrován: 23 čer 2007 09:56
Bydliště: Větřkovice, 480 m.n.m, okres Opava

Včera večer jsem si užil. Zaparkoval jsem auto, těsně vedle postavil stativ a já cca 3 h opřen o auto lovil blesky :D. Jediný pohyb bylo otáčení stativu, připadně občerstvení. Více blesků v článku
Přílohy
blesk bourky.jpg
Ze Slezska Vás zdraví Zbyněk Černoch
Uživatelský avatar
Václav Sedláček
Příspěvky: 220
Registrován: 06 čer 2007 17:34
Bydliště: Praha Barrandov, 302 metrů nad mořem
Kontaktovat uživatele:

Amerika píše:
Václav Sedláček píše:Tento náhodný vývoj mi dnes přihrál multicelu bez struktury, která ale přešla rovnou jádrem bílé odrazivosti s teoretickou intenzitou srážek 205 mm/h.
Těšil jsem se na tuto bouřku co šla od Prahy. Struktura byla zprvu v dálce skutečně úplně fádní, pak se ale vynořilo doslova kolosální čelo bouřky. Po 38°vedrech tedy konečně odpovídající závěr - plný zásah bouřkou stupně 1. Focení dlouho komplikovaly předsunuté srážky, ale těsně před hlavní bouřkou to na pár minut ustalo.
Podrobněji v článku (letos mém prvním).
Shelf cloud :@ ? Tady nebylo na čele nic, jen se nasunul ocelově šedý oblak a spustil přívalový déšť s kroupama.
Naštěstí to není zas tak dlouho co tu byl hezčí:
Obrázek
dne 25.7.2015 v ranních hodinách (mimochodem poslední předchozí srážky až do dnešního rána).
Nejsilnější pozorovaný nebezpečný jev? Přívalový déšť.
Oblíbená bouřka? Noční MCS.
Uživatelský avatar
Rosnič
Příspěvky: 182
Registrován: 22 bře 2014 15:58
Bydliště: Stochov

Přesně jak píše Amerika, naprosto adekvátní zakončení těch veder, jinak už by se člověk musel jít zastřelit. Krásná a silná bouřka s monumentálním shelfem, vytouženým lijákem a bonusem v podobě několika krásných, modrobílých, rozvětvených CG- na jádru na jihu. Jo, mít sebou stativ, z ruky to nešlo :-D
Btw, tenhle jev by měl mít jméno. Na Kladno vždycky dorazí takováhle bouřka v půlce nebo na konci srpna... :-)

Stochov odpoledne, na čas jsem v té době nekoukal.
Přílohy
Pod shelfem
Pod shelfem
Na sever
Na sever
Na jih
Na jih
Z poslední výspy před kladenským okem zdraví Radek :-)
Uživatelský avatar
Rosnič
Příspěvky: 182
Registrován: 22 bře 2014 15:58
Bydliště: Stochov

Ještě pár fotek :-)
Přílohy
Tohle vzniklo za bouřkou, když už přestávalo pršet. Co to je?
Tohle vzniklo za bouřkou, když už přestávalo pršet. Co to je?
Nástup bouřky
Nástup bouřky
Z poslední výspy před kladenským okem zdraví Radek :-)
Uživatelský avatar
S-ChaserMR
Příspěvky: 105
Registrován: 20 srp 2011 10:54
Bydliště: Říčany u Prahy
Kontaktovat uživatele:

Zdravím!

Zde v Říčanech se na první pohled nezdála přicházející bouřka nijak extrémě zajímavá, ovšem při podrobnějším pohledu jsem zjistil opak. Onen podivný útvar na levé straně byl PRAVDĚPODOBNĚ wall cloudem. Nemluvím tu o SC apod, to by musel případně někdo prověřit na doppleru a možná by to v tomto případě skutečně nebylo jen tak pro jistotu od věci...

Vítr vál asi 5 min před nástupem kupodivu od jihozápadu směrem k severnímu okraji bouře, která více méně duněla samejma plusákama, nakonec se spustil poměrně dlouhý a prudký přívalový déšť.
Pak prošlo ještě pár nějakých menších jader, ale na tohle to nemělo...

ZDE ODKAZ NA VIDEO-TIME LAPSE ROTACE:

https://www.youtube.com/watch?v=SFyq0DL ... e=youtu.be

Celkový pohled:
Untitled 1.jpg

Bližší pohled na zatočenou základnu a možná wall cloud:
wallcloud.jpg
Yany1
Příspěvky: 46
Registrován: 22 kvě 2015 08:12
Bydliště: Černíkovice Plzeň-sever

Zdravim
U nás včera, tj. 16.8. už jen pršelo, konečně. Od sobotního rána do neděle 16 hod napadalo cca 22 mm srážek. Východním směrem bylo slyšet hromobití, blesk jsem nepozoroval ani jeden.
Canon EOS 450 D, stativ
Pochtli
Příspěvky: 2
Registrován: 26 čer 2014 20:34

O půlnoci ze soboty na neděli konečně dorazila nějaká bouřka i do Brna (Líšeň). Foceno z balkónu (můj 3. pokus o focení blesků), zajímavé je, že skoro všechny mířily +- do jednoho místa (zřejmě Stránská skála či vysílač ve Slatině).
bl3.jpg
bl2.jpg
bl1.jpg
Roman S
Příspěvky: 2
Registrován: 17 čer 2015 20:45
Bydliště: Vrtbo okres Plzeň - sever

Úder so kapoty vozidla pozorovatele Úněšov BČS 15.8.2015 v 0.46.png
Zdravím všechny,
zde mám pár záběrů ze stanoviště Úněšov BČS, kam jsem se vydal jakoby od Plzně a jel jsem po silnici I/20 směrem dál k okresu Tachov, celou dobu jsem se pohyboval v úseku od Horní Bělé až po obec Bezvěrov (okres Plzeň - sever). Po chvíli mého cestování mi to zavedlo do Úněšova, kam jsem neustále bouřku sledoval. Vyrazil jsem 14.8.2015 asi tak cca ve 22.30 hod.SELČ, kdy jsem měl před bouří, která přicházela ze západu od obce Hubenov, náskok asi tak necelou hodinu. Všechno bylo už od odpoledne připravené v autě. Označil jsem si vozidlo a dal na střechu maják, vyrazil jsem do terénu. Nejprve jsem mířil z obce Hubenov více na jih - JZ, kam jsem se dostal až do Pernarce, odtud jsem viděl, jak se bouřka s doprovodnými jevy blíží, nechtěl jsem, aby to přešlo přes mě, tak jsem zvolil ústup a zadem jsem se vrátil do obce Úněšov pod střechu benzínové čerpací stanice. :arrow: Tahle Bouřka postupovala směrem k SZ a další dvě jádra byly mezitím nad obce Záhrádka až Dolní Bělá. Svůj aprát jsem pod střechou BČS namířil směrem na SZ na obec Zahrádka. Přesto jsem zůstal sedět v autě, protože pokud jde bouřka s doprovodnými jevy nad vámi, tak bezpečnosti není níkdy dost. Na několik málo minut mi to rozladilo telefonu, který začal fungovat nestandartně. Tak jsem se dále musel spolehnout na své znalosti. Zde je pár pořízených záběrů, které nejsou tak úplně kvalitní, ale myslím, že z meteorologického hlediska plně dostačující. V příloze je pár těch nejpovedenějších a zejména jsou zde vidět i větvené blesky, které si sáhli až nad kapotu mého vozidla.
Pozorování ukončeno ve 2:00 hod. SELČ 15.8.2015
více na foto : facebook Roman Škubal pod hlavičkou Stormchasing

S pozdravem Roman Škubal
Stormchaser
Přílohy
Větev CG větveného nad kapotou vozidla pozorovatele Úněšov.png
V blízkosti pozorovatele Úněšov.png
Nameless42
Příspěvky: 36
Registrován: 08 črc 2014 14:22
Bydliště: Veltruby (okres Kolín)

No nebudu se nijak extra rozepisovat. Není vlastně ani o čem, protože za celé toto období jsem slyšel asi tolik hromů co má člověk prstů. Vrchol tohoto období byla sobota 15.08 kdy jsem směrem na jih pozoroval pěknej vláknitej Cb cap. s mamaty (viz. foto).

Takže takhle nějak tady skončila skoro 2 týdny dlouhá vlna veder :tmi: .

01) 15.08:
- Po 13:00 hodině nás minula Z jedna multicela, která postupovala od J na S.
- Mimo hřmění a krátkého slabého deště se zde jinak neprojevila.
- Později večer (kolem 20:00) jsem pozoroval ten Cb.

02) 16.08:
- V 15:02 jsem slyšel zahřmění z bouřky, která se vyvinula kousek od nás. Společně s dalšími bouřkovými jádry pak postupovala na SZ kde se později vytvořil ten MCS.
- Zde pouze vydatněji sprchlo a sem tam nevýrazně zahřmělo.

03) 17.08:
- Ráno asi v 4:45 (+/-) mě vzbudilo zahřmění. Izolovaná bouřka postupovala na SZ přímo přes nás.
- Jelikož jsem ji „zaspal“, tak nevím jaké byly přesně projevy, ale podle detekce vyprodukovala jenom pár výbojů a nejspíše ji mimo intenzivnějšího deště nic víc nedoprovázelo.

No a pak už jenom následoval zatim nekončící vytrvalý déšť.
DSC_0012.jpg
DSC_0015.jpg
DSC_0016.jpg
Odpovědět

Zpět na „Pozorování v roce 2015“